Przesadzanie storczyka

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Magdalenka88
100p
100p
Posty: 108
Od: 12 maja 2012, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Przesadzanie storczyka w czasie wypuszczania pędu

Post »

Haha a kwiaty ma białe, więc chyba nie grozi mu mniejsze wybarwienie ;)))) Zrobię jeszcze zdjęcia to łatwiej będzie ocenić. Ja nie umiem się zdecydować ;) Już miałam go przesadzać, a tu patrzę - pęd. No i zonk ;)
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Przesadzanie storczyka w czasie wypuszczania pędu

Post »

ja też przesadzałam storczyka z wychodzącym pędem :) Miałam poczekać, ale spadł mi z parapetu i połowa podłoża i tak się wysypała, więc poszłooo :D Pęd rozwinął się normalnie, nic się nie zatrzymało a jeszcze rozgałęzienie się równocześnie rozwijało ;)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
dzika
500p
500p
Posty: 762
Od: 17 lut 2012, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Przesadzanie storczyka w czasie wypuszczania pędu

Post »

Najlepiej nie przesadzać w momencie wypuszczania pędu, ale jeżeli nie będziesz obcinać korzeni, nie powinno to storczykowi zaszkodzić. Najwyżej trochę dłużej pęd będzie rósł.
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Przesadzanie storczyka w czasie wypuszczania pędu

Post »

No w sumie ja nic nie obcinałam raczej, więc dzika może mieć rację i może dlatego nie zaobserwowałam negatywnych skutków :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Magdalenka88
100p
100p
Posty: 108
Od: 12 maja 2012, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Przesadzanie storczyka w czasie wypuszczania pędu

Post »

Postanowiłam, że nie będę go przesadzać :) Najwyżej mi doniczkę rozsadzi, ale to wtedy będę się martwić ;) widocznie tak mu dobrze, że ciągle kwitnie :)
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Przesadzanie storczyka w czasie wypuszczania pędu

Post »

Nawet jak rozsadzi to nic mu się nie stanie, dostanie więcej powietrza a tym się nie należy martwić w przypadku epifitów :D
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Shadow
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 2 kwie 2013, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie storczyka w czasie wypuszczania pędu

Post »

Z powodu kota który lubi zrzucać kwiaty z parapetu nie raz musiałam przesadzać storczyka bo czarna bestia lubi bawić się wysypaną korą z doniczki. Czasem wystarczyło dosypać kory, a czasem trzeba było uzupełniać całą doniczkę, przy okazji chcąc nie chcąc miałam wgląd w stan korzeni. Raz jedynie przy upadku złamał się pęd. Mimo to nawet jak storczyki były w trakcie kwitnienia nie zauważyłam żeby przymusowe przesadzanie jakoś im zaszkodziło, te które miały młode pędy rosły normalnie, kwiaty również były wybarwione dobrze i storczyk ich nie zrzucał po takim zabiegu.

Z tego też powodu nie do końca rozumiem kurczowego trzymania się zasady "jak kwitnie to nie wolno przesadzać". Faktycznie może to mieć tak poważne konsekwencje dla storczyka??

Kiedyś otrzymałam storczyka do reanimacji, koleżanka przesadziła go tylko raz po zakupie, kwitł jak szalony przez kilka lat, korzeni miał bardzo dużo i niestety biedaczek "udusił" się w za ciasnej doniczce. Doniczka była na tyle solidna że korzenie jej nie rozsadziły, z podłoża nic nie zostało bo każdy centymetr miejsca zajmowały korzenie, marniał i marniał, jak go przyniosła było już dużo za późno i padł.
Nefer2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 mar 2013, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Przesadzanie storczyka w czasie wypuszczania pędu

Post »

Witam. Nie wiem czemu boicie się przesadzania storczyków. Ja swoje przesadzam co dwa lata i nie narzekam na kwitnienie. Dodam jeszcze ,że też mam kota i często zmuszona byłam ,by zrobić porządek ze storczykami w różnych fazach ich wzrostu czy kwitnienia. Jednak wiem z doświadczenia,że lepiej je przesadzić ,gdy młode korzonki zaczynają rosnąć , czyli kwiecień - maj.
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Przesadzanie storczyka w czasie wypuszczania pędu

Post »

słuchajcie nie ma zasady, ze "przy kwitnieniu nie przesadzamy", ale jest duże ryzyko zrzucenia kwiatów, więc trzeba o tym informować, decyzję każdy podejmuje samodzielnie :) Jeśli przesadza się storczyka delikatnie, bez większej ingerencji w korzenie, to kwiaty często kwitną dalej, ale jeśli jesteśmy zmuszeni dużo korzeni obciąć, storczyk może kwiaty zrzucić w wyniku szoku. Sama także przesadzałam kwitnące lub wypuszczające pędy storczyki.. Jeden miał to "w nosie" kwitł dalej a drugi, pomimo, iż nie obcinałam korzeni od razu zrzucił kwiaty. Także nie można powiedzieć, że na 100% coś się stanie i przesadzanie w czasie kwitnienia jest zabronione, ale poinformować o takiej możliwości można a nawet trzeba :) To, że jednemu sie udało i storczyk dalej kwitł, nie znaczy, że drugi zareaguje tak samo.. Nie znaczy też, ze każdy ma wprawę w przesadzaniu i zrobi to "bezboleśnie" dla storczyka :) ja sama na początku miałam duże problemy z upchaniem podłoża tak, aby storczyk był stabilny i zabierałam się do tego w kilku próbach, a taki storczyk ma prawo być później troszkę "zmaltretowany" i zmęczony :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Callanthe
1000p
1000p
Posty: 2212
Od: 19 mar 2013, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Przesadzanie storczyka w czasie wypuszczania pędu

Post »

Ja miałam taką sytuacje, że kupiłam kwiata na wyprzedaży i niestety myślałam, że za chwile wyleci mi z doniczki. Więc podczas jego kwitnienia (tylko trzy kwiaty... ale zawsze) przesadziłam do nowej ziemi, obcięłam parę korzonków, zostało tylko kilka ale porządnych. I storczyk nie zrzucił mi ani jednego kwiata a teraz już się zaczyna 3 tydzień od tego czasu i wszystko jest okej :wink:
Pozdrawiam, Pati :wit
Moje storczyki: cz. I II
sprzedam
Awatar użytkownika
kamikami26
1000p
1000p
Posty: 2045
Od: 14 maja 2013, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Przesadzanie storczyka w czasie wypuszczania pędu

Post »

Ja przesadzałam raz z pędem i dorodnymi pąkami i teraz idzie mi 2 pęd, nowy liść,z oczka też coś wychodzi a dodatkowo kupa nowych korzonków :heja :heja :heja Dodam że to było moje pierwsze przesadzenie :tan :tan :tan
Bajka200
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 17 kwie 2013, o 22:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Piękny storczyk a b. dużo korzeni powietrznych

Post »

Mam dwa okazy orchidea phalaenopsis, jeden z nich jest już przynajmniej 5-letni. Ma piękne, wielkie liście, kwitnie właściwie bezustannie - ostatnio przez zimę miałam dwa pędy pełne kwiatów, na wiosnę (kwiecień) jeden pęd zrzucił kwiaty, zaczął schnąć, więc go wycięłam. Na drugim "stare" kwiaty opadły, ale urósł dłuższy i obrodził w nowe. Teraz pojawił się równolegle nowy pęd, zaczyna wypuszczać pąki kwiatowe. Nowa para liści również na wiosnę wyrosła.

I tutaj pojawia się moje pytanie, ponieważ kwiat NIGDY nie był przesadzany. Ciągle siedzi w tej samej doniczce i w tym samym podłożu (mam go od półtora roku, przedtem był u mojej mamy, która nie przesadza storczyków, a ma ich kilkanaście okazów). W związku z tym, zapewnie, korzenie powietrzne są imponującej wielkości oraz ilości. Żeby je pomieścić w nowej osłonce (a doprawdy nie wiem, skąd miałabym ją wziąć... nie widziałam w żadnym sklepie osłonek wielkości potrójnej tradycyjnej osłonki), musiałabym część ułamać, bo w osłonce jest jeszcze sporo zdrowych korzeni niepowietrznych. Pytanie brzmi: czy skoro kwiat ma piękne liście i kwitnie jak szalony, to czy TRZEBA KONIECZNIE go przesadzać? Jest nawożony i nawadaniany odpowiednio, ma odpowiednie stanowisko (wschodnie okno i sporą różnicę temperatur dzień-noc). Czy się za bardzo przejmuję czy to słowiczy śpiew tego okazu i za chwilę skona śmiercią nagłą i niespodziewaną...?

Głównie o te korzenie powietrzne mi chodzi - czy duża ich ilość przy ogólnym świetnym stanie rośliny jest niepokojąca?
Asia
Awatar użytkownika
Magdalenka88
100p
100p
Posty: 108
Od: 12 maja 2012, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Przesadzanie storczyka w czasie wypuszczania pędu

Post »

Gdzieś tu przeczytałam, że korzenie powietrzne w dużej ilości mogą świadczyć o złym stanie korzeni w doniczce... Nie wiem, jak się to ma do rzeczywistości. Ja stwierdziłam, że na razie nie będę przesadzać mojego storczyka, który wypuszcza kolejny pęd po przekwitnięciu ostatniego. Będę się martwić, jak mi doniczkę rozsadzi ;) A skoro Twój storczyk ma się dobrze, liście zdrowe i ciągłe kwitnienie to ja bym go nie przesadzała :)

A jeśli potrzebujesz takiej dużej doniczki to może na allegro poszukaj?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”