Przesadzanie storczyka

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Ja również mam podobnego storczyka, ale póki co rozwija łodygi kwiatowe i nie chciałam go przesadzać, bo skoro wziął się za kwitnienie to chyba nie narzeka ;) W końcu to epifity :) Myślę jednak, że tak im dobrze i tak jak pisze Jovanka, raz na ok 2/3 lata (w zależności jaką woda podlewasz) podłoże i tak trzeba będzie wymienić i przy okazji można mu wówczas dać większą doniczkę a póki co chyba nie majstrowałabym :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
karminka
200p
200p
Posty: 222
Od: 18 sie 2012, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Przesadzam moje falusie jak mają wyjedzoną prawie całą ziemię. Raz pospieszyłam się z tym i storczyk zaczął puszczać masę nowych korzeni, a na górze nic się nie działo przez 2,5 roku. :D
Pozdrawiam, Ania.
Natalie
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 19 mar 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

I ja również się doczepię :lol:
zakupił mi dobry mąż piękne Paphiopedilum ;:138 . Kwiatek już usechł i łodyżka kwiatka też. Jednak zakupił kwiatka z kwiaciarni za jak dla mnie spore pieniążki w czarnej doniczce ;:145 . Czytałam, że korzenie potrzebują światła, a już nie wspomnę, ze niestety nie wiem w jakim stanie są korzonki i co tam się wyprawia. Kwiatek raczej nie ma potrzeby przesadzania z innych przyczyn, tak więc czy to jest wystarczająca przyczyna?
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Paphiopedilum chyba wcale nie musi mieć przezroczystej doniczki...
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Natalie
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 19 mar 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Czyli mam rozumieć, ze póki roślinka wygląda wzorowo to i korzonki są w git stanie :tan

Poproszę tylko o potwierdzenie wyżej otrzymanej informacji. :wit
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Liście sa najlepszym wskaźnikiem tego czy korzenie w odpowiedni sposób asymilują wode, czy coś jest nie tak. Jeśli będą przegnite nie będą w stanie doprowadzac wody do rośliny i liście stracą turgor, jeśli zaś będa przesuszone to podobnie, także obserwuj liscie jeśli nie masz potrzeby przesadzania. Jeśli zaś roślina posadzona jest w nieodpowiednim podłożu lub zbyt rozlożonym warto po kwitnieniu przesadzić roślinę i przy okazji sprawdzić stan korzeni :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Expired
50p
50p
Posty: 73
Od: 29 paź 2012, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żary

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Jak już jest taki temat to jeszcze ja o coś się zapytam :) Mój storczyk musi zostać przesadzony bo już zaczął wychodzić z doniczki i podłoże jest już w nieciekawym stanie, do tego doniczka się przechyla w jedną stronę i muszę ją podpierać żeby się nie połamał :/ żeby było ciekawiej cała doniczka od środka dookoła obrosła jakimś mchem :/
i problem jest taki że storczyk ma pęd kwiatowy i kilka pączków, niektóre już dosyć duże i nie wiem czy teraz go przesadzać czy poczekać aż przekwitnie... poradźcie :)
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

zdecydowanie poczekać aż przekwitnie, chyba, ze nie jest Ci szkoda pączków i kwiatów, które może zrzucić. Jeśli przesadza się storczyki delikatnie bez ingerencji w korzenie to jest duża szansa, ze zachowają kwiaty, ale jeśli będziesz dużo obcinać suchych i zgniłych to prawdopodobnie storczyk zrzuci pączki.. wsadź go do większej osłonki aby się nie przewracał :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Expired
50p
50p
Posty: 73
Od: 29 paź 2012, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żary

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

to jednak poczekam aż przekwitnie bo muszę zmienić całe podłoże i poobcinać część korzeni :) a osłonkę ma teraz właśnie w sam raz tylko jest plastykowa i lekka i muszę kupić jakąś szklaną cięższą i przy przesadzaniu kombinować żeby ustawić go bardziej w pionie :)
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Pamiętaj, ze osłonka powinna być większa od doniczki o jeden/dwa rozmiary aby była luka miedzy doniczka a osłonką bo musi docierać powietrze do korzonków :) W ciasnej osłonce storczyk się udusi a podłoże będzie bardzo długo przesychać.
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Magdalenka88
100p
100p
Posty: 108
Od: 12 maja 2012, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Przesadzanie storczyka w czasie wypuszczania pędu

Post »

Witam, czy mogę przesadzić storczyka, któremu korzenie wyłażą już z doniczki i praktycznie chyba nie ma tam w środku żadnego podłoża, całą przestrzeń wypełniają korzenie ;)), a który wypuszcza pęd? Pęd jest jeszcze bardzo malutki, dopiero zaczął rosnąć :)
Awatar użytkownika
Marta25
500p
500p
Posty: 567
Od: 4 lis 2012, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie storczyka w czasie wypuszczania pędu

Post »

Witaj :) Byłam raz zmuszona, żeby przesadzić storczyka z malutkim pędzikiem, ale tylko z tego powodu, że ledwo co trzymał się w doniczce i było ryzyko, że przy kolejnym podlewaniu po prostu mi wypadnie. Kilka tygodni wcześniej musiałam oddzielić go od dwóch młodych keiki, był osłabiony i miał mało korzeni. Po przesadzeniu, pędzik rósł normalnie, a potem wyrósł drugi, troszkę mniejszy. Zaobserwowałam tylko, że kwiaty (różowo-białe) były o wiele słabiej wybarwione niż zwykle. Mam nadzieje, że następne kwitnienie będzie już normalne.
Z tego, co czytałam na tym forum, storczyki lubią mieć ciasne doniczki. Sama mam jednego, którego korzenie wypełniają całą doniczkę i ma się świetnie - ma 4 pędziki i właśnie niedługo będzie kwitł. Na Twoim miejscu chyba jednak wstrzymałabym się z tym przesadzaniem...
Pozdrawiam,
Marta
Awatar użytkownika
Magdalenka88
100p
100p
Posty: 108
Od: 12 maja 2012, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Przesadzanie storczyka w czasie wypuszczania pędu

Post »

No właśnie u mojego te korzenie już wyrastają poza doniczkę, boję się, że ją po prostu rozsadzą ;) A storczyk ma się świetnie, kwitnie jak oszalały i wypuszcza liścia na dodatek... Potrafi kwitnąć na prawdę długo, boję się, że będę zmuszona przesadzić go jak już będzie miał piękne kwiaty i je zrzuci bo coś mu się nie spodoba... :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”