Dendrobium hybrydy - warunki uprawy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Dendrobium nobile - keiki

Post »

Nie wiem, wydawało mi się, ze keiki wyrasta pojedynczo na starej pseudobulwie a młode przyrosty wyrastają tak jakby z cebulek i moga rosnąc w kupie ;:oj :tan hehehe.. a ja mam trzy młode, jakby zrośnięte nasadą a nie widziałam do tej pory keiki na starej pseudobulwie w liczbie 3 z jednego oczka :D wiec zaczęłam kombinować, a ze jestem laikiem jeśli chodzi o Dendrobium to licze na sprostowanie ;]
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dendrobium nobile - keiki

Post »

Dufinko... :D
A, od początku.... moze powiesz.....
co wiesz ? więcej o tej "kępce " tzn.co to za hybryda/jak kwitła ...kiedy była oddzielona z macierzystej...?
Bo, że do grupy hybr. Dendrobium nobile należy, to widać.

Pytanie moje nie jest bez podstaw :) od zbyt wielu spraw zależy jej prowadzenie.
A, generalizowanie warunków przy różnych mieszańcach na rynku, mija się z celem.

Piszesz :
Nie wiem, wydawało mi się, ze keiki wyrasta pojedynczo na starej pseudobulwie a młode przyrosty wyrastają tak jakby z cebulek i moga rosnąc w kupie ;:oj :tan hehehe.. a ja mam trzy młode, jakby zrośnięte nasadą a nie widziałam do tej pory keiki na starej pseudobulwie w liczbie 3 z jednego oczka :D wiec zaczęłam kombinować, a ze jestem laikiem jeśli chodzi o Dendrobium to licze na sprostowanie ;]
no to prostuję.... :D .
1/na psb może być kilka , nawet kilkanaście keiki ba, multum - tworzą się zamiast kwiatów :lol:
2/nowe przyrosty tworzą się u podstawy starej psb, zgodnie z zasadą storczyków sympodialnych .
Nowe przyrosty charakteryzują się jasnym zielono-srebrzonym kolorem korzeni z żywą końcówka wzrostu/pozwala obserwować kondycję w okresie wegetacji/
Korzenie... przy starych zużytych psb zasychają, stają się brązowe i nie spełniają już swej funkcji. Podobnie wyglądają korzenie nowe uszkodzone.
Stare psb,dopóki są zielone ,pozostają dalej użyteczne - dla przyrostów są baza substancji pokarmowych.
Dobrze prowadzone niektóre hybr. Dendrobium potrafią w jednym sezonie wegetacyjnym wtworzyć kilka nowych przyrostów.
I są hybrydy "zwartego pokroju" tworząc kępy - inne znów mogą być być bardziej :D "rozwichrzone"
O tym decyduje .....rodowód krzyżówek.

Pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Dendrobium nobile - keiki

Post »

Jovanko niestety nic więcej nie wiem :( podejrzewam, ze jest to najpopularniejsze Dendrobium nobile Yamamoto, jeśli o to pytasz. Sadzonki oddzielone od rośliny macierzystej wiosną ubiegłego roku w pełni ukorzenione. Kolor kwiatów to zagadka ale mogą być: biały z żółtym środkiem, biały z purpurowym środkiem oraz intensywny róż. Niestety to wszystko a wiec tak naprawdę nic konkretnego :/ Chodzi mi głównie o to abym wiedziała, czy serwować mu teraz okres spoczynku, czy jest za młody i powinien najpierw osiągnąć należyte rozmiary :) Póki co podlewam go normalnie i nawożę, a jedynie czasem obniżę temperaturę bo ponoć działa ona stymulująco na wzrost młodego Dendrobium :) Sprzedająca twierdzi, że u niej Dendrobia chętnie kwitły nawet bez wyraźnego spoczynku czy rzadszego podlewania, więc może nie ma co stresować rośliny?
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dendrobium nobile - keiki

Post »

A widzisz.. że powiedziałaś wiele ;:138
Hybr.Dendrobium nobile Yamamoto jest to rodzaj krzyżówek, które są mniej wymagające co do.... restrykcyjnego
podejścia do okresy chłodzenia.Taki celowy jest dobór udziałowców tych krzyżówek.

Stąd trafna sugestia sprzedającej, ze ich nie należy aż tak stresować niską temperaturą.
Ważniejsze jest dostosowanie całego cyklu w myśl zasady: zachowanie związku pomiędzy temperaturą, światłem i podlewania.

Z tego co piszesz 19 stop.a kilka niżej nocą,będzie dla nich normalną i prawidłową.Nie musisz chłodzić.
*Podlewanie musisz wyczuć...najlepiej po obrzeżu doniczki to robić przelewając db.wodą... - obecnie zimą, kąpanie może zaszkodzić..Ale dopuścić do przesuszenia nie wolno;młode psb mogą zacząć się szybko marszczyć.
*Z nawożeniem wstrzymaj się do tego momentu, aż rośliny pokażą ,ze rozpoczęły wzrost.

Tradycyjnie ...przy dojrzałych psb.dopiero wiosną wchodzi się z nawożeniem stopniowo i ten okres jest stosunkowo
krótki bo tylko do września.A nawożenie..musi być mniej niż skromne .Skonsumują wszystko,tyle,ze nadmiar azotu spowoduje "klapę", ...można wtedy pożegnać się z kwiatami.Pójdzie w" liście i keiki"
W takich uwrażliwionych hybrydach najlepiej stosować nawóz zrównoważony.

Twoje, mało dorosłe rośliny na przyszłe kwitnienie, będziesz szykowała właśnie od wiosny.
Teraz muszą osiągać stan dojrzałości. A, jakie ma mieć należyte rozmiary....nie wiem. :lol:
Czyli ...gimnastyka do wiosny.
powodzenia JOVANKA
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Dendrobium nobile - keiki

Post »

Ok. czyli:

1. nie obniżam temperatury bardziej niż to wynika z naturalnych warunków w moim nieogrzewanym pokoju ;)
2. podlewam je teraz normalnie, nie fundując im suszy
3. nie nawożę (ale czy w przypadku stosowania wody demineralizowanej także mam się zastosować do nienawożenia?) do kwietnia, a później stosuję nawóz zrównoważony, mam nadzieję, że guano się tutaj sprawdzi 2:2:2? :)

Mam nadzieję, że do lata podrosną trochę i będę je mogła wynieść na balkon i traktować od września jak dorosłe okazy, czyli chłodniejsze jasne stanowisko i zredukowana ilość podlewania..

Dziękuję Ci Jovanko, nie miałam pojęcia o tym nawożeniu, że to idzie w liście i keiki :) Pewnie nawoziłabym go normalnie tłumacząc sobie, że takie maleństwo musi mieć z czego rosnąć :D
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dendrobium nobile - keiki

Post »

Wstrzymanie nawozu obecnie wynika li tylko z tego,ze procesy życiowe storczyka są mocno przyhamowane:
-przez okres zimy naturalnie spowolnione.Wszystkich storczyków to dotyczy.
-i :!: przez to ,że storczyk był przesadzany i wymaga dłuższej aklimatyzacji
Jeżeli podasz nawóz może dojść do popalenia korzeni.Przy braku możliwości skonsumowania/pobrania
tych wspomagaczy "zasolisz" podłoże.

Gdy już będziesz pewna ,że ruszyły korzenie to, ostrożnie kropelką możesz wprowadzać nawóz .A od wiosny normalny cykl.
Na temat guano mam negatywne zdanie i doświadczenie ,więc wiele nie pomogę.
Wskazane wartości N:P:K są ok. ale inne składniki uważam za nadmiar szczęścia.
A, na pewno nie zalecam do stałego dozowania.

w poście Twoim - pkt.1-2 ok.
w pkt.3 proponuję: w miejsce wody zdemineralizowanej zastosuj wodę ze śniegu- ona ma wszystko, byleby korzystać z czystego śniegu.Teraz jest nadmiar.
A, to lepsze nawet od czystej.deszczówki .O takiej wodzie pożyją.

Pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Dendrobium nobile - keiki

Post »

Super pomysł z tym śniegiem, w ogóle o tym nie pomyślałam, dziękuję! :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
x -C - m

Re: Dendrobium nobile - keiki

Post »

Tylko pamiętaj by woda otrzymana ze śniegu miała temperaturę pokojową i nie była zimna bo to na kondycję storczyka pozytywnie nie wpłynie.
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Dendrobium nobile - keiki

Post »

hehe.. nie no, nie miałam zamiaru go podlewać takim lodem :D Ale póki co kombinuję w jaki sposób zebrać śnieg przed blokiem, żeby to dziwnie nie wyglądało :D Przecież nie wyjdę z wiaderkiem :D hehe.. pewnie skończy się na tym, że jednak kupie destylowaną ;] albo będę przelewać woda z filtra brita ;]
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
x -C - m

Re: Dendrobium nobile - keiki

Post »

Ja wychodziłem z wiaderkiem przed blok i zbierałem normalnie z samochodów i ławek, murków i tak kilka razy. Nie ma się co tym przejmować, zawsze można pytającemu odpowiedzieć, że potrzebny do badań.
Al 56
100p
100p
Posty: 164
Od: 18 lut 2008, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Knurów

Hybrydy Dendrobium kingianum - Berry 'Oda' i inne

Post »

Dostałam go wiosna ub.roku wyglądał tak
Obrazek
przekwitł, stal, zaczął gubić liście, teraz z pędów zaczęły wyrastać jakby kiełki z korzonkami, co z tym zrobić ? zostawić czy odciąć i zasadzić
Obrazek
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: czy to Dendrobium phalaenopsis

Post »

Nie jest to Dendrobium phalaenopsis.
To jest "udoskonalona" krzyżówka z Dendrobium kingianum .
To jedna z ładniejszych form i chyba trwalsza w kwiatach ,do tego większych niż gatunek.
Jednocześnie to większa roślina... ale nie ma "nic za nic" :lol:

W handlu bywają z różnymi nazwami ale najczęściej mają określenie . Winter Beauty.]
W uprawie proszę kierować się wymaganiami jak dla Dendrobium kingianum.

Pozdrawiam JOVANKA
Al 56
100p
100p
Posty: 164
Od: 18 lut 2008, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Knurów

Re: czy to Dendrobium phalaenopsis

Post »

Czytalam, czytałam i dalej nie wiem co robić, natłok informacji mnie przytłacza ;:145
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”