Dendrobium hybrydy - warunki uprawy

ODPOWIEDZ
eni_gmatic
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 17 mar 2015, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hybrydy Dendrobium nobile

Post »

Limka, jeśli to ci coś pomoże to przesyłam zdjęcie znalezione na internecie dotyczące temperatury i wilgotności Dendrobium w danym okresie:
Obrazek
Pozdrawiam ciepło!
Aga
Limka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 17 lis 2015, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hybrydy Dendrobium nobile

Post »

Dzięki, niestety nie mogę rozczytać temperatur na zdjęciu.
Chyba miesiącami nie ma co się kierować bo mamy listopad a on sobie zaczyna kwitnąć.
Volvosia
100p
100p
Posty: 195
Od: 3 kwie 2013, o 16:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łęczna i okolice

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Kupiłam na wyprzedaży takie dendrobium. Czy te 3 pędy z prawej strony na zdjęciu nr 1 to młoda sadzonka? Kiedy można ją oddzielić od rośliny matecznej? Najgrubszy pęd z tych 3 ma zgrubienie sugerujące pąk kwiatowy.

Obrazek Obrazek
Obrazek
Asia
Awatar użytkownika
MoWo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 861
Od: 13 wrz 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zalew Sulejowski - Łódzkie

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Dendrobium rośnie całkowicie inaczej jak typowe Phalenopsisy. Pędy się rozwijają , zakwitają i później zamierają. U ciebie właśnie wyrastają nowe.
Jak urosną za jakiś czas zakwitną na pędach kwiatami naprzeciwko liści. Ale jeśli chcesz mieć drugi nie ma problemu , wystarczy podzielić bryłę korzeniową.
Pozdrawiam Wojtek
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: storczyk dendrobium-przesadzanie

Post »

Mój problem dotyczy tego, iż moje dendrobium nobile kwitnie tylko na 1/3 wysokości reszta jest naga bądź rosną same listki.Nie nawoże żadnymi nawozami,bo coś nie pomagają tzn.moja siostra przestrzegała zawsze i dawkownia i terminów podlewania a dendrobia i inne storczyki nikły w oczach,więc postanowiłem nie stosować chemii tylko samą wodę.Obumarłe pędy, które już zżółkły i zeschły obcinam przy ich pieńku.Widziałem w kwiaciarniach,a zwłaszcza przed świętami dendrobia są "obsypane" kwiatami.Chciałbym abyście mi coś poradzili aby i moje w przyszłości tak wyglądały.Z góry dziękuje i pozdrawiam :D
Volvosia
100p
100p
Posty: 195
Od: 3 kwie 2013, o 16:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łęczna i okolice

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Jak pozbyć się tarczników z dendrobium?
Asia
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Na forum było wiele o tych szkodnikach, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę; tarczniki, miseczniki.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Goshia
500p
500p
Posty: 620
Od: 11 paź 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Czy podłoże, w którym kupiłam moje dendrobium może być powodem, że roślina teraz nie kwitnie? Przekwitła i tyle. Jedynie co widzę, to psuje się ta psb, która kwitła, ale wiem, że tak po prostu jest. Wiem, że nie mam jej odcinać. Tylko czy skoro roślina była w stanie zakwitnąć w ziemi z supermarketu, to będzie w stanie i teraz? Pisaliście o włóknie kokosowym...czy jest coś bardziej dostępnego/coś, co można skomponować w domu?
Pozdrawiam, Gosia:)
joanna00js
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 wrz 2014, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Czy dendrobium nobile wymaga przezroczystej doniczki tak jak inne storczyki ? Bo po zdjęciach widzę, że jest normalnie trzymany w nieprzezroczystych osłonkach.
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Dendrobium nie wymaga przeźroczystej doniczki.
Awatar użytkownika
Iochroma
500p
500p
Posty: 575
Od: 6 sty 2012, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kurpie Zielone C9

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Czy da sie bliżej oznaczyć te dwa dendrobium? Na opakowaniu nie ma bliższych oznaczeń, są z przeceny w Tesco.

Obrazek

Obrazek
Udanych plonów.
Magda
kasia74
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2804
Od: 1 cze 2010, o 23:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Magdo obydwie roślinki to dendrobium phalaenopsis, warunki uprawy takie same jak dla phalaenopsis hybrydy. Okno wschodnie, podlewanie raz w tygodniu, od czasu do czasu troszkę nawozu. Kwitnie raczej bez problemu z nowych, dojrzałych przyrostów najczęsciej ze środka przyrostu. Czasem zakwita ponownie na starym przyroście. Kwiaty utrzymują sie dosć długo. Wdzieczna to roślinka. :)
Alota2016
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 30 wrz 2016, o 20:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Witam,
Moje piękne biało kwitnące dendrobium dostałam 29 kwietnia br. Kwitło u mnie do końca maja. Nie wiem, czy tak powinno?

Potem zgodnie z przeczytanymi radami dla posiadaczy tego cudnego kwiatka, wystawiłam dendrobium na balkon. Wycięłam pędy po kwiatach, podlewałam, nawoziłam i wypuściło nowe pędy.

Lato było raczej upalne, ale kwiat stał w ocienionym miejscu.
Jednak nadciągnęły szkodniki. Wielokrotnie musiałam spryskiwać roślinę przeciwko mszycom, potem wciornastkom, potem nie wiadomo skąd przyplątał się przędziorek.
Wyglądało, że złe ze szkodnikami minęło, na początku października zrobiło się bardzo zimno, ok 1-2 stopnie w nocy, więc zabrałam kwiat do domu.
Po tygodniu ze zgrozą zobaczyłam, że 3 listki na końcach mają czarną plamę, a wokół plamy liść żółknie i choroba pędzi bardzo szybko.
W perspektywie - utrata liści.
Ucięłam liście zaatakowane w połowie, albo dalej i nie wiem co to było.
Jakiś liść miał pajęczynkę od spodu, więc wstawiłam cały kwiat do wanny z podejrzeniem przędziorka, najpierw go umyłam, potem spryskałam bardzo dokładnie preparatem Ortus 05 SC (zwalcza przędziorki na roślinach ozdobnych).

Potem wykonałam dwa opryski interwencyjnym Astivitem i namoczyłam doniczkę w roztworze Astivitu, bo pomyślałam, że podłoże może zawierać przędziorka.
Pogoda nie wróży mrozu, więc kwiat stoi teraz na balkonie i nie wiem co dalej.

Dwa liście obcięłam całkowicie, trzy inne są skrócone.
Obrazek Obrazek
Obrazek

Na jednym pędzie (łodydze) pojawiły się dwa malutkie jakby pączki - stąd pytanie, czy zabrać kwiat do domu i podlewać?
Obrazek

Ma mokre podłoże, bo po namoczeniu w Astivicie nie przeschło - na dworze jest chłodno.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”