Dendrobium hybrydy - warunki uprawy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Dendrobium nobile - keiki

Post »

Valdesso moje denrobium stało na balkonie i pięknie zakwitlo :) Możesz zobaczyć w moim wątku TUTAJ Nie sądziłam nawet, że jest już zdolne do kwitnienia a tu taka niespodzianka, więc może i Ty wystaw swojego jeszcze na balkon, teraz są odpowiednie dla nich amplitudy temperatur :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
valdessa_kane
500p
500p
Posty: 557
Od: 21 cze 2013, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ełk

Re: Dendrobium nobile - keiki

Post »

;:oj Szok jak ładnie zakwitło i to taki maluch!
Może z jedną doniczką faktycznie zaryzykuję balkon...
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Dendrobium nobile - keiki

Post »

Dendrobia znoszą temp. do 0 stopni C moje ciągle stoją na balkonie, więc nie powinnaś się obawiać :) Oczywiście należy je ściagnąć gdy nadejdą pierwsze przymrozki.
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Rossie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 wrz 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Storczyk Dendrobium typu nobile

Post »

Witam ! Nazywam się Kinga, we wrześniu otrzymałam pięknego Dendrobium.

Obrazek

To jest mój pierwszy storczyk i wolałabym żeby przetrwał ze mną jeszcze długi czas.
Czytałam trochę o pielęgnacji ale jeszcze się gubię jak mam z nim postępować.
Mam kilka problemów:
1. Teraz chyba powinien być w stanie spoczynku. Mam go w ogóle nie podlewać do grudnia i czekać aż kwiatki opadną ? Czy jakoś zraszać ? bo o tym też gdzieś czytałam.
2. Nie mam zbytnio parapetu na oknie w moim pokoju, postawiłam go przy szybie drzwi balkonowych aby te wahania temperatury odczuwał. Zostawić go tak?
3. Kiedy skończy się grudzień i przejdzie okres spoczynku zacząć już obficie go podlewać ?
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Storczyk Dendrobium typu nobile

Post »

Czas spoczynku storczyka to nie dany miesiąc tylko to w jakim cyklu się znajduje ;) Jeśli Twój storczyk kwitnie to automatycznie nie "odpoczywa" w tym czasie :D Pielęgnuj go normalnie póki ma kwiaty, czyli podlewaj tak jak tego wymaga, używaj nawozu w zmniejszonej dawce. Kiedy zrzuci kwiaty, po prostu rzadziej go podlewaj, bo ze względu na chłodniejsza porę, nie będzie on tego częściej wymagał. Postaw w miejscu jasnym ale stosunkowo chłodnym, np. jakiś nieogrzewany pokój. Taka optymalna temp. dla D. nobile to ok 13 stopni, tam się najlepiej czują :) Jeśli Twój storczyk nie ma nowych przyrostów dojrzałych do kwitnienia w przyszłym sezonie to nie ma sensu mu serwować okresu spoczynku w postaci braku podlewania itp. 6 tygodniowy brak wody, ewentualnie lekkie zraszanie plus większe amplitudy temp. mają na celu pobudzić storczyka do kwitnienia, bo teoretycznie w październiku/ listopadzie powinny one wypuszczać pączki, ale Twój własnie kończy kwitnienie a na tej samej pseudobulwie już drugi raz kwitnienia nie powtórzy :) Jeśli masz nowe i dojrzałe przyrosty, to po kwitnieniu możesz zaprzestać podlewania na ok. 6 tygodni, ale jeśli przyrosty są malutkie, bądź wcale ich jeszcze nie ma to tylko mocz go rzadziej i zaprzestań nawożenia w okresie zimowym oczekując nowych przyrostów :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Rossie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 wrz 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk Dendrobium typu nobile

Post »

Bardzo dziękuje za odpowiedź :)
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Storczyk Dendrobium typu nobile

Post »

achaa.. i po przekwitnieciu nie obcinaj starych pseudobulw :) Na nich już nie doczekasz kwiatów, ale stanowią one magazyn substancji pokarmowych dla młodych przyrostów, które na początku nie mają własnego systemu korzeniowego i "wysysają" soki ze starej pseudobulwy ;) Życzę powodzenia!
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
moniiaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 9 sie 2013, o 21:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dendrobium Berry 'Oda' ? problemy i identyfikacja...

Post »

Witam. W sierpniu kupiłam dendrobium berry oda i od tamtego czasu stoi na balkonie. (jest małe-rośnie w doniczce o średnicy 8 cm). Na początku było w dobrym stanie, ale ok. miesiąc temu na górnych lisciach (na wierzch liści) pojwiły się czrne kropki, a do tego liście mają jaśniejsze plamy. :( (korzenie są ok). Dwa tygodnie temu moczyłam i pryskałam go topsinem. Tydzień temu powtórzyłam to i dalej nic. Co to może byc? Pomóżcie, proszę!

Wstawiam zdjęcia:

Obrazek Obrazek Obrazek
kasja
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 27 sie 2013, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk Dendrobium typu nobile

Post »

Zdarza się, że kwiaty pokazują się na starej "łysej" pseudobulwie, w węzłach które nie miały kwiatów. Wczoraj na jednym z dendrobiów, które miałem wynieść na "zimowanie", zauważyłem zawiązki pączków. Także na starych pseudobulwach, tam gdzie nie ma resztek po kwiatach.
I wychodzi na to, że nie będzie jak im zapewnić spoczynku, skoro idą już pączki. Widać wystarczyły chłodne wrześniowe noce i dwutygodniowa urlopowa przerwa w podlewaniu.
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: problem z dendrobium berry oda

Post »

Co teraz sie dzieje z dendrobium? tzn gdzie teraz obecnie jest i kiedy przeniosłaś go domieszkania? Czy plamy wystepują tylko na młodych liściach?
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dendrobium nobile - keiki

Post »

To ja się podłącze pod istniejący temat. Moje Dendrobium miało dwie łodyźki, latem urosły jeszcze dwie. Jesienią z jednej pozłaziły całkiem listki, więc ją odciąłem, za to na innej pokazały się trzy pączki kwiatowe. Wczoraj na tej łodydze która już ma kwiaty, zauważyłem nowe pączki kwiatowe, ale jednocześnie żółkną z niej liście. Mało tego, zaczynają też żółknąć listki nawet tych letnich świeżakow. Co to z tego będzie? Czyżby działało to tak że kwitnienie zabiera cała energię rośliny której juz nie starcza na liście?
Obrazek
Obrazek
moniiaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 9 sie 2013, o 21:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: problem z dendrobium berry oda

Post »

damek1718 dzięki za odp :wink: dendrobium stoi nadal na balkonie i wypuszcza nowe łodyzki kwiatowe :D . Plamy sa tylko na młodych lisciach, ale jest ich trochę więcej. Jak myslisz co to moze być?
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: problem z dendrobium berry oda

Post »

Myśle, że jes to skutek niskiej temperatury, jeśli chodzi o balkon otwarty. W tym momencie roslina jako, ze pochodzi ze strefy klimatu zwrotnikowego powinna znaleźć sie w domu. Po prostu młode liście sa delikatne i wykazują objawy choroby fizjologicznej. Wypuszczanie nowych pedów jest formą obrony, przystosowania sie do nowych warunków. :)
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”