Dendrobium hybrydy - warunki uprawy

ODPOWIEDZ
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Agnieszko :P


Keiki odrywa się - technika :roll: "ukręcenia".Łatwo odejdą od psb bez jej uszkodzenia.
Robić to z wyczuciem :lol:
Oczywiście im lepszy system korzeniowy,tym korzystniej.
Widzę ,ze nie wszystkie się już nadają.
Keiki po usamodzielnieniu wykazują zmienność żywotności , -najlepiej im przy mamie :lol: .
Czesć z nich moze nie podjąć chęci wegetacji.Tak jest też w naturze, nie wszystkie stają się
dorosłymi roślinami.
Piszę o tym, aby nie robić sobie 100% nadziei.

Ważna kwestia podłoża---->tu musisz pokombinować, zrobić włąsną mieszankę drobniejszego najlepiej lubią korzenie mieć na wierzchu -dostępne dla powietrza i okazjonalnego spryskiwania.Ale ostrożnie , lubią zagniwać.


Powodzenia w odcinaniu ;:5

Powstanie żłobek ;:86 ;:86

J ;:76 OVANKA
Awatar użytkownika
Agar
500p
500p
Posty: 656
Od: 16 lis 2007, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Post »

Dzięki Jovanko; poczekam jeszcze kilka dni i "ukręcę" te największe. Szkoda, że nie pamiętam, które dendrobium jak kwitło, ale gdzieś mam fotki z tego okresu to porównam i może dopatrzę się, na jaki kolor powinny w przyszłości kwitnąć te maluchy :wink:
Awatar użytkownika
Anusska
1000p
1000p
Posty: 1504
Od: 10 paź 2008, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Ja myślę, że pierwszy to jest (jak pisałeś :wink: ) Encyclia cochleata (inaczej Epidendrum cochleatum), a drugie... :roll:
Prawdopodbnie jakaś z Doritaenopsis. Może to jest Dtps. Kenneth Schubert 'Blue Lip'... :?:
volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Post »

Pierwszy wyglada jak Prosthechea hybryda - najczęściej na nasz rynek trafia Octopussy. Nazwa Encyclia jest już nieużywana. Gatunek został przypisany do rodzaju Prosthechea. Nie jest to cochleata, ponieważ cochleata ma niższe pseudobulwy.

Drugi wygląda jak Doritaenopsis Purple Gem
volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Post »

Dodam jeszcze, że ten drugi to specyficzna odmiana tej hybrydy, nie wiem jaka dokładnie, ale forma podstawowa ma kwiaty w kolorze purpury i różu.
Za tym iż jest to ta hybryda przemawia budowa warżki.
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6274
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

O dziękuję dziękuję i jeszcze raz dziękuję trafiłem na fachowców :D
Ta wystawa jest jeszcze dzisiaj a storczyków było sporo od falków
po dendrobium, cymbidium, miltonie, sabotki masa masa masa
i ceny były bardzo ale to bardzo przystępne. Jak za te dwa co pokazałem
zapłaciłem 25zł to chyba okazja. :lol: :lol: :lol: :lol:
Mam jeszcze prośbę są jakieś Polskie nazwy tych storczyków i co
możecie mi doradzić przy ich uprawie :D
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Krzysiu ! gratuluję dobrych i okazjonalnych zakupów.
Co do nazw...hm

Jest to Encyclia hybryda/polska wym.encyklia/nie ma odpowiednika.
dla tego storczyka podpowiedzi :

Najlepszy trop--->bogate nasze arkusze uprawy--->zakładka po prawej
Encyclia cochleata
http://www.orchidarium.pl/AdoZ/index.html

Podobnie drugi- -->Phalaenopsis hybryda /czyt.falenopsis/

Jest zmiana nazwy dla tego storczyka to fakt , niemniej jednak dalej używana Encyclia będzie wskazaniem.

Toż ! już trzecią odsłonę zaliczam :roll: !
Epidendrum - Encyclia - Prosthechea.

Myślę.....że rzeczą praktyczną będzie odnotowanie zmian, natomiast spokojnie poczekać ..aż nazwy *przyjdą do nas* z roślinami oznaczonymi tymi nazwami.

To zawsze jest z dużym poślizgiem=kilka lat!.

Zapewniam , ze używana jest dalej nazwa :P - osobiście kupiłam wiosną oznaczoną Encyclię na wystawie , jako kolejną do moich zbiorów.

Stwierdzenie wyżej zawarte w postach "nazwa nieużywana" jest myląca podobnie jak tropy identyfikacji na podstawie warżki czy psb.

Rewolucyjne puzzle botaników/przenoszenine roślin w klasyfikacji/ z koretą w nazewnictwie trwają , to Im jest potrzebna taka praca.

Nam przestawiają /i dezaktualizują!/ literaturę , opracowania.

Internet jest szybki lecz i amatorzy muszą znależć się w opracowaniach istniejących.

Przypominam również i naszą dyskusję , ze brak oznaczenia nazwy przez producenta wyklucza stosowanie dopasowanych , wyszukanych dowolnie nazw .Jest nieuprawnione.

Nie ma to nic wspólnego z szukaniem podobieństw-to jest konieczne dla ustalenia
ewent.odmiennych warunków uprawy.Wprost zalecane.

Krzysiu zakupił tak po prostu wspaniałe :
hybr.Encyclia i hybr.Phalaenopsis
i tego się trzymamy.

Zyczę zadowolenia. i powodzenia na drodze "rozpędzania się " w tej pasjii.



.

pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6274
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

O dziękuję bardzo w necie znalazłem więcej informacji jak wpisywałem encyclia to
jest na tej samej zasadzie jak jest z żywotnikiem wschodnim - biotą :lol: :lol: :lol: :lol:
Grunt że wiem co i jak przynajmniej mniej więcej.
A nazw nie było niestety tak to jest już na wystawach czasem :D :lol: :lol: :lol:
volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Post »

Dokładnie tak jak Jovanka wspomniała o nazewnictwie. Można jedynie domniemać co to za rośliny, lub mówić że wyglądają jak jakieś, ale oficjalnie jeśli brakuje fiszki to pozostają one hybrydami NR lub NoID (z angielskiego niezarejestrowanymi, niezidentyfikowanymi).

Powodzenia w uprawie i gratuluję okazyjnej ceny za obie rośliny :D
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6274
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

Aha rozumiem.
To mam hybrydy. :lol:
A jakie one mają wymagania? Są w ogóle trudne w uprawie czy znoszą
domowe warunki?
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Krzychu, mam Encyclie od ponad roku. Problemów z nią nie mam żadnych. Kwitnie mi już drugi raz w tym roku. Właśnie rosną jej kolejne 2 pędy kwiatowe. Teraz, gdy kwitnie, stoi w mieszkaniu, ale wcześniej, od maja stała na balkonie zacieniona drzewkiem figowym. Pięknie i szybko się rozrasta. Mniej więcej raz na 2 tygodnie, podobnie jak Phalaenopsisy wstawiam do namoczenia. Ot i wszystko.
Awatar użytkownika
hashi_elle
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 lis 2009, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Hybrydy Dendrobium nobile

Post »

Prezent dostałam, kurka wodna... Śliczny i w ogóle to jestem zachwycona, ale co z tego, skoro dostałam go bez niczego oprócz kartki "dendrobium"... Wiem tyle, że jest ich 1200 gatunków i że potrafią mieć skrajnie różne wymagania... :? A że z zasady usiłuję nie krzywdzić swoich kwiatów, to może mi ktoś pomoże?
Obrazek
Obrazek

Co to za gatunek i czy/jakie ma szczególne wymagania?
Gardziołka ma zielone, po prostu, żadnych innych kolorów.
Trzeba go teraz nawozić (i to muszę wiedzieć w miarę szybko, bo w tygodniu kompletnie nie mam czasu nabyć odpowiedniego nawozu :( )?
Czy może stać na mało nasłonecznionym oknie i jeśli tak, to czy trzeba go np dodatkowo nawilżać z okazji niedalekiego (ale nie bezpośredniego) kaloryfera?

I pytanie multitask ;) : istnieje straszliwa możliwość, że na którymś liściu będą próbowały się wypaść Koty (chociaż oduczam i nieźle idzie). Czy mogą się zatruć? Czy takiego dziabniętego liścia należy natychmiast przyciąć dla dobra rośliny?

Eeerm, chyba nie muszę dodawać, że to mój pierwszy storczyk w karierze. Widać, słychać i czuć... :oops:
Będę bardzo wdzięczna za jakąkolwiek pomoc!
Jag älskar dig Sverige!
Awatar użytkownika
AnnaL
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4499
Od: 2 lut 2008, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Help, hilfe, ajuto... co to za gatunek i jak go pielęgnować?

Post »

Piękny prezencik dostałaś - kurka wodna. ;:138 To jest dendrobium nobile. Więcej znajdziesz tutaj http://orchidarium.pl/rodzaje/index.html Proponuje poczytać.Ja mam też takie dendrobium i teraz stoi w nieogrzewanej w kuchni na słonecznym oknie. Z zasady to dendrobium jest chłodolubne. Od wiosny do jesieni należy wystawić na świeże powietrze np. balkon. Zabieg taki sprawia różnicę temperatur dzień - noc co inicjuje kwitnienie. Teraz gdy kwitnie możesz nawozić co 2-3 podlewanie minimalną dawką nawozu, zraszać można też. Proponuje też ustawić doniczkę na keramzycie , by podnieść wilgotność wokół rośliny.
Jeśli zaś chodzi o kota to nie mam pojęcia czy mógłby się zatruć, może ktoś inny podpowie. ;:3
Początek mojej przygody.
Początek ... cz.II, cz. III - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=36123" onclick="window.open(this.href);return false;
Fotogaleria Garnek - moje kwitnienia i miejsca gdzie bywam :)))
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”