Przesadzanie storczyka

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Przesadzanie storczyka w czasie wypuszczania pędu

Post »

W kwestii przesadzania. Można użyć suchego podłoża nawet w przypadku kwitnącego storczyków, ale przed przesadzeniem - o ile nie ma uszkodzonych korzeni, wystarczy po wyciągnięciu z doniczki namoczyć je na kilkanaście minut w wodzie. Natomiast kwiaty mogą "zemdleć'z różnych przyczyn, u mnie np nagle tak się stało w jednym falenopsisie, gdy po podlaniu była noc z temperaturą około 10 stopni i było uchylone okno (nie zamykam przez całe lato).
Natomiast nie zrozum mnie źle, ale jeśli dla Ciebie ważniejsze są kwiaty, niz sam storczyk. Cóż, ja bym na pewno go przesadził teraz, nawet gdyby miał stracić wszystkie kwiaty, niż ryzykować załapanie choroby grzybowej. Ale to Twoja roślina, Twój wybór. Zadałaś pytanie, dałem odpowiedź.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Przesadzanie storczyka w czasie wypuszczania pędu

Post »

Norbercie dziękuję Ci za odpowiedź i opinie. Dam mu czas 2-3 mc a między czasie będę obserwować. Storczyk jest w dobrej kondycji (a bynajmniej to co jest widoczne) chyba skłonię się ku temu żeby poczekać. Duju i Art trochę uspokoiły mnie odnośnie jego stanu wg foto, więc będę trzymać rękę na pulsie a następnie przesadze wg Waszych porady.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Przesadzanie storczyka w czasie wypuszczania pędu

Post »

Ok. :) Jednego tylko nie rozumiem po co zadane pytanie, skoro i tak będziesz dalej czekać z przesadzeniem, liczyłaś że ktoś da Tobie 100% gwarancji, że storczyk nie zrzuci kwiatów? :wink: Dziwne to trochę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Przesadzanie storczyka w czasie wypuszczania pędu

Post »

Już Ci odpowiadam. Napisałam "proszę o opinie" czyli chciałam dowiedzieć się od paru osób jakie mają zdanie na ten temat i na tej podstawie wyciągnąć wnioski. Z tego powodu zamieściłam foto, aby opis plus zdjęcia pozwoliły na ocena, gdyż ja sama nie wiem co robić.
Zanim zadałam pytanie byłam przekonana o potrzebie natychmiastowego przesadzania. Ty Norbercie mi to potwierdziłeś a później Art powiedziała, że powinien przetrwać jeszcze jakiś czas i że nie jest z nim źle. Co mnie ucieszyło, że może tuż przed następnym pędem go dopiero przesadze. Duju znów zawsze się udaje przesadzić kwitnącego a ja widzę że ja z innymi egzemplarzem 5 dni temu poległam bo zrzuca kwiaty i zobaczymy co dalej...
Tak więc po tej całej analizie poczekam....
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Przesadzanie storczyka w czasie wypuszczania pędu

Post »

Mam nadzieję, że zdasz relację za jakiś czas, jak storczyk zareagował na przesadzenie i jaki był stan korzeni. Przyda się innym. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Przesadzanie storczyka w czasie wypuszczania pędu

Post »

Oczywiście, nie ma problemu. Jak tylko go przesadze to zdam relacje. Mam nadzieję że tylko nikt nie będzie uczył się na moim ewentualnym błędzie :wink:
Pozdrawiam i dziękuję za rady.
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Przesadzanie storczyka w czasie wypuszczania pędu

Post »

norbert76 pisze:....Natomiast nieważne jakiej użyjesz kory suchej czy mokrej, nie ma to żadnego znaczenia. Sam przy każdym przesadzeniu używam tylko suchej i storczyki normalnie rosną.
duju pisze:...Zawsze przesadzam kwitnące storczyki, zaraz po zakupie. Nie namaczam kory, usuwam starą i obcinam wszystkie stare i chore korzenie. Robię tak jak pisze Norbert.
Nigdy nic się nie dzieje, namaczam po 2-3 dniach.
Chciałabym wrócić jeszcze na moment do kwestii podłoża użytego do przesadzania storczyka.
Zgadzam się z Norbertem i Justyną, że "świat się nie zawali" gdy użyje się podłoża suchego.
Podłoże, które kupujemy w sklepach, zapakowane z reguły w foliowe worki jest jednak lekko zwilżone.
Jak nie zużyjemy całego podłoża, to potrafi wyschnąć na wiór. Znam to z własnego doświadczenia.
Kiedyś (dokładnie 10 lat temu) jako 'storczykowy żółtodziób' miałam podobny problem jak Marta, tylko podłoże u mojego storczyka
było zupełnie rozłożone z powodu braku przewiewności powietrza wewnątrz doniczki.

Zwróciłam się wtedy o poradę do autorytetu w osobie świętej pamięci Jovanki. Napisała mi wtedy:
Jovanka pisze:Witam Joanno :P
Jest problem i trzeba działać.
Niezależnie ,ze kwitnie widzę potrzebę wymiany podłoża na świeże.
W dobrych układach /czyt.ostrożnie zrobione/ może nic nie stać się z długim pędem.
Po wyjęciu korzeni otrząsnąć ze starego podłoża
- korzenie przepłukać w cieplejszym /~28-30 stop.roztworze zawierającym
emulsję mydlaną + spirytus/denaturat,wódka/ --->=umycie i dezynfekcja./
Pewnie będą i zgnite ,stare więc te trzeba usunąć.
Po wyjęciu korzeni nic się nie stanie- storczyk i bez podłoza może nawet i przewietrzać się 2 dni.
Po osuszeniu korzeni ,konieczna kąpiel w śr.ptrzeciwgrzybicznym.
Jakie ?? jest wybór /Topsin,provicur ...itp pytać trzeba w ogrodniczych/

Podłoże : musi to być świeża kora ,najlepiej zastosować specjalistyczne do orchidei-
przed wsadzeniem do nowego ,podłoże musi być lekko zwilżone/nie absolutnie suche!!/
To pomoże storczykowi na przeżycie mniejszego stresu.

Życzę powodzenia w operacji :P pozdrawiam J ;:76 VANKA
Stosuję tę zasadę przez 10 lat i proszę mi wierzyć, że moje storczyki mają się również bardzo dobrze :wink:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Przesadzanie storczyka w czasie wypuszczania pędu

Post »

Cóż, moje mają się tak samo dobrze i osoby, które znam i mają storczyki też tak robią. Podobnie na stronach poświęconych storczykom nie znalazłem informacji, żeby namaczać korę przed przesadzeniem. Korzenie tak, ale nie korę.
Tak więc, na to wychodzi, że raczej nie ma znaczenia czy podłoże będzie suche czy wilgotne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Przesadzanie storczyka w czasie wypuszczania pędu

Post »

Art zanim zadałam pytanie to przeczytałam oba wątki o przesadzaniu i też czytałam to co pisała Jovanka. Trochę boję się tego mydła i alkoholu. Naprawdę to stosujesz i jest ok ? Troszkę sceptycznie do tego podeszłam i nie stosuje.
Odnośnie tego czy stosować kore sucha czy mokrą, i pewnie każdy ma swoje sposoby i mimo że w "literaturze" nigdzie nie piszą o korze wilgotnej, to jednak bym się ku niej skłaniała wg zadady - jeśli można komuś ułatwić życie to czemu by nie zrobić tego. Myślę, że wilgotna kora to ułatwienie, bez którego pewnie też przeżyję.
Myślę że jak namoczymy korzenie i kore przed przesadzaniem, to dłużej będzie można poczekać z podlewaniem i korzenie uszkodzone się zregenerują chociaż trochę.
No ale jestem mądra po szkodzie, bo ostatniego przesadziłam w suchą kore i chyba niezbyt mu się to spodobało :(
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Przesadzanie storczyka w czasie wypuszczania pędu

Post »

To, że przesadziłaś w suchą korę i coś się nie spodobało, to jestem niemal pewien, że to nie od tego. Być może zadziałało samo przesadzenie, które dla roślin zawsze jest szokiem i mogą różnie reagować.
Przesadziłem już trochę storczyków i wszystkie sadziłem do suchej kory i tylko jeden nie przeżył, ale miał po prostu zbyt mocno zniszczony system korzeniowy. Reszta ma się bardzo dobrze, rośnie część z nich zakwitła.
Każdy z nas ma różną szkołę, ale też nie traktujmy czegoś ktoś coś kiedyś napisał, jako radę absolutną. W uprawie roślin, opieramy się co prawda na otrzymanych wskazówkach, ale sami musimy dojść dojść do pewnych rzeczy i wybrać najodpowiedniejsze metody. Dlatego też najlepiej zbierać informacje z różnych źródeł, a nie z jednego.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Przesadzanie storczyka w czasie wypuszczania pędu

Post »

zabkamarta pisze:Art zanim zadałam pytanie to przeczytałam oba wątki o przesadzaniu i też czytałam to co pisała Jovanka. Trochę boję się tego mydła i alkoholu. Naprawdę to stosujesz i jest ok ? Troszkę sceptycznie do tego podeszłam i nie stosuje.
Nie musisz Marto stosować tej zasady. U mnie była sytuacja inna niż u Twojego storczyka. Był kwitnący pęd, ale w podłożu
z powodu braku cyrkulacji powietrza zdążył rozwinąć się grzyb. Pisałam wcześniej, że byłam początkująca i pojęcia nie miałam
na co zwracać uwagę.
Zastosowałam się dokładnie punkt po punkcie do porady Jovanki, bojąc się, że stracę całą roślinę.
Do roztworu z letniej wody wlałam naprawdę niewielką ilość mydła w płynie i alkoholu.
Najważniejsze, ze akcja się udała. Po ośmiu miesiącach od "operacji" storczyk zakwitł ponownie (biały). Widać też ,że rośnie nowy liść.
To chyba najlepszy przykład, że nic złego się nie stało :)

Obrazek
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Przesadzanie storczyka w czasie wypuszczania pędu

Post »

Bardzo dziękuję Art za wyjaśnienie. Dobrze wiedzieć, że takie rzeczy faktycznie się sprawdzają a kwitnie, które pokazałeś faktycznie to potwierdza ;:138 zapamiętam rade Jovanki....
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Przesadzanie storczyka w czasie wypuszczania pędu

Post »

Zgodnie z obietnicą zdaje relacje z tego co było w doniczce mojego niezmordowanego storczyka. Po ponad miesiącu zostałam zmuszona do przesadzenia go, gdyż 2 tyg temu z jednego pędu już kwiaty przekwitły i częściowo pęd się zasuszył. Zostały kwiaty na drugim pędzie, jednak zagłądałam do niego co parę dni. I tak jak się spodziewałam zaczął puszczać nowy pęd (od ponad roku nie ma przerwy w kwitnieniu). To chyba z tych storczyków co to zakwitną się na śmierć...

Namoczyłam bryłę przed przesadzeniem. Kore wyprażona w piekarniku lekko zwilżyłam do przesadzenia.
W doniczce podłoże było już kiepskiej jakości. Korzenie totalnie splątane, wydłubałam co się dało. Ku zaskoczeniu korzenie zdrowe. A o to foto.
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”