Ratowanie storczyków,reanimacja cz1.

Zablokowany
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

volcowitch, ze wszystkim się zgadzam, ale nie z tym

- ustaw go po przesadzeniu w bardziej nasłonecznione miejsce bo ciemna fioletowa barwa liści Swiadczy o niedoborze światła.


Kilka moich stoi na oknie południowo-zachodnim i tych właśnie liście, szczególnie tych kwitnących w ciemniejszych barwach dostają pod wpływem światła bordowego odcienia liści. Inne, identyczne stojące na innych parapetach tego barwnika nie mają.
volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Post »

Widać, że ma niedobór światła również po najmłodszym lecz w pełni wykształconym liściu. Jest trąbkowaty/lejkowaty, wąski - to typowy objaw niedoboru światła. A barwa liści ciemniejsza to typowe w gatunkach bogtanicznych, u hybryd bywa z tym różnie.
Awatar użytkownika
moni;)
1000p
1000p
Posty: 1422
Od: 21 sty 2009, o 22:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy

Post »

Sabinko witaj na forum :wink: Czy moge wiedziec jak dlugo masz tego storczyka? Chodzi mi o barwe lisci (prowadze osobiste badania :wink: ) bo mysle, ze moze miec to zwiazek z wiekiem roslinki.
NL16
Pozdrawiam, Monia ;) --> Dzien bez kawy jest malo ciekawy...
Storczyki moni
Awatar użytkownika
kaisog1
500p
500p
Posty: 633
Od: 16 cze 2008, o 17:33
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Monia co Ty znowu badasz??
Awatar użytkownika
moni;)
1000p
1000p
Posty: 1422
Od: 21 sty 2009, o 22:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy

Post »

kaisog1 pisze:Monia co Ty znowu badasz??
:lol: :lol: No badam dlaczego niektore Phalaenopsisy maja tak wybarwione liscie. Bo nikt do tej pory niewie dlaczego (przynyjmniej nie spotkalam sie ze 100% stwierdzeniem) i tak mnie to zastanawia i tak sobie cichaczem "badam" Gosienko. :wink:

A tak na marginesie, to dlaczego "znowu" ??? A cos juz kiedys badalam :roll: ?
NL16
Pozdrawiam, Monia ;) --> Dzien bez kawy jest malo ciekawy...
Storczyki moni
sabina_a
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 28 kwie 2009, o 17:36

Post »

Witaj Monia,

tego storczyka mam od zeszłego lata, kupiłam go w OBI w trakcie kwitnienia. Niestety nie rozwiną wszystkich pąków (tzn zaczynał ale nie kończył i pojakimś czasie one opadały).
Niestety nie wiem w jakim jest wieku :(

Liście są ciemnozielone, nowy ma bordowe obwódki, i jeden wcześniejszy też.
volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Post »

Grymasella pisze:I moje spostrzeżenie - przy tej metodzie zawsze mi roślina gniła :( A obecna co prawda nie gnije lecz usycha :(
Mi w 4 na 6 przypadków korzenie też gniły całkowicie o ile w ogóle zostawaly jakieś, ale opiszę dlaczego tak się dzieje.

Jest to powszechne i opisywane na wielu forach zagranicznych, ale wytłumaczę skąd to się bierze.

Dzieje się tak rówież z roślinami zdrowymi, które chcemy zaadaptować do uprawy semi-hydro, czyli takiej w keramzycie przy użyciu wody i nawozów specjalnych do tego.

Storczyk gubi wtedy swoje obecne korzenie całkowicie ponieważ te korzenie są przystosowane do rośnięcia i poboru wody z podłoża, a nie z keramzytu w uprawie semi-hydro. Podczas takiego rozkładu korzeni często na nich pojawiają się takie małe czerwone kuleczki - jakiś grzyb (wiele osób go obserwuje wówczas, ale nie należy się nim kompletnie przejmować).

Jeśli właściwie prowadzi się uprawę semi-hydro to korzenie dotychczasowe w pełni gniją i odpadają bardzo często, a na ich miejscu po pewnym czasie pojawiają się korzenie nowe, zdrowe i przystosowane do uprawy semi hydro. Dlatego też po reanimacji nie powinno się odrazu przerzucić storczyka do doniczki z podłożem, lecz stopniowo bardzo powoli dodawać do keramzytu podłoże, na poczatku w górnej warstwie doniczki i tak stopniowo wybierając je co jakiś czas zastępować podożem do storczyków. Taki sposób pozwala zaoszczędzić szoku roślinie i kolejnej "wymiany" korzeni przez nią.
sabina_a
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 28 kwie 2009, o 17:36

Post »

A gdzie kupić sphagnum?
volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Post »

Allegro, ebay, sklepy z asortymentem terrarystycznym.
x-k-a
200p
200p
Posty: 383
Od: 11 wrz 2008, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Czasem w LM jest :)
Lub w Orchid Sklepiku.
Awatar użytkownika
Alll
500p
500p
Posty: 623
Od: 8 mar 2009, o 20:08
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Storczykami zajmuje się mój M. Chociaż jeden z nich kwitnie to nie podobają mi się ich korzenie. Podlewał a raczej moczył j raz na dwa tygodnie. Teraz ktoś mu powiedział, że powinien raz na tydzień. Teraz dopiero zobaczyłam, że włożył je do jakiejś kory. Powiedz proszę co robi żle. Mnie M nie słucha bo jak twierdzi się nie znam. To jego kwiaty.
Żal jednak patrzeć na to. :oops:
Pierwszy który nie kwitnie
Obrazek
Obrazek

I drugi kwitnący, nie umiem go zidentyfikować.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam serdecznie Alina
Ze śmietniska do rajskiego ogrodu
volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Post »

Jest kilka aspektów:

STORCZYK PIERWSZY

1. KOLOR LIŚCI


Ciemne zabarwienie wpadające w fiolet świdczy o zbyt małej ilości światła. Trzeba storczyka przestawić w bardziej nasłonecznione miejsce, ale nie na pełne słońce. Polecam wschodnie okno.

2. KORZENIE WYSTAJĄCE OD GÓRY DONICZKI

Są brązowe ponieważ osadził się na nich osad z twardej wody. Nie mogą więc czerpać wody przez nie. Z czasem się robią puste w środku i się wysypuje z nich biały proszek, łamią się. Polecam uzywanie wody odkamienionej przez filtr dzbankowy lub destylowane.

3. KORZENIE WEWNĄTRZ DONICZKI


Wyglądają jakby nie miały czasu na przeschnięcie wewnątrz niej. Jaki z tego wniosek?

a) Albo jest za często podlewany.
b) Albo wyciągnęłaś go do zdjęcia zaraz po podlaniu.
c) Albo korzenie nie przyswajają wody bo są uszkodzone.
d) Albo są prawie zdrowe w całości.

Ad a) Należy podlewać storczyka rzadziej, a wielkość doniczki jest wystarczająca
Ad b) Ciężko mi coś powiedzieć jeśli tak tez jest
Ad c) Może zacząć się gnicie korzeni bez wzgledu na to czy będzie on przesadzony czy też nie. Wtedy będzie potrzebna reaniacja, ale to dopiero jeśli korzenie w wiekszej części by zgniły. Będzie trzeba czekać na nowe które wyrosna i podlewać je wtedy tylko wodą bez kamienia.
Ad d) Wszystko jest wporządku.

4. PODŁOŻE

Na zdjęciu wygląda na długo eksploatowane i o małym zróżnicowaniu składnikowym. na pewno polecam przesadzenie.

Jeśli 3a) to do tej samej doniczki, lecz wcześniej dobrze ją będzie dokładnie przemyć.
Jeśli 3b) to trudno mi powiedzieć o wielkości doniczki.
Jeśli 3c) to podciąć zgnite korzenie i zmiejszyć delikatnie wielkość doniczki.
Jeśli 3d) to zwiększyć trochę doniczkę.

5. LIŚCIE

Trochę im brakuje turgoru na moje oko. Może to być spowodowane tym, że ma za ciepło w miejscugdzie stoi, albo ma kontakt z gazem z kuchenki lub palącymi się świeczkami. Mozliwe też jest, że ma za suche powietrze dookoła siebie. W każdym bądź liściom przydałoby się więcej zadbania. Polecam obmycie je roztworem wody z piwem jasnym. W proporcji 1 do 1. Doda im to blasku i nabiorą lepszej prezencji.

STORCZYK DRUGI

Nie jest z nim źle. Przerzucić się na wodę demineralizowana bez kamienia, lub przepuszczoną przez filtr bo już widac początek osadzania się kamienia. Przemyć liście roztworem wody z piwem 1 do 1 i powinno być dobrze.
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Post »

Nie wiedziałam, który wątek, to podpinam się tutaj :)
Po wczorajszym dokładnym obejrzeniu moich phalaelenopsisów kupionych w Castoramie. Okazało się, że dwa 2 niestety są chore. Ale na szczęście jedna roślinka ma keiki a druga ma bliźniaczka.
Bliźniaczka postanowiłam rozsadzić, mimo, że na obydwu roślinkach są pędy kwiatowe. Ale mniejsza roślinka na liściach nie ma plamek. Chcę ją wymoczyć w Topsinie. I tu kilka pytań: wymoczyć przed rozsadzeniem, czy po?
I jaka doniczka <wielkość>? Mam z OS trzy rodzaje doniczek: 5,5cm< chyba się korzonki nie zmieszczą, zwłaszcza, że to dorosła kwitnąca roślinka>, druga chyba 8cm a 11,5cm. Wydaje mi się ta średnia będzie najlepsza...Poza tym, nie wiem, jakiego podłoża użyć: mam mieszankę do orchidei firmy Compo. Nawet dobra jest, ale jak trzeba to wybiorę samą korę. A może dodać trzeba też keramzytu albo w samym keramzycie posadzić...Poradźcie, nie chcę jej stracić :)
Oczywiście liście zdezynfekuję alkoholem i wodą, a po przesadzeniu, nałożę namiot foliowy :)
Oto fotki:
Obrazek
Obrazek
Zablokowany

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”