Czy można przyciąć liście storczyka?

ohwow
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 gru 2012, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Czy można przyciąć liście storczyka?

Post »

Jak w temacie: czy można przycinać liście? Mój storczyk wypuścił niesamowitą ilość liści, przez co nie tylko zajmuje mnóstwo miejsca ale i nie wygląda dobrze. Co w tej sytuacji zrobić?
Awatar użytkownika
stalewiak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1344
Od: 13 kwie 2009, o 10:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdzies na północy
Kontakt:

Re: czy można przyciąć liście storczyka?

Post »

Nie wiem czy w każdej odmianie storczyka ale ja dole obcinałem o nic sie nie działo ;)
Maniak roślin egzotycznych :)
Awatar użytkownika
Marta25
500p
500p
Posty: 567
Od: 4 lis 2012, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: czy można przyciąć liście storczyka?

Post »

Witaj, najlepiej gdybyś sprecyzował o jakiego storczyka chodzi lub umieścił jego zdjęcie.
Pozdrawiam,
Marta
Marzena
100p
100p
Posty: 119
Od: 4 lut 2012, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: czy można przyciąć liście storczyka?

Post »

Ja też niektórym musiałam poprzycinać liście, z różnych przyczyn i wyszło to im na dobre. Oczywiście wiem, że są na tym forum osoby, które mogą wręcz "krzyczeć", że tego nie wolno robić, bo cośtam, ale ja uważam, że podjęłam dobrą decyzję.
Dzięki temu, że są poprzycinane nie dotykają z jednej strony lodowatej szyby a z drugiej nie wystają nad kaloryfer (mam bardzo wąskie parapety i ciężko było niektóre sztuki poukładać tak, by nie cierpiały), nie wywracają się przy każdym dotknięciu (a często zdarzały się nawet upadki i obłamania pędów, bo taki kwiat nie jest stabilny), mieści się więcej sztuk no i też niektóre wyglądają Dzięki temu po prostu lepiej ( nikt mi nie wmówi, że taki wystający, rozciągnięty liść jest piękny). Jest też wiele innych sytuacji, gdy np zdecydowałam się na pozbycie się nawet całego liścia czy kilku, dzięki czemu jak się okazało uniknęłam choroby na trzonie rośliny (prawdopodobnie mokrej zgnilizny). Jeden storczyk np musiał stracić 7 liści a wypuścił piękny pęd kwiatowy.
Tak więc uważam (ale jest to moje własne zdanie), że liście to nie jest jakieś sacrum, którego nie wolno pod żadnym pozorem tykać, bo rośliny dobrze znoszą taką kosmetykę. Zanim podejmiesz jednak decyzję, o tym czy poprzycinać te liście zastanów się czy naprawdę warto, bo jak dokonasz cięcia to już nie będzie odwrotu i one pozostaną już zawsze w takim stanie w jakim je urządzisz. Jeśli sie okaże, że jednak nie podoba ci sie efekt końcowy i tak nie da się już z tym zrobić. No i koniecznie pamiętaj, by zdezynfekować rany!
Chciałabym jeszcze na koniec dodać, że liście, które poprzycinałam były takie wydłużone, aż nienaturalnie porozciągane a nigdy nie ruszałam liści o ładnym, naturalnym kształcie.
ohwow
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 gru 2012, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: czy można przyciąć liście storczyka?

Post »

Mój storczyk to odmiana phalaenopsis. A jak dokładnie obcinaliście te liście? Bo w moim przypadku to wygląda tak, że rosną bardzo warstwowo, jeden na drugim praktycznie.
http://imageshack.us/photo/my-images/201/storczyk.jpg/ - tak obecnie wygląda.
Awatar użytkownika
dorotakol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1551
Od: 30 maja 2009, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: czy można przyciąć liście storczyka?

Post »

Twój storczyk wygląda zdrowo i nie psuj tego... możesz tylko go oszpecić :roll:
Prawdopodobnie masz problem z jego przewracaniem, proponuję przesadzić go prostując roślinę i przywiązać do podpórki, żeby go liście nie przeważały.
Pozdrawiam Dorota!
cz.2 http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=45150" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Marta25
500p
500p
Posty: 567
Od: 4 lis 2012, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: czy można przyciąć liście storczyka?

Post »

Na pierwszy rzut oka wygląda na na zdrowego, szkoda byłoby mu odcinać liście... Ja proponuję przesadzić go i podeprzeć. Może on tak się wygina, bo poszukuje światła? :roll: Jeśli tak, to można przestawić go w inne miejsce...
Pozdrawiam,
Marta
Marzena
100p
100p
Posty: 119
Od: 4 lut 2012, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: czy można przyciąć liście storczyka?

Post »

Po obejrzeniu zdjecia stwierdzam, że ja bym takiego storczyka też nie przycinała, przypadki o których pisałam wyżej to były ewenementy. Tak ładnie rozrośniętego storczyka jak ten twój trzeba eksponować a nie ograniczać ;:333 . Też mam mocno porozrastane niektóre storczyki, gdybym je potraktowała nożyczkami nie wyglądałoby to u nich estetycznie.
x -C - m

Re: czy można przyciąć liście storczyka?

Post »

Nie rozumiem po co przycinać liście? Nie są zżółknięte- poza tym gdyby falenopsis robił się łysy od dołu, to można go odciąć, tzn. rozetę liści z korzeniami, i posadzić tak odmłodzoną roślinę do doniczki. Ale z tego co widać na załączonej fotce, roślina potrzebuje więcej miejsca i nic poza tym. W tym konkretnym przypadku cięcie liście pozbawi roślinę urody- a ilość liści świadczy o dobrej kondycji okazu.
Awatar użytkownika
rmfka85
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 23 mar 2013, o 13:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn/Dobre Miasto

Re: czy można przyciąć liście storczyka?

Post »

Witam!

Odnośnie wątku dot. obcinania liści storczykom mam pytanie i mam nadzieję, że uzyskam odp.

Mój storczyk stał blisko lampki nocnej z halogenowymi żarówkami. Żarówki dotykały liścia, czego nie zauważyłam i pod wpływem ciepła od nagrzanej żarówki wypaliło kawałek liście :( Liść jest zdrowy, ale dziwnie, a nawet brzydko to wygląda i nie wiem czy mogę to wyciąć????
Awatar użytkownika
Maaaciej
50p
50p
Posty: 58
Od: 23 mar 2013, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: czy można przyciąć liście storczyka?

Post »

Myślę, że niema konieczności obcięcia liścia, ale jeśli chcesz to poczekaj aż liść zżółknie i odda roślinie substancje odżywcze które w nim są.
Pozdrawiam Powodzenia!
Pozdrawiam Maaaciej
Marzena
100p
100p
Posty: 119
Od: 4 lut 2012, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: czy można przyciąć liście storczyka?

Post »

Tak jak już Maciej napisał nie ma potrzeby usuwania liścia z takiego powodu. Kiedy mi się "sfajczył" liść nad rozgrzanym kaloryferem i zrobił się dosłownie jak suchar, to po prostu tą sucha część po paru dniach wykruszyłam palcami. Zdrowa część została nietknięta nożyczkami i myślę, że storczykowi to służyło. Także na razie nic nie rób, ale lepiej obserwuj ranę. Możesz ją np obrysować markerem i obserwować czy zmiana się powiększa. Jeśli tak, to wtedy dopiero będziemy się dopiero martwić, ale trzymam kciuki, żeby nic się nie działo. ;:333
Awatar użytkownika
rmfka85
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 23 mar 2013, o 13:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn/Dobre Miasto

Re: czy można przyciąć liście storczyka?

Post »

Dziękuję bardzo ;-) faktycznie to dobry pomysł. Jak na razie niech będzie jak jest ;) :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”