Ratowanie storczyków,reanimacja cz1.

Zablokowany
agnieszka90j
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 22 lip 2013, o 22:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jak pomóc moim storczykom

Post »

tak zrobię mam nadzieje że uratuje go bo jest przepiękny
Awatar użytkownika
Magdzia
500p
500p
Posty: 620
Od: 30 lis 2012, o 08:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jak pomóc moim storczykom

Post »

Mam nadzieję, że ktoś jeszcze Ci coś poradzi, ale wydaje mi się, że tu dużo zależy od kondycji storczyka i jego chęci do życia. Ja mam jednego z obciętym stożkiem wzrostu i zostały mu tylko 3 dolne liście, które też z czasem odpadną. Więc jak odpadną to będę miała taką samą sytuację i również będę czekać, aż wypuści dzidziusia :D Jeżeli korzenie Ci nie będą gniły i będziesz o niego dbała to możliwe, że się odwdzięczy :D
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: jak pomóc moim storczykom

Post »

Zajrzyj TUTAJ Tomek miał podobny problem z zalanym stożkiem wzrostu, jednak roślina pięknie kwitła i miała zdrowe korzenie, więc po czasie wypuściła basal keiki :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
DaisyJ
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 wrz 2013, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak odratować storczyka - Krok po kroku

Post »

Witam, jakis czas temu dostalam storczyka od kolezanki. Mowila, ze sobie poradze, bo to nie wymagajacy kwiatek. Podlewac go mialam jak sobie przypomne, tak robilam, ale chyba cos poszlo nie tak. Kwiatek wyglada jak na zdjeciach. Gnija mu korzenie i liscie maja dziwny kolor, ale dalej kwitnie. Nie mam pojecia o kwiatkach, ale nie chcialabym, zeby sie zniszczyl. Bardzo go lubie. Mam nadzieje ze do sie je zobaczyc :) Dziekuje za wszelka pomoc.Obrazek[/img]

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Jak odratować storczyka - Krok po kroku

Post »

Hej, storczyk wygląda OK. Jedynie podłoże jest zbyt rozłożone (drobne), przez co dłużej trzyma wilgoć, co już nie jest dobre dla korzeni. Myślę, że wystarczyłoby wypalić jakimś gwoździem czy śrubokrętem kilka dziur w ściankach doniczki i zrobić dłuższe przerwy między podlewaniami (poczekać aż korzonki będą srebrzystoszare). Nie przesadzałabym póki kwitnie, a w ogóle jestem zdania, że nie powinno się storczyków bez potrzeby przesadzać- długo później dochodzą do siebie.

Pięknie kwitnie, liście wyglądają na jędrne i zdrowe, a i przez doniczkę widać kilka zielonych korzonków. Jest dobrze :)
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
DaisyJ
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 wrz 2013, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak odratować storczyka - Krok po kroku

Post »

Zrobię jak mówisz, podziurawie doniczkę i zobaczę czy będzie jakaś poprawa. na razie przetawiłam go w mniej nasłonecznione miejsce, bo mnie niepokoją te liście właśnie i ich barwa oraz plamy brązowe. Mam nadzieje, że jak podeschnie to cały będzie jeszcze ładniejszy. A i chciałam jeszcze zapytać czy te suche gałązki bez kwiatów sie obrywa czy trzeba je zostawić ?
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Jak odratować storczyka - Krok po kroku

Post »

Suche spokojnie możesz wyciąć :) Od słońca już nie musisz go chronić- wrześniowe promienie są zbyt słabe, by poparzyć liście. Wiosną powinnaś bardziej na to zwrócić uwagę.

Daj znać za tydzień, dwa jak ma się Twój storczyk :)
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Awatar użytkownika
valdessa_kane
500p
500p
Posty: 557
Od: 21 cze 2013, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ełk

Masdevallia Ringens i Cattleya Amethystoglossa

Post »

Ok 2 tygodnie temu zakupiłam młodą Masdevallię Ringens, niestety nie mam pewności czy dobrze o nią dbam :( : trzymam ją w dość jasnym pokoju ale z dala od okna, więc nie świeci na nią słońce i ma trochę cienia. Codziennie rano spryskuję podłoże, keramzyt na którym stoi doniczka i ją samą. Dziś z obawy, że ma za sucho po raz pierwszy ją podlałam. Czy ma ktoś doświadczenie z tą rośliną i może mi co nie co podpowiedzieć? Dodam, że wydaje mi się, że te 2 stare pędy pojaśniały :(

Obrazek

Równocześnie zakupiłam Cattleyę Amethystoglossa, więc i tu będę wdzięczna za podpowiedzi dotyczące uprawy - na razie stoi na parapecie w słonecznym pokoju i podlałam ją tylko raz kapką wody :)
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Masdevallia Ringens i Cattleya Amethystoglossa

Post »

jeśli chodzi o Cattleye to znalazłam taką stronę może pomoże Ci choć troszkę :wink:
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
valdessa_kane
500p
500p
Posty: 557
Od: 21 cze 2013, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ełk

Re: Masdevallia Ringens i Cattleya Amethystoglossa

Post »

Dzięki :) widziałam już tą stronkę, ale mam nadzieję, że ktoś z forum ma doświadczenie z tą cattleyką bo lubię kilka opinii zdobyć zanim coś zacznę modzić :D
Awatar użytkownika
valdessa_kane
500p
500p
Posty: 557
Od: 21 cze 2013, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ełk

Re: Masdevallia Ringens i Cattleya Amethystoglossa

Post »

Właśnie się pokusiłam o przegląd korzonków Masdevallii i chyba jest nieciekawie - są gąbczaste, jakby puste w środku i pełno jest gołych nerwów... ale wsadziłam z powrotem w podłoże z tym, że włożyłam je luźniej, żeby było przewiewniej bo było mocno zbite... ale skoro nowy przyrost rośnie to może nie ma dramatu...
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Masdevallia Ringens i Cattleya Amethystoglossa

Post »

nie mam niestety żadnej Masdevalii, ale może lepszym okazałoby się luźne sphagnum?
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
valdessa_kane
500p
500p
Posty: 557
Od: 21 cze 2013, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ełk

Re: Masdevallia Ringens i Cattleya Amethystoglossa

Post »

To podłoże to mieszanka sphangum i czegoś drobnego, tak je rozpulchniłam, że zużyłam tylko połowę tego co tam siedziało ale zobaczymy - jak się nie polepszy wszystko wywalę i wsadzę w samo sphagnum.
Zablokowany

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”