Storczyk w tubie

Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: STORCZYK W TUBIE

Post »

krystyna2801 pisze: z tego co wyczytałam nie mogą to być hybrydy bo podobno cechuje je monopodialny typ wzrostu a ja mam po dwie łodygi poprawcie mnie jeżeli się mylę :) dopiero się uczę
Monopodialny typ wzrostu czyli masz tak jakby jeden stożek wzrostu, z którego rosną liście w doniczce a nie kilka pseudobulw jak np. u dendrobiów, porównaj sobie zdjęcia obu tych roślin. Ilość pędów nie ma tu żadnego znaczenia.
Phalaenopsis to właśnie falenopsis potocznie nazywane ćmówkami.

Wszystkie tego typu storczyki sa epifitami, więc możesz je uprawiac na takich drewnianych podkładkach bez podłoża, wazon wówczas zapewnia korzeniom wyższa wilgotność powietrza, bo inaczej musiałabyś je bardzo często zraszać. Oczywiście uprawa taka jest możliwa, ale jestem podobnego zdania jak furious najpierw warto nabyć podstawy aby porywać się na cos wiecej w uprawie storczyków..
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk w tubie

Post »

Witam,
Tu nie ma za co przepraszać.... jak furi...
to ja przepraszam :wink:
nie miałem na celu dyktować Ci co i jak masz robić :wink:

Było pytanie;a każdy kto zajmuje się dłużej storczykami ma prawo do wyrażania własnej opinii na forum.
Nie dyskutujemy przecież o gustach .A możliwych skutkach takiej uprawy w tubach.

I nie trzeba nikogo przekonywać inaczej co jest sztuką a co nie - a kto jest kim i jaką poprzeczke ma.
To mniej ważne..wszak ambicja to cenna cecha
Ale jednak w swych pragnieniach ...trzeba mieć świadomość ,że pewnych reguł uprawy nie da się tak łatwo nagiąć
do swoich oczekiwań.
I o tym tylko może być mowa w dyskusjach.

W przypadku falenopsisów, muszą być spełnione warunki uprawy wg ich potrzeb :
- światło - temperatura - wilgotność - ruch powietrza - woda.
Wszystkie czynniki warunkują powodzenie uprawy.
Nie można pominąć żadnego.
Falenopsis musi przesychać m/podlewaniem... a ruch powietrza w zamkniętym czy ograniczonym lokum musi być
wymuszony.Tu liczyć nie można wyłącznie na odparowanie.
Trudno sobie wyobrazić dodatkowe oprzyrządowanie dla takich wąskich wazonów.
Niestety...stagnacja wilgotnego powietrza to pierwszy krok do infekcji storczyków.Pomijam tu fakt odmiennej wrażliwości każdego storczyka z tej grupy :D
A czy to będzie na desce, czy korze,czy w doniczce kub głębiej czy wyżej na kamieniach ... to nieistotne.
Wszystkie metody są możliwe dla każdego ale ...warunkowo/jak w zasadach uprawy/

Wazony - tuby nie są nowością .Od kilku lat są ...i bardziej przypomina :lol: sprzedaż 2 w 1
dla atrakcyjności oferty.
Efekt jest dosyć ciekawy dla oczu..... Podobny do chwilowych naszych ekspozycji na wystawach.
Moje doświadczenie z tuba wskazują ,ze wyłącznie można tak eksponować storczyka w fazie kwitnienia na minimalnej dawce
wody. I nie dłużej .
Obecnie w tubie mam kompozycję z wysokich pampasowych traw .Dodatkowo moja tuba ma matowy elementem
w dole maskującym doniczkę.

By, więcej nie dywagować o potrzebie czy zamiarze takiej uprawy....warto odpowiedzieć sobie samemu na pytanie
czy jesteś Krystyno w stanie zabezpieczyć warunki bytowania storczyków w takich tubach zgodnie z ich potrzebami?
Jeżeli sprostasz wymaganiom zrealizujesz zamiar. I tyle.

O warunkach uprawy i wymaganiach falenopsisów jest wiele materiałów u nas lub choćby tu arkusze bazoweT U T A J zakładka po prawej...

Pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
krystyna2801
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 8 mar 2013, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk w tubie

Post »

bardzo dziękuję wszystkim za pomoc doceniam wszelkie uwagi bo po to właśnie weszłam na to forum bo liczę się ze zdaniem innych osób bo wiem, że każdy chce tu tylko pomóc i na pewno ma większe doświadczenie ode mnie ;:138
actus
1000p
1000p
Posty: 4193
Od: 13 sty 2013, o 13:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reims FR

Re: Storczyk w tubie

Post »

zasyp tak zeby kwiaty i paczki wystawaly i poczekasz ,poobserwujesz.pewnie troche sie tam beda "dusily" z braku przeplywu powietrza ,co niekorzystnie wplynie na korzenie ,ale fakt ze sliczniusie w tych tubach sa.tez kiedys kupilam jedna miniaturke w tubie ale od razu wyjelam a do tuby wanda poszla :D
Awatar użytkownika
krystyna2801
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 8 mar 2013, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk w tubie

Post »

Zaryzykowałam nasypałam do połowy ozdobny żwirek tak żeby kwiaty były na zewnątrz tuby dodatkowo dorobiłam więcej dziurek w doniczce tzn.mąż dorobił :)może dzięki temu korzonki będą miały więcej powietrza. Dodatkowo po obydwu stronach doniczki przywiązałam żyłkę dzięki temu lepiej mi je będzie wyciągać do podlewania nie będę musiała łapać za łodygę i patyczki jest ona w ogóle nie widoczna mąż mi użyczył ze swojego sprzętu wędkarskiego :tan . Nie podobało mi się to, że widoczna jest doniczka ale nie chciałam nic więcej pakować do środka tuby więc wykorzystałam materiał, który był w zestawie spięłam szpileczkami dookoła tuby na wysokości doniczki. Teraz pozostało mi trzymać kciuki żeby tylko im nic nie było i żeby pięknie kwitły co jakiś czas będę dolewać wodę na kamyczki żeby parowała. No i co o tym myślicie ???? ;:218 Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Storczyk w tubie

Post »

Wygląda to ciekawie, ale chyba nie miałabym cierpliwości się tak bawić ;) Storczyki dla mnie są piękne same w sobie i nie potrzeba ich eksponować jakimś szkłem :) Wazon można wykorzystać na wiele innych sposobów np. dla Vandowatych albo dla kwiatów ciętych.. Za dużo zachodu jak dla mnie.. owszem przy 4 storczykach problem nie jest duży, ale jeśli ktoś ma "dzieści" storczyków to jednak praktyczność wygrywa z estetyką :D W każdym razie wszyscy zapewne jesteśmy ciekawi efektów, więc jeśli będziesz mieć chwilę czasu w przyszłości to relacjonuj nam proszę, jak sprawdzają się tuby w przypadku Twoich kwiatów Krystyno :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Dusiaaa
1000p
1000p
Posty: 1163
Od: 4 cze 2012, o 08:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Storczyk w tubie

Post »

wizualnie wyglądają bardzo dobrze, jak witryna kwiaciarni:D póki co myślę że krzywda im się nie stanie, zastanawiam się tylko jaki efekt będzie to miało w leci gdy słońce mocniej przyświeci. czasem przez jedną szybę mocno prześwieca a co dopiero przez dwie i to bez cyrkulacji powietrza...myślę że się po prostu "zaparzą", ale zawsze mogę się mylić ;) jeśli obawiasz się że przesuwając roletę im zaszkodzisz, to niepotrzebnie-moje falki mają bardzo duże liście, sterczące na wszystkie strony i ledwo mieszczą się na parapecie a roletę ciągle zasuwam, często opiera się właśnie o ich liście :P co więcej skoro wraz z liściami mieszczą się w tej tubie to bez niej jakoś szczególnie rozłożyste na pewno nie będą;) spokojnie zmieszczą się na parapecie. tak jak pisali poprzednicy tuby zamieniłabym na szklane osłonki (są teraz nawet w biedronce-b.ładne) a z tub zrobiłabym jakąś inną dekorację ;)
=> zapraszam na storczyki po mojemu<=

Marzy mi się: Bellina, Piccolo red, Black Bird,Vanda i więcej parapetów
Awatar użytkownika
Marta25
500p
500p
Posty: 567
Od: 4 lis 2012, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk w tubie

Post »

Pomysł ciekawy, estetycznie wykończony, a storczyki prezentują się niczym w kwiaciarni! :D Mam jednak obawy, czy będzie tam dochodziła wystarczająca ilość powietrza i czy będzie prawidłowa cyrkulacja :?: Moje storczyki są w dekoracyjnych ceramicznych osłonkach, co prawda liście są długaśne i nie mieści się ich wiele na parapecie, ale czują się u mnie dobrze :) Daj znać wkrótce, jakie masz doświadczenia z tubami :)
Pozdrawiam,
Marta
Awatar użytkownika
krystyna2801
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 8 mar 2013, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk w tubie

Post »

Po prawie dwóch tygodniach spędzonych w tubach wszystko wygląda rewelacyjnie :) wszystkie zaczęły kwitnąć te co miały np 3 kwiaty teraz mają po 9 rozkwitniętych . O słońce się nie obawiam mam rolety dzień noc i mogę w dowolny sposób i na dowolnej wysokości je zasłonić i w dodatku nie przepuszczają nic słońca są tak ciemne i tak właśnie robię a jak tylko słońce przechodzi na inną część domu to odsłaniam je w całości. Dodatkowo te kolorowe osłonki opuszczam sobie w dół i wtedy do korzonków dochodzi światło a jak wiem, że ktoś ma przyjść do mnie to je nasuwam tylko i wyłącznie ze względów estetycznych. Jedyne co zauważyłam to będąc w tych tubach szybciej się przesuszają i muszę częściej podlewać jak tylko widzę, że korzonki są białe to lądują w godzinnej kąpieli i wtedy dodatkowo suszą się ociekając na siteczku praktycznie do wieczora a tak to mniej więcej wygląda teraz :)
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Storczyk w tubie

Post »

Fajnie, że opisujesz swoje spostrzeżenia, na pewno będą przydatne, dla kogoś kto będzie chciał wykorzystać Twój patent :lol: Storczyki rzeczywiście prezentują się bardzo estetycznie, chociaż może być problem, gdy się będą chciały bardziej rozgałęzić.. Zaskoczona jestem tym, że w szkle szybciej Ci przesychają, myślałabym raczej, że będzie odwrotnie, szkło zwiększa wilgotność wokół storczyka :D a może nalej troszkę wody na dno kamyczków i ona będzie parować?
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
actus
1000p
1000p
Posty: 4193
Od: 13 sty 2013, o 13:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reims FR

Re: Storczyk w tubie

Post »

super ci to wyszlo,bardzo mi sie podoba :D
Awatar użytkownika
karminka
200p
200p
Posty: 222
Od: 18 sie 2012, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Storczyk w tubie

Post »

Bardzo ładnie wyglądają szklane tuby wypełnione szyszkami z modrzewia. :D
Pozdrawiam, Ania.
Awatar użytkownika
Maaaciej
50p
50p
Posty: 58
Od: 23 mar 2013, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Storczyk w tubie

Post »

Teraz interesująco to wygląda! :)
Pozdrawiam Maaaciej
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”