Grzyb/pleśń w podłożu

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Post »

Potwierdzam wypowiedź MERY .W moich dwóch doniczkach zauwazyłam podobny grzybek,tylko bardziej takie kuleczki .Z ciekawoscie nie przesadziłam phalka zeby zobaczyć jakie mogą byc następstwa.....nie ma żadnych.Storczyki rosną sobie bardzo zdrowo,kwitną i wypuszczaja nowe liście.Grzybki nie przeniosly sie na korzenie.Phalki w środowisku naturalnym tez maja grzyby,pleśnie i mech.
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Post »

Dziękuje WSZYSTKIM za odpowiedzi :wink:
Narine,a jakie podłoże zastosowałaś? i czy nie dawałaś szczepionek mikoryzowych .lub w nawozach jako dodatek

Jovanko
Co do podłoża na 100% nie pamiętam, ale zdaje się, że gotowe dla storczyków z Substrala. Dodałam tylko styropian.
Szczepionek nie dawałam. Nawóz jaki stosuję to Pokon dla orchidei - chyba nie mam w nim takich dodatków?
Najważniejsze, że nie szkodliwe! Bynajmniej dla storczyka! (ja niestety mam alergię na grzyby i pleśnie :roll: :evil: )
Kiedy się pojawił,jak długo jest?
Zauważyłam go miesiąc temu.

Dziwi mnie tylko, że pojawiło się to tylko w jednej doniczce. Prawie wszystkim zmieniłam podłoże latem (na to samo) Wszystkie stoją na jednym parapecie i tak samo są traktowane.
Mery2
50p
50p
Posty: 57
Od: 8 gru 2008, o 13:05
Lokalizacja: Opole

Post »

Jak wyjaśnić fakt, że grzybnia jest tylko w jednej doniczce ?

Myślę, że zarodniki i różne formy przetrwalnikowe mogły znajdować się na kawałku kory. Rozwój nastąpił w chwili wystąpienia korzystnych warunków do rozwoju, w tej właśnie doniczce.
Pozdrawiam, Mery.
jadwig25
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 mar 2010, o 09:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Grzyb/pleśń w podłożu

Post »

Witam.
Posiadam kilka phalaenopsis. Bezmyślnie przesadzałam je rok temu do ziemi niby do storczyków, ale strasznie rozdrobnionej i do za dużych ceramicznych doniczek. Teraz gdy mam trochę wiedzy o tych roślinach, chciałam naprawić ten błąd. Sama skomponowałam podłoże z :
- chipsów kokosowych - niestety dostałam tylko takie prasowane po rozdrobnieniu miały trochę drobną granulację
- trochę gotowego podłoża do storczyków składające się z kory, torfu i trochę takiej drobnej frakcji
- łupinki orzeszków ziemnych
- liście bukowe - które przed użyciem wyprażyłam w piekarniku
- igły sosnowe również wyprażone
- węgiel drzewny
- keramzyt
- styropian
- dodałam także trochę mikoryzy do storczyków


Poprzesadzałam do przezroczystych plastikowych doniczek. Nie podlewałam, wróciłam po tygodniu nieobecności i coś tak mnie tknęło sprawdzić, jak nowe podłoże się sprawuje i doznałam szoku: na 7 z 9 w podłożu była pleśń.
Podejrzewam, że zostały podlane przez teściową, bo te dwa bez pleśni nie miały podstawek, więc pewnie woda wyciekła i tyle, a pozostałe pewnie pobierały wodę z podstawek.
Z powodu wielkiego zdenerwowania, braku czasu i braku nowego podłoża, to podłoże z pleśnią wyprażyłam w piekarniku i znów do niego przesadziłam storczyki, tyle tylko że na każdej doniczce zrobiłam warstwę drenażową z keramzytu i taką najdrobniejszą frakcję odsiałam. Znów tydzień mnie nie ma, ale zastanawiam się, czy wysoka temperatura zabiła zarodki pleśni i co źle zrobiłam, że ta pleśń się pojawiła. Czy możliwe jest, aby powstała pleśń w suchym podłożu?
Awatar użytkownika
AnnaL
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4499
Od: 2 lut 2008, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Pleśń w podłożu tydzień po przesadzeniu

Post »

Witaj
Czytam to co napisałaś i zastanawiam się skąd taki zestaw podłoża :?: Do phalaenopsisów podłoże nie może zawierać torfu. Wklej choć jedno zdjęcie by zobaczyć jak wygląda podłoże i w jakim stanie jest storczyk. :)
Początek mojej przygody.
Początek ... cz.II, cz. III - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=36123" onclick="window.open(this.href);return false;
Fotogaleria Garnek - moje kwitnienia i miejsca gdzie bywam :)))
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Pleśń w podłożu tydzień po przesadzeniu

Post »

Witaj! Zdjęcia podstawą diagnozy, bez nich trudno nam cokolwiek powiedzieć. Myślę, że ta pleśń to po prostu mikoryza, ale zgadywać nie chcę.
Spleśniałe podłoże (chodzi mi o pleśń a nie o grzybki mikoryzowe) należałoby wyrzucić, bo wyprażenie w tym przypadku niewiele da i przy cieple w wilgoci podłoże pewnie znów zapleśnieje. W suszy pleśń nie powstanie.
Dlaczego nie spytasz teściowej czy podlała storczyki?

P.S. Nie podajemy na forum linków do aukcji.
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Paulinka Z
200p
200p
Posty: 311
Od: 13 cze 2009, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Pleśń w podłożu tydzień po przesadzeniu

Post »

Chyba wiem o jakim podłożu z tym torfem piszesz. Raz się nacięłam i taki reanimowany storczyk mi zgnił właśnie po przesadzeniu do tej "ziemi". Najgorsze jest to że na opakowaniu faktycznie było napisane że do storczyków
jadwig25
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 mar 2010, o 09:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pleśń w podłożu tydzień po przesadzeniu

Post »

Torf był w gotowym podłożu do storczyków. Teściowej zapytałam ale oczywiście powiedziała że nie podlewała. Ale miałam już przypadek że pomimo próśb o niepodlewanie kilka storczyków zgniło. Zastawiają mnie też krople wody na wewnętrzej stronie doniczki i ta pleśń - chyba jednak pleśń bo nawet zapach pleśni.
Ponieważ studiuję, jesteśmy z mężem w domu tylko w weekendy, w sobotę sprawdzę jak mają się kwiatuszki i jeżeli znów jest pleśń zrobię zdjęcia, sfotografuję też tą moją mieszankę. Chciałabym wiedzieć co myślicie o takim składzie podłoża do phalaenopsis
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Pleśń w podłożu tydzień po przesadzeniu

Post »

Czy ta pleśń u Ciebie wyglądała tak, jak tutaj? To jest wątek o mikoryzie, pokazałam tam "pleśń", która pojawiła się w doniczce u mojego Phal.

Wracając do podłoża- Phal. wymagają większej granulacji, bo korzenie muszą mieć dużą cyrkulacje powietrza. Drobne podłoże sprawdza się u storczyków z cieńszymi korzonkami. Nie wiem czy igliwie nadaje się do takiej mieszanki, ze względu na żywicę w nim zawartą.
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
jadwig25
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 mar 2010, o 09:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pleśń w podłożu tydzień po przesadzeniu

Post »

Niestety nie wyglądało to tak jak na zdjęciu, a raczej jak pleśń hodowana na chlebie w szkole podstawowej "biała pleśń" z tego co pamiętam, taki meszek biały. O tych igłach czytałam na stronie poświęconej storczykom, podałabym linka, ale nie wiem czy można. Za linka do aukcji przepraszam, jestem początkująca i nie wiedziałam
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Pleśń w podłożu tydzień po przesadzeniu

Post »

Mam jeszcze pytanie - czy ta pleśń zaszkodziła korzeniom storczyków? Może warto byłoby prysnąć je czymś p/grzybowym, np. Topsinem :)
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
jadwig25
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 mar 2010, o 09:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pleśń w podłożu tydzień po przesadzeniu

Post »

Kwiatuszki przesadziłam 13 marca, a po tygodniu 20 marca wyjęłam jednego z ciekawości i była tam pleśń, w tych spodnich warstwach podłoża. Przez ten tydzień nic kwiatom się nie stało, martwię się natomiast że może coś się stać jeżeli wyprażenie podłoża w piekarniku nie zabiło pleśni.
Gbr___
100p
100p
Posty: 137
Od: 22 wrz 2011, o 00:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Grzyby w podłożu ?

Post »

Witam.
W podłożu u storczyka pojawiają się białe grzybki wielkością przypominające zapałkę z białym łepkiem zaś sam storczyk żółknie w oczach od dołu, korzenie pociemniały.
Roślinkę podlewam w okresie zimowym raz na miesiąc poprzez 10-15 minutowe zanurzenie do wody z akwarium.
Może wymiana podłoża pomoże ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”