Dendrobium hybrydy - warunki uprawy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
anita
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 5 mar 2006, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: warszawa

Re: Hybrydy Dendrobium nobile

Post »

Masz rację, muszę dokładnie, od podstaw przyswoić sobie podstawowe wiadomości.
Jeszcze raz bardzo dziękuję.
Pozdrawiam
Pozdrawiam - Ania
Czaro
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 26 kwie 2015, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hybrydy Dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Witam wszystkich cieplutko 1 post i od razu pytania ...
Od paru tygodni poczytuje sobie rozne fora storczykowe i wciaz mam kilka watpliwosci ,pytan.
Storczykami zajmuje sie mama Ma ok 10 phalaenopsisow i tydzien temu dokupilam jej 3 Dendrobium Nobile
Odpukac w niemalowane na razie kwitna sa zielone i bez problemow
Stoja w towarzystwie paproci ktore niestety ...cos zaczelo zrec .
Poczytalam na forach o srodkach ochrony zakupilam paleczki Provado sa juz zainstalowane ;) w paprociach ale...co ze storczykami
Chcialabym zapobiegawczo zaaplikowac paleczki rowniez storczykom i zaczyna sie problem ...
Jak zaaplikowac paleczki do ciasnawej doniczki aby nie uszkodzic korzonkow?
Czy kontakt korzonkow z paleczka nie poparzy ich?
Moze je po prostu przesadzic (Nigdy tego nie robilam wiec chyba zaczne mieszkac na forum ;))
Doniczki posiadam(mama posiada) ze stozkiem napowietrzajacym wg tego co wyczytalam na forach trzeba dac warstwe keramzytu kilkakrotnie przeplukanego wyparzonego i ulozyc te paleczke na dnie,w tym wglebieniu -na czy pod keramzytem? i na to dopiero gotowe podloze ?
Czy przy doniczkach ze srodkiem napowietrzajacym jest potrzebna warstwa keramzytu?Czy nie bedzie utrudnial dostepu powietrza do korzeni?
Doniczki 12 stki wg opisu od 11-14 cm -2 paleczki...Czy podlewanie przez namaczanie nie spowoduje zbyt szybkiego uwolnienia srodka?
Z gory przepraszam za tak naiwne pytania nawet nie wiem czy w dobrym dziale ale uwazam ze lepiej 10 razy zapytac niz cos zniszczyc
Mam tez pytanie o srodek Previcur wg opisu zapobiega wielu chorobom dawka wg opisu dla roslin ozdobnych to 0,2%ale zapobiegawczo przy przesadzaniu to 0,1-0,15% Jaka dawka bedzie wiec odpowiednia dla storczyka zakladajac podlewanie przez namoczenie ( juz z 1 paleczka lub 2-ma Provado w doniczce?Chcialam do gotowego juz podloza (polecanego na forum) dodac odrobine wegla ,ale zastanawia mnie dzialanie w polaczeniu ze srodkami chemicznymi Czy wegiel jako dezaktywator,oczyszczacz nie zniweluje dzialania leczniczego?
Kolejne pytanie Werandowanie albo wakacje storczykow.
Mam to szczescie ze posiadam ogrod przydomowy (bez balkonu i tarasu)Uprawiany biodynamicznie bez chemi .Nie byloby wiec problemu z wyniesieniem storczykow na zewnatrz i znalezieniem miejsca pod drzewkami ale ... te wszystkie przedziorki welnowce tarczniki ziemiorki ,slimaki itd tylko czekajace na smakowite storczyki. Myslalam o jakims namiocie ,foli ale doczytalam ze temperatury latem w takim czyms potrafia wykonczyc storczyki. Tym bardziej ze czeka mnie remont i cale mieszkanie bedzie wielkim klebem kurzu. Co bedzie wiec lepsze dla storczykow -ryzyko biologiczne na zewnatrz czy gruba warstwa pylu w domu? Czy phalaenopsisy dobrze zniosa lipcowe noce (gdy zdecyduje sie przetrzymac je z dala od remontu i jednak wyniesc) Myslalam nawet o przykryciu ich wszystkich jakas folia w pokoju...ale jednak miejsce jest ograniczone Dendrobium maja ok 90 cm na chwile obecna plus reszta towarzystwa. Z gory dziekuje za wszystkie odpowiedzi.

Proszę o używanie polskich znaków. Dziękuję. wanda/moderator
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Hybrydy Dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Czaro, mogę powiedzieć tylko o falenopsisach, bo niestety w swej skromnej kolekcji(ponad 10 szt.) nie posiadam dendrobium. Nie musisz wynosić swoich roślin aż do ogrodu. Wystarczy że je umieścisz w sąsiednim pokoju, kuchni, czy widnej łazience. Nic im też nie będzie jeżeli się odrobinkę zakurzą(chyba że mowa o malowaniu ścian itp.), przecież zawsze można rośliny umyć. Przecierając wilgotną szmatką z dodatkiem "kropelki" płynu do naczyń. Woda nie powinna się pienić. ;:108
Węgiel nie przeszkadza przy nawożeniu, czy opryskach środkami ochrony roślin. Jednak jego użycie w nadmiarze może spowodować dłuższe zaleganie wody w bryle korzeniowej i w efekcie korzenie się psują. Brak jego, zaś przenikanie patogenów w tkankę roślinną. Jeżeli chodzi o nawóz ja stosuję z firmy P.P.. Ale jeżeli chodzi o nawóz w pałeczkach, moja siostra stosuje go z powodzeniem u swoich roślin. Plusem jest to że przez okres ok.3 miesięcy(na opakowaniu powinno pisać), nie musi się tym zajmować. Z tego co się orientuję wciska 1 pałeczkę przełamaną na pół do doniczki. :wink:
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Czaro
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 26 kwie 2015, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hybrydy Dendrobium nobile

Post »

Emila707 dziekuje za odpowiedz .
Niestety bedzie i malowanie i zbijanie starych kafelek ...
Kurzu duzo....
Ten nawoz P.P to z O.G ? ( Ale szyfry ) hahhahaBo z tego co widzialam jest ich kilka rodzajow w zalezonosci od etapu zycia rosliny
Czy moglabys napisac jak Twoja siostra uzywa tych paleczek nawozowych?
kladzie na dno? Tak aby nie dotykaly korzonkow?
Moze ktos wie ,ma przepis -ile dodac tego wegla do gotowego podloza 4 litry?
Z gory dziekuje za wszelkie wskazowki

PS Przepraszam za brak znakow polskich -niestety moj lapcik nie obsluguje ich
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Hybrydy Dendrobium nobile

Post »

Czaro pisze:Ten nawoz P.P to z O.G ? ( Ale szyfry ) hahhahaBo z tego co widzialam jest ich kilka rodzajow w zalezonosci od etapu zycia rosliny
Tak, nie pisałam pełną nazwą bo miałam dziś gości i chrześnicą musiałam się zająć. Zawsze mogę zaś podać na PW. :wink: Odpowiem teraz na Twoje pytania.
Nawóz w pałeczkach siostra wpycha po kawałku w podłoże. Tak jak pisałam jedna pałeczka przełamana na pół, w 12 cm. doniczkę. Raz nawet byłam u niej i widziałam jak to robi, było to przed świętami wielkanocnymi. Pałeczki stosuje już od 2-3 lat. Tyle mniej więcej ma jej najstarszy storczyk. I kwitnie jej jak szalony. Pałeczki nie pleśnieją. Wpycha je pomiędzy korzenie i wcale się nie przejmuje, czy dotykają korzeni.
Węgiel drzewny sproszkowany najlepiej użyć posypując rany storczyka. Można też użyć do podłoża(garść węgla drzewnego sproszkowanego(może być mniejsza ilość) na 1l. podłoża). Zbyt duża jego ilość może spowodować zaleganie wilgoci, pleśnienie podłoża, czy korzeni. Ale także ma na to wpływ, ilość użytej wody do podlewania. Więc trzeba dostosować ilość i sposób w jaki go zastosujesz. Tak jak pisałam wcześniej. :)
Jeżeli nie jesteś pewna ile go dodać, możesz także podłoże z dodatkiem węgla drzewnego kupić w O.G. przez internet. :wink:
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
eni_gmatic
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 17 mar 2015, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hybrydy Dendrobium nobile

Post »

Witajcie,
mam pytanie do Was kochani.
Od roku jestem posiadaczką pięknego białokwiatowego dendrobium nobile. Generalnie po przeczytaniu masy wątków wypracowałam sobie jakiś system uprawy, natomiast nurtuje mnie jedno. Moje dendrobium puszcza pąki i kwitnie wyłącznie na górnej części pędu, a nie na jego całej długości, jak z początku, gdy storczyka otrzymałam (na zdjęciu widać pustą dolną część łodygi). Czy ktoś wie dlaczego?

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam ciepło!
Aga
Goshia
500p
500p
Posty: 620
Od: 11 paź 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Hybrydy Dendrobium nobile

Post »

Twoje przynajmniej zakwitło drugi raz...nie wiem czego brakuje mojemu.
Pozdrawiam, Gosia:)
eni_gmatic
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 17 mar 2015, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hybrydy Dendrobium nobile

Post »

GOSHIA a zmieniłaś podłoże?
Torf rzeczywiście nie jest dobry przy naszym dendrobium ;:185
Pozdrawiam ciepło!
Aga
Goshia
500p
500p
Posty: 620
Od: 11 paź 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Hybrydy Dendrobium nobile

Post »

Nie zmieniłam, bo nie bardzo wiem na jakie a to ma tak delikatne korzenie że boję się, że kora do Phalaenopsisów je uszkodzi...
Pozdrawiam, Gosia:)
eni_gmatic
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 17 mar 2015, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hybrydy Dendrobium nobile

Post »

Ja mam włókno kokosowe, jest fajne, delikatne i przewiewne.
Zdecydowanie polecam.
Pozdrawiam ciepło!
Aga
martynka870
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 30 sty 2013, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hybrydy Dendrobium nobile

Post »

Witam,
od roku mam dendrobium starclass . Jak kupilam, to byly piękne kwiatki,a teraz od kilku miesięcy nic nie kwitną już. Kilka liści nawet odpadło i nie zaczynają rosnąć. Jak ten kwiatek uprawiać? Jakieś odżywki, przesadzić, więcej ziemi? Nie mam pojęcia :(
Dłączam kilka fotek jak obecnie wygląda.

Ps. wgrywam zdjecia pionowo, a tutaj są poziomo. Nie wiem czemu,przepraszam.


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Limka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 17 lis 2015, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hybrydy Dendrobium nobile

Post »

Witam serdecznie! Jestem nowym nałogowcem storczykowym :) i potrzebuję Waszej porady, jak traktować świeżo zakupionego DENDROBIUM NOBILE, w trakcie kwitnienia na etapie pączków jak na zdjęciach. Na forum jest multum informacji, duża część skupia się na stanie spoczynku itd. A jak powinna wyglądać pielęgnacja na etapie kwitnienia? Chcę uniknąć błędów początkującego żeby po przekwitnięciu móc walczyć o kolejne kwiaty :)

1. Jak często podlewać? Czy polecacie postawić doniczkę na tacce z keramzytem i wodą? (na mniejszej podstawce żeby korzenie w wodzie nie były oczywiście)
2. Czy/ jak często zraszać woda destylowaną? (pąki, kwiaty?)
3. Czy/Jak nawozić?
4. Czy powinna być teraz jakaś znaczna różnica temperatury dzień/ noc?
5. Czy podłoże jest odpowiednie? (wygląda na drobne, bardziej jak torf niż tradycyjne z kory itd. dla storczyków F.)
6. Czy taka biała doniczka jest ok czy raczej powinnam przesadzić do przezroczystej? (standardowy plastik jak od storczyków F.)
7. Co robić z tymi maluchami zielonymi?

Na koniec trochę nazewnictwa, proszę się ze mnie nie śmiać?. Czy różnią się keiki, przyrosty, pseudobulwy, psb?.? Czytam Wasze posty i się trochę gubię :/ z góry dziękuję za porady i wyrozumiałość :)

Obrazek

Obrazek
eni_gmatic
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 17 mar 2015, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hybrydy Dendrobium nobile

Post »

Witaj Limka :wink:

Masz piękne zdrowiutkie Dendrobium ;:333

Jestem właścicielką tego samego typu storczyka od 1,5 roku, więc mogę Ci pomóc i odpowiedzieć na pytania na podstawie mojego krótkiego stażu i małego doświadczenia z moim kwiatkiem :D Ale póki co mój storczyk rośnie i już drugi raz w tym roku powtórzył kwitnienie, więc chyba mu u mnie dobrze :D A więc:

1. Podczas kwitnienia podlewam storczyka raz na tydzień z nawozem. Nie mam postawionego Dendrobium na keramzycie tylko w takiej doniczce jaką masz na zdjęciach. Dodatkowo mam jeszcze ceramiczną osłonkę. Namaczam storczyka przez kilka godzin, po czym nadmiar wody wylewam.
2. Wodą zraszam tylko liście - nigdy kwiaty i to tylko w momencie gdy jest bardzo sucho w mieszkaniu lub gorąco na dworze. Robię to raczej po to, by nie dostały się przędziorki :)
3. Namaczam storczyka z POŁOWĄ dawki nawozu wypisanej na opakowaniu (a nawet czasem mniej niż pół).
4. Wg mnie powinna być teraz różnica temperatur i tak też robię ze swoim. Stawiam przy rozszczelnionym oknie.
5. U mnie jest włókno kokosowe, u Ciebie chyba też, więc jest ok.
6. Mam taką samą doniczkę i przesadzę dopiero gdy korzenie zaczną rozsadzać obecną :) Póki co dobrze rośnie w niej.
7. Maluchy są cudowne. Nie należy nic z nimi robić, tylko czekać aż urosną i za około rok puszczą pąki :) Ja tylko pilnują by rosły w pionie zaczepione do patyczków-podpórek, ale to nie jest wymóg :)

Nie jestem jakimś specjalistą, wypisałam tylko jak postępuję ze swoim skarbem. Może ktoś bardziej doświadczony odniesie się do mojej wypowiedzi, jeśli napisałam coś nie tak ;)

Powodzenia!
Pozdrawiam ciepło!
Aga
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”