Ratowanie storczyków,reanimacja cz1.

Zablokowany
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Zgadzam się z przedmówczynią (a raczej z przedpisywaczką :wink: postu). Dodatkowo następuje naturalne starzenie się liścia. Mogą go trochę podjadać wciornastki bo wydaje mi się, że liść lekko się srebrzy ale z tego jednego zdjęcia trudno dobrze zdiagnozować.
agusek023
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 sie 2015, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

No ostatnio były ostre upały w sumie, przestawię go w trochę bardziej zacienione miejsce. W sumie to oprócz tego poparzenia niczego nie zaobserwowałam, więc dzięki wielkie za szybką odpowiedź!

Rozumiem, że najlepiej zostawić liścia w spokoju aż sam odpadnie?
angie_06
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 sie 2015, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Hej, zakupiłam mojego pierwszego storczyka w życiu i chciała się Was poradzić ponieważ mam z nim kilka kłopotów. Na pewno żerują tam jakieś szkodniki bo jest pajęczynka, ostatnio zauważyłam dziwne białe kropki na korzeniach, krople wody? na liściach, korzenie też są chyba przegnite od spodu i chyba z 6 pąków nie rozwiniętych mi opadło, nowy malutki już wygląda jakby był zwiędnięty?. Tak dużo czytam, tyle informacji ale tyle problemów, że mam taki mętlik i nie wiem jak zacząć?.. Byłabym wdzięczna za jakieś wskazówki. Chce go przesadzić, wydaje mi się to najlepszą opcją ale jak przy okazji pozbyć się szkodników i innych problemów?
P.S. tez mi się jeden liść zażółcił i sam odpadł ;)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Jeżeli te białe kropki na korzeniach się "nie ruszają" to to jest normalne zjawisko i nie ma się czym przejmować. Opadanie pąków i pajęczynka wskazują na przędziorki (ale nie koniecznie, musisz sprawdzić uzbrojonym okiem czy nie chodzą po roślinie podłożu czy doniczce małe robaczki). Ogólnie widać, że roślina jest przelana, podłoże mocno zurzyte. Na twoim miejscu wyjęłabym roślinę z tego podłoża, umyła dokładnie korzenie z resztek, usunęła stare przegnite korzenie (miękkie, rozpadające się) sterylnym narzędziem, wsadziła do nowej doniczki o takiej samej średnicy (uprzednio zrobić dodatkowe dziurki po bokach). Poza tym przetrzyj liście wilgotną szmatką lub ręcznikiem papierowym. Jeśli podejrzewasz, że są szkodniki to ręcznik zwilż mydinami i za jednym pociągnięciem zetrzyj jeden liść. Następnie weź nowy kawałek ręcznika i powtórz czynność. Jeśli na ręczniku będziesz miała małe ruszające się kropeczki to trzeba identyfikować intruza i użyć odpowiedniej chemii.
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Mam troszkę odmienną opinię i wydaje mi się, że roślina jest w niezłej kondycji. Nie piszesz natomiast nic o tym kiedy zakupiłaś storczyka, czym go podlewasz, jak często i w jaki sposób. Nie napisałaś też nic o tym a jakim momencie zrobiłaś zdjęcie - czy zaraz po zakupie czy już go u siebie podlewałaś i jest tyle co po podlaniu u Ciebie?
Pajęczynka może być typowym objawem życia pajączka. Jeśli chodzi o przędziorki to one pajęczynkę tkają przede wszystkim przy pąkach. Ta, pokazana na zdjęciach jest grubsza niż przędziorkowa. Jedyne co to wyjątkowo obserwowałabym tę czarną plamę na trzonie. Na zdjęciu ją słabo widać i trudno ją ocenić czy jest mokra czy sucha. Białe kropki na korzeniach mogą być od twardej wody czyli zwykłej kranówki. Zrzucanie pąków może mieć wiele przyczyn i nie koniecznie jest to wynik szkodników.
I może kilka praktycznych rad. Jeśli niedawno przyniosłaś roślinę to warto jej zrobić prysznic letnią wodą a potem delikatnie wysuszyć wodę z załamań liści i środka. Świetnie się do tego nadają pałeczki i płatki kosmetyczne. Namaczać roślinę najlepiej przez wstawienie jej do miedniczki i nalanie wody do wysokości max 2/3 doniczki - to pomoże nie zalewać trzonu. Jeśli roślina niedawno została zakupiona nie ma potrzeby jej nawozić natomiast przesadzić warto ale w momencie jak przestanie kwitnąć choć nie widzę by to podłoże było aż takie kiepskie. A pozbyć się ewentualnych szkodników możesz przez użycie chemii systemicznej. Można je dostać w każdym markecie. taki środek działa jednocześnie zewnętrznie i wewnętrznie - można nim opryskać roślinę i ja podlać. Możesz też zastosować pałeczki Bross tylko zastanawiam się czy jest taka potrzeba... Myślę, że troszkę jesteś przewrażliwiona ale nie dziwię się, wszak to pierworodny :wink:
angie_06
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 sie 2015, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Storczyka kupiłam około miesiąca temu w supermarkecie, podlewam go poprzez wstawianie do miski z przegotowaną i odstaną jedną noc wodą, średnio co tydzień jak widzę, że korzenie w doniczce są szare. Zdjęcia były zrobione kilka dni temu, chwilę po zakupie duże pąki zdążyły rozkwitnąć ale te małe pomimo, że zapowiadały się dobrze opadły. Postaram się poprzecierać liście i obserwować podłoże żeby wykryć ewentualne szkodniki i przyjże się też tej plamie na trzonie. Dzięki za cenne informacje i wskazówki, zawsze to inaczej niż takie ogólne poradniki o storczykach. Przy moczeniu w misce, zalewałam go wodą prawie po brzegi, nie wiedziałam, że nie wolno zamoczyć trzonu :( Trochę mam mętlik w głowie czy przesadzać czy nie, aczkolwiek byłabym za tym, chyba żeby roślinie przyciąć te zgniłe korzenie i sprawdzić jak to w środku wygląda, sama nie wiem ;P Mam jeszcze takie pytanie bo padły słowa, że podłoże jest mocno zużyte albo z drugiej strony, że nie jest takie kiepskie, po czym to stwierdzacie? po stanie korzeni czy tych wiórek/kory pomiędzy korzeniami?
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Witaj. Przesadzamy storczyki co 2-3 lata, kiedy widzimy że podłoże się rozłożyło i zatrzymuje w sobie zbyt dużo wilgoci - a same korzenie wychodzą z doniczki. Przesadzamy też wtedy gdy widzimy że z rośliną(korzeniami) coś się dzieje niepokojącego. A pajęczynka, rzeczywiście nie wygląda na przędziorkową. Te pajęczaki są bardzo malutkie wielkości do 0,6milimetra, a ich pajęczynka też jest drobna i zazwyczaj występuje na liściach, od góry, lub spodu. Pajęczynkę można zaobserwować przy nasilonym ataku. Sama aktualnie się z nimi użeram, bo zaatakowały mi wszystkie rośliny. Kupiłam jakiś czas temu oprysk. Tylko pozostała mi jeszcze kwestia, kiedy je opryskać. :)
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
brazylia23
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 17 sie 2015, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Obrazek
Obrazek

Witam Was, oto co zostało z mojego storczyka. Nie wiem czy powodem były ostatnie upały stał tydzień w domu w którym była temperatura jak w szklarni, czy też za dużo wlałem wody i przedobrzyłem :(
Nie mniej proszę o info., jak oceniacie stan mojej roślinki, chciałbym ją uratować a jak widać łodyga od góry nabrała zgnitego koloru jak dla mnie, kwiaty opadły, co dalej uciąć tą łodygę, czy zostawić ?
Czy metoda na żwirku byłaby skuteczna w moim przypadku?( jest ona dla mnie najprostsza do zastosowania) :wink:
Awatar użytkownika
MoWo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 861
Od: 13 wrz 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zalew Sulejowski - Łódzkie

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Storczyk jest w doskonałej formie.
Żadne kwiaty nie są wieczne, nawet storczyka.
Utnij pęd kwiatowy poniżej uschniętego i czekaj na następne kwiaty. :)
Pozdrawiam Wojtek
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

@brazylia23
Storczyk po prostu przekwitł. Utnij pęd nad pierwszym oczkiem od dołu i podlewaj przez namaczanie...nie częściej jak raz w tygodniu.
Powodzenia :wit
Pozdrawiam:)
brazylia23
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 17 sie 2015, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Uff dziękuję Wam za szybko diagnozę i ocenę stanu. Ucięte zgodnie ze wskazówkami i w spokoju czekam na rozwój sytuacji :D
Aniakak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 763
Od: 9 sie 2013, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Przygarnęłam od szwagierki storczyka ale zdjęcia będą jutro .Storczyk ma dwa liście oparzone przez słonce , do tego jego korzenie są miejscami zielone a miejscami żółtawe albo zgniłe. Szwagierka mówiła że nie był dawno podlewany ale na spodzie było trochę spleśniałego podłoża . Doniczka miała tylko jedną dziurę i nie była to doniczka do storczyków .Wywaliłam tę część ,dałam zdrowe podłoże na pole na słoneczko że wyschło bo podlałam go u szwagierki. Nie wiedziałam jak w środku wygląda.
Pozdrawiam Anna
Aniakak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 763
Od: 9 sie 2013, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Dodaję zdjęcia dla lepszego pojęcia jak wygląda storczyk od mojej szwagierki ten z liśćmi
Obrazek
Obrazek
Obrazek
A to ten poprzedni tylko takie zdjęcie storczyk bez liści, co w kościele stał
Obrazek
Pozdrawiam Anna
Zablokowany

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”