Dendrobium hybrydy - warunki uprawy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lucy09
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3562
Od: 14 sie 2008, o 15:02
Lokalizacja: Łódź

Co się dzieje z tą rośliną?

Post »

Znów wracam do tematu storczyków. Niedawno uratowałam przed zagładą niemalże takiego storczyka. Co z nim jest? Czy coś z niego będzie? Jak z nim postępować?
Proszę o pomoc.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Co się dzieje z tą rośliną?

Post »

Witaj,

Od siebie mogę jedynie powiedzieć tyle, że to Dendrobium i że ma conajmniej trzy keiki, czyli nowe roślinki, z czego jedna chyba już gotowa do rozdzielenia od matki. Ale co i jak? Nie wiem, bo nie posiadam :wink:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
lucy09
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3562
Od: 14 sie 2008, o 15:02
Lokalizacja: Łódź

Re: Co się dzieje z tą rośliną?

Post »

Powiedzcie proszę jak mam z nią postępować? Wygląda nieciekawie. Jak oddzielić keiki?
Awatar użytkownika
majar
1000p
1000p
Posty: 1028
Od: 26 sty 2011, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk/Koszarawa/Bytom

Re: Co się dzieje z tą rośliną?

Post »

Lucy, Jak nieciekawie? Dendrobium wygląda na zdrową i piękną roślinkę! Masz okazję zdobyć nowe roślinki z keiki. :D Sama jestem ciekawa jak je oddzielić i co z tego Ci wyjdzie. Powodzenia. :D
Awatar użytkownika
lucy09
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3562
Od: 14 sie 2008, o 15:02
Lokalizacja: Łódź

Re: Co się dzieje z tą rośliną?

Post »

Ale ja nie mam pojęcia co z tym wszystkim zrobić! Dziwne skoro ona wygląda na zdrową i ładną. Taka rozkraczona. Jak ją wyeksponować lub uprawiać aby naprawdę wyglądała ładnie? Błagam o pomoc.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co się dzieje z tą rośliną?

Post »

Lucy :lol: keiki z długimi korzeniami mozna już usamodzielnić.
Jak ? ukręcić .
;:108 Delikatnie obejmujesz w dwa paluszki keiki i przekręcasz aż uwolni się ze starej pseudobulwy.
Bywa ,że i skalpel jest pomocny gdy mocno wrośnięty jest keiki.
Później... maleństwo wsadzić do podłoza, usztywnić malucha .Korzenie musza być prawie na wierzchu.
a resztę ...sam sobie wyrobi.Może pomóc mała warstwa sphagnum na podłożu.Wilgotność...umiarkowana.
Korzenie pozwolą na obserwację czy " toto" dobrze toleruje samotny byt.

A resztę spróbuj okiełznać - paliki dość wysokie , bambusowe pomogą cos wyprostować.Nie na siłę... moze stopniowo aby nie połamać.
O uprawie Dendrobium typu nobile warto poczytać i pomóc storczykowi.Bo on ma ciekawe i zmienne okresy w swym cyklu rocznym.

Dasz radę - pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
lucy09
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3562
Od: 14 sie 2008, o 15:02
Lokalizacja: Łódź

Re: Co się dzieje z tą rośliną?

Post »

Dzięki dziewczyny, szczególnie Jovance ;:196 Będę próbować okiełznać tę roślinę bo warto. Może jeśli zakwitnie to łatwiej będzie mi ją pokochać. :wink: Jęśli wpadnie Wam w ręce link do wiadomości o niej to pamiętajcie o mnie. ;:162
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co się dzieje z tą rośliną?

Post »

No ..mnie wpadł w rękę link :lol:
przewodnik
i zakładki po prawej......ramka 4!
A tam w treści o "temperaturze i wodzie" znajdziesz info jak prowadzić storczyka w okresie spoczynku i ...jaki cel takiego zabiegu.I co trzeba zrobić.

U nas też jest kilka tematów wskazujących.....

Tobie Lucy09, też by wpadł ten link i inne , gdybyś poszukała hasłem :;230

JOVANKA
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Dendrobium nobile Yamamoto

Post »

Pozwolę się podpiąć pod ten temat, bo zainteresowały mnie ostatnio te kwiaty. Mam chrapkę na jednego przekwitającego, jednak wypuszcza on już młodziutka pseudobulwę. Jak pielęgnować takiego storczyka? Mamy teraz zimę, a więc teoretycznie okres spoczynku dla Dendrobium, ale tutaj mija się to chyba z celem? Rozumiem, że taką roślinę powinnam normalnie pielęgnować aż osiągnie dojrzałość i będzie zdolna do kwitnienia i dopiero wtedy wystawić ja na balkon w okresie wiosennym i wstrzymać podlewanie od września? Jak długo nie powinno sie takiej rośliny podlewać? Czy należy całkowicie tego zaprzestać czy po prostu ograniczyć? Co w momencie kiedy osiągnie osa swoją dojrzałość dopiero np. w październiku lub później? Wiadomo, że nie wyniosę jej wówczas na zewnątrz ze względu na niskie temp. Czy wtedy należy ja po prostu trzymać blisko chłodnego okna i normalnie podlewać czy zaprzestać tego podlewania? Eh.. bardzo bym się chciała skusić na ten rodzaj storczyka, ale jest dla mnie wiele niejasności w związku z jego uprawą :(
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
anabell
200p
200p
Posty: 201
Od: 18 gru 2011, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Dendrobium nobile Yamamoto

Post »

:wit Z tego co piszesz chodzi Ci chyba o Dendrobium typu Nobile . Jeśli wypuszczają nowe pseudobulwy to należy je normalnie pielęgnować by urosły i zakwitły . Z tym "okresem spoczynku" to jest różnie. Ja swoje dendrobia wystawiam na zewnątrz od początku maja do końca października nawet (byleby nie było przymrozków) i w tym czasie normalnie podlewam , zasilam . Gdy wracają do domu mają już często pąki a jeśli nie to szybko je wypuszczają i zakwitają .Jest to kwitnienie na przyrostach -pseudobulwach , które urosły gdy rośliny były na zewnątrz. Potem wypuszczają nowe przyrosty(podobnie jak roślina . która Ci się podoba) , które zakwitną w lipcu-sierpniu . Gdy jest ciepło nie ograniczam mu podlewania , chyba ,że o nim zapomnę :oops: ale wrzesień-paż. podlewam tylko odrobinę albo wcale bo bywa już zimno i roślina nie przesycha poza tym to jesień i wiadomo -deszcze , mgły .Moje rośliny mają zadaszenie ale wilgotność powietrza bywa wtedy bardzo duża . W moim wątku są zdj. tego dendrobium(Typu Nobile) i akurat to , które mam jest bardzo łatwe w uprawie , polecam na początek , bo nie wszystkie chcą tak współpracować :wink:
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Dendrobium nobile Yamamoto

Post »

Tak, chodzi o Dendrobium typu Nobile :D Bardzo Ci dziękuję za wiadomość, bo troszkę się pogubiłam szperając po różnych wątkach i czytając jak ludzie traktują swoje Dendrobia.. czyli bez względu na to czy zamówię przekwitnięte czy przekwitnięte z młodą pseudobulwą, to traktuje je normalnie, stawiam w jasnym miejscu, podlewam, nawożę, a gdy pojawią się przyrosty mogę wystawić kwiat na balkon w celu zainicjowania samych pączków, tak? :) Czy takie warunki nie zaszkodzą młodym pseudobulwą, czy z wystawianiem na zewnątrz lepiej poczekać aż będą większe?
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
anabell
200p
200p
Posty: 201
Od: 18 gru 2011, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Dendrobium nobile Yamamoto

Post »

Lepiej zamówić przekwitnięte ale z nową , młodą pseudobulwą :wink: - to gwarancja na następne kwitnienie. Dendrobium typu Nobile raczej drugi raz na starej pseudobulwie nie zakwitnie , owszem może się czasem zdarzyć ,że z jakiegoś węzła jeszcze wyrośnie pąk ale raczej trzeba się nastawić na to ,że będzie ona już tylko służyła za magazyn składników odżywczych dla rośliny , nie wycinamy jej . Tak jak Piszesz traktujemy je normalnie - podlewamy ale ostrożnie ,żeby nie przelać , stawiamy w jasnym miejscu , w temperaturze pokojowej a jeśli kupisz to dendrobium z już rosnącą pseudobulwą , to ten przyrost już masz :) , niekoniecznie pojawią się następne . Gdy przyjdzie maj to ten przyrost będzie już na tyle duży ,że nie zaszkodzi mu wystawienie na balkon - trzeba tylko uważać na przymrozki . Kwitnienie inicjuje dobowa różnica temp. Dendrobium (dotyczy to hybrydy , którą pokazuję na zdj. poniżej) , które mam , kwitnie mi dwa razy w roku i dwa razy wypuszcza nowe przyrosty . Znalazłam kilka jego zdjęć .Pąki na dendr. zdj z dnia 18.10.11- było już w domu , w cieple i na pewno już podlane

Obrazek

tu już w pełni kwitnienia

Obrazek

To zdj. przyrostów zrobione 08.01.12 - roślina stała wtedy na wschodnim , widnym parapecie z grzejnikiem , było jej więc dość ciepło , regularnie podlewana nawożona od czasu -do czasu

Obrazek

Obrazek

stara złamana pseudobulwa lekko zagrzebana w podłoże też się nie marnuje

Obrazek

większość z tych przyrostów dojrzała i zakwitła w sierpniu , roślina stała wtedy na zewnątrz , nie przenosiłam jej do domu(zdj. 16.08.12)

Obrazek

w tym czasie gdy była na zewnątrz wypuszczała następne przyrosty , one dojrzały i zakwitły tym razem w grudniu (zdj. z 05.12.12)

Obrazek

Obrazek

Cały czas jeszcze kwitnie , choć to akurat kwitnienie jest dość słabe . Ten opis dotyczy tej konkretnej hybrydy dendrobium -jest ona łatwa moim zdaniem w uprawie , choć może akurat udało mi się wstrzelić w jej upodobania. Mam też inne dendrobia i nie wszystkie tak chętnie kwitną , chyba czasem trzeba dojść samemu do tego co roślina lubi i czego konkretnie potrzebuje do kwitnienia. Mam nadzieję ,że nie zamieszałam za bardzo :wink:
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Dendrobium nobile Yamamoto

Post »

Ślicznie Ci dziękuję za poradnik krok po kroku wzbogacony fotografiami :D Twoje Dendrobium zdążyłam już popodziwiać na Twoim wątku :) Na pewno zdecyduję się na zakup tej rośliny, tylko sprzedający ma średnie komentarze, wobec czego postanowiłam odłożyć pieniądze na zakup kwiaciarniany co bym mogła go wyoglądać i wybrać najdorodniejszy :) Ale Dendrobium typu nobile kupię na pewno, mam nadzieję z końcem grudnia a początkiem stycznia :D
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”