Przesadzanie storczyka

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Do wiosny, już nie zostało tak daleko. :wink:
Spokojnie storczyk wygląda na zdrowego. Cierpliwość czyni mistrza. :D
Ustabilizuj go jakoś, a jak to nie pomoże, to go ewentualnie przesadź. Tylko przy przesadzaniu uważaj na korzenie, by ich nie połamać, jak i pędu kwiatowego. Może też zacząć nagle zrzucać kwiaty, jeżeli teraz się na to zdecydujesz. Popsute, suche korzenie(jeżeli takie będą w środku) wytnij do zdrowej tkanki i zasyp cynamonem, lub węglem drzewnym. Nie podlewaj przez 10-14 dni. Używaj cynamonu wyłącznie na miejsca cięć.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

To wszystko wiem, zastanawiam się tylko jak ja wcisnę te wszystkie korzonki do doniczki nowej.

Kwiaty i tak gubi bo przekwita, cały pęd był w kwiatach.

Chyba jednak poczekam do wiosny:)
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Ja proponuję wstawić go w tej plastikowej doniczce do ciężkiej ceramicznej słonki. W ten sposób w spokoju i względnie bezpiecznie doczeka do wiosny :wink: A jeżeli chodzi o samo przesadzanie- ja zawsze miałam z tym problem :? W tym przypadku nie próbowałabym zasłaniać tych wszystkich wystających korzonków, bo na mój gust, są to korzonki powietrzne. Można by ew. przesadzić w doniczkę o rozmiar większą i niech sobie storczyk sam zadecyduje, czy chce pchać się korzeniami w podłoże, czy w niebo :D

P.S. Bardzo podoba mi się ta hybrydka. Jest podana jej nazwa na doniczce? ;:204
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Na razie to ja go przywiązałam do półki drewnianej, na której stoi :D Ceramiczna osłonka zabierze światło korzeniom w plastiku.

Nie było niestety nazwy na etykiecie, tylko phalaenopsis. Sama takiego wcześniej nie widziałam, dostałam go w prezencie pod choinkę, był widoczny z daleka, takie ma kwiaty w porównaniu z normalnym falkiem (nie miniaturką):


Obrazek

A z tymi korzeniami masz rację - nie będę ich cisnąć do podłoża, co ma wyjść i tak wyjdzie :)
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Piękny ;:167

A jak dasz sporo większą ceramiczną osłonkę, to światło i tak dotrze. U mnie tak stoi sporo storczyków i nie ma problemu z ich... hmmm... zielonością korzeni :lol:
akasha_wl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 3 cze 2015, o 16:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Początkujący miłośnik storczyków znowu prosi o pomoc :)

Ponad miesiąc temu przesadziłam swoje dwa storczyki do nowego podłoża, bo stare się rozkładało (nowe podłoże to podłoże piniowe z mikoryzą), co ewidentnie zrobiło im dobrze, bo pojawiły się młode liście, przyrosty na korzeniach i zaczątek pędu kwiatowego. Wydaje mi się jednak, że to nowe podłoże zbyt szybko wysycha - korzenie po poniedziałkowym podlaniu (namaczanie) już są koloru wskazującego na konieczność kolejnego podlewania (chociaż na doniczce od strony okna jest jeszcze trochę wilgoci) i w związku z tym nie wiem co robić. Do tej pory podlewałam je raz w tygodniu, podlewać częściej? Zdjęcia z wczoraj:

Obrazek Obrazek Obrazek

Przy okazji zapytam jeszcze o dwa nowe nabytki, które kupiłam ostatnio "używane" - oba rosną krzywo, przez co trudno mi ustawić je na parapecie, poza tym jeden ma bardzo dużo korzeni (waga doniczki też o tym świadczy), więc planuję je przesadzić. Jeden właśnie przekwita, więc poczekam chwilę i po problemie, ale drugi ma stary pęd kwiatowy, który właśnie wypuścił dwie odnóżki - czy przesadzanie go w tej chwili to dobry pomysł?


Obrazek Obrazek Obrazek
przemek89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 cze 2015, o 18:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Ze swojej strony mogę dodać, że w przypadku, gdy chciałem podprostować storczyka a nie chciałem przesadzać to podpierałem go kijkiem, takim jakim jest kwiat podtrzymywany do momentu, aż się sam stabilizował w tej pozycji.
w00da
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 7 wrz 2015, o 20:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Witam ;:7
Zaczełam interesować się storczykami od roku i tak prawie co miesiąc nabywałam jednego, a jest ich juz 10.Przez ten czas powoli przekwitały i u niektórych najmłodszych jest masa kwiatów a u reszty zostały pędy zielone lub zasuszone. w przełomie tego czasu popuszczały sporo korzeni i każdy po listku. :) Ale niestety żadnego pędu. Wszystkie mają w świetnej formie liście. Stwierdziłam ,że zajrzę im do środka i niestety każdy storczyk miał pognite środkowe korzenie i gąbkę. A na zewnątrz wyglądały tak zdrowo..(nie przelałam ich, nawet te kupione w ten sam dzień przesadzania wyglądały tak samo od środka co moje roczne) Poobcinałam chore korzenie zasypałam cynamonem, wsypałam na dno doniczek trochę keramzytu i grubą kore. Martwię się ,że mogłam zaszkodzić im takim ścięciem korzeni... Czy mogę się spodziewać ,że kwiaty opadną? A może uciąć kwiaty żeby się nie wysilały? Teraz pewnie cały swój wysiłek przeznaczą na dojście do siebie po wycince korzeni..?
Pozdrawiam :)

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=61&t=89406" onclick="window.open(this.href);return false;
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Teraz już nic z tym nie zrobisz, korzenie wycięte. Storczyk się zregeneruje i będzie ok. :wink:
Ania34
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 paź 2015, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Witam,

kiedy najlepiej przesadzać storczyka ?
bibo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 7 maja 2014, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Ogólnie na wiosnę, chyba że są ku temu przesłanki aby zrobić to "już".
grubosz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 3 paź 2015, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Dzień dobry!

O czym najważniejszym trzeba pamiętać przy przesadzaniu storczyków (trzy istotne sprawy)? Ciężko przekopać się przez ten cały obszerny wątek.
Po raz pierwszy będę przesadzał 4'ry storczyki do większych doniczek. Kupiłem już "ziemię" firmy krajewscy - link zmoderowano (nie wiem czy dobra, ale oprócz kory ma tam jeszcze inne składniki, co jest na pewno na plus).

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Jeśli chodzi o podłoże to im grubsza kora i bez drobnych dodatków to tym lepiej. Jedynymi drobniejszymi dodatkami może być seramis, keramzyt czy wermikulit. Pumeks też lepiej jak jest grubszy. Nie znam tego podłoża więc nie powiem nic o jakości. Możesz wstawić jego zdjęcie to podpowiem czy się będzie nadawać. Ja zawsze kupuję przez internet w Orchidgarden. Mają sprawdzone mieszanki i poszczególne składniki.

Szkoda, że nie chce Ci się czytać wszystkiego bo równie dobrze każdy z nas może napisać, że nie chce mu się pisać czegoś po raz kolejny. A jeśli Ci zależy na roślinach to tym bardziej powinno zależeć na zebraniu jak najwięcej informacji o uprawie tych roślin, w tym przesadzaniu.
Życzę mimo wszystko miłej lektury i pozdrawiam :wit Jak będą jakieś pytania to wtedy ja na pewno chętnie więcej napiszę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”