Przesadzanie storczyka

ODPOWIEDZ
grubosz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 3 paź 2015, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Merghen pisze:Jeśli chodzi o patogeny to jest małe prawdopodobieństwo by tam były jeśli do tej pory roślina była zdrowa i gdy ją się wymyje używając np. dodatkowo Ace a potem dobrze płukając.
A co ma środek WYBIELAJĄCY ACE do patogenów? Czyżby ACE miało jeszcze jakieś dodatkowe właściwości oprócz wybielania?

---------
Co robicie z wodą z odżywką po podlaniu storczyka (przez zanurzanie). Zostało mi jej 2 litry. Czy można jej użyć do następnego podlania? Wcześniej tak robiłem i storczyk trzymał się dobrze (3 lata), ale nie wiem czy to jest na pewno dobre.... na pewno ekonomiczne :)
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Zawiera środki wybielające na bazie chloru.

To zależy czy masz zdrowe rośliny. Lepiej jednak wykorzystać ją np. do podlania innych roślin domowych. Nie zaszkodzi im nawóz do storczyków.

Czyżbyś już zaczął nawozić świeżo przesadzone storczyki? Teraz, na jesień? I gdy mają świeże, zasobne podłoże?
grubosz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 3 paź 2015, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Dokładnie TAK!
Ale proszę nie nie martwić: pierwsze podlanie po przesadzeniu było po dwóch tygodniach, ponadto ten nawóz jest naturalny (humus specjalny dla storczyków) a ponadto dałem go niewiele. A dwa z czterech storczyków wypuszczają pędy, myślę więc, że troszkę naturalnego nawozu tym bardziej się im przyda.
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Moim zdaniem nie ma potrzeby nawozić. Nawet naturalnym nawozem można zasolić podłoże a to nie służy phalaenopsisom. Ale to już Twoja decyzja...
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Ja nawozu daje bardzo mało jak na lekarstwo i szczerze mówiąc storczyki mają się o wiele lepiej (częściej kwitnął i zdrowiej rosną) niż na samym początku kiedy to w euforii stosowałam dawki zgodnie z tym co było na etykiecie opakowania zwykłego najtańszego nawozu do storczyków.. Tak jak przedmówczyni uważam, że z nawozem czy to naturalnym czy syntetycznym nie należy przesadzać...storczyki naprawdę tego nie lubią..
Weronique
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 8 cze 2016, o 13:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Kupiłam w obi na przecenie storczyka,kwitnie ale jest luźno w doniczce. Mam go przesadzić czy może sobie tak rosnąć?
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Przesadzanie storczyka w czasie wypuszczania pędu

Post »

Mam dylemat i proszę o poradę. Mam niezmordowanego storczyka. Kwitnie nieprzerwanie już od 1.5 roku - przedłuża pędy i wypuszcza nowe i tak w kółko. Niezmiernie mnie to cieszy, ale... wcześniej mój mąż się nim zajmował i jak go podlewal to wodą z kranu i storczyk ciągle stał w wodzie, bo co tydzień podlewał w ten sposób. Dziw bierze, że storczyk żyje. Jak się nim zajęłam to wycięlam dziurki w doniczce i zaczęłam go namaczać. Okazalo się że podloże jest tak rozłożone, że podczas namaczania zaczęło się wypłukiwac. Dodam że za czasów rządów męża osłonka była tak ciasna że w około doniczki nie było przepływu powietrza. Spowodowało to że jak go namoczę to czuć zapach pleśni że środka doniczki. Już raz moczyłam go w Topsinie, że zachamować to czego nie widać. Storczyk ma się ogóle dobrze wypuszcza już drugiego liścia. Ubytki podłoża próbowałam uzupełnić od boku przez dziurki, bo korzenie zbyt szybko wysyszają.
I moje pytanie. Nie widzę prespektyw na koniec kwitnienia. Wiem co może się stać podczas przesadzania. Tylko co Wy byście zrobili ? Czekać czy przesadzać?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Przesadzanie storczyka w czasie wypuszczania pędu

Post »

W tym momencie przesadzenie jest ważniejsze od kwitnienia. Jeśli podłoże masz tak rozłożone, to nie ma na co czekać. Jedynie zrzuci kwiaty, ale to akurat chyba mniejsze zmartwienie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Przesadzanie storczyka w czasie wypuszczania pędu

Post »

Witaj Marto !

To co pokazałaś na zdjęciach nie wygląda tak źle jak w opisie. Wkrótce odpadnie ten żółty zasychający liść (co przy dolnych, czyli najstarszych jest normalne).
Korzenie w doniczce rzeczywiście rosną bardzo ciasno, ale... storczyki lubią ciasnotę :wink:
W dodatku - z tego co widać, maja aktywne stożki wzrostu i są żywo zielone. Kora, od góry doniczki do połowy wygląda ładnie.
Być może to te kawałki, które poupychałaś po bokach. Dla estetyki można sprawdzić, które części tych wystających ponad korę korzeni
są suche. A takie właśnie są martwe i można je wyciąć.
W tym stanie, storczyk mógłby jeszcze spokojnie poczekać na przekwitnięcie, bo kiedyś w końcu to nastąpi.

ALE... być może my nie widzimy tego, co Ty na żywo widzisz. Nie widzimy tego co w środku i nie czujemy zapachu pleśni.
Jeśli Ciebie to niepokoi, to można by spróbować przesadzić roślinę, ale baaardzo ostrożnie.
Ja, gdybym się na to zdecydowała, przygotowałabym nową doniczkę. Starą pocięłabym sekatorkiem o wąskich ostrzach tak, aby ją usunąć zewnętrznie. Wtedy nie trzeba by wyrywać z niej na siłę storczyka, co zawsze skutkuje połamaniem części korzeni.
Potem delikatnie usunęłabym martwe korzenie i rozłożone podłoże, ale tylko w tych miejscach, które są w łatwy sposób dostępne.
Nie rozgrzebywałabym za bardzo systemu korzeniowego (inaczej zabieg stanie się za bardzo inwazyjny).
Nowa kora musi być wilgotna, aby nie było szoku dla rośliny. Można ją wcześniej zwilżyć spryskiwaczem, lub normalnie namoczyć
i odlać wodę.
Kwiatkom rozkwitniętym nic się nie stanie. Reagują jedynie pączki, jeśli w ogóle jeszcze są na tym storczyku.

Decyzja należy i tak do Ciebie
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Przesadzanie storczyka w czasie wypuszczania pędu

Post »

A ja z kolei uważam, że trzeba dostać się również do środka korzeni, bo jeśli tam będą zgniłe i martwe mogą być źródłem późniejszej choroby grzybowej. Nie przejmuj się, jeśli jakiś korzeń się połamie, bo falenopsisy to mocne storczyki i strata paru korzeni nie zaszkodzi, bo szybko odbudują nowe.
Po zabiegu usunięcia martwych korzeni zalecam obsypanie ich cynamonem albo sproszkowanym węglem i pozostawienie naokoło jeden dzień.
Natomiast nieważne jakiej użyjesz kory suchej czy mokrej, nie ma to żadnego znaczenia. Sam przy każdym przesadzeniu używam tylko suchej i storczyki normalnie rosną.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Przesadzanie storczyka w czasie wypuszczania pędu

Post »

norbert76 pisze:Po zabiegu usunięcia martwych korzeni zalecam obsypanie ich cynamonem albo sproszkowanym węglem i pozostawienie naokoło jeden dzień.
Natomiast nieważne jakiej użyjesz kory suchej czy mokrej, nie ma to żadnego znaczenia. Sam przy każdym przesadzeniu używam tylko suchej i storczyki normalnie rosną.
Oba stwierdzenia uważam za prawidłowe, jednak nie w przypadku przesadzania kwitnącego storczyka. Raz jednego tak wyciągnęłam wieczorem, zasypałam cynamonem a rano kwiatki były "padnięte". Zaś w ramach testu i treningu 4 dni temu przesadziłam kwitnącego storczyka i zrobiłam błąd bo dałam suchą korę. Po 4 dniach w panice podlewałam, bo też kwiaty mdlały.
Zgodzę się w takim razie z Art że przy kwitnącym storczyku trzeba zachować ogromną ostrożność.
Art pisze:To co pokazałaś na zdjęciach nie wygląda tak źle jak w opisie.
Dziękuję że to napisałaś - czasem lubię za bardzo panikować, ale faktycznie boję się tego czego nie widać i co czuć, bo to co widać nie wygląda źle.
Ogromnie dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź i za poradę. Wiem, że serce by mi pękło, gdybym zrobiła mu krzywdę przesadzając. Na pewno jeszcze utrzyma te kwiaty ok 3mc i co zrobi później? Ostatnio odbił z oczka i przedłużył pęd jednocześnie :wink:
Wiem, że muszę go przesadzić, bo pomimo tak jak piszesz Art że storczyki lubią ciasnotę, to martwi mnie to wypłukiwanie podłoża. Coś tam poupychałam, dlatego to lepiej wygląda. Może od góry zasypię go seramisem, żeby wypełnić przestrzenie?
No nic chyba poczekam z tym przesadzaniem te 3 mc może tym razem przekwitnie a jak nie i znów coś zacznie "produkować" to wtedy szybciutko go przesadzę.
Awatar użytkownika
duju
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3962
Od: 13 paź 2008, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Przesadzanie storczyka w czasie wypuszczania pędu

Post »

Witaj Marto.
Zawsze przesadzam kwitnące storczyki, zaraz po zakupie. Nie namaczam kory, usuwam starą i obcinam wszystkie stare i chore korzenie. Robię tak jak pisze Norbert.
Nigdy nic się nie dzieje, namaczam po 2-3 dniach.
Twój w donicy wygląda świetnie, ma duże mięsiste korzonki, też bym chciała żeby moje takie miały :wink:
Pozdrawiam - Justyna
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Przesadzanie storczyka w czasie wypuszczania pędu

Post »

Hmm Justyno widać masz rękę do przesadzania, bo co ja próbuję kwitnacego przezadzić to zrzuca kwiaty. Mój z testu sprzed 5 dni widzę że zrzuci wszystkie kwiaty :cry: więc chyba tego mojego ukochanego nie zaryzykuje :( bo jak nie kwitną to ładnie mi się przyjmują a już drugi raz próbuje z kwiatami i "kaplica" kwiatom ;:223 chyba poczekam na to aż ten przekwitnie mając nadzieję że po tych kwiatach zrobi sobie krótką przerwę. ;:174
Spróbuję wsypać w środek doniczki samego seramisu bo ja mam ten drobny, więc może troszkę to poprawi kondycje wewnątrz doniczki i tym samym doczekamy dogodnego momentu żeby przesadzić :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”