Przesadzanie storczyka

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
karina87
50p
50p
Posty: 53
Od: 28 cze 2009, o 17:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Przesadzanie

Post »

No to dobrze, że się powstrzymałam :wink:
Storczyk z zewnątrz wygląda dobrze, ale może mieć jakieś paskudztwa w doniczce, tym bardziej, że to marketowiec.
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Przesadzanie

Post »

Czasami się może trafić mech lub gąbka w środku, ale czasami po przesadzaniu korzenie mogą więdnąć, u mnie niektóre tracą cześć korzeni po przesadzeniu. Zmiana podłoża to stres dla rośliny, bo jak Phalaenopsis rośnie sobie na drzewie, to nikt go nie przesadza i nie przenosi. Ale jak będziesz przesadzać, to wybierz dość grube podłoże złożone z kory (mogą być też włókna kokosowe, takie białe kamyki, co są w podłożu z LM), a po przesadzeniu odczekaj kilka dni, zanim podlejesz.
Awatar użytkownika
lideczka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 23 sie 2010, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Kiedy i czy przesadzić storczyka?

Post »

Witam jestem tu nowa.
Mam dwa falki.
Zwariowałam na ich punkcie od początku lipca ;:87 ;:87
Jednego wiola/róż dostałam od koleżanki.
A żeby mu nie było smutno to zakupiłam drugiego ale przelanego :( zauważyłam to dopiero po powrocie do domu,gdyż w sklepie był w bardzo pięknej foli.Po kilku dniach zrzucił kwiatki :(
Obecnie go reanimuje bo miał zgnite korzonki.

A ten co dostałam jeszcze kwitnie,ma zdrowe korzonki w doniczce i widzę że nawet zaczynają rosnąć tylko jest problem w tym ze te korzonki co wychodzą dołem doniczki powoli usychaja :( Nie chce go znarnować bo wypuszcza też nowy listek.
Jak myślicie przesadzić go? Czy zaczekać aż przekwitnie?

Będe bardzo wdzięczna za każdą odpowiedz.
Lidka
basik592
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 19 sie 2010, o 10:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy

Re: Kiedy i czy przesadzić storczyka?

Post »

Ja jestem przeciwnikiem przesadzania storczyków, daj mu trochę odpocząć. Ogranicz podlewanie, ale nie całkiem.
Pozdrawiam

Basia
Basia
Awatar użytkownika
lideczka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 23 sie 2010, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kiedy i czy przesadzić storczyka?

Post »

Jeżeli do tej pory podlewałam go raz na tydzień to teraz mam podlewać co 10 dni np.?
Lidka
fragolotta
100p
100p
Posty: 155
Od: 17 cze 2010, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Londyn/Łódź

Re: Kiedy i czy przesadzić storczyka?

Post »

Witaj na forum :)
Jeżeli jeszcze kwitnie i do tego wypuszcza nowy listek to ja bym go nie przesadzała. Z tego co wiem to Phalaenopsis tego nie lubią, a przesadza się tylko w ostateczności. Co do podlewania to ciężko określić co ile dni, ale korzenie muszą przeschnąć pomiędzy jednym a drugim podlewaniem. Kiedy zauważysz, że wszystkie korzenie w doniczce są srebrno-szare wtedy jest odpowiedni moment :)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
lideczka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 23 sie 2010, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kiedy i czy przesadzić storczyka?

Post »

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Ja właśnie patrzę na korzenie. I staram się je przesuszać, ale ten co teraz jest reanimowany, został przelany w sklepie. :(

A więc zaczekam z przesadzeniem.
Lidka
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Kiedy i czy przesadzić storczyka?

Post »

Tez uważam, że powinno się przesadzać dopiero w ostateczności, ale mogłabyś pokazać zdjęcia tego storczyka? Ciężko wywnioskować coś nie widząc go. Jeśli mało korzeni jest zgnitych, można go zostawić w spokoju, ale jeśli są zgnite wszystkie lub prawie wszystkie, a podłoze jest rozłożone, wtedy warto pomyślec o obcięciu zgnitych korzeni i wymianie podłoża na świeże, ale musi być grube, z kory, bez torfu i podobnych rzeczy, które zatrzymują wodę i ułatwiają gnicie.
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Kiedy i czy przesadzić storczyka?

Post »

jeśli jest zdrowy, nie ma sensu go ruszać. Jak korzenie nie są zgnite, nie powinno się ruszać, bo storczyki nie lubią przesadzania i potem to jakiś czas odchorowywują (niektóre mogą tracić korzenie). Storczyk często umie poradzić sobie sam, więc nie trzeba ciągle koło niego skakać i trzasć się nad kazdym korzonkiem, bo przesadną troską można jeszcze bardziej zaszkodzić. Kiedyś przesadzałam za każdym razem, gdy zauważyłam coś złego, ale zauważyłam, że czesto po przesadzeniu ich stan jeszcze bardziej się pogarsza, więc teraz staram się je zostawiac w spokoju. Niektórzy mają taki zwyczaj, że przesadzają każdego od razu po kupieniu, ale ja tego nie pochwalam, bo jak roslina jest zdrowa, to nie trzeba jej grzebać w korzonkach. A przesadza się do większej dopiero, kiedy prawie rozsadza korzeniami obecną doniczkę i się nie mieści. Storczyki lubią mieć ciasno.
welkam
1000p
1000p
Posty: 1491
Od: 24 maja 2009, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południe Polski

Na początek - pytanie ....

Post »

Witajcie,
kilka miesięcy temu stałam się właścicielką trzech storczyków - prezenty urodzinowe :-)

Obrazek Obrazek
Oncidium jak widzicie przekwita. Mam jeszcze cambrie, która juz zrzuciła kwiaty.
Obrazek
I teraz pytanie, czy teraz jest dobry czas, żeby je przesadzic do nowego podłoża i do większych doniczek? Czy pozwolic im teraz przejśc okres spoczynku w starych doniczkach i przesadzic na do wiosnę?

Phalaenopsis kwitnie. Rozwija się nowy listek i rosną korzenie.
Obrazek

Obrazek
Przez doniczkę widac, że korzenie są zdrowe i rosną... oj rosną... zobaczcie wyrastają z doniczki

Obrazek

Czy phalka przesadzic, czy czekac, aż przekwitnie?
Pozdrawiam i zapraszam
Historia pewnej donicy
Moje storczyki
Awatar użytkownika
nieinna
200p
200p
Posty: 455
Od: 9 wrz 2010, o 15:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Na początek - pytanie ....

Post »

Witam :wit
A czemu go chcesz przesadzać? Liście okej, korzenie zdrowe, ja na razie nie widzę powodu, żeby narażać roślinkę na stres, jakoś nie rozsadzają doniczki, a to ze kilka wychodzi dołem - zdarza się...sama mam takich kilka i daje im spokój :)
Pozdrawiam, Agata
Moje storczykowe skarby
hurr
50p
50p
Posty: 72
Od: 26 maja 2009, o 23:22

Re: Na początek - pytanie ....

Post »

A one są tak od nowości? Ja bym zobaczyła co jest w tych doniczkach, szczególnie nieprzezroczystych, bo w sklepach wrzucają tam nieraz gąbkę i inne śmieci. Mimo, że roślina wydaje się zdrowa, może mieć niezły bałagan w korzeniach. Mój miltoniopsis nie miał korzonków wcale, chociaż wzięłam go z nowej dostawy :?
Awatar użytkownika
Mala_MI
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 paź 2008, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podbeskidzie
Kontakt:

Re: Na początek - pytanie ....

Post »

Ja bym go na razie zostawiła, przynajmniej dopóki kwitnie.
Pozdrawiam, Justyna
Storczyki , Róże , Ogród i kto wie co jeszcze...
Nie dla bezsensownego rozmnażania zwierząt!
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”