Ratowanie storczyków,reanimacja cz1.

Zablokowany
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Może lepiej obetnij. Storczyki 1, 2 i 4 reanimuj. Trzeciego na razie zostaw, jak jest. Na razie nie używaj żadnych nawozów, nawet do tego trzeciego. Reanimacja może trochę potrwać, przy takich korzonkach może to być kilka miesięcy. Uzbrój się w cierpliwość. Potem, owszem, możesz przesadzić do normalnego podłoża.

Normalne (nie reanimowane) phalenopsisy podlewamy średnio raz na 10-14 dni, po całkowitym przeschnięciu podłoża, kiedy korzenie staną się bladozielone. Lepiej storczyka przetrzymać kilka dni dłużej bez podlania, niż podlewać za często. Nie wiem też, ile tej odżywki dodawałaś do wody - generalnie, jeżeli się dodaje do prawie każdego podlewania, zakłada się stosowanie 1/4 dawki podanej przez producenta. Twoje storczyki mogły być przelane lub przenawożone (lub oba na raz), przez co utraciły korzenie.
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
drabcio
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 20 cze 2016, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Dziękuje, mam jeszcze jedno pytanie - te zdrowe obciąć gdzie? Na drugim oczku?
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Nad pierwszym oczkiem.
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Weronique
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 8 cze 2016, o 13:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Kupiłam w obi na przecenie storczyka,aktualnie ma jednego kwiatka bo zmarniał w oczach,jest luźno w donicznce i tu moje pytanie - przesadzic czy tak ma sobie rosnac?
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Witaj. Nie jestem fachowcem, ale wstaw zdjęcia. Bez tego nie da się nic poradzić :D
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Czy ktoś wie co dolega mojemu storczykowi? Wszystkie zdjęcia i informacje są na poprzedniej stronie :(
Awatar użytkownika
lena 21
100p
100p
Posty: 119
Od: 17 maja 2015, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Jeśli liść storczyka żółknie od nasady nie oznacza to nic dobrego być może to jakaś choroba grzybowa lub coś innego.
Być może twój storczyk został poddany zbyt dużej dawce promieni słonecznych?
Korzenie szczególnie te z wierzchu nie wyglądają dobrze (ślady spalenia nie wiem czy to powód stosowania nawozu czy twardej wody,na podłożu również widać ślady zasolenia). Sugerowałabym zajrzenie do korzeni i przesadzenie storczyka do nowego podłoża bo to ewidentnie mu nie służy.
Awatar użytkownika
Sandersk
100p
100p
Posty: 188
Od: 2 kwie 2016, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Ratowanie storczyków

Post »

McMArchewka, witaj!
Nie wiemy nic na temat warunków w jakich uprawiasz storczyka, a takie wiadomości czasem mogą pomóc. Czym, w jaki sposób i jak często podlewasz roślinę? Czy, czym oraz w jaki sposób jest nawożona, gdzie stoi, etc. Jednak na podstawie Twoich zdjęć z poprzedniej strony można pokusić się o wskazanie paru opcji. Przede wszystkim rzecz, co do której nie mam wątpliwości: lena 21 ma rację, korzenie, które widać na zdjęciu są w bardzo złym stanie. Wszystkie, poza zielonym są najprawdopodobniej martwe, a sam zielony także cierpi. Jeśli reszta wygląda podobnie to należy roślinie zrobić przegląd; wyjąć z doniczki, wymienić podłoże, usunąć sterylnym ostrzem korzenie, które są zgniłe lub suche (w dotyku trochę jak słoma), miejsca cięć zasypać cynamonem lub węglem aptecznym. Tu na forum często poruszane były wątki dotyczące takiej operacji. Jeśli będzie konieczność usunięcia zdecydowanej większości korzeni, to proponuję zacząć czytać wątki o reanimacji.
Podsumowując: część problemu Twojego storczyka leży w podłożu. Potwierdzają to także liście, które pozbawione są turgoru. To bezpośredni rezultat nieprawidłowo funkcjonujących korzeni.

Co do reszty problemów- nie mam pewności, co jeszcze dolega tej roślinie. Dobrze byłoby, gdyby wypowiedział się ktoś doświadczony. Nie powiem raczej nic mądrzejszego od tego, co zasugerowała lena 21, smugi (zdj. nr 2) również mi wyglądają trochę na chorobę grzybową.
Czy jest szansa, że przelałeś storczyka, albo podczas podlewania woda dostała się do stożka wzrostu lub przestrzeni, w których liście, korzenie i pędy łączą się z trzonem? Jeśli tak się stało, to prawdopodobnym scenariuszem jest, że zalegająca w tych zagłębieniach woda spowodowała gnicie- co w rezultacie doprowadziło do odpadnięcia liścia. Poza tym rezultaty przelania objawiają się gnijącymi, a następnie usychającymi korzeniami, a te, nie mogąc spełniać swojej roli, do marszczenia się i żółknięcia liści. Dodatkowo na ostatnim zdjęciu widać coś, co bardzo mnie zastanawia-wokół trzonu widać coś szarego, czy to pleśń?


zmoderowano, proszę nie reklamować tu innego forum/wanda

Jeśli rzeczywiście jest to infekcja o charakterze grzyba, to przyda się popularny środek: Topsin.
Działanie przeciwgrzybowe oraz owadobójcze (w przypadku niektórych i ewentualnych szkodników) ma także woda utleniona 3%.
drabcio
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 20 cze 2016, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Obcięte i wsadzone do keramzytu i do podstawki z 2 cm wody wygladają coraz gorzej

Obrazek


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
lena 21
100p
100p
Posty: 119
Od: 17 maja 2015, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Spokojnie daj mu czas storczyk tak szybko nie odbije. Jeśli chcesz możesz mu robić okłady na te pomarszczone liście z wody (choć nie zawsze ten sposób zdaje rezultat).
drabcio
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 20 cze 2016, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Aktualnie wyglądają tak :

Obrazek


Obrazek

Tego z różowymi kwiatami też musiałam przesadzić, bo zaczęło się dziać to co z pozostałymi:

Obrazek

A ten, którego wrzucałam w poście wyżej ma trochę lepsze liście, ale widzę jakiś biały nalot na korzonkach z góry.

Obrazek

Obrazek

Zastanawiałam się czy mogę liście przetrzeć chusteczkami do pielęgnacji storczyków z agrecolu?

Kupiłam też w ogrodniczym chipsy kokosowe dobre na drenaż i podłoże "ekstra grube" do storczyków ze skałą wulkaniczną produkcji orchid sklepik - czy to jest dobre podłoże? Kiedy przesadzać? Jak liście będą całkiem sprężyste a korzeni dużo? Zauważyłam że u dwóch storczyków już są takie całkiem dorodne zielone długie korzenie.

Czy wodę w podstawkach powinnam wymieniać czy tylko dolewać?

Zakupiłam nowe storczyki i mam wątpliwości co do podłoża i korzeni - jeżeli widać mech i widać, że miały mocno wilgotno, to je przesadzać w czasie kwitnienia czy poczekać, aż przestaną kwitnąć, czy w ogóle nie przesadzać? Jeżeli przesadzać to od razu profilaktycznie spsikać roztworem wody utlenionej i dać do nowego podłoża - "chipsy kokosowe" na drenaż i podłoża "ekstra grube" do storczyków ze skałą wulkaniczną produkcji orchid sklepik?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Nie powiem Ci, czy już przesadzać, czy nie, bo nie widzę, ile korzeni jest. Jeżeli storczyk ma już jakieś w miarę długie korzenie, możesz przesadzić do "normalnego podłoża" - ja najczęściej stosuję podłoże firmy Substral zmieszane ze średniej wielkości keramzytem. Nie jest to przepis jedyny i słuszny - każdy hodujący ma swoją receptę, więc tutaj masz pewną dowolność w doborze podłoża.
Ten biały nalocik, to mogą być zaczątki grzybka, ale bez paniki - wylej wodę z podstawki i poczekaj kilka dni, aż podłoże przeschnie, możesz też spryskać czymś na grzyby. Jeżeli ten storczyk ma już trochę więcej korzeni, możesz go już przesadzić. Jak go zaczniesz przesuszać, to grzyb ustąpi. I daj dużo świeżego powietrza.
Wodę w podstawkach dobrze wymieniać.
Jeśli już będziesz przesadzała, to z racji tego, że Twoje storczyki pewnie nie mają oszałamiającej liczby korzeni, dobierz odpowiednią doniczkę, możliwie małą, żeby korzenie miały ciasno - będzie łatwiej zapobiec przelaniu. Jeśli trzeba mniejszej, niż standardowe doniczki, wytnij sobie np. z plastikowej butelki.
Liście dopiero wracają do normy, daj im spokój z chusteczkami :wink: I nadal nie nawoź.
Myślę, że kupionego storczyka na razie możesz zostawić, tak jak jest - po prostu go trochę podsusz i nie podlewaj, aż wszystko wyschnie.
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
szyszkia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 wrz 2016, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Witam! :wit
Od razu przyznam się, że jestem kompletną amatorką uprawiania kwiatów doniczkowych, jednak przeprowadzka do "własnego kąta" wywołała we mnie silną potrzebę ich hodowania, przede wszystkim storczyków :wink:
Otóż, kupiłam pierwszego w życiu storczyka i od razu problemy... :( Czytałam dużo na temat pielęgnacji, podlewałam raz w tygodniu, stoi w średnio nasłonecznionym miejscu.. Ostatnio zauważyłam, że pojawił się pąk, z którego dwa dni później wyrósł kwiat, ale moja radość trwała zbyt krótko, bo niedawno przyjrzałam się korzeniom i nie podobają mi się, mimo, że tak jak wspomniałam jestem kompletną amatorką i nie wiem co i jak powinno nawet wyglądać, ale wstyd wśród tylu ekspertów! Ale dlatego proszę o poradę...
Podlewam go w prysznicu, "przelewam", ale też nie jakoś obficie, zostawiam, żeby woda spłynęła i wkładałam w osłonkę, jednak niedawno zżółkły dwa liście od podłoża których już na zdjęciach nie ma, więc wyjęłam storczyka z osłonki, żeby oddychał.. no i to by było na tyle. Będę wdzięczna za wasze fachowe opinie, jestem głodna wiedzy ;:173

-- 18 wrz 2016, o 17:47 --

Obrazek
Obrazek
Zablokowany

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”