Ratowanie storczyków,reanimacja cz1.

Zablokowany
misiaxxx
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 lis 2014, o 12:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Proszę o pomoc....

Post »

Witam. Mam problem ze storczykiem... Otóż dostałam go ok. 3 lata temu bardzo pięknie kwitł dość długo :wink: po przekwitnięciu pęd cały usechł i był w stanie spoczynku, po czasie wyrósł nowy zdrowy pęd z pięknymi pączkami które zaczęły powoli się rozwijać... Niestety mój syn zerwał pierwszego rozwiniętego kwiatka i największego pączka... Pęd usechł i wyglądało jakby był w stanie spoczynku w tym czasie przesadziłam go do nowego podłoża zakupionego specjalnie do storczyków w sklepie ogrodniczym i czekałam na nowy pęd niestety mija prawie rok a tu nic i na dodatek liście mi żółkną... z 4 został mi już jeden liść... nawadniam go co 1-1,5 tygodnia niestety pod koniec tygodnia na podłożu jest biały nalot a jak nawodnię to jakby pleśń... Nie wiem co się dzieje... Wyciągnęłam go dziś z podłoża by pokazać korzenie ale za wiele ich nie zostało.... Nie wiem co mam robić to mój pierwszy storczyk i bardzo mi zależy by go uratować.... PROSZĘ O POMOC... :( Obrazek Obrazek
Pozdrawiam Paubulska :)
Awatar użytkownika
MoWo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 861
Od: 13 wrz 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zalew Sulejowski - Łódzkie

Re: Proszę o pomoc....

Post »

To nie jest podłoże dla storczyka!!!!!!!!
To jakaś zwykła ziemia.
Miał za mokro i gnił.
Trudno powiedzieć czy da się jeszcze uratować ,trzeba by zobaczyć stożek wzrostu.
A teraz opłucz mu korzenie i wysusz niech nie gnije dalej.
Pozdrawiam Wojtek
misiaxxx
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 lis 2014, o 12:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Proszę o pomoc....

Post »

Obrazek Obrazek
Proszę niestety nie wiem czy coś pomoże bo telefonem robię zdjęcia. Korzenie opłukałam i co dalej?
Pozdrawiam Paubulska :)
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Proszę o pomoc....

Post »

Widać zalany stożek wzrostu, ten storczyk już nie będzie rósł. Złe podłoże, za dużo wody.
Ja bym go wyrzucił i kupił nowego. W grę wchodzi reanimacja i być może po kilku miesiącach storczyk wyda potomka, ale na to trzeba masę czasu, dużo czytania i masę chęci.
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Proszę o pomoc....

Post »

Miłej lektury :)
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=35814
Życzę wytrwałości.
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Proszę o pomoc....

Post »

Russski nie jestem pewna, ale na powiększeniu zdjęcia widzę w serduszku rośliny wychodzący nowy listeczek, nie widzę tam zalanego stożka wzrostu, a to zmienia postać rzeczy.
Nawet gdyby było tak jak sądzisz, zawsze jest szansa na basal keiki, jeżeli ktoś chce ratować roślinę, nie trzeba go zniechęcać, a roślinkę potraktować jako materiał ćwiczebny :wink: . Z pewnością storczyk przelany, w nieodpowiednim podłożu, podjęłabym próbę ratowania ;:16
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Proszę o pomoc....

Post »

Ja zamiast stożka wzrostu widzę czarną dziurę ;D
Napisałem że po kilku miesiącach reanimacji być może roślina wyda potomka. Jeśli ze storczykiem nie wiążą się jakieś miłe wspomnienia a jest to zwykła hybryda to wg. mnie nie warto tracić czasu. Teraz można kupić phalka za 5 zł.
Paubulska wspomniała o rocznicy i dla tego podałem linka z informacjami odnośnie reanimacji.
Justyna W
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 6 kwie 2011, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyka

Post »

Korzenie w małym poobcinane i mam nadzieję, że nie zrobiłam mu krzywdy.
Poza tymi młodymi, jeszcze trochę ich zostało, ale nijak nie potrafiłam go upchnąć w doniczce i przy okazji uszkodziłam je trochę :( Mam nadzieję, że kwiatek będzie wyrozumiały i przeżyje to.

Z muszkami walczymy metodami, którymi walczyliśmy od początku czyli głównie "ręcznie", lepem (jeden nam został sprzed lat i nie da się nigdzie kupić :shock: ), miseczkami z wodą/olejem...
Jest duużo lepiej i mamy nadzieję, że uda się je pokonać.

Dziękujemy raz jeszcze za podpowiedzi.

Ps. Po tym przelaniu i ogólnie czasach, które nie sprzyjały większemu zaangażowaniu, większość naszych kwiatków potrzebuje pomocy. Boję się, że zanim znajdę odpowiednie wątki i napiszę w nich, to coś nam padnie :( Powinno być na forum jakieś miejsce dla tych bardziej zabieganych/mniej zorganizowanych, w którym można by hurtowo opisać wszystkie swoje problemy :lol:
Awatar użytkownika
Vaphel
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 4 gru 2014, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyka

Post »

Mój storczyk to zabrany ze złych warunków Keiki (był posadzony do ziemi ogrodowej).
Jak do tej pory nie wypuścił nowych korzeni (nie ma ani jednego).
Próbowałem już posadzić go do kory i na kamyczki, ale nic to nie dało.
Co zrobić teraz?

http://pics.tinypic.pl/i/00605/igk5br23w8lx.jpg
wiki191
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 3 kwie 2014, o 16:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kto pomoże moim storczykom

Post »

Witam mam problem z moimi dwoma storczykami a otóż tydzień temu zaobserwowałam żółknienie liści od podstawy i odpadanie mało tego dzisiaj dostrzegłam ten sam problem u drugiego na dole zamieszczam zdjęcia
http://imageshack.com/a/img537/8206/byJMmz.jpg
http://imageshack.com/a/img538/2050/ESi8zl.jpg
http://imageshack.com/a/img537/8206/byJMmz.jpg
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Kto pomoże moim storczykom

Post »

Wiki191

Wygląda, że ma za mokro. Nie widać szaro białych korzeni, a widoczne gniją. Spróbuj przesuszyć podłoże, a później przepłukać bioseptem - 1ml/litr wody.



Pozdrawiam, Francik
Francik
Fraszka_1
1000p
1000p
Posty: 3948
Od: 16 cze 2013, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ratowanie storczyka

Post »

Z tego co widzę, to on w ogóle nie ma korzeni. Może umieść go nad jakimś wazonem z wodą, żeby zapewnić wilgotność?
Ziemia ogrodowa do storczyków to prawie nigdy nie jest dobry pomysł :wink:
Awatar użytkownika
Jagodaaa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 6 gru 2014, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Reanimacja storczyka mini

Post »

Witam wszystkich bardzo serdecznie , odświeżam ten temat z nadzieją ,że ktoś odpowie bądź udzieli mi jakichkolwiek rad , kupiłam te biedactwo jakiś miesiąc temu z Obi , pięknie kwitł , widać teraz już zgubił prawie wszystkie kwiatki , stan jego liście także oceniłabym na słabszy , wstawię zdjęcie mojej reanimacji nad wodą , nie wiem czy pojemnik się do tego nadaje oraz czy robię to poprawnie , dziękuję za jakiekolwiek opinie na tan temat :) :oops: :wink:

Obrazek

Obrazek
Zablokowany

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”