Ratowanie storczyków,reanimacja cz1.

Zablokowany
ana443
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 15 wrz 2014, o 10:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

A co oznacza pomarszczony liść? Za mało wody? Za dużo wody? Jak pomóc mu wrócić do stanu w jakim powinien być?
bibo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 7 maja 2014, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Namoczone waciki kosmetyczne ułóż na liścia i zraszaj. Powinno pomóc.
ana443
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 15 wrz 2014, o 10:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Tylko mój storczyk najprawdopodobniej został przelany... stwierdziłam to po pognitych korzeniach, więc czy takie namaczanie liści mu nie zaszkodzi?
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Przelany czy zalany? Jeśli był zbyt często podlewany czyli przelany to wilgotne okłady z wacików na liście na pewno pomogą. Liść traci turgor, bo nie ma czym pobierać wody (brak korzeni).
ana443
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 15 wrz 2014, o 10:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Właściwie to chyba zalany. Zauważyłam, że po powrocie ze szpitala (a wtedy opiekowała sie nim moja teściowa i podejrzewam że podlala go jak inne kwiatki) zmarniał.
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Ratowanie storczyków

Post »

To wilgotne okłady z wacików na pewno nie zaszkodzą.
ana443
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 15 wrz 2014, o 10:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

A czy te liście mam całe poobkładać w wacikach nasączonych wodą czy wystarczą np 3 na liścia?Trochę to ciężkie, bo liście są duże i powywijane...
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Jeśli są duże liście to np możesz użyć wilgotnej szmatki bawełnianej (warunek konieczny-musi być czysta). położyć np na dwa liście taką szmatkę i codziennie ją namaczać i odsączać. Mimo wszystko na noc radzę tę konstrukcję zdejmować.
olcia55
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 mar 2015, o 22:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Witam,
Dzisiaj przechodząc obok dyskontu zauważyłam, że pracownicy wyrzucają przeróżne kwiaty, w tym storczyki.
Uwielbiam kwiaty zatem postanowiłam wziąć dwa storczyki i uratować je (o ile jest jeszcze możliwość).
Na pierwszy rzut oka liście bez życia, zwiędłe, miękkawe w obydwu przypadkach, bez kwiatków, i moim zdaniem przesuszone, bo wilgoci ani trochę nie widać.
Po przyjściu do domu wstawiłam obydwa do wody aby napiły się troszkę - szczerze to nie wiem czy dobrze zrobiłam, bo nie znam się na tych kwiatkach.
Proszę pomóżcie mi je uratować aby jeszcze przepięknie zakwitły, moje maleństwa (ale wtedy byłabym szczęśliwa :D )

Napiszcie co krok po kroku mam zrobić, poniżej załączam zdjęcia

Z góry dziękuję za fachową pomoc.

Dodam, że mam pokój bardzo słoneczny (od godz. 12 do 18 same słońce), czy zatem mogę postawić je na moim parapecie ?

To jest pierwszy storczyk:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

To jest drugi storczyk:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
tammy
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 24 mar 2015, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Witam, jak na razie moja reanimacja w keramzycie bez powodzenia, wręcz przeciwnie. Po ok. tygodniowym przebywaniu w nim pojawiły się zalążki pleśni na storczyku i w jego dolnej części jakieś czerwone kropki (obcięłam ją). Prawdopodobnie miał za wilgotno... Nie wiem czy da się w ogóle jeszcze uratować tego storczyka, a jeśli tak to czy z powrotem włożyć go do keramzytu czy wrócić do podłoża (skłaniałabym się ku tej drugiej opcji). Jeśli powinien wrócić do podłoża, to czy dwa długie korzenie powietrzne można włożyć do osłonki?


Obrazek Obrazek Obrazek
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Te dwa korzenie powietrzne możesz wrzucić do podłoża tak by storczyk był stabilniejszy jednak jest bardziej niż pewne, że one na pewno zginął (to tylko ze względu na to, że są to korzenie powietrzne) ale to nie szkodzi, bo pojawią się nowe i będzie wszystko ok. Twój storczyk tak czy inaczej czy w korze czy w keramzycie będzie marszczył liście, ponieważ ma mało korzeni i nie jest w stanie w pełni "napić" się wody- cierpi z braku odpowiedniej ilości korzeni, które by odżywiły roślinę.

-- 15 kwi 2015, o 08:11 --
olcia55 pisze:Witam,
Dzisiaj przechodząc obok dyskontu zauważyłam, że pracownicy wyrzucają przeróżne kwiaty, w tym storczyki.
Uwielbiam kwiaty zatem postanowiłam wziąć dwa storczyki i uratować je (o ile jest jeszcze możliwość).
Na pierwszy rzut oka liście bez życia, zwiędłe, miękkawe w obydwu przypadkach, bez kwiatków, i moim zdaniem przesuszone, bo wilgoci ani trochę nie widać.
Po przyjściu do domu wstawiłam obydwa do wody aby napiły się troszkę - szczerze to nie wiem czy dobrze zrobiłam, bo nie znam się na tych kwiatkach.
Proszę pomóżcie mi je uratować aby jeszcze przepięknie zakwitły, moje maleństwa (ale wtedy byłabym szczęśliwa :D )

Napiszcie co krok po kroku mam zrobić, poniżej załączam zdjęcia

Z góry dziękuję za fachową pomoc.

Dodam, że mam pokój bardzo słoneczny (od godz. 12 do 18 same słońce), czy zatem mogę postawić je na moim parapecie ?

To jest pierwszy storczyk:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

To jest drugi storczyk:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Olu po przesadzeniu do nowego podłoża i zrobieniu porządku z korzeniami można postawić storczyki niedaleko tego parapetu. Na razie dopóki storczyki nie zregenerują się zrezygnuj z bardzo widnego stanowiska. Jeśli uda Ci się je ożywić to taka wystawa południowo-zachodnia powinna być ok.
olcia55
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 mar 2015, o 22:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Natka_211 - dziękuję za wiadomość.

Przyznam szczerze, że od dwóch dni robię im kąpiel w wodzie ok. 1 godz. + do tego robię okłady na liście z chusteczek namoczonych wodą.
Liście mnie martwią są takie pomarszczone...
Dzisiaj jeszcze w tym drugim storczyku trochę przytnę gałązkę nad 3 oczkiem, bo tak wyczytałam, że się przycina. Przytnę ją ponieważ jest taka bardzo wysuszona.
Zatem dzisiaj obejrzę ich korzonki - wszystkie przesuszone obetnę, następnie wsadzę moje dwa maleństwa do ziemi dedykowanej dla storczyków. Prawdę mówiąc nie wiem co mam zrobić z tymi korzonkami co wystają na ziemi - czy mam je tak pozostawić, czy również wyciąć ?

Na razie postawiłam storczyki w jasnym miejscu lecz nie nasłonecznionym.

Będę wdzięczna za odpowiedź czy moje zamiary są prawidłowymi krokami ?

Z góry dziękuję
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Te korzenie co wystają to korzenie powietrzne. Jeśli po oględzinach okaże się, że tylko one są zdrowe, a reszta np pogniłe to można je wsadzić do podłoża tak żeby storczyk był stabilniejszy. Wycinasz wszystko to co martwe np zgniłe lub suche.
Zablokowany

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”