Dendrobium hybrydy - warunki uprawy

ODPOWIEDZ
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dendrobium hybrydy - warunki uprawy

Post »

Star Class Dendrobium

Zapytanie / z arch/
Czy ktoś zna szczególne upodobania tego storczyka??? Dostała go w prezencie moja mama- jeszcze kwitnie, ale wypuścił już około 5 nowych łodyżek (czy to keiki??....
Interpretacja problemu /odpowiedź:


1/Nazwę Star Class Dendrobium odczytywać trzeba jako... określenie czysto handlowe,

2/dla rozpoznania wymagań ----> należy kwalifikować jako hybrydę dendrobium typu nobile (Yamamoto)---> "wyprodukowane" przez grupę Yamamoto.
I często spotkać można z takim określeniem -"Dendrobium hybr. z grupy Yamamoto " jako przynależność do tej konkretnie linii prodykcyjnej
3 nie są takie wymagające co do schłodzenia zimą , jak czyste Den. nobile, jednak... należy przestrzegać ich wymagania uprawy i spoczynku.
To gwarantuje powodzenie i efekt kwitnienia.

Doradzam : poszukać info o uprawie tych hybryd , odnieść warunki uprawy do swojego storczyka .

-Wskażę ,jeden z adresów na materiał opracowany siłami storczykarzy.
--> CENNE PORADY
obejmują: zakresem hybrydy dostępne na rynku
wskazania: zakładki po prawej dotyczą popularnych w handlu storczyków -hybrydy.

pozdrawiam Jovanka :P
Tofka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 15 wrz 2007, o 22:53
Lokalizacja: Łódź

Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Witam ---zupełnie niedawno zarejestrowałam się na forum. Powód---miłość do roślinek :D


Około kwietnia kupiłam dendrobium. Początkowo stał na parapecie w kuchni, okno wschodnie. Kwitł bardzo długo i nic się nie działo. Po przekwitnieciu powypuszczał keiki naprawdę dużo. I raptownie zaczeły żółknać mu listki. Teraz jest prawie całkiem "łysy" :( Nie wiem czy to brak światła, przelanie, przesuszenie).
Później doczytałam, że potrzebuje zmiany temperatury, i wylądował na balkonie. Nie był podlewany, liście przestały żółknąć. Teraz zabrałam go i postawiłam na południowo - zachodnim parapecie (może tu lepiej), podlałam, a on znowu puszcza młode keiki -które maja się dobrze - i żółkną starsze listki.

Hodowlą storczyków zajęłam się od niedawna, bardzo mnie to pasjonuje, ale widzę ,że niewiele wiem. :oops:

Mam jeszcze jedno pytanie-
Moje storczyki stoją w sypialni na parapecie okno wschodnie, ale zasłonięte przez bloki - tylko rano jest tu trochę słońca. Nie wyglądają źle, przyrastają listki - uratowałam jednego zalanego dzięki forum - ale nie chcą kwitnąć. :( Czy możliwe jest, że mało światła?
Chcę je przestawić na półkę na ścianie w tym samym pokoju ( nie mieszczą się), ale boje się im zaszkodzić. Czy powinnam może zdecydować się na doświetlanie?

Czytam i czytam o warunkach uprawy i jestem coraz bardziej kołowata :roll:



Pozdrowionka
Awatar użytkownika
Mariolka
200p
200p
Posty: 312
Od: 7 sie 2007, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Post »

Witam!

Dendrobia nobile od maja powinny byc wystawione na zewnatrz i regularnie nawozone az do wrzesnia, mniej wiecej w polowie wrzesnia zaprzestaje sie ich podlewania, nawozenia. Dendrobia te przechodza od tej pory suchy okres spoczynku przygotowujacy je do kwitnienia. Trzymamy je na dworze do czasu, gdy tempeatura zacznie spadac regularnie ponizej 0. Po wniesieniu do domu kladziemy na parapecie najlepiej poludniowym, w miejscu chlodnym, najlepiej nieogrzewany pokoj. Gdy paczki beda mialy dlugosc ok 1 cm wznawiamy podlewanie. Teraz co do pani dendrobium nobile. Nie doststosowala sie pani do wyzej wymienionych wskazowek i zamiast kwiatow ma pani keiki... Nic juz pani nie zrobi, jezeli sa jeszcze mlode nabrziale pseudobulwy bez keiek moze pani sprobowac wymi czy nie jest juz za pozno. Mysle ze pomoglam ;)

Pozdrawiam Mariolka
Tofka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 15 wrz 2007, o 22:53
Lokalizacja: Łódź

Post »

A no własnie :oops:
Dzięki za odpowiedź.
Zastanawiam sie tylko czy te keiki nie oddzielić od roślinki bo wyglada marniutko.....i opiekować się nimi zgodnie z zasadami :roll:
Awatar użytkownika
tom_mix
500p
500p
Posty: 516
Od: 3 sie 2007, o 13:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Raszowa, Wroclaw

Post »

Witam :)
Lepiej poczekać aż keiki podrosną i wytworzą dużo korzonków...lepiej się przyjmują i szybciej rosną. Jesień to nie najlepsza pora na rozmnażanie storczyków, lepiej poczekać aż do wiosny i dopiero oddzielić.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam :P

No..ooo , już troszke omówiliśmy problemów z dendr.typu nobile.
Uzupełnię jeszcze o informacje:
Aby przyswoić lepiej to co wiemy o nim, proponuję zerknąć w netowe zbiory
http://www.orchidarium.pl/rodzaje/index.html.
Po lekturze zorientujesz się gdzie był błąd- i co można zrobić.
Czasami tak bywa,ze stara psb-prawie patyk zaczyna usychać.Jezeli są keiki
warto je ratować umieszczając w szczelnym prawie pojemniku z folią--->opis też tam znajdziesz.
Jeżeli jest *żywa* psb-->warto poczekać do początku wiosny,ale też i podlewać aby to coś rosło.
W przypadku dendrobium jest to zwyczaj * rozsady* bardzo rozpowszechniony.
Z praktyki powiem,że zdolność przetrwania keiki i póżniejszej wegetacji jako samodzielna roślina jest bardzo różna ,a czasami żadna :( .
Wskażę własną roślinę- prezentowałam jako ciekawostkę, gdzie psb odcięta zakwitła
na malutkim keiki.Minęło teraz pół roku , a przyrost masy keki jest minimalny. samodzielne rośliny wyglądają mało optymistycznie , tak dzisiaj powiem.Ale rosną.

http://swiatorchidei.pl/forum/viewtopic ... sc&start=0

Jest zasada,ze stara psb drugi raz nie kwitnie,okazjonalnie zdarzają sie tylko wyskoki :P
To, czego oczekujemy od rośliny to uzyskanie dorosłości nowych przyrostów i wejście w kwitnienie.Jeżeli to nie nastąpi, storczyk praktycznie nie ma gdzie wytworzyć
pąków.

Poczytaj i postaraj się przeanalizować to , co sama możesz zrobić.

W przypadku phalaenopsis owszem do incjowania kwitnienia potrzebne jest kilka rzeczy:
zmian temperatury/noc-dzień/ i więcej światła ale...pamietaj,ze kwitnie zwyczajowo raz w roku ,a może nie ma jeszcze sił aby wejść w fazę kwitnienia.???

pozdrawiam J ;:76 VANKA
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Jak uprawiać dendrobium?

Post »

Moja córka dostała jakiś czas temu storczyka. Z pomocą internetu zidentyfikowała go jako dendrobium nobile. Przestał kwitnąc już dawno. Sądzi,że go zalała,bo trochę marnie wg niej wygląda.
Przysłała mi zdjęcie w czasie kwitnienia i wtedy wyglądał imponująco. Co teraz ma zrobić. Poczytała trochę na naszym forum i w necie i na niektórych stronach pisze,że nie podlewać i pozwolić mu odpocząć. Czy tak faktycznie ma postąpić?
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Post »

Jeśli to jest na pewno D. nobile, to tak - trzeba mu pozwolić odpocząć. Jakiś czas nie podlewać, przestawić w chłodniejsze miejsce, ale dać możliwie najwięcej światła.
***
Pozdrawiam,

Zmoderowałam
KaRo
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Dołączam zdjęcie w celu identyfikacji storczyka. Było wykonane tradycyjnym aparatem i zeskanowane,ale myslę że coś bedzie można wypatrzeć.

Obrazek
Awatar użytkownika
Mariolka
200p
200p
Posty: 312
Od: 7 sie 2007, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Post »

Tak to jest denrobium typu nobile.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
zuzulec
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 865
Od: 23 kwie 2007, o 22:14
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Post »

Witam,

W poście z 19 września jest instrukaja Jovanki dotycząca okresu spoczynku Dendrobium typu Nobile, a poczytać o tym można tutaj.. http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... c&start=84
Pozdrawiam słonecznie ;:3
Lucyna
Moje storczyki ...
listek16
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 kwie 2008, o 21:07

Angraecum Veitchii

Post »

Angraecum Veitchii

Kupiłam młodą roślinę, na parapet podobno się nadaje :roll: - zapewiał sprzedawca , ale nie mogę znależć info na necie o tej roślinie, oprócz szczątkowych i sprzecznych ze sobą :? . Więc moja prośba jeśli ktoś ją hoduje o podzielenie się doświadczeniem, lub jeśli ktoś ma link z info to bardzo proszę :wink: . Czytam po angielsku ale parapet w Anglii czy na Florydzie to nie to samo co w Polsce.
Roślina jest młoda więc nie chcę jej przypadkiem zamordować. (Ma piękne białozielone kwiaty a ja taki kolor uwielbiam :lol: - stąd ten zakup)
Pozdrawiam
Sylwia
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam Sylwio :P

Tak zastanawiam się.... że obawy rosną zawsze według skali trudności uprawy.
To jest duża grupa storczyków - w naturze Madagaskar jest ich ojczyzną.
Nasze warunki domowe musimy dopasować do cyklu ,niestety :(

Co to jest aby dalej tropić:
Angraecum Veitchii. . Cross: (sesquipedale x eburneum) This is a hybrid that blooms every winter season around Christmas.

W wymaganiach trzeba się kierować na pierwszego rodzica :P Angraceum sesquipedale.
Są informacje-podaję pomocny link ----> w zakładce proszę hasło odszukać wg nazwy.

T U T A J

Powiem,ze sama mam 3 storczyki z tej grupy, zrozumieć można fascynacje ,bo to jedne z najciekawszych storczyków świata.Też się nimi pasjonuję.
I tak jak piękne ,tak podobnie trudne.
Widzę to.... niestety 3 stracilam w ub.roku- /może były za małe/
Reszta = inne 3 dorodne rosną ,a ...kiedy będą kwitły ? mnie sie wydaje ,ze już dawno powinny :P .
Mimo,ze moja kolekcja to już dobre z okladem 8 lat, to nie zmieniam zdania, ze moze po 30 latach będę dopiero wiedzieć naprawdę wiele.
Ale wszystkiego nieeeeeeeeeeeeeeeeeeee.

To tajemnica orchidei, której nam tak łatwo nie odkrywają.

Angraceum czy ktoś chce ,czy nie to już troszkę wyższa szkoła jazdy.

Sylwio napisz jakie masz doświadczenia ze storczykami- wiem,ze czarują nas ale zawsze
jest potrzeba mierzyć siły na zamiary.
Odwrotnie ....to jakoś kiepsko wychodzi.

Zyczę jednak powodzenia, Trzymam kciuki za gwiazdę madagaskarską !!!!

Echhhhh...w końcu też niejedni :P wrzuceni na na :wink: głęboką wodę nie toną.
Uda się.

pozdrawiam J :P VANKA
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”