Ocena stanu

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Potrzebna diagnoza.

Post »

Ciężko powiedzieć.. u mnie też korzonki wychodzą dołem, ale jest to storczyk, który ma ich bardzo dużo i czeka go przesadzanie w doniczkę o rozmiar większą, a chcę to zrobić na wiosnę :) Więc póki co nic nie ruszam, a jak się bardzo przekrzywia to można wsadzić w luźniejsza osłonkę (większą niż doniczka storczyka aby miał dostęp powietrza!) z takim "podniesieniem" jak mają osłonki Phalaenopsisów ;) Wówczas nic go nie będzie od dołu uciskać :) A na wiosnę przesadziłbyś go, ale raczej w tą samą doniczkę, bo chyba nie ma aż tyle korzeni, a storczyki lubią ciasnotę, więc trzeba to mieć na uwadze :) Zresztą to już sam zdecydujesz jak wyciągniesz go z doniczki, pousuwasz korzenie suche, lub zgniłe i zobaczysz ile ich faktycznie zostało :) Jeśli zdecydujesz się na większa doniczkę bo będziesz miał problem z upakowaniem korzonków do obecnej, to pamiętaj aby była to doniczka tylko odrobinę większa :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Potrzebna diagnoza.

Post »

Co do korzonka to jestem tego zdania, co Dufin. Ale nie zawsze te osłonki, które nam się podobają mają ten 'wierzchołek', zresztą.. Russski ma miniaturki, także z tak małymi osłonkami jest w ogóle ciężko hmm.. Może po prostu odwróć doniczkę na dłoni i pozwól podłożu wyjść i wtedy spróbuj włożyć ten korzonek w doniczkę? Najłatwiej to zrobić, gdy podłoże z mchem wyschnie na wiór, ale wtedy korzonki za mocno się przesuszają i w miniaturkach od razu widać efekt w liściach - marszczą się, dlatego może spróbuj 'na mokro', od razu po moczeniu? :) Nie jest to przesadzanie, dlatego żadne stresy dla rośliny nie wchodzą w grę :)

A na łowach uważnie patrz też na sąsiadów storczyka, bo jak u nich są robale, to prawdopodobnie u reszty też.. :wink:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Potrzebna diagnoza.

Post »

Dziękuję, jutro postaram się zawinąć korzonki w doniczce. Jestem bardzo miło zaskoczony Waszą pomocą, na niejednym forum tematycznym zagościłem, ale takiej chęci pomocy doświadczam po raz pierwszy ;:138

Mam nadzieję, że w połowie tygodnia będę miał się czym pochwalić i nie przyniosę nic prócz ładnych okazów.
Dzięki za zainteresowanie ;:180
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Potrzebna diagnoza.

Post »

Nie mam nawet gdzie się pochwalić nie zakładając nowego tematu ;:14
Udało mi się wylicytować kwitnącego Dendrobium Stardust 'Chiyomi' za 1 zł, łohoo.
Dziś został wysłany, myślę że już jutro będę mógł pokazać, miłego dnia wszystkim!
Awatar użytkownika
Visenna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 17 sie 2012, o 21:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Cattleya hybryda- prośba o ocenę stanu

Post »

Wczoraj przyszła do mnie taka właśnie Cattleya (bliżej niezidentyfikowana- nawet nie wiem jak kwitnie)

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Ma jeden zgrabny, nowy przyrost, który prawie wychodzi z doniczki. Połamanymi liśćmi już się nie przejmuję, ale na jednej pseudobulwie liście mają podejrzany kolor ( dodam, że na zdjęciu od sprzedającego akurat tego nie było widać :/ ) Nie podoba mi się też podłoże w którym rośnie, bogate w intensywnie zielony mech i glony.
Proszę o ocenę i informację, czy nie ma przypadkiem jakiegoś grzyba. [
?????
Awatar użytkownika
Visenna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 17 sie 2012, o 21:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Cattleya hybryda- prośba o ocenę stanu

Post »

Przyjrzałam się temu jeszcze raz i myślę, że niepotrzebnie sieję panikę. Prawdopodobnie ten dziwny liść jest na najstarszej pseudobulwie, która właśnie kończy swój żywot. Ale ponieważ to moja pierwsza cattleya i mogę się mylić, proszę o wyprowadzenie z błędu jeśli moje rozumowanie jest niewłaściwe. :D
?????
Awatar użytkownika
Visenna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 17 sie 2012, o 21:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Cattleya hybryda- prośba o ocenę stanu

Post »

Liść w zasadzie sam dziś odpadł. Możliwe, że przemarzł-został wysłany 3 dni temu, a ciepło wtedy nie było. Co do podłoża, to korzenie są bardzo przyrośnięte do kory, ale może rzeczywiście konieczne będzie przesadzenie. Dziękuję za informację.
W ogóle zauważyłam, że niezły z niej mutant- na każdej psb ma po dwa liście, a na jednej cztery- dwie pseudobulwy są zrośnięte.
?????
Awatar użytkownika
Visenna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 17 sie 2012, o 21:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Cattleya hybryda- prośba o ocenę stanu

Post »

Pseudobulwa z marniejącymi liśćmi umarła- okazało się, że była uszkodzona u dołu. Reszta nie zmieniła jakoś swojego wyglądu, a chyba nawet coś nowego mi rośnie 8-) . Przy podlewaniu okazało się, że dostałam gratis w postaci małego ślimaczka. Myślę, że jest on przyczyną niezbyt idealnego wyglądu mojej cattlyi.
Nie wiem, czy nie mam więcej takich "gości" w doniczce, więc jutro wyłożę kawałek ziemniaka, a w razie czego wymienię podłoże (wiem, że jest jakiś preparat na ślimaki, ale wolała bym ograniczyć chemię).

Czy ktoś mógł by mi wytłumaczyć kiedy przypada okres spoczynku u dwuliściowej cattleyi? Będę bardzo wdzięczna. Znalazłam informacje, że jest on wtedy kiedy rosną nowe przyrosty i trwa do czasu ich ukorzenienia, oraz inną, że trwa od dojrzenia pseudobulwy do powstania pąków i szczerze mówiąc nie wiem jak to ugryźć.
?????
Awatar użytkownika
Visenna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 17 sie 2012, o 21:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Cattleya hybryda- prośba o ocenę stanu

Post »

Buszmen dziękuję za rady. Przyrosty nowe właśnie widać, jeden jest całkiem spory- już się pojawiły czubki liści. Czyli jeśli teraz przesadzę to nie zahamuję wzrostu? Wiem, że muszę to zrobić- chcę się tylko wiedzieć czy nastawiać się na dłuższe czekanie na efekty.

To jest hybryda z OG, ale od marketowych się na pewno nie różni. ;)
?????
Awatar użytkownika
slawcioo
100p
100p
Posty: 152
Od: 28 maja 2011, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Phalaenopsis

Post »

Witam, mam pytanie co do tego storczyka.

Czy mógłby ktoś pomóc co mogę zrobić dla tej rośliny, albo ocenić jego stan?
Nie przycinać pędów prawda?
pozdrawiam serdecznie

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
NataS
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 6 lis 2013, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Phalaenopsis

Post »

Czy pęd ma uśpione oczka? Korzenie są mocno ponad poziomem podłoża.
pozdrawiam
NataS
Awatar użytkownika
slawcioo
100p
100p
Posty: 152
Od: 28 maja 2011, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Phalaenopsis

Post »

tak ma, tylko kilka jest takich jakby uschniętych.

A tutaj jest druga roślinka
Obrazek

Obrazek
madzi40
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 30 mar 2015, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Czy z moimi storczykami jest wszystko w porządku ?

Post »

Witam, mam 4 storczyki, w tym jeden miniaturkę. Tylko jeden posiada pęd kwiatowy. I kwitł tylko raz, wypuścił 2 kwiatuszki, które i tak bardzo szybko opadły. U reszty pędy zaschły całkowicie i obcięłam (mam nadzieję, że dobrze zrobiłam). Czy urosną nowe? Jak na razie nie zapowiada się na to. Żyć chyba żyją, bo mają ładne liście grube, zielone. Nawet nie wiem jakiego koloru są pozostałe kwiaty :cry:
W jednym dużym storczyku i w małym z napowietrznych korzeni wyrasta coś nowego, pewnie kolejne korzenie.
Storczyki wstawiam do miski z odstaną wodą, jak korzenie stają się białe.
Dziś przesadziłam wszystkie oprócz miniaturki, znaczy zmieniłam im ziemię(mieszankę torfów, kory sosnowej). Obcięłam również uschłe korzenie, w jednym kwiatku zostało tylko 2, bardzo dużo było uschniętych i pustych.
Czy z moimi storczykami jest wszystko w porządku? Czy w końcu doczekam się pędów kwiatowych i pięknych kwiatów ??? U niektórych znajomych łodygi aż się uginają od kwiatów, a gdy pytam co oni z nimi robią, odpowiadają, że nic specjalnego. Może po prostu nie mam ręki do kwiatów ;:145
Dołączam zdjęcia i proszę o pomoc.

Obrazek miniaturka
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnie zdjęcie przedstawia uschnięty pęd, który juz obcięłam. Był uschnięty do samych korzeni, to raczej już by się nie odrodził.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”