Dendrobium hybrydy - warunki uprawy

ODPOWIEDZ
x-L-k
---
Posty: 72
Od: 25 paź 2013, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

storczyk - identyfikacja (Dendrobium kingianum??)

Post »

Witajcie,

jakiś rok temu kupiłem storczyka - bardzo ładnie kwitł, małe ciemnoróżowe kwiaty. Dlatego się na niego zdecydowałem.
Niestety nie wiem co to za odmiana - wydaje mi się, że może to być Dendrobium kingianum. Pomóżcie!!

Co zrobić aby ożywić tę roślinę? Ma takie jakby "zdrewniałe" łodygi. Łodygi strzępią się jak jaszczurka gubiąca skórę. Macie na to jakieś sposoby? Czy może to taka natura tego storczyka?

Oto mój storczyk:
Obrazek
x-L-k
---
Posty: 72
Od: 25 paź 2013, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: storczyk - identyfikacja (Dendrobium kingianum??)

Post »

Widzę, że identyfikacja mojego storczyka nie jest łatwa.
Dla ułatwienia daję jeszcze jedno zdjęcie:

Obrazek
x-L-k
---
Posty: 72
Od: 25 paź 2013, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: problem z dendrobium berry oda

Post »

A jesteś pewna tej odmiany storczyka?
Ja kupiłem swojego, jedyną nazwą była Orchidea. Próbuję zdiagnozować nazwę, i widzę duże podobieństwo do swojej roślinki - tutaj są zdjęcia mojego storczyka: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=71277

Myślałem, że mój to Dendrobium Kingianum, ale teraz widzę też duże podobieństwo do Dendrobium Berry Oda.
x-L-k
---
Posty: 72
Od: 25 paź 2013, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: storczyk - identyfikacja (Dendrobium kingianum??)

Post »

Wrzucę jeszcze zdjęcie po przesadzeniu i rozdzieleniu keiek.

Obrazek
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: storczyk - identyfikacja (Dendrobium kingianum??)

Post »

Witam,
no...cóż , pomagając można wyłącznie zgadywać z jakim storczykiem /z jakiej grupy / mamy do czynienia.
I jest to zupełnie proste :D a nie..jak w stwierdzeniu...
.
wksh pisze:Widzę, że identyfikacja mojego storczyka nie jest łatwa.
Celem takich wskazówek jest skierowanie uwagi posiadacza na obszar poszukiwań odpowiedzi na pytanie - jak uprawiać i co sie spodziewać po storczyku....
Nie jest to stricte identyfikacja ,która upoważnia do stosowania takiej nazwy.
Nie ma metki hodowcy ...więc nie ma nazwy.Taka jest zasada.
Wygląda na to ,że może to być hybryda Dendrobium kingianum i tylko wygląda...W rozpoznaniu najważniejszy jest kwiat -liście i pokrój rośliny są dodatkowym tropem.
Nie mamy kwiatka, więc...można wyłącznie przypuszczać i czarować :lol: .

......storczykowi jest blisko do ....Dendrobium Berry 'Oda' .Jest to krzyżówka z zapisem:Dendrobium kingianum x Dendrobium 'Mini Pearl' (Dendrobium canaliculatum x Dendrobium bigibbum). Ale są i inne hybrydy.
W uprawie kierujemy się wskazaniami jak dla Dendrobium kingianum.

W sekcji są przykłady uprawy tych hybryd i troszkę wskazówek.
Hybrydy Dendrobium kingianum spotykane w sprzedaży są bardziej dostosowane do uprawy domowej niż szlachetne Dendrobium kingianum, ale część wymagań ...dziedziczą po przodkach /jak zawsze bywa przy hybrydach/.
Te hybrydy cieszą się popularnością na naszym rynku i bywaja.

Powodzenia w uprawie.... JOVANKA
x-L-k
---
Posty: 72
Od: 25 paź 2013, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: storczyk - identyfikacja (Dendrobium kingianum??)

Post »

Czyli dobrze rozumiem - Dendrobium Berry 'Oda' lub Dendrobium kingianum?
Jovanka pisze: Nie mamy kwiatka, więc...można wyłącznie przypuszczać i czarować :lol: .
Roślina raz kwitła, ale niestety nie mam dokumentacji fotograficznej z tego okresu, żeby móc porównać. Były to drobne kwiaty, różowo - fioletowe, ciężko jednoznacznie przypisać kolor. Kwiaty nie wytwarzały zapachu, chyba że jakiś bardzo delikatny, którego teraz nie potrafię sobie przypomnieć.

Jak pobudzić go do kwitnienia? Czy może przezimować w chłodniejszej temperaturze, a następnie na wiosnę starać się o kwitnienie?

Dzięki Jovanka za pomoc.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: storczyk - identyfikacja (Dendrobium kingianum??)

Post »

Najlepiej mówić/zawsze z określeniem hybryda -w mowie i piśmie/
hybryda Dendrobium kingianum jakaś nieokreślona i podobna do.....Dendrobium Berry 'Oda'
Gdyby była opisana metką to... można powiedzieć Dendrobium Berry 'Oda' .Ale niestety ... tej nazwy nie ma.

To jest prawidłowy zapis ,zgodny z rejestracja tej krzyżówki - tak, jak napisałam:
JOVANKA pisze:Dendrobium Berry 'Oda' .Jest to krzyżówka z zapisem:Dendrobium kingianum x Dendrobium 'Mini Pearl' (Dendrobium canaliculatum x Dendrobium bigibbum)
Dendrobium kingianum stanowi główny tor tworzenia krzyżówki ;inne składniki są pomocnicze dla określonego efektu krzyżowania.Celowego i takiego, jak w zamyśle hodowcy.

Wszystko co napisałam jest w zgodzie z nomenklaturą obowiązującą .w storczykarstwie,
No cóż...zawsze jest to trochę trudniejszym zagadnieniem w początkach przygody amatorskiej
Nie mniej jednak , nomenklatura pozostaje dobrze zrozumiałym kodem dla roślin przy założeniu rozpoznawania zagadnień - w rozszerzonym zapisie udziałowców krzyżówki niesie informację by wnioskować o wymaganiach rośliny..

Zerknij w grafikę goo...le ;porównasz kwitnienie i storczyki w swej :roll: zmienności i w tej grupie..
U nas pewnie... tez znajdziesz przeszukiwarką w dziale podobne okazy.

Pozdrawiam JOVANKA
moniiaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 9 sie 2013, o 21:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: problem z dendrobium berry oda

Post »

Jak go kupiłam to był podpisany denrobium berry oda. Porównywałam z innymi zdjęciami i zgadza się :) Wydaje mi się, że twój to berry oda, chociaż mogę się mylić, bo te dwa gatunki są bardzo podobne.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dendrobium berry oda ? problemy i identyfikacja...

Post »

Moniu,
to nie sa gatunki i nic więcej nie powstanie. kombinując dopasowanie nazwy.
Podobieństwo nie jest tożsame ,ze się ma akurat tą a nie inna hybrydę.I dowolnie nie można sobie nazwać storczyka.

To są hybrydy Dendrobium
A, z rodzicielstwa wynika ,ze pochodzą od Dendrobium kingianium + inni udziałowcy..-skład podałam wcześniej.
Więc,wszystkie hybrydy w tym Dendrobium Berry 'Oda' , muszą być podobne i są...


Dla Waszej uprawy ważna jest informacja,ze są hybrydami Dendrobium kingianum.
I... to staje się wskazówką do dalszych poszukiwań informacji :
jak zapewnić warunki uprawy by spełnić ich wymagania .I uzyskać dobre efekty własnej domowej uprawy.


Życzę sukcesów w kwitnieniu,
JOVANKA
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Problem z dendrobium

Post »

Witam! Mam nadzieję że nikt się nie obrazi jeśli podłączę się pod ten wątek, gdyż również pojawił się pewien problem z moim dendrobium :oops:

Otóż pięknie kwitł dwukrotnie w lipcu i na przełomie września i października; potem z racji na nadejście jesieni postanowiłem zrobić mu okres spoczynku, jednakże chyba błędem było podlewanie raz na 5-6 dni, czyli jak dopiero teraz widzę, za często. :oops:

dodatkowo miałem zrealizowany jeszcze latem pomysł: ażeby lepiej utrzymywać wilgotność powietrza, położyłem mu na wierzchu kory nieco mchu przyniesionego z sosnowego lasu. I nie wiem czy to mu nie zaszkodziło obecnie - otóż zauważyłem że zaczęły żółknąć dolne listki, a wystające znad doniczki korzonki z szarawo-białych stały się żółtawe, brunatniejące, puste w środku i odpadające - czy dobrze zgaduję że to objawy przelania? gdy wyjąłem roślinę z doniczki i powąchałem spód to pachniało stęchlizną. :cry:

Stąd mam pytanie - czy lepiej go obecnie tylko podsuszyć i przestawić na cieplejszy parapet. czy od razu przystąpić do wymiany ziemi i odcięcia obumarłych korzonków?

Na zdjęciach roślina wyjęta z przezroczystej osłonki, oczywiście nie trzymam jej luzem na parapecie :wink:
Obrazek Obrazek
Kuba
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z dendrobium

Post »

Witaj kubus2015,
Nikt sie nie obrazi... tematy są ogólnego przeznaczenia dla wszystkich.
W tym dziale Orchidarium jest część pomocowa a, rządzi tematyka problemu .
Tak więc... jest to dobre miejsce zgłoszenia problemu.
I....powiem:.
no cóż... wątpliwości masz wiele.Jednak najważniejsze jest to ,że storczykiem jest hybryda Dendrobium phalenopsis ".
To jest " błądzenie" bo traktujesz tego storczyka jak inne Den. typu nobile z wymaganymi okresami spoczynku.
Nastąpiło więc dość mocne rozchwianie storczyka i osłabienie i...dalsze "efekty"
-niekoniecznie należy je wiązać z mchem leśnym ,choć inna flora może skutkować łatwością inf.grzybowej.
Ja stosuję/wymaga oczyszczenia !/ ;nie widzę ujermnych skutków.
W tym przypadku jaki opisujesz został zafundowany okres spoczynku dla rośliny nie posiadajacej organów magazynujących wodę .Musiał wiec ...doprowadzic do zniszczenia liści.
Storczyk który masz ma podobne warunki uprawy do Phalaenopsis .
A ...najlepiej porównaj wymagania arkusza uprawy T U T A J ]
zakładka po prawej dla grupy tych Den typu phalaenopsis.
Wskazania na pewno określą dalsze.postępowanie .
Podłoże niestety jest do wymiany,Okres z przesadzaniem nie jest zbyt fortunny ale rozumiem ...przymus.
Przy pracach pielęgnacyjnych nie można zapomnieć o usunięciu martwych i zgniłych korzeni,umyciu i dezynfekcji
przed posadzeniem ponownym.Zastosowanie śr.p/grzybowego wskazana dla tego co w podłożu jak i na wierzchu zielonego.
/sugeruje Previcur ...Energy/
W sekcji mamy kilka tematów o tym dendrobium;warto skorzystać z informacji.


Powodzenia życzę w naprawie rzeczywistości...
JOVANKA
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Problem z dendrobium

Post »

Dziekuje slicznie Jovanko! (Przepraszam ze bez polskich znakow ale pisze z tableta, bo padl mi laptop chwilowo). :oops:
Postapilem z radami jakie odnalazlem na forum. Wymylem doniczke detergentem i spirytusem, dokladnie wyplukalem, to samo oslonka. Po dokladnym przetrzepaniu z ziemi okazalo sie, ze pomimo zatechlej kory, korzonki w glebi doniczki byly w wiekszosci zdrowe, a gorzej wygladaly te krotkie u nasady pseudobulw, bedace na poziomie gruntu. Wycialem co zczernialo, cala brylke potraktowalem cynamonem, otrzaslem i siup do nowej ziemi. Stoi teraz troszke blizej kaloryfera, bo wtedy miala daleko i moze za zimno. Na razie nie podlewam i zakazalem domownikom podlewania az do odwolania. Moze pomoze? :roll:
będę zdawal raporty! ;:108
Kuba
pEtr
500p
500p
Posty: 573
Od: 18 cze 2008, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zach. Małopolska

Re: Hybrydy Dendrobium nobile

Post »

Mam problem z rozchwianym cyklowo dendrobium nobile. Kupiłem przekwitłe w pazdzierniku, z tym że wypuszczało już nowe pseudobulwy. Postanowiłem w takim wypadku już nie wprowadzać okresu spoczynkowego, ale normalnie podlewać i karmić żeby one się ładnie wykształciły.
Nowe pseudobulwy ładnie się rozwijają (jeszcze rosną), ale stare pseudobulwy (te z kwitnienia sklepowego które mają jeszcze liście i te stare małe pomarszczone bez liści obsypało keiki. 8 na czterech pędach. Wiem że takie keikowanie często wynika właśnie z zachwiania cyklu, ale co powinienem zrobić żeby maksymalnie bezboleśnie wprowadzić roślinę na właściwe tory?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”