Ratowanie storczyków,reanimacja cz1.

Zablokowany
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Pomóżcie je uratować!!

Post »

ewa1966 pisze:Witam.Myślę,że są one w dobrym stanie.Przesadziłabym je tylko do niewiele większych doniczek

Po co przesadzać, storczyki nie lubią zbyt luźnych doniczek (a ciężko jest spotkać odpowiednią, po 12 cm są 15 cm, a takie są bardzo luźne i storczyk się długo musi przyzwyczajać). Ale są w nienajgorszym stanie, więc powinno być z nimi dobrze.
Kermit40
ZBANOWANY
Posty: 564
Od: 19 wrz 2009, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomóżcie je uratować!!

Post »

Fakt bo storczyki lubią mieć ciasno. Często wystarcza ta sama doniczka biorąc pod uwagę fakt że się oczyści im korzonki z tych chorych, starych i nadgniłych, jak widzę i czytam to często okazuje się że jest ona całkowicie wystarczająca. i wtedy cały zabieg sprowadza się do wymiany podłoża na bardziej przepuszczalne i małej kosmetyki w formie oczyszczenia korzonków. A czasami warto gdyż w rozkładającej się korze lubi sobie zrobić domek jakiś mały robaczek taki jak np. stonoga czy skorek. Akurat one uwielbiają te klimaty.
Awatar użytkownika
Haim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2515
Od: 19 cze 2009, o 01:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tczew

Re: Pomóżcie je uratować!!

Post »

Asiu, trzymam kciuki, na pewno da się odratować bidulki, w sumie aż tak źle nie wyglądaja ;)

Pozdrawiam serdecznie :)
Moje Kochane Storczyki ;:167

Pozdrawiam serdecznie, Asia :)
x -C - m

Re: Pomóżcie je uratować!!

Post »

Ja bym zmienił podłoże i doniczkę- nie szadzę nigdy storczyków do już używanych doniczek a dezynfekować mi się ich nie chce.
AsiaG24
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 12 mar 2010, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Pomóżcie je uratować!!

Post »

Dzękuję Wam kochani forumowicze za odpowiedź ;:180 Wszczegolności Tobie Wiesiu za zmobilizowanie innych do pomocy mi :)
Poczytałam troszkę na wątku Wiesia o przesadzaniu storczyków i dziś pędzę do sklepu ogrodniczego
po nowe podłoże dla moich storczyków.
Postaram się kupić to które poleca Asia firmy Krajewscy, mam nadzieje że mi się to uda bo mieszkam w niewielkim mieście i czasem trudno tu kupić to czego akurat się konkretnie potrzebuje.
Jak tylko je zdobędę to biorę się popołudniu za przesadzanie...
pozdrawiam Asia
Kermit40
ZBANOWANY
Posty: 564
Od: 19 wrz 2009, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomóżcie je uratować!!

Post »

Asiu pamiętaj jednak że podłoże nie może być zbyt drobne (np. z dużą ilością ziemi- bo takie też są) albo zbyt mocno grube. Na jednej z fotek widać dokładnie jego strukturę. Powinno być lekkie i dobrze przepuszczalne.
No i czekamy na nowe fotki. Chyba nam pokażesz rezultat Twojej pracy ?

Pozdrawiam i życzę powodzenia w ich przesadzaniu.
Wiesiek


Ps. Ja jedynie zwróciłem uwagę na Twój problem na swoim wątku . No i poprosiłem o radę na PW zaprzyjaźnionych forumowiczów którzy z pewnych względów nie wypowiadają się na forum. Ot tyle co mogłem zrobić w tej sprawie. Ale żadna to moja zasługa, wszak po to jest forum aby sobie pomagać nawzajem i wymieniać się wiedzą i doświadczeniem.
Awatar użytkownika
Haim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2515
Od: 19 cze 2009, o 01:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tczew

Re: Pomóżcie je uratować!!

Post »

Asiu, napisałam jeszcze na pw, co możesz zrobić, gdy nie dostaniesz podłoża firmy Krajewscy,
pozdrawiam serdecznie i ;:3 dnia życzę :wit
Moje Kochane Storczyki ;:167

Pozdrawiam serdecznie, Asia :)
Kermit40
ZBANOWANY
Posty: 564
Od: 19 wrz 2009, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomóżcie je uratować!!

Post »

Asiu (Haim) ja gdy potrzebowałem do innych swoich zielonasków podłoże o grubszej strukturze to po prostu a dostałem jedynie to z ziemią . To po prostu je przesiałem i już miałem podłoże o średniej strukturze, lekkie i przepuszczalne. To z ziemią po prostu za wolno przesycha i powodowało podgniwanie korzonków. Chodziło tu akurat o hoye i po dodaniu substratu kokosowego mam dobre podłoże do młodziutkich roślinek nie tylko hoi. Ostatnio w takie podłoże wsadziłem cisusa (eksperymentalnie) Podłoże jest lekkie, przepuszczalne i co za tym idzie dobrze przesycha. Zobaczymy czy mu to podpasuje.

Ale sorry bo troszkę zboczyłem z tematu i mogę zaraz zostać upomniany. Przepraszam ale to tak samo jakoś przy okazji się wymkło. :oops: :oops:
Awatar użytkownika
Haim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2515
Od: 19 cze 2009, o 01:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tczew

Re: Pomóżcie je uratować!!

Post »

Oczywiście Wiesiu, ja podpowiedziałam tylko Asi w jaki sposób może zrobić sobie bardziej przepuszczalne podłoże, jeśli znajdzie o małej granulacji ;)zbyt
Moje Kochane Storczyki ;:167

Pozdrawiam serdecznie, Asia :)
AsiaG24
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 12 mar 2010, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Pomóżcie je uratować!!

Post »

Dzięki Asiu za wiadomośc PW... Posłucham Twoich cennych rad.
Miałam dziś pędzić do ogrodniczego po to podloże ale niestety coś mi wypadło i muszę to odłożyć na jutro :( :( :(
Jak tylko cała "operacja" pójdzie pomyślnie to fotkami się oczywiście pochwalę.
Jakbym miała jakieś pytania to się Was poradzę, mam nadzieję że pomożecie. Ale nie martwę się na zapas :)
pozdrawiam Asia
Kermit40
ZBANOWANY
Posty: 564
Od: 19 wrz 2009, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomóżcie je uratować!!

Post »

Asieńko ja jedynie napisałem co ja robię w takim przypadku. :oops: :oops: Ja bardzo cenie sobie Twoje rady. Może to komuś się przydać także. Przecież w naszych domach nie mamy jedynie storczyków choć są i tacy.
mala06
100p
100p
Posty: 157
Od: 12 lut 2009, o 12:37
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Pomóżcie je uratować!!

Post »

Witaj, dobrze, że zdecydowałaś się na przesadzenie roślinek, nie ma na co czekać zwłaszcza w przypadku tego 2 storczyka. Moim zdaniem on nie ma na górze zgnitych korzeni tylko przesuszone. Tak było w przypadku jednego z moich podopiecznych, bidulek także wychodził z doniczki co niestety było dla niego nie najlepsze a w rezultacie zabójcze, bo ja zareagowałam zbyt późno. Te korzenie nad doniczką w okresie zwiększonego ogrzewania mieszkania wysuszyły sie a część pozostająca w doniczce dzięki podłożu utrzymywała odpowiednią ilość wilgoci dlatego tam korzonki są zielone. Ja niestety roślinkę przesadziłam zbyt późno i nie zdołała wyzdrowieć :(
To moja sugestia, z którą nie musisz się zgadzać. Życzę Ci żeby roślinki rosły zdrowo. Pozdrawiam mala06
"Kwiat jest uśmiechem rośliny."
Storczyki_mala06
Kermit40
ZBANOWANY
Posty: 564
Od: 19 wrz 2009, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomóżcie je uratować!!

Post »

Wystarczy je dobrze namoczyć (ok. godziny) i już będzie wiadomo czy są suche i zdrewniałe, czy nadgnite. Zdrowe powinny dojść do siebie. Ja tak też miałem ze swoimi dwoma.
SPRAWDZANIA METODĄ NADŁAMYWANIA NIE POLECAM.
Zablokowany

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”