Grzyb/pleśń w podłożu

ODPOWIEDZ
Edyta27
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 28 wrz 2007, o 18:04

Post »

hej wrzucam kilka zdjec tego paskudztwa, pomozcie i powiedzcie co mam z tym zrobic? za wszystkie rady będę wdzieczna :)

Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

no i jeszcze pytanie czy to paskudztwo moze mi sie przeniesc na inne kwiatki? nie tylko storczyki?
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Wymień podłoże. Na skutek zawilgocenia rozwinęła się pleśń.
Edyta27
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 28 wrz 2007, o 18:04

Post »

Dzięki za rade :)
mialam to w planach, ale zastanawiam sie na jakie podloze mu to wymienic, takie kupne z kwiaciarni do storczykow, czy moze samej mu pozbierac jakiejs kory drzew i keramzytu? jak myslisz?
Awatar użytkownika
menia
500p
500p
Posty: 778
Od: 30 lip 2008, o 21:36
Lokalizacja: MAKÓW MAZ

Post »

Edytka, te z lasu to absolutnie!!!! Kup w kwiaciarni albo innym sklepie ogrodniczy. Ja kupowałam SUBSTRAL i nie narzekam. Dziewczyny polecają z Orchisklepiku, tylko tam jest duża opłata za dostawę.
Absolutnie z lasu.
Awatar użytkownika
AGNESS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 24813
Od: 5 wrz 2008, o 16:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Edytko zgadzam się całkowicie z Menią, absolutnie nie zbieraj sama kory, ponieważ jest ona zanieczyszczona i ma mnóstwo garbników. Nawet jeśli wygotujesz lub wyparzysz, żyjątka zginą, ale garbniki pozostaną i będą szkodziły storczykom. Ja tak jak już pisałam wcześniej na forum, uważam za najlepsze podłoże z Orchidsklepiku, ja właśnie je używam, ale niestety przesyłka jest droga
Awatar użytkownika
AGNESS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 24813
Od: 5 wrz 2008, o 16:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Myślę, że jeśli podłoże jest zainfekowane i ma robale, to warto przesadzić nie czekając na koniec kwitnienia. Korzonki mozna opłukać i pozostawić do przeschnięcia, ja keramzytu nie sypię wystarczy warstwa grubego podłoża na spód. A to o którym pisałam wcześniej jest grube i pozwala na dobry drenaż i oddychanie rośliny
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Edyto!

Myślę,ze w naszym dziale jest wiele informacji o przesadzaniu, podłożu itp....
To sa podstawowe wiadomości , które z czasem trzeba przyswajać.
Lektura będzie pożyteczna.
Zadawanie wyłącznie pytań na niewiele się przyda , zawsze jest wyrywkowe .
:idea: IDEĄ jest wyrobienie sobie nawyku nauki,----> niestety przy storczykach i ich odmienności.
Jest to konieczne , zrozumienie wręcz nieodzowne.

Zniechanie poszukiwań własnych, nie może mieć miejsca.
Są strony specjalistyczne =storczykowe z masą materiału opracowanego przez storczykarzy, Trzeba korzystać z nich, stworzone sa dla ułatwienia pierwszych kroków.
Proponuję zapoznać się z opisem uprawy i przesadzania- dość dobry opis np.
T U T A J

Jedną z zasad ,o których również i na naszej stronie pisałam , jest przesadzanie
w odpowiednim okresie- najgorszy zawsze jest w czasie kwitnienia.
W tym okresie przesadzanie robi się*awaryjnie* ,gdy roślina jest zagrożona.
Tu nagłej potrzeby nie widzę, mozna częściowo wymienić podłoże na swieże i doprowadzić do prawidłowej cyrkulacji powietrza w doniczce.

Uwazam,ze operację o której piszesz można przeprowadzić spokojnie po kwitnieniu,na razie cieszyć się kwiatami,bo na następne przyjdzie poczekać moze i rok.

Hmmm- w podłożu zawsze coś żywego bywa :P - wszak to materia organiczna i trwają procesy rozkładu.Trudno oczekiwać ,ze nic nie będzie.ZOO małe zawsze nam towarzyszy.I nie *kazde co żyje* jest szkodnikiem.



pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
MałgozrataM
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 gru 2008, o 23:11
Lokalizacja: Wrocław

Pleśń na podłożu

Post »

Phalaenopsis'a mam od kilku miesięcy. Od października podlewałam go dosyć rzadko (raz na 3-4 tygodnie). Zarówno liście jaki i korzenie wyglądają zdrowo (przekwitł w sierpniu), ale pojawiła się pleśń wewnątrz doniczki, na korze. Jak się jej pozbyć? Przemyć go czymś i przesadzić?
pleśń wyglada mniejwięcej tak:
Obrazek Obrazek
volumineux
500p
500p
Posty: 563
Od: 8 lut 2008, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post »

Ja stawiałbym na wysterylizowanie podłoża (piekarnik, 150 stopni) i wyparzenie, lub wymianę doniczki. Potem podlać i będzie dobrze.
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Post »

Mam to samo w jednej doniczce.Nic z tym nie robie i nic sie nie dzieje złego ze storczykiem no ,ale mozna oczywiscie wymienić podloże i umyc doniczke ,ale poco od razu sterylizować???? W naturalnym środowisku tez są grzyby i pleśnie i nikt tego nie sterylizuje :wink:
Mery2
50p
50p
Posty: 57
Od: 8 gru 2008, o 13:05
Lokalizacja: Opole

Post »

To co widać w doniczce, to jest grzybnia.Nie sądzę, że to szkodzi storczykowi w jakikolwiek sposób.
Pleśniak biały, , Mucor mucedo, .
http://darynatury.w.interia.pl/zrodla/slownik.htm -słownik pojęć wywołany na goglach po wpisaniu pleśniak na podłożu storczyków

Wygląda jak biała wata . Nie trzeba się przejmować. Powstaje on na podłożu bogatym w substancje organiczne.
[ Można zrobić dodatkowe otwory w doniczce, aby było lepiej napowietrzone.]
Korzenie wyglądają bardzo dobrze, a podłoże ma duże przestrzenie powietrzne i nie wygląda na rozłożone. Ja bym nie panikowała i zwyczajnie dalej uprawiała storczyka.
Powodzenia, Mery.
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

"Coś " w podłożu - choroba grzybowa czy grzybnia?

Post »

Na ściankach doniczki jednego z phalenopsisów pojawiło się coś takiego.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dodam, że storczyk ten był latem przesadzany do nowego podłoża . Stan korzeni i ogólny oceniam na bardzo dobry. Podlewany był bardzo rzadko- 1 do 2 razy na miesiąc.
Zdjęcia robione były od razu po podlewaniu - dlatego widać sporo wilgoci.

Dziękuję z góry za wszelkie podpowiedzi.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Narine,a jakie podłoże zastosowałaś? i czy nie dawałaś szczepionek mikoryzowych .lub w nawozach jako dodatek /?Wygląda to na jakiś rodzaj grzybka,przewaznie nie są szkodliwe,choć do apetyczności im wiele brakuje :P
Mogą to być grzyby rozkładające korę /w sposób naturalny/ ale nie są grożne dla kwiatów i dla nas/przeważnie/.
Kiedy się pojawił,jak długo jest?
.
Są .....ale powinny ustąpić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”