Przesadzanie storczyka

ODPOWIEDZ
Lady H
500p
500p
Posty: 953
Od: 7 sie 2014, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Nie polecam tego podłoża ;:185
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2547
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

O :cry: to mnie zmartwiłaś! Masz jakieś złe doświadczenia z tym produktem :?:
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
Lady H
500p
500p
Posty: 953
Od: 7 sie 2014, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Nie tylko ja...Polecam z czystym sumieniem to z OG lub OS z lawą wulkaniczną.Można je kupić nawet w LM
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Halinka ma rację, te jest niestety kiepskie... tamte są droższe ale warte swojej ceny. Ewentualnie może być sam keramzyt (grubej granulacji). Mojej mini może szkoda ale liczę na keik, a jak nie to trudno. Pocieszam się tym, że moja violacea botaniczna powoli się regeneruje i ma coraz więcej korzonków (wstawię zdjęcie w moim wątku jak już dobrze będzie widać różnicę :wink: ). Niestety czasem się zdarza felerny zakup ale trudno. Poza tym proponuje:
- zrobić dodatkowe po bokach dziurki (będzie lepsza cyrkulacja powietrza).
-wyparzyć starą doniczkę lub użyć nowej
-wyparzyć i dobrze przepłukać keramzyt (jeśli będziesz chciała go użyć)
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2547
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Dzięki Dziewczynki za rady ;:180
Z tego wynika, że powinnam zamówić podłoże w necie i wymienić - u mnie nie dostanę nic specjalistycznego, LM też daleko. Co mi radzicie zrobić z tym falkiem po wyjęciu go z tego feralnego podłoża z SUB... najbardziej się obawiam larw, o których przeczytałam w innym wątku ;:202 . Czy wykąpać mu korzenie w jakimś środku owadobójczym ;:134 ?
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Ja np płuczę i korzenie i przemywam liście wodą z rozcieńczonym płynem do mycia naczyń. Następnie wymywam czystą wodą tak, żeby nie została ani jedna kropla wody z płynem. Skoro nie masz dostępu do tego podłoża to proponuję keramzyt (gruba granulacja). Jest tańszy i powinnaś go kupić w każdym ogrodniczym lub może nawet w kwiaciarni.
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2547
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Przepraszam, że tak dopytuję, ale wsadzić storczyka do samego keramzytu??? bez żadnego dodatku organicznego? I jaka powinna być granulacja tego keramzytu?
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Można wsadzić do samego keramzytu-granulacja gruba. Keramzyt płuczesz, wyparzasz, czekasz aż ostygnie. Bierzesz doniczkę:
-jeśli stara- dokładnie myjesz wodą z płynem, płuczesz i wyparzasz oraz robisz dodatkowe dziury po bokach
-jeśli nowa to tylko wyparzasz i robisz dodatkowe dziury.

Ja tak trzymam 2 storczyki i dobrze się mają. Keramzyt wchłania wodę i później ją oddaje, więc się nada do hodowania storczyka. Podlewasz po ok 7-10 dniach od przesadzenia.

Jeśli zależy Ci na podłożu organicznym to również możesz trzymać w takim. Zazwyczaj w dobrych mieszankach z korą jest dodana skała wulkaniczna lub po prostu keramzyt. Po ok 1 miesiącu zaczynasz skąpo w małych dawkach nawozić. Keramzyt jest tańszy niż dobrej jakości podłoże i się nie rozkłada, więc nie będziesz musiała tak często przesadzać storczyka. Składniki organiczne w podłożu po jakimś czasie się rozkładają i tracą przepuszczalność dlatego też trzeba później przesadzać. Z keramzytem jest tak, że nie ma takiej potrzeby chyba, że korzenie rozsadzają doniczkę.
Ja uprawiając storczyka w keramzycie przy każdym podlewaniu dodaje bardzo bardzo małą dawkę nawozu, więc storczyk jest odżywiony. Niektórzy uprawiają storczyki w seramisie, który podobnie jak keramzyt wchłania wodę, a później ją powoli oddaje.
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2547
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Kochana ;:196
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź ;:180
Jeszcze uściślę, jak jesteśmy w temacie :D Rozumiem, że hodując storczyka w keramzycie zamaczać go też tak co 7 - 10 dni na 15-30 minut. To chyba będzie widoczne kiedy podłoże będzie suche. Może moje pytania wyglądają na infantylne, ale mam złe doświadczenia w przesadzaniu storczyków - załatwiłam 2 białe śliczne miniaturki ;:223 Jedna po kwitnieniu zaczęła tracić jeden liśc po drugim, aż padła a druga zakwitła po raz drugi pięknym nowym pędem ale też skończyła jak ta pierwsza :cry:
Ale wtedy jeszcze nie znałam tej skarbnicy wiedzy jaką jest to forum, choć ze wstydem muszę stwierdzić, że czasem (często)coś sknocę a dopiero później doczytam , że zrobiłam nie tak :oops:
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
Lady H
500p
500p
Posty: 953
Od: 7 sie 2014, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Keramzytu nie próbowałam ..Natomiast 2 tyg.temu przeniosłam do seramisu basalka który nie chciał rosnąć w normalnym podłożu i widzę że ma się dobrze :) Oklapłe listki się usztywniły i wyrastają kolejne.Nie wiem co będzie dalej ;:218 Do wiosny musi być w tym seramisie a potem zadecyduję czy tak już na zawsze czy do podłoża ..
Awatar użytkownika
Meiss
500p
500p
Posty: 766
Od: 4 paź 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LB

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Ostatni kupiłam podłoże subs i pełno w nim larw ziemiórek było. Kiedyś byłam z niego zadowolona, duże kawałki prawie zero miału, a teraz masakra. Zawsze warto wyprażyć podłoże w piekarniku lub mikrofali, wszystkie robaczki w wysokiej temperaturze zostaną wybite.

Jak masz oklapłe listki to warto robić im okłady z mokrych wacików kosmetycznych. Ostatnio uratowałam dzięki nim listki storczyka przyprażonego przez słonko, były bardzo miękkie i oklapłe.
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

jarha pisze:Kochana ;:196
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź ;:180
Jeszcze uściślę, jak jesteśmy w temacie :D Rozumiem, że hodując storczyka w keramzycie zamaczać go też tak co 7 - 10 dni na 15-30 minut. To chyba będzie widoczne kiedy podłoże będzie suche.

Co ile podlewać? Dokładnie Ci nie powiem. Każdy z nas ma inne warunki w domu jeśli chodzi o temperaturę czy wilgotność. Obserwujesz podłoże i korzenie. Jeśli chodzi o keramzyt to robi się coraz jaśniejszy jak oddaje wilgoć. Obserwuj kolor podłoża i korzeni (srebrne korzenie oznaczają potrzebę podlania). Poza tym ja np dodatkowo dotykam doniczkę. Jeśli czuję wilgoć to mimo, że korzonki są już srebrne to wstrzymuje się z podlewaniem jeszcze 1 dzień czy też 2.

Seramis tak jak i keramzyt ma tę samą właściwość. Wchłania i oddaje wilgoć.

Zgodzę się również z Meiss, że podłoże substral itp jest kiepskiej jakości. Owszem bawiłam się w zapiekanie takiego podłoża ale mimo wszystko jest one kiepskie (poza tym nieprzyjemny zapach unosi się podczas zapiekania). Szybciej się rozkłada, jest więcej miału niż grubej kory w składzie i poza tym istne zoo można znaleźć w takim podłożu (najczęściej ziemiórki).
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Taki problem mam :) Mam przekwitającego falenopsisa, któremu wyłażą korzenie z doniczki do tego stopnia, że się przewraca.
Kwiat jest ogromny, sam pęd kwiatowy ma około 70 cm, liście też wielkie i ciężkie. W tej chwili przekwita i wymyśliłam, że go przesadzę do większej doniczki, żeby go ustabilizować trochę.
Styczeń to niezbyt dobra pora, ale już raz mi spadł z parapetu bo taki ciężki jest, a nie chciałabym, żeby mu coś się stało.
Poradźcie proszę, czy czekać do wiosny, czy przesadzać i czy ewentualnie wszystkie korzenie powinny być w podłożu po przesadzeniu?


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”