Dendrobium hybrydy - warunki uprawy

ODPOWIEDZ
pEtr
500p
500p
Posty: 573
Od: 18 cze 2008, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zach. Małopolska

Re: Hybrydy Dendrobium nobile

Post »

Moje dendrobium nadal szaleje.
Po pół roku od zakończenia ostatniego kwitnienia stan wygląda następująco.
Najstarsze pseudobulwy (takie małe, od kupienia bezlistne) wypuściły keiki.
Średnie pseudobulwy z zeszłorocznego kwitnienia zgubiły liście i upstrzyło je keikami na dole w wolnych wezłach.
W sumie roślina utrzymuje 8 keiki. Rosną w mojej ocenie bardzo szybko.
Młode pseudobulwy które wyrosły jesienią zeszłego roku osiągnęły jakieś 3/4 wysokości starych, jeszcze rosną i wypuszczają liście ale ... obsypało je pąkami kwiatowymi.

Mam wrażenie że roślina pędzi na zatracenie.
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Hybrydy Dendrobium nobile

Post »

Pojawiło się keiki. Na starych pseudobulwach nagle zaczęły wybijać zawiązki pąków, jeden to na pewno keiki, bo już puścił korzonki, drugi wygląda podobnie, ale jeszcze korzeni nie ma. Poza tym są normalne pączki, a u podstawy wybijają dwa nowe pędy.
I teraz mam kłopot, co z tym robić, oprócz tego, że cieszyć się :D. Czy keiki może zostać na roślinie, czy należy je w którymś momencie jednak oddzielić? A jeśli oddzielić, to czy mogę umieścić je w jednej doniczce ze starą rośliną?
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Hybrydy Dendrobium nobile

Post »

Może zostać na roślinie, chociaż po kilku miesiącach najlepiej oderwać i posadzić w osobnej doniczce.
Nie ma sensu wkładać do tej samej doniczki bo roślina mateczna i tak w przeciągu kilku lat zajmie większą jej część.
x-Cz-a

Re: Hybrydy Dendrobium nobile

Post »

Ja trzymam keiki na roślinie matecznej jak długo się da. Czasem nawet zakwitło, ale coś mnie zniechęciło, a mianowicie czas. :oops: :oops:
Fefelina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 cze 2014, o 16:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dendrobium - okres spoczynku

Post »

Witam,
mam pytanie odnosnie "spoczynku" dendrobium. Mianowicie - moje dendrobium przekwitlo i.... nie wiem co teraz (???):) po przeczytaniu wielu tematow na tym i innych forach domyslam sie,ze powinnam mu zapewnic tzw "spoczynek" ale...nie jestem w stanie postawic go w chlodnym miejscu :) w moim mieszkaniu chlodno nie jest chyba nigdy wiec wczoraj wystawilam go na taras ALE zaczyna sie ocieplac.
Wiec... jestem naprawde zielona :/
Czy ktos moglby mi wytlumaczyc (najlepiej krok po kroku) co mam zrobic?
Mam go postawic w piwnicy? Ale tam nie ma slonca...
Prosze mi pomóc :)
Kuriczka
200p
200p
Posty: 225
Od: 3 paź 2012, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Skała

Re: Dendrobium - okres spoczynku

Post »

Koniecznie musi być jasno. Ja też nie mam takiego miejsca, ale musi być różnica temperatury. Więc ja normalnie daje na parapet południowy, i w dzień jest + 22-26 stopni a w nocy jest spadek i jest do 18 stopni :) Ja tak robie :D Powodzenia
,,Wiem, że nic nie wiem"
Radosław
krisja68
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 15 maja 2014, o 18:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dendrobium - okres spoczynku

Post »

Fefelina pisze:Witam,
mam pytanie odnosnie "spoczynku" dendrobium. Mianowicie - moje dendrobium przekwitlo i.... nie wiem co teraz (???):) po przeczytaniu wielu tematow na tym i innych forach domyślam się, ze powinnam mu zapewnic tzw "spoczynek" ale...nie jestem w stanie postawic go w chłodnym miejscu :)
A jakie to dendrobium????
Jeśli któreś z ciepłolubów .... to zazwyczaj one nie przechodzą okresu spoczynku.....

Jeśli któreś z zimnolubów... np. Dendrobium Nobile, Kingianum .... to one przechodzą chłodny okres spoczynku ale nie w tej fazie cyklu wegetacyjnego. Mają okres spoczynku po okresie wzrostu, kiedy nowe pseudobulwy dojrzeją, a przed okresem kwitnienia. W praktyce wypada to od końca lata do późnej jesieni.
Dla dendrobium nobile zasadniczo wygląda to tak: od maja (gdy temperatura nocą ustabilizuje się gdzieś około +10 st.) wystawiaj na balkon, taras, do ogrodu. Podlewaj nawozem z przewagą azotu gdzieś do połowy sierpnia (aż pseudobulwy urosną i prawie dojrzeją), następnie przez miesiąc podlewaj nawozem z przewagą fosforu i potasu (np. plant finischer) lub bez nawozu. Po tym miesiącu zaprzestaj całkowicie podlewać naokoło 6-8 tygodni, trzymając dendrobium cały czas na dworze. Jeśli jest to konieczne to możesz od czasu do czasu lekko zrosić podłoże (ale tylko gdyby wystąpiły jakieś anomalie, upał :), tak aby korzenie nie wyschły na wiór. W ciągu tych 6-8 tygodni roślina przechodzi spoczynek i ważne jest uzyskanie różnicy temperatury pomiędzy dniem i nocą. Optymalne są temperatury: dzień ok +20 st., noc ok. +10 st.. We wrześniu i październiku takie temperatury są na ogół normą na dworze. Pamiętaj aby rośliny były osłonięte wtedy przed deszczem. Jeśli po tym okresie nie widać zawiązków pędów kwiatowych a zbliżają się przymrozki roślinę należy przenieść do chłodnego pomieszczenia i czekać do kwitnienia. Na zamieszczonym schemacie widać różnice w czasie rozwijania się pąków kwiatowych w zależności od temperatury nocnej w okresie spoczynku. Schemat dotyczy Dendrobium nobile z grupy Yamamoto (hybrydy) Obrazek
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Dendrobium - okres spoczynku

Post »

Miałam dendrobium nobile (jako jedne z pierwszych storczyków). Niestety nie polubiłyśmy się :( ... być może problem tkwił w tym, że byłam początkująca i nie potrafiłam się nim zająć...może kiedyś znowu spróbuje? :wink:
Kuriczka
200p
200p
Posty: 225
Od: 3 paź 2012, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Skała

Re: Hybrydy Dendrobium nobile

Post »

Witam myślę, że trzeba odświeżyć wątek bo na pewno macie okwiecone dendrobia ! ;:63
A oto kilka moich pytań:
1. Dlaczego ta ucięta pseudobulwka jest taka soczyście zielona i nabrzmiała ? I w ogóle dlaczego są ucięte ;:131 ....
Obrazek
Obrazek
2. Moje dendrobium kwitnie, a jeden liść(na kwitniącej PSB) już usechł a drugi zaczyna. Czy to oznaka, że wszystkie liście za niedługo oblęcą ?

Obrazek
3. Przy małym pączku lub czymś innym jest czarne nie da się zmyć... czy to przyczyna gnicia? Tylko w tym miejscu (chyba) jest to coś.
Obrazek
4. Myślicie że to dobre podłoże ? Tam jest trochę mchu i jest tam ziemia....
Obrazek
OGÓLNE KWITNIENIE ;:134 ;:134
Obrazek
Obrazek
Aha i jeszcze... pomiędzy liśćmi było czarne coś... i dało się to zmyć.. jakby taki czarny proszek. Nie wiecie co to może być ?
Z mojego aparatu jak widać sa bardzo mdłe zdjęcia. Tak naprawę jest to soczysty żółty.
,,Wiem, że nic nie wiem"
Radosław
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Hybrydy Dendrobium nobile

Post »

1 ta pseudobulwa jest jedną z najstarszych, często jest ucinana aby rozmnożyć dendrobium i wyprodukować więcej roślin do sprzedaży. W tej chwili służy jako magazyn wody i związków odżywczych.
2) Nie wszystkie liście opadną,roślina pozbędzie się tych najstarszych.
3) Być może zebrała się tam woda i przez jakiś czas zalegała, jeśli jest suche nie powinno stwarzać niebezpieczeństwa.
4) To raczej nie ziemia a włókno kokosowe, długo trzyma wilgoć, ale nie jest zbyt przewiewne. Jeśli nie będziesz przelewać rośliny będzie dobre.
A co do proszku to nie mam pojęcia.
Piękne dendrobium, życzę powodzenia w uprawie.
kasia84
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 19 lut 2009, o 13:06
Lokalizacja: mazury

Re: Hybrydy Dendrobium nobile

Post »

Witam, chciałam wam przedstawić wam moje dendrobium. dostałam je w prezencie na nowe mieszkanie. Długo pięknie kwitło, potem zrzuciło kwiatki i wystawiłam je na balkon. stoi tam sobie spokojnie wypuszcza nowe keiki ma też nowe przyrosty zraszam go co jakiś czas.
Dużo czytałam o tym jak pielęgnować tego kwiatka i bardzo chce, że było mu dobrze. Z związku z tym mam pytanie do was ponieważ te przyrosty są bardzo młode więc myślę że nie zakwitną teraz i nie wiem czy robić mu okres spoczynku czy podlewać i nawozić dalej aby przyrosty podrosły bardziej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Lady H
500p
500p
Posty: 953
Od: 7 sie 2014, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Hybrydy Dendrobium nobile

Post »

Mnie doradzono żeby zacząć ograniczać podlewanie i trzymać na balkonie aż do pierwszych przymrozków.Żółte i opadające liście to podobno normalna sprawa.Ja też mam dopiero pierwsze dendrobium i robię wszystko żeby się z nim dogadać :)
kasia84
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 19 lut 2009, o 13:06
Lokalizacja: mazury

Re: Hybrydy Dendrobium nobile

Post »

Liśćmi się nie przejmuje bo czytałam o nim dużo i wiem że to normalna rzecz. ale nie wiem czy ograniczyć podlewanie czy dalej podlewać skoro nowe pseudobulwy są jeszcze takie małe i prawdopodobnie nie zakwitną prędko
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”