Przesadzanie storczyka

ODPOWIEDZ
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z Phalaenopsis'em

Post »

Patrycjo,
Najpierw działasz, później pytasz.
Te korzenie nie wymagają cięcia.
Skąd ten pomysł na przesadzanie . Rozumiem ciekawość ale jest zasada :
1/gdy nic się nie dzieje nagłego nie staramy się poprawiać luksusu roślinie ,bo mozemy ...pogorszyć.I tak jest zazwyczaj!
2/ wazna zasada : wszystko mozna zrobić pod warunkiem ,ze wie sie o co w tym chodzi.

Niestety ...brak doświadczenia i ciekawość doprowadza do tego, ze bez potrzeby narażasz storczyka.


Proponuje przed kolejnymi pytaniami a nawet błędnymi poradami innym ,zapoznać się z materiałami dot.uprawy.

Są w bazie portali storczykowych i z nich korzystać trzeba, jeżeli nie masz literatury własnej.
Również... wyszukiwarki szybko dostarczą informacji o storczykach.
Warto do tego celu zatrudnić komputer ;niestety forum ma inny wymiar jest dyskusyjne .Mniej "odpytankowe" :lol: czy
nawet edukacyjne w pełnym zakresie wiedzy storczykarskiej.
To ogromna dziedzina- podstawy są dostępne w Internecie dla każdego.Tego nie nauczymy wskazówkami.
Metoda nauka "na skróty" nic nie da .

JOVANKA
Awatar użytkownika
Patrycja91
50p
50p
Posty: 83
Od: 6 lut 2012, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Problem z Phalaenopsis'em

Post »

JOVANKO,
Wiem, że te korzenie nie wymagają cięcia, ponieważ zrobiłam te zdjęcia po obcięciu zgniłych i suchych korzeni. Mam świadomość, że nie wiem wszystkiego,ale podłoże storczyków było pełne gąbki i pajęczynek, a pędy od góry zaczynały schnąć. Czytałam na forum różne opinie, aż w końcu zdecydowałam się na przesadzenie - wydawało mi się to najrozsądniejszym z rozwiązań.
Zawsze staram się czytać zanim zadziałam, choć przyznaję, że czasem chciałabym zrobić aż za dobrze i może tutaj jest tego przykład. Dziękuję Ci za "postawienie mnie do pionu". :)
Moje pytanie dotyczyło jednak obcięcia pędów. Czy pomogłoby to roślinom się wzmocnić?
Pozdrawiam.
Patrycja - storczykomaniaczka :)
=>Moja storczykolandia<=
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Problem z Phalaenopsis'em

Post »

Myślę,że nie ma takiej potrzeby. Roślina sama zadecyduje czy zasuszyć pęd czy nie i pozwól jej na to.
Awatar użytkownika
aventia
50p
50p
Posty: 96
Od: 23 kwie 2012, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Napiszę tutaj bo pytanie jest związane z przesadzaniem. Mam dendrobium posadzone w jakimś dziwnym podłożu, w którym jest zwykła ziemia. Ziemia jest wilgotna. Będę go przesadzać, zamówiłam podłoże w internecie, ale przyjdzie dopiero za kilka dni. I tu pytanie czy mogę wyjąć storczyka z obecnego podłoża i na jakiś czas zostawić go luzem? Czy może lepiej nie ruszać go do czasu aż będę miała nowe podłoże?

I mam jeszcze drugie pytanie - czy nowe podłoże muszę wyprażyć w piekarniku? Jeśli tak to jak długo i w ilu stopniach to zrobić?
Moje storczyki :)

Oglądanie storczyków mnie uspokaja : )
Awatar użytkownika
PolishGal
100p
100p
Posty: 127
Od: 20 gru 2011, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Basingstoke

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Moze niech lepsi sie wypowiedzac ale w ziemi w ogole niedochodzi powietrze, przy podlewaniu moga zaczac gnic korzenie, wiec bardziej zaszkodzi mu to niz jak bedzie chwile bez podloza :)
'Flowers are the sweetest things God ever made and forgot to put a soul into...'
Moje storczykowe początki.
Awatar użytkownika
Magdalenka88
100p
100p
Posty: 108
Od: 12 maja 2012, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Z kolei storczyk w tym podłożu żył chyba sporo czasu, prawda? Więc w sumie kilka dni w tą czy w tą to mu nie zaszkodzi :)
Awatar użytkownika
PolishGal
100p
100p
Posty: 127
Od: 20 gru 2011, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Basingstoke

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

jakos zyl.. ale stanu korzeni nie widac... chociaz to pewnie nie sama ziemia i jakis przewiew jest skoro jeszcze zyje :D
'Flowers are the sweetest things God ever made and forgot to put a soul into...'
Moje storczykowe początki.
Awatar użytkownika
aventia
50p
50p
Posty: 96
Od: 23 kwie 2012, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Tak, on już siedzi w tym podłożu jakiś czas. Sądzę, że długo. Tam jest też trochę kory, ale całe podłoże jest raczej zbite. Na razie go nie podlewam wcale (mam go od tygodnia, chyba był podlewany niedługo przed tym jak go wzięłam). Jeden liść mu całkiem zżółkł, nie wiem od czego.
Moje storczyki :)

Oglądanie storczyków mnie uspokaja : )
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

aventia pisze:jeden liść mu całkiem zżółkł, nie wiem od czego.
Pewnie właśnie od tego, że korzenie nie mają czym pobierać wody, bo mogły mu zgnić w tej ziemi, lub, gdy jest za sucho, ale w tym przypadku to raczej nie wchodzi w grę. Jeszcze jedna opcja: żółknie ze starości, ale ja właśnie przechodzę etap żółknięcia liścia. Pisałam o tym tutaj.

Takie są moje wnioski po czytaniu tematów na Forum :wink: Ale dendrobium nie posiadam, jednak gdyby w takiej sytuacji był phalaeonopsis, to jak najszybciej bym go przesadziła. Wstaw fotki, na pewno się przydadzą w ocenie.
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
aventia
50p
50p
Posty: 96
Od: 23 kwie 2012, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Tak to wygląda. Zdjęcie robione w poniedziałek.

Obrazek

Przesadzę go jak tylko dotrze podłoże.
Moje storczyki :)

Oglądanie storczyków mnie uspokaja : )
Awatar użytkownika
Magdalenka88
100p
100p
Posty: 108
Od: 12 maja 2012, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Ale to dziwne, że jest ono w tak dobrym stanie pomimo takiego podłoża :)
Awatar użytkownika
aventia
50p
50p
Posty: 96
Od: 23 kwie 2012, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Podpowiedzcie mi proszę czy to dendrobium ze zdjęcia wyżej powinnam przesadzić do większej doniczki czy jeszcze do tej samej, w której było?
Moje storczyki :)

Oglądanie storczyków mnie uspokaja : )
Awatar użytkownika
Magdalenka88
100p
100p
Posty: 108
Od: 12 maja 2012, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Ja bym porozsadzała do kilku mniejszych, bo jest go chyba za dużo do jednej doniczki ;) zwykle się wsadza dwie-trzy łodygi. Ale też się nie znam więc poczekaj na opinię innych ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”