Przesadzanie storczyka

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
aventia
50p
50p
Posty: 96
Od: 23 kwie 2012, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Widziałam na zdjęciu w internecie podłoże do dendrobium. Rzeczywiście jest drobniejsze niż do phalaenopsisów i wiem, że takie powinno być, ale wydawało mi się, że to w którym rośnie moja roślina to jest jeszcze coś innego.
Moja wiedza o storczykach jest na razie bardzo uboga. To dendrobium dostałam nagle i nic nie wiedziałam o jego uprawie, stąd moje pytania.
Cieszy mnie, że roślina jest w dobrym stanie. Bardzo dziękuję za rady.
Moje storczyki :)

Oglądanie storczyków mnie uspokaja : )
Awatar użytkownika
aventia
50p
50p
Posty: 96
Od: 23 kwie 2012, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Jeszcze wrócę do tematu. Przecież w tym podłożu, które pokazuję jest ziemia - chyba widać to na zdjęciu? A z informacji, które czytałam również w tym linku powyżej, wynika, że tej ziemi tam nie powinno być.
Skoro temu dendrobium nic nie jest to nie będę go przesadzać, ale to podłoże chyba jednak nie jest dokładnie takie jakie powinno być.
Moje storczyki :)

Oglądanie storczyków mnie uspokaja : )
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Na pozór :D i tak można ocenić ,ze to ziemia.

Ale to zmyłka składników :;230 .

W skład ,mieszanek dla Dendrobium wchodzi zazwyczaj węgiel drzewny /produkt dość pylisty zazwyczaj/który dla niektórych storczyków jest wskazany i stosowany w większych ilościach......
" :wink: Uziemi " podłoze również wszelkiej maści torf - włóknisty albo wręcz odkwaszony ,który jest wypisz wymaluj .....z wyglądu dla wielu ziemią.
Te dodatki mają spełnić swój cel w podłożu zgodnie z właściwościami.I spełniają ,wszak w doniczce są wypełnieniem przestrzeni i na darmo jej nie wypełniamy :lol: .
Choć ...storczyki również bez podłoza i *w/na "byle czym"* wspaniale sobie dają radę..
Problem dla storczyków zaczyna się wtedy, gdy podłoze traci swoja przewiewność i zbija się. Przy miałkim...skłonność do blokady dla powietrza wzrasta niewspółmiernie.
I w sumie....podłoże mozna dowolnie komponować, natomiast do tego co jest w doniczce zawarte dostosowujemy sposób pielęgnacji.
Na tej zasadzie funkcjonują nawet wszystkie inertne podłoża ,majace niewiele współnego ze znanymi składnikami.

Myślę, ze z czasem ...sama dojdziesz do pewnych wniosków włłasnych.
wszak praktyka moze uczynić z kazdego mistrza :D .
życzę powodzenia - JOVANKA

PS
-proszę, załącz zdjęcia tego Dendrobium/cała roślina/ ,bo mam watpliwości by określić w jakiej grupie.. sią powinien znależć...
Czy nie miał metki?
Awatar użytkownika
aventia
50p
50p
Posty: 96
Od: 23 kwie 2012, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Byłam przekonana, że to ziemia :oops: Dziękuję za wyprowadzenie z błędu.

To dendrobium nie było ze sklepu, tylko dostałam je od "teściowej", która miała je już dłuższy czas. Tak wygląda:

Obrazek

Ma kilka keiki i stąd moje obawy, że coś mu dolega.

Obrazek

Tak wyglądają kwiaty (to jego starsze keiki, które rośnie już osobno):

Obrazek
Moje storczyki :)

Oglądanie storczyków mnie uspokaja : )
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

dziękuję,za fotki.
Już jestem spokojniejsza :lol: , że właściwie oceniłam grupę storczykową - Dendrobium typu nobile.
Trochę miałam watpliwości.... czy oby to nie inne Dendrobium.
Podobna pokrojem jest hybryda Dend.kingianium.dość popularna od 3 lat w handlu
np.Bery Oda.A to już wtedy zupełnie inna grupa storczyków.

Keiki w Dendrobium....są jakby tendencją odwróconą :;230 zamiast kwiatów .Warunki kwitnienia są dość ściśle określone;niespełnienie ich kończy się wydaniem keiki.

Przy przesadzaniu storczyków trzeba uwzględniać warunki i czas...korzystania rośliny z podłoza, które po x/czasie ma prawo być rozłożone..
Generalnie co dwa lata przesadzamy.
Pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
carmen83
100p
100p
Posty: 114
Od: 18 mar 2010, o 10:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Witam :)
Moje storczyki zostały jakiś czas temu zdewastowane przez kota i od tej pory mają się bardzo kiepsko:podrapane liście schną, pędy kwiatowe uschły na całej długości na wiór i je usunęłam. Storczyki są mizerne i, brzydkie i nie wypuszczają nowych listków i pędów. Stoją na parapecie północnym. Czy powinnam je w tej sytuacji poprzesadzać w nowe doniczki i nowe podłoże i potem zastosować nawóz czy raczej lepiej po przesadzeniu nie nawozić od razu lub może nie przesadzać a jakoś inaczej reanimować? Może postawić na innym parapecie np słonecznym zachodnim lub w pobliżu zachodniego okna ale nie tak na słońcu tylko wyżej na regale?

Przepraszam ze tyle pytań i nie dotyczą one tylko przesadzania ale nie chciałam zaśmiecać kilku wątków moimi pytaniami.

Z góry dziękuję za odpowiedzi :)
carmen83 - kolejne podejście do ogródka warzywno-kwiatowego :)
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Na pewno przydadzą się zdjęcia do oceny. Całej rośliny jak i samych korzeni (chociażby przez doniczkę).
Ja nie pomogę, bo sama ciągle dopytuję na Forum, ale to taka podpowiedź jak uzupełnić pytanie, by mieć większą szansę na odzew :wink:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
Paula15
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3450
Od: 23 sie 2008, o 16:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Witam,
Zostałam obdarowana storczykiem,a dokładnie to Phalaenopsis aphrodite. Ma dość duże liście i pęd kwiatowy z wieloma rozgałęzieniami, na doniczce jest napisana data 13.06.2011, co jak mi się wydaje jest datą sadzenia, ale zastanawiam się czy nie ma on czasami za małej doniczki? Czy trzeba będzie go przesadzić po kwitnieniu czy jeszcze może być w tej doniczce? Przepraszam, za (pewnie) banalne pytanie, ale do tej pory ze storczykami miałam niewiele wspólnego, a nie chciałabym go zmarnować bo jest na prawdę ładny..

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Mówi się, że storczyki lubią ciasnotę, więc zostawiłabym go tak jak stoi, lub przesadziła do odrobinę większej, aby pomieścić dodatkowe korzenie, wychodzące u góry doniczki :) Oczywiście wstrzymaj się, aż wypowie się ktoś kompetentny i lepiej doświadczony. I tak nie masz się z czym spieszyć bo najlepiej przesadzać, kiedy zrzuci kwiaty :) Zastanawiam się tylko dlaczego ta doniczka stoi bezpośrednio na keramzycie zalanym wodą? Storczyk w ten sposób może mieć za wilgotno i z czasem zaczną gnić korzenie, a szkoda by było. Nasyp keramzytu do szerszej podstawki a storczyka postaw w niej na odwróconej mniejszej postawce aby nie miał kontaktu z wodą i keramzytem :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Paula15
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3450
Od: 23 sie 2008, o 16:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Dziękuję Ci za odpowiedź. :D Z tą wodą to masz rację-tak jak pisałam, to mój pierwszy storczyk i jak go przyniosłam do domu, przypomniało mi się, że gdzieś czytałam, że storczyka dobrze jest postawić na podstawce wypełnionej wodą i keramzytem i też tak zrobiłam :oops: ale coś mi w tym nie pasowało, dlatego postanowiłam zgłębić temat i na drugi dzień stał już tak jak powinien czyli w większej podstawce. Odwróciłam ją "do góry nogami", naokoło wsypałam keramzyt i wypełniłam wodą. :)
Pieterek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 6 lis 2010, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Puławy

Dobry czas na przesadzanie?

Post »

Przepraszam jeżeli pytanie tego typu pojawiło się na forum (nie znalazłem takiego). Ostatnio poważnie zaniedłabem moją cambrię... postanowiłem, że teraz "nadrobie" wszystkie te tygodnie (może nawet miesiące :oops: ) i uznałem że pierwszym krokiem ku szczęściu rośliny będzie jej przesadzenie (była podlewana kranówką a poza tym ziemia jest już "zużyta"). Wszystko to sprowadza się do pytania: Czy początek września to właściwy czas na przesadzenie storczyka? Boję się, że moge mu zaszkodzić.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dobry czas na przesadzanie?

Post »

Witaj Pieterku...
Właściwie... sam sobie opowiadasz na wątpliwość.....
bo...jeżeli jest zagrożenie lub je widzisz :roll: to, łatwiej roślinę poddać zabiegowi wbrew zasadom, niż narażać dalej na
niedogodności.
W końcu....gorzej to ona już miała.

Powodzenia JOVANKA
Awatar użytkownika
Zulka
100p
100p
Posty: 169
Od: 29 cze 2009, o 10:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków (NH)
Kontakt:

Poradźcie czy przesadzać storczyka ?

Post »

Moje storczyki ładnie kwitną, ale zastanawiam się czy nie przesadzić ich do innych doniczek.
Mianowicie są w ładnych osłonkach nie przeźroczystych i jak je podlewam (robię kąpiel) to je wyjmuje z nich i wkładam (w tych już przeźroczystych "sklepowych "osłonkach) je do wody. Jednak w doniczkach już widać same prawie korzonki i niektóre są takie uschnięte a w ogóle to one już trochę tak wychodzą z doniczek. Jak myślicie czy je przesadzać ???
Niektóre liście trochę zaczęły się marszczyć, ale pędy kwiatowe puszczają non stop.
Zastanawiam się również nad umieszczeniem ich w osłonkach / doniczkach przeźroczystych.

Proszę o radę czy ingerować coś czy nie przesadzać ?

ObrazekObrazek
Stare foto ale teraz korzenie znacznie bardziej wychodzą z doniczek, są one w takich osłonkach od dawna w sumie...
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”