Storczyk nie kwitnie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kasia27
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 14 cze 2012, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

Dzięki za rady. Dopiero pod koniec następnego tygodnia będę mogła coś pokombinować z tym storczykiem. Pojadę do jakiegoś ogrodniczego i kupię ziemię do storczyków i większą doniczkę poobcinam te niezdrowe korzenie i przesadzę. Tą mgiełkę z keramzytem to jak się robi?
Pozdrawiam Kasia

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=19&t=56699" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

Nie razem mgiełka + keramzyt, bo jak pisałam u Ciebie na balkonie to drugie się nie sprawdzi.

W domu podstawki z keramzytem wyglądają tak:

Obrazek

A mgiełkę stosuje się rozpylając na korzenie powietrzne raz dziennie. Do kupienia w ogrodniczych, niektórych kwiaciarniach i np. w carrefour.

Te Twoje miały po prostu za suche powietrze i dlatego Ci pousychały :wink: keramzyt podnosi wilgotność wokół storczyka poprzez parowanie wody a mgiełka bezpośrednio nawadnia.
Kasia27 pisze:Pojadę do jakiegoś ogrodniczego i kupię ziemię do storczyków i większą doniczkę
Pamiętaj, że dla storczyka im mniejsza doniczka, tym lepsza. Tym bardziej, jak już temu swojemu poucinasz zbędne korzenie, to zastanów się raczej nad mniejszą :wink:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
Kasia27
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 14 cze 2012, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

Storczyka przerzuciłam z powrotem do domu, bo nastraszyłyście mnie lokatorami w kwiatku :) Wystarczy że na różyczce pojawiły mi się przędziorki i likwidowałam je 3 tygodnie bo nie chciały się wyprowadzić. A ten podstawek z keramzytem to nie mam problemu żebym zrobiła :)

A tą podstawkę zrobiłaś sama czy gdzieś taką udało Ci się kupić. Właśnie przeszukałam allegro i nie znalazłam takiej podstawki jak mają Twoje storczyki
Pozdrawiam Kasia

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=19&t=56699" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

Kasia27 pisze:Storczyka przerzuciłam z powrotem do domu
A to wtedy jak najbardziej :) i pamiętaj o dziurkach :wink:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
Kasia27
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 14 cze 2012, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

A podstawkę zrobiłaś sama z dwóch czy gdzieś taką udało Ci się kupić? Właśnie przeszukałam allegrooo i nie znalazłam takiej podstawki, jak mają Twoje storczyki.
Pozdrawiam Kasia

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=19&t=56699" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

Cała 'konstrukcja' ( :lol: ) wykonana jest z dwóch podstawek - jednej małej, nie mniejszej jednak od dolnej średnicy doniczki - i drugiej możliwie największej, która zapewni podniesienie wilgotności powietrza w większym obszarze wokół siebie :)

Ta mała jest odwrócona :wink:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
Kasia27
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 14 cze 2012, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

A już miałam cichą nadzieję, że taką fajną konstrukcję można gdzieś kupić :D
Pozdrawiam Kasia

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=19&t=56699" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

Niestety producenci o tym nie pomyśleli, tak samo jak o doniczkach z gotowymi powycinanymi dziurkami :roll:

Z drugiej strony możemy stworzyć jakie chcemy kolorystycznie :) Ja akurat w swoim mieście nie mam żadnych rewelacji jeśli chodzi o podstawki (jakieś np. prążkowane czy nawet szklane) więc postawiłam na prostotę (firma Lamela) :) może nie jest to tak zachwycające jak osłonka, ale dla storczyka zdrowsze (i dzięki cenie łatwo można zmieniać sobie nastrój na parapecie ;:173 ).
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

Kasia27 pisze:Dzięki za rady. Dopiero pod koniec następnego tygodnia będę mogła coś pokombinować z tym storczykiem. Pojadę do jakiegoś ogrodniczego i kupię ziemię do storczyków i większą doniczkę poobcinam te niezdrowe korzenie i przesadzę. Tą mgiełkę z keramzytem to jak się robi?
Storczyka nie wkłada się do ziemi tylko do odpowiedniego podłoża (przede wszystkim a nawet i tylko powinna to być - KORA). Gotowe podłoża we woreczkach w sklepach ogrodowych rzadko kiedy są odpowiednie, ale jeżeli już jesteś zmuszona kupić taką to wybieraj tak żeby wyczuć rękoma więcej twardych dużych części. Gdy podłoże będzie zbyt miałkie korzenie nadal nie będą miały czym oddychać i zaczną gnić. Nie zapomnij zrobić też drenażu na spodzie doniczki.

Jak już go wyciągniesz z doniczki to zrób kilka fotek korzeni po oczyszczeniu ich, ale przed cięciem i potem kolejne zdjęcie po cięciu wszystkich suchych i zgniłych. Zobaczymy w jakim on jest stanie. Myślę, że po zmianie powinno być już tylko lepiej. :)
Awatar użytkownika
Kasia27
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 14 cze 2012, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

Ok. Obfotografuje storczyka. Wiesz ostatnio szukałam trochę na temat podłoża dla storczyka i przeczytałam na jakiejś stronie, że dobrze wsadzić storczyka w sam keramzyt. Ale nie wiem czy to dobry pomysł. Co o tym myślisz?
Pozdrawiam Kasia

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=19&t=56699" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

Niektórzy trzymają swoje storczyki w keramzycie lub w kamieniach. Ja swoje trzymam w ten sposób tylko storczyki reanimowane które nie mają w ogóle korzeni i potrzebują cały czas podniesionej wilgotności wewnątrz doniczki. Osobiście (i to tylko takie moje osobiste podejście do tego) uważam, że takie trzymanie storczyków phalaenopsisów jest tylko dla bardziej doświadczonych hodowców. Keramzyt nie ma żadnych środków odżywczych dla storczyka, nie wiem jak wtedy z podlewaniem, jak po podlaniu szybko przesycha lub jak długo jest mokry... Myślę, że sam keramzyt dla twojego storczyka nie jest potrzebny, że korzeni na tyle zostanie, że poradzi sobie gdy będzie miał ciasno a będzie miał czym oddychać dzięki większej korze. :)
Awatar użytkownika
Kasia27
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 14 cze 2012, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

Witam,
Miałam się zgłosić jak przesadzę storczyka mojego. Robiłam to wieczorem i nie miałam aparatu więc tylko zdjęcia z telefonu niezbyt dobrej jakości:
Przed obcięciem korzeni:
Obrazek Obrazek

Po obcięciu suchych i zgniłych korzeni oraz w doniczce:
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Mam nadzieję że teraz będzie mu lepiej i zacznie. 3velyna mam nadzieję że się nie pogniewasz ale pozwoliłam sobie pożyczyć Twój pomysł na podstawkę :)
Pozdrawiam Kasia

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=19&t=56699" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

Nie gniewam się, tylko cieszę, że mogłam pomóc :)

A co do zdjęć.. Dlaczego wszystko jest tak obficie zmoczone? Ta woda z liści jeśli ściekła do stożka wzrostu a Ty jej nie wytarłaś, to mogłaś go zalać, a to jest baaardzo poważne. :wink: Wszelkie zagłębienia liści trzeba także wycierać, żeby nie rozwinął się tam żaden grzyb i żeby wszystko nie zgniło.
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”