Dendrobium hybrydy - warunki uprawy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Carisma
100p
100p
Posty: 159
Od: 4 mar 2009, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Help, hilfe, ajuto... co to za gatunek i jak go pielęgnować?

Post »

Teraz jak kwitnie ja bym już nie wystawiała, może zrzucić kwiaty. Poczekaj do wiosny, przecież i tak kwitnie, a z zasady kwitnie raczej tylko na nowych psb ;)
Awatar użytkownika
AnnaL
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4499
Od: 2 lut 2008, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Help, hilfe, ajuto... co to za gatunek i jak go pielęgnować?

Post »

Teraz jest za zimno by wystawiać na noc. Ja od wiosny do jesieni wystawiam na balkon na noce i dzień. Ale gdy temperatury spadają poniżej 10 stopni zabieram i do następnej wiosny trzymam w domu w kuchni.Teraz gdy kwitnie trzymaj normalnie w domu. A jeśli chodzi o doniczkę - napisałaś, że doniczka mała i stoi w drugiej. Pamiętaj tylko o jednym doniczka ze storczykiem nie może stać w wodzie, bo zgniją korzonki. Więc jeśli ta druga jest dużo większa to na dno wsyp keramzyt i zalej wodą. Jeśli jest niewiele większa proponuje wyjąc z tej dodatkowej doniczki , keramzyt umieścić na podstawce a na nim postawić dendrobium. mam nadzieję, że napisałam dość jasno.
Jeśli jeszcze jakieś pytania się pojawiają pisz śmiało, chętnie podpowiemy. ;:3
Początek mojej przygody.
Początek ... cz.II, cz. III - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=36123" onclick="window.open(this.href);return false;
Fotogaleria Garnek - moje kwitnienia i miejsca gdzie bywam :)))
welkam
1000p
1000p
Posty: 1491
Od: 24 maja 2009, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południe Polski

Dendrobium - pęd kwiatowy

Post »

Witajcie, przeglądam Wasze wątki i jesten w szoku... Oczywiście bardzo pozytywnym .... Tak pięknie rozwijaja się Wasze storczyki. Ja też chcę sie pochwalić moimi roślinami.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Mam pytanie, czy taki pęd dendrobium zakwitnie, wypuści liście?
Obrazek
Pozdrawiam i zapraszam
Historia pewnej donicy
Moje storczyki
Awatar użytkownika
myrtille1986
1000p
1000p
Posty: 1010
Od: 23 mar 2010, o 08:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Radom

Re: Na początek - pytanie ....

Post »

Dendrobium Phalaenopsis tylko raz kwitnie na bulwie i już później nie puszcza listków ze środka.Musisz czekać na nowe przyrosty :)
Pozdrawiam Jagoda :-)
--> Spis moich wątków
welkam
1000p
1000p
Posty: 1491
Od: 24 maja 2009, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południe Polski

Re: Na początek - pytanie ....

Post »

Dziękuje za odpowiedź. Chociaż szczerze mówiąc zmartwiła mnie. Moje dendrobium ma cztery pędy, które juz kwitły. I jeden nowiutki pęd, który sie dopiero rozwija.
Czy te stare pędy wypuszczą chociaż liście? Co z nimi teraz będzie się działo?
Pozdrawiam i zapraszam
Historia pewnej donicy
Moje storczyki
Awatar użytkownika
lucynaf
1000p
1000p
Posty: 2112
Od: 30 sty 2011, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Na początek - pytanie ....

Post »

:wit Stare, nie wypuszczą już liści tylko ewentualnie [ nie zawsze ], nowe przyrosty. Nie usuwa się ich, bo są ''magazynem'' rośliny, bez nich młodej roślinie jest ciężko. ;:108
galaxja
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 sie 2011, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

białe pędy przy górnych gałązkach - co z tym robić?

Post »

Witam serdecznie,
Od 1,5 roku jestem posiadaczką Dendrobium Nobile. Storczyk w pierwszym roku, gdy go otrzymałam kwitł, w kolejnym roku nie przypominam sobie, ale wydaje mi się, że nie. W tym roku też kwiatostanu jeszcze nie widziałam (czy jest szansa, że kwitnienie dobiero nastąpi?).
Przyznam, że jestem kompletnym laikiem i jedyna opieka, jaką z braku czasu roztaczałam nad kwiatkiem, to co jakiś czas podlewanie. Kwiat jest w doniczce z dziurkami, która umieszczona jest na pewnej wysokości w większej donicy i to do niej wlewam wodę.
Obecnie obserwuję białe pędy, które storczyk wypuścił jakieś 2 miesiące temu. Są umiejscowione wysoko, zgromadzone głównie przy jednej gałązce.
Proszę o podpowiedź, czy to są korzenie, czy nowe gałązki? Czy należy je przyciąć, a może odciąć tę gałązkę, z której wychodzą? Proszę o wyrozumiałość dla mojej niewiedzy. Załączam zdjęcia.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Petra
200p
200p
Posty: 446
Od: 13 cze 2006, o 21:44

Re: białe pędy przy górnych gałązkach - co z tym robić?

Post »

To są korzenie, a te gałązki to keiki które można oddzielić i posadzić do podłoża
Awatar użytkownika
szymka
500p
500p
Posty: 599
Od: 21 lip 2007, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: białe pędy przy górnych gałązkach - co z tym robić?

Post »

To białe, to korzenie :D Nie przycinaj ich.
W kwestii dendrobium ja też raczkuję, ale proponuję lekturę tej stronki http://orchidarium.pl/rodzaje/index.html
zakładka z boku dendrobium.
Nasze forum to również kopalnia wiedzy o storczykach, wystarczy, że w wyszukiwarce wpiszesz hasło dendrobium nobile :D
When nothing goes right, go left.
Pozdrawiam, Kasia
galaxja
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 sie 2011, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: białe pędy przy górnych gałązkach - co z tym robić?

Post »

Bardzo dziękuję za tak szybką reakcję. Proszę mi jeszcze powiedzieć, czy odcięcie tych nowych gałązek (keiki) z tymi białymi korzeniami i przesadzenie do innej donicy jest obowiązkowe dla dobra storczyka? Jeżeli tak zrobię, czy stary jeszcze zakwitnie, czy kwiaty idą tylko z tych keików? Czy coś się stanie, jeżeli zostawię te keiki z korzeniami tak jak teraz są?
serdecznie pozdrawiam.
Awatar użytkownika
myrtille1986
1000p
1000p
Posty: 1010
Od: 23 mar 2010, o 08:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Radom

Re: białe pędy przy górnych gałązkach - co z tym robić?

Post »

To jest tak dendrobia tylko raz kwitną na bulwie.Wiec jak odradzisz młode przyrosty one zakwitną a stara będę wydawać kolejne potomstwo.Keików sie nie odcina chyba że naprawdę mocno sie trzymają to wtedy bierzmy czystą żyletkę i delikatnie przy samej macierzystej roślinie odcinamy tak aby nie naruszyć korzeni.Następnie oddzielonego dzieciaczka odstawimy na dzień lub dwa i dopiero sadzimy do tej samej doniczki lub do następnej.
Pozdrawiam Jagoda :-)
--> Spis moich wątków
Awatar użytkownika
iwka2
500p
500p
Posty: 791
Od: 1 mar 2009, o 15:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niemstow k.Cieszanowa

Re: białe pędy przy górnych gałązkach - co z tym robić?

Post »

Według mnie możesz już oddzielić. Młoda roślinka ma wystarczającą ilość korzeni, a roślina mateczna nie powinna ucierpieć, na pewno odetchnie, bo do tej pory to ona musi ''karmić dzieciaczka''.
Pozdrawiam Iwona
rudix
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 26 sie 2012, o 14:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dendrobium nobile Yamamoto

Post »

W kwietniu dostałam od męża przecudny storczyk o nazwie jak w tytule :)
Wcześniej nie widziałam storczyka z tak grubymi łodygami. Znalazłam w internecie, że to są tzw. pseudobulwy.
Proszę o poradę co powinnam zrobić na etapie, w którym się mój storczyk znajduje, bo czytając informacje w necie nie mogę się połapać. Raz jest napisane, żeby ograniczyć podlewanie od września, a gdzie indziej że od października. Chodzi o to, że moje Dendrobium jest teraz na etapie wypuszczania zielonych korzeni z nowych ok. 25 cm przyrostów (łodyg z liśćmi), które wyrosły obok tych pseudobulw, które kwitły wiosną. A ponieważ wrzesień tuż tuż, więc się boję, że jak teraz ograniczę podlewanie, to wstrzymam wzrost tych nowych przyrostów i nie zakwitną.
Kiedy najlepiej będzie ograniczyć podlewanie i nawożenie ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”