Przesadzanie storczyka

ODPOWIEDZ
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Alu,witam :lol:

Alu, a ja tez ;:98 należę do tych prawdziwych ;:111 pasjonatów i ...pewnie gdyby Lila trafiła na tamte strony,prawdopodobieństwo odpowiedzi z mojej strony oceniam na 80% :P ,dużo piszę i *gadam* ;:112
Też odpowiadam,doradzam na wszystkich/4/ portalach storczykowych,a na prawie autorskiej stronie
www.swiatorchidei.boo.pl
spotykam się głównie w sprawach tych najpopularniejszych hybryd możliwych do zakupu w handlu
jako kwiaty doniczkowe.Ale nie tylko,jest też wiele artykułów autorskich i innych inaczej podawanych.
Nic inaczej bym nie podpowiadała :lol: .Jestem tutaj wśród Was na stronie i gdy wpada temat,doradzam.
Owszem kieruję na inne strony ale po to aby zobaczyć w galeriach piękno tego egzotycznego świata,
lub zakosztować większego łyczka wiedzy. :lol:

Na forum ogrodniczym temat troszkę przekracza ramy uprawy,chociaż ja :shock: swoje ,latem uprawiam w ogrodzie-to czy nie są ogrodowe??????

pozdrawiam storczykowo
Jovanka ;:100
/mój nick storczykowy JOA,częściej używam nazwiska/
Awatar użytkownika
alka
200p
200p
Posty: 375
Od: 3 paź 2006, o 23:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Południe Gdańska

Post »

Jovanko, bardzo, ale to bardzo przepraszam, jeśli uraziłam. Podając namiary na stronę, nic złego nie miałam na myśli, chciałam tylko aby Lila pooglądała też storczyki na innych stronach. Twoje rady są rzeczywiście bardzo fachowe i w zupełności wystarczające. Nic dodać, nic ująć.
Storczyki uprawiam w domu od wielu lat, był czas, że miałam ich ok. 60. Wszystkie urlopowały w ogrodzie, kiedy powódź zabrała je w świat i porozwieszała na drzewach i krzakach w ogrodach sąsiadów. Nawet zbierać ich nie miałam siły. Teraz już nie mam tyle zapału, ale kilka z nich gości w moim domu nadal.
Cieszę się, że pomagasz miłośnikom storczyków w biedzie i mam nadzieję, że mi też nie odmówisz rady jak będę potrzebowała.
Pozdrawiam, Ala
Mój ogród - Alka
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Alu ;:79 , nie przepraszaj,nie uraziłaś mnie,a napisałam,bo :oops: czuję się prawdziwą,mało tego, już dobrze zakręconą ;:214 i aż wstyd przyznać się,
że storczyki zawładnęły moim czasem,życiem i celem.Aż do bólu ,prawdziwe,wręcz nieprawdopodobne.

Pewnie to lepsze,niż wiele innych zgubnych nałogów ,ale że wypiera wszystko:ogród,malarstwo moje,
i wiele,wiele innych,też przyjemnych rzeczy,to jestem czasami zła :shock:, sama na siebie.

Może nie dotarłaś do informacji,gdzie troszkę siebie przedstawiałam.Jasne,że można o sobie wiele pisać
i tak naprawdę,głupio pisać o sobie.Chwalenie czy co???Ale niekoniecznie i nie zawsze,bo jest to sygnałem dla innych ,że mogą liczyć na pomoc w temacie.


Twoich zalanych storczyków żal,zawsze można odbudować wszystko-ja tak goniłam kilka lat temu po ogrodach moje.Małe tornado nie oszczędziło szklarenki ,straty tez były nieodwracalne.Dzisiaj mam ich już prawie ?300,więc wszystko przed Tobą.

serdeczności Alu :P nie myśl,że się gniewam , ani troszkę ani ciutkę
;:79 Jovanka

PS-swoją drogą mnie głupio jest ;:110 ,bo wyszło to jak autoreklama
- to świadczy o porządnym już moim zakręceniu ;:91 ale inne obawy ??mniej grożne.!
Awatar użytkownika
Józef
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 26 mar 2006, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów
Kontakt:

Post »

Joasiu..mieliśmy sie zająć tym moim..to chyba cymbidium i w końcu zapomnieliśmy..
przy przenosinach z działki do domu wyciągnąłem go z tego gliniaka w którym rósł..rozerwał się na połowę..kupiłem gotowy substrat do storczyków,obciąłem te stare zbyt długie liście a zostawiłem te młode ,krótkie..i co dalej ??trzymać w domu na oknie czy wystarczy w piwnicy..raczej ciemnej choć jakieś okienko tam jest..trzymam tam wszystko co wymaga zimowego przechowywania..
pozdrowienia (również dla Andrzeja)..
Awatar użytkownika
alka
200p
200p
Posty: 375
Od: 3 paź 2006, o 23:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Południe Gdańska

Post »

Uff, ulżyło mi, bo wystraszyłam się, że niechcący Cię uraziłam. Wiem jak to jest jak się jest zakręconym...a storczyki mają to do siebie, że odkręcić się niełatwo. Przeżywałam to. Pamiętam ile radości sprawiał mi każdy nowy storczyk. Będąc za granicami kraju, ostatnie pieniądze wydawałam na nowe roślinki. A potem pielęgnowałam jak dziecko, oglądałam 5 razy na godzinę, rozmawiałam z nimi, budowałam szklarenki, topiłam śnieg, łapałam deszczówkę. Teraz mam tylko popularne odmiany i też się z nich cieszę. Falenopsisy, które nie kwitły wyprowadziłam na lato do ogrodu, zmiana temperatur sprowokowała kwitnienie i oczekuję teraz na narodziny kwiatów na 5 roślinach. aha i pęd kwiatowy ma też miltonia. Będzie pachniało...
Pozdrawiam, Ala
Mój ogród - Alka
Awatar użytkownika
Mary
100p
100p
Posty: 126
Od: 29 wrz 2006, o 09:53
Lokalizacja: Podlaskie

Post »

Moje storczyki wypuściły tylko po 1 pędzie kwiatowym, a co robicie, żeby były 2?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21680
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Zabiegana Jovanko!Witaj! :D
A jeszcze jesteś potrzebna tu http://roslinki.phorum.pl/viewtopic.php?t=2
Tam umiera storczyk,czy starczy Tobie sił?
Pozdrawiam Cie serdecznie ;:79
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witajcie :lol:

jak nie padnę w tym szale wystawowym,to pewnie będę żyła ;:111 .
To wcale nie rebus Admina!!!!!
Ale w niedzielę o 18-tej będzie po wystawie i robię sobie urlop od ...ludzi ;:112 więc zaczynam już żyć nadzieją.

KaRo -masz serce gołębie i chęć pomocy wszystkim,obiecuję wpaść na stronę i coś tam doradzić, wskazać na szybko.

A na razie Wszystkim paaaaaaa
Jovanka ;:79
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Jovanko serdeczne dzięki za wyczerpujące informacje.
Mam jeszcze jedno pytanie. Dostałam storczyka do odratowania. Został przelany, wygniły wszystkie górne liście został tylko jeden najstarszy. Przesadziłam go (zgodnie z Twoją instrukcją) i teraz zaczyna wypuszczać pęd kwiatowy, czy oznacza to, że został uratowany?
Pozdrawiam Lila.
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Wiec i ja poproszę o opinie Jovankę - "storczywkowego znawce" ;-)
Jvanko, czy Twoje storczyki rosną sobie w zwykłych doniczkach (przezroczystych) czy tez masz jakieś specjalne doniczki? Jedna z moich znajomych ma kilka storczyków i wszystkie są dalej w tych doniczkach w których je kupiła ale... każda z doniczek wygląda jak sito. Doniczki/osłonki maja powycinane malutkie otworki na całej powierzchni. Podobno takie "otworkowe" doniczki pozwalają lepiej oddychać. Czy spotkałaś się z czymś podobnym i czy to sie sprawdza?
Duzo słonka!!
d
p.s. jeszcze raz dziękuje za odp w sprawie Frizei ;-)
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

serwus ponownie :P
nie wiem :roll: dlaczego puszczasz oczko gdy piszesz o *storczykowym znawcy* :P-ja też w takie określenia wątpię, więc ich nie używam i nie czuję się nim.
A dlaczego-nawet 100 lat byłoby mało,żeby storczyki do konca zrozumieć.
Do tego czasu jest się eksperymentatorem ;:1 a nie ekspertem.
Mam swoich około 300 więc,taką też ilością porad mogę się posłużyć z własnego doświadczenia plus teoria,dość bogato rozpracowana.

A do pytania wracając,dosyć :lol: jasno napisałam w tym temacie /zerknij odpowiedzi z 26-9-06./gdzie opisuję skrótowo jak rosną w naturze.Na drzewach-więc czego potrzebują najbardziej:powietrza.My wsadzamy do doniczek,bo jest nam wygodniej a one jak w gorsetach,duszą się.Stąd otwory ,którymi musi przewietrzać się podłoże,które też jest tworem zupełnie obcym dla tych kwiatów.
Na szczęście dopracowaliśmy się metod ich udomowienia :P chcąc je mieć jako kwiaty domowe,doniczkowe.
A,że doniczki dziurawe ????hmmmmmm można zamaskować gdy budzą zdziwienie.To się nazywa poświęcenie---->estetyka na bok.A ile frajdy???

LILU- cieszę się ,że zakwitł ten przesadzony,o liść sie nie martw, jest najstarszy, więc po pewnym czasie sam powinien odpaść.Ja zawsze czekam na ten moment naturalnego opadania/hiiiiii ,w końcu jesień/.

Zakup nowego wspaniały - tak, to też hybryda phalaenopsis,
kwiaty utrzymują się bardzo długo .Jest to falenopsis, stosunkowo nie dawno wyhodowany i myślę,ze wsród nowości, prawie najlepszy.Mam go w swojej kolekcji od lutego i teraz po krótkiej przerwie znów rozpoczyna cykl wzrostu nowego pędu kwiatowego. Wygląda na wysoką żywotność. Jest to prawdopodobnie
hybryda o nazwie 'Discovery', ale gdy nie było oznaczenia,to tylko pozostaje przypuszczenie.
Gratuluję LILU nowego storczyka.

-a drogie ,owszem no cóż myślę i wiem,że cykl uprawy
3 lata zanim trafi w nasze łąpki jest tym czynnikiem naistotniejszym.
Nie ma rady... płacz.. i... płać .,.jak chcesz--->tak mówimy na własne pocieszenia. Razz

pozdrawiam storczykowo
Jovanka ;:100
Awatar użytkownika
Mary
100p
100p
Posty: 126
Od: 29 wrz 2006, o 09:53
Lokalizacja: Podlaskie

Post »

Jovanko,
kora już leży przygotowana ;) bo sama nie chciałam przygotowywać podłoża, więc poszukałam w lepszych kwiaciarniach i znalazłam.
Już przez doniczkę widzę, że niektóre z tych korzeni są wyschnięte, brązowe i jakby zasuszone.
Nie wiem czy tak jest w rzeczywistości, czy tylko mi się wydaje, że są to martwe korzenie?
pozdrawiam
M.
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Jovanko, jeżeli zaglądniesz na forum, to proszę rozstrzygnij różnicę zdań sprzedawców, a mój dylemat. :(
Jeden ze storczyków, już na poważnie wyłazi z doniczki, muszę mu dać troszkę większą, no i problem.
W jednym sklepie usłyszałam odpowiedź, że nie mają doniczek do storczyków, bo to musi być wysoka i przeźroczysta, koniecznie. Niby korzenie też potrzebują światła.
W innym sklepie pani podała mi pierwszą z brzegu plastikową doniczkę i wyśmiała się z teorii, że storczyk powinien rosnąć w przeźroczystej doniczce. Jovanko co jest prawdą?
Wszystkie storczyki sprzedają w plastikowych doniczkach, więc chyba coś w tym jest.
Ponadto gdzie się kupuje doniczki do storczyków?

Pozdrawiam Cię Lila. :D

PS. Jeszcze jedno. Metoda zanurzeniowa jako sposób na podlewanie storczyka. Wiele razy słyszałam, że jest to najlepszy sposób. Z drugiej strony, pamiętam jak pisałaś, że lepiej go przesuszyć, niż żeby miał nadmiar wody, co zgadza się z moimi spostrzeżeniami.
Czy zanurzenie całej doniczki w wodzie nie jest zbyt dużą porcją podlewania?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”