Dendrobium hybrydy - warunki uprawy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Black Orchid
50p
50p
Posty: 61
Od: 14 lis 2014, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dendrobium - okres spoczynku

Post »

Ja mam właśnie nieco podobną sytuację do Pani Malwiny. Główny pęd skończył kwitnąć jakieś 2 tyg temu kwiaty opadły i jest dodatkowo jedna młodziutka rozwijająca się pseudobulwa. Jak traktować takie Dendrobium? Wprowadzać w spoczynek czy poczekać aż młoda pseudo bulwa rozprostuje w pełni młode listki. Dodatkowo jedna wycięta do połowy mała pseudobulwa zbrązowiała i okazało się że gniła
Obniżyć temperaturę? Jak podlewać?
Basia -26 letnia amatorka hodowli kaktusów, sukulentów i storczyków
Awatar użytkownika
Malwina55
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 11 sie 2013, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Dendrobium - okres spoczynku

Post »

Zaczęłam delikatnie podlewać bo wydaje mi się że jak żółkną młode psb to jest jakiś błąd w uprawie.

Do Cadevera : tutaj jest fajna dyskusja o dendrobium może Ci pomoże ;:oj
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 6&start=14

Nie chciałabym Ci doradzać bo sama jestem zielona jak denedrobium w tej materii :)
Awatar użytkownika
Black Orchid
50p
50p
Posty: 61
Od: 14 lis 2014, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dendrobium - okres spoczynku

Post »

Dzięki wielkie! Ta dyskusja jest mega przydatna i odpowiedziała właściwie na wszystkie moje pytania :)
Basia -26 letnia amatorka hodowli kaktusów, sukulentów i storczyków
Awatar użytkownika
Malwina55
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 11 sie 2013, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Dendrobium - okres spoczynku

Post »

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... le#p149032

Do Cadevera : tutaj też jest fajnie omówione . Mam nadzieję że Ci pomoże :)


Pozdrawiam cieplutko
Malwina
Kuriczka
200p
200p
Posty: 225
Od: 3 paź 2012, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Skała

Re: Hybrydy Dendrobium nobile

Post »

Za częste podlewanie. Zabieg ten powtarzaj co 7-8 dni. To co wyrasta z podłoża to pseudobulwy w skrócie PSB. Jak one urosną, gdzieś okolo wiosny to wystaw na zewnątrz. A potem zobaczymy. Możesz wstawić zdj. to doradzimy cos więcej. ;:63
,,Wiem, że nic nie wiem"
Radosław
Awatar użytkownika
Black Orchid
50p
50p
Posty: 61
Od: 14 lis 2014, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dendrobium - okres spoczynku

Post »

No i ten ostatni link mi trochę namieszał xD ale chyba po prostu poczekam aż młoda pseudobulwa podrośnie i nie zrobię teraz okresu spoczynku. Poczekam do przyszłego roku i od jesieni zacznę roślinkę wtedy wprowadzać w stan spoczynku.Ta młodziutka pseudobulwa musi nieźle podrosnąć bo na razie ma jakieś 10 cm długości i jest cieniutka jak szczawik ;:112 no niestety kot poszarpał jeden listek ale teraz jest poza jego zasięgiem i rozprostowuje młodziutkie liście ;:80 . Jak dam jej podrosnąć to w przyszłym roku może wypuści kwiatki :) wolałabym żeby nie pokryła się keikami ;p . Pożyjemy zobaczymy
Basia -26 letnia amatorka hodowli kaktusów, sukulentów i storczyków
Kuriczka
200p
200p
Posty: 225
Od: 3 paź 2012, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Skała

Re: Dendrobium - okres spoczynku

Post »

Na wiosnę, kiedy w nocy nie będzie przymrozków, wystawiaj na balkon, taras. I do pierwszych przymrozków. Takie coś wystarczy :D
,,Wiem, że nic nie wiem"
Radosław
Awatar użytkownika
Malwina55
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 11 sie 2013, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Dendrobium - okres spoczynku

Post »

Cadavera :Też mi się tak wydawało że jeszcze nie powinnaś robić spoczynku ale nie chciałam wprowadzać Cię w błąd bo to moje pierwsze denedrobium i sama się uczę:).

Moje dendrobia dostałam w kwietniu , cały czas stały na balkonie . Zabrałam je niedawno i przechładzałam (około 1 miesiąca ) i myślałam że jest ok , ale nagle małe psb zaczęły żółknąć i dlatego wznowiłam podlewanie . Wydaje mi się że ok ale zobaczymy co z tego wyjdzie :)
Pozdrawiam cieplutko
Malwina

Daj znać jak Ci idzie :)
Awatar użytkownika
Black Orchid
50p
50p
Posty: 61
Od: 14 lis 2014, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dendrobium - okres spoczynku

Post »

Kuriczka
Czyli polecasz tak w marcu wystawiać dendrobium na balkon ale tylko na noc jeśli dobrze rozumiem? Ciekawa metoda i pewnie ją wyprobuje.

Mnie się już trochę w głowie kręci od tych cykli przechładzania dla dendrobium. W Internecie jest taki schemat - łatwo znaleźć w wyszukiwarce graficznej wpisując 'Dendrobium nobile cycle' i ze schematu wynika że roślinę przechładza się przed kwitnieniem w miesiącach jesienno zimowych a w trakcie kwitnienia trzeba postarać się by była różnica temperatur między dniem (ok 25 C) a nocą (ok 16 C) w listopadzie/grudniu.
Schemat niestety nie obejmuje tego co zrobić z roślinką po przekwitnięciu ale z innych źródeł no i z prostej logiki wynika że potem należy zapewnić roślinie co najmniej 2 miesiące spoczynku- z bardzo rzadkim lub żadnym podlewaniem i niską temperaturą ok 10 C.

Jaki wariant jest jednak optymalny jeśli roślinka kwitła niedawno, przekwitła jakiś tydzień temu i ma młodziutką 10 cm pseudobulwę w okresie wzrostu :? Podlewać raz na 7 dni i zaczekać tak z dwa tygodnie aż bulwa urośnie i na siłę wprowadzić w okres spoczynku - brak wody i temp ok 16 C <tylko tyle mogę wychłodzić dla niej pokój i to tylko w nocy>?.
Basia -26 letnia amatorka hodowli kaktusów, sukulentów i storczyków
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Dendrobium - okres spoczynku

Post »

Witaj Malwina55 :wit . Patrząc na zdjęcie rośliny, które umieściłaś, mam pewne obawy, czy aby z pewnością to Dendrobium. Pokrój rośliny bardziej przypomina mi Epidendrum ballerina, a to inne warunki uprawy. Szkoda, że nie masz zdjęć rośliny kwitnącej. Sprawdź to proszę, a jeżeli się mylę, to z góry przepraszam ;:108 .
Awatar użytkownika
Malwina55
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 11 sie 2013, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hybrydy Dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Obrazek

Witaj :wit Lana Jak ją kupiłam to tak wyglądała - pomarańczowa. Kolo niej 2 inne dendrobium typu nobile - białe.
Wydawało mi się że to dendrobium typu nobile- kwiatek miał taką etykietę. Śliczny pomarańczowy kolor , różni się trochę wizualnie od białego bo ma takie cienkie psb . :) Nic nie szkodzi Lana że masz wątpliwości dla mnie każda uwaga jest bardzo cenna bo dopiero zaczynam przygodę z dendrobium :D Bardzo Ci dziękuję za zainteresowanie :wit
Pozdrawiam ciepło
Malwina
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Hybrydy Dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Malwinko gdybym nie zobaczyła kwiatów, to uparcie twierdziłabym, ze to Epidendrum :lol: , zdjęcia roślin z kwiatami jednak są najważniejsze. Szczególnie ten dodatkowy "trikolorek" cudny ;:oj .
Awatar użytkownika
Malwina55
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 11 sie 2013, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hybrydy Dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Lana :wit
Ten kolorek pomarańczowy mnie skusił , ale słyszałam że są trudniejsze niż z białymi kwiatami . Zobaczymy :roll: .
Na razie zaczęłam podlewać delikatnie , stoi na oknie południowym. W dzień około 19 C w nocy 15 C.
Liście dalej żółkną na młodych psb , nie wiem dlaczego :cry:

"trikolorek " jest bardzo łatwy w uprawie ;:108 :tan
Pozdrawiam ciepło
Malwina
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”