Storczyk nie kwitnie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kasia27
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 14 cze 2012, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Brak kwitnienia

Post »

Witam,

Mam taki problem z moim storczykiem. W ubiegłym roku na jesieni jak przekwitł, odcięłam nad trzecim oczkiem od dołu pęd kwiatowy. Pozostała część zaschła i po pewnym czasie sama odpadła od rośliny. Storczyk jest nawożony pałeczkami nawozowymi dla storczyków, podlewam w momencie, gdy podłoże całkowicie przeschnie. Temperatura w pomieszczeniu kształtuje się 20-25 stopni. Liście ma piękne, jędrne i wypuszcza nowe (od sierpnia ubiegłego roku do dziś urosły mu 4 liście), ale za nic na świecie nie chce wypuści pędu i kwitnąć. Już nie wiem, co mam z nim zrobić, żeby zaczął kwitnąć. Od dwóch dni na noc wyrzucam go na balkon, bo przeczytałam, że skoro storczyk nie chce wypuścić pędu kwiatowego, to ma za dobrze i trzeba go zestresować właśnie wystawiając na noc na balkon. Nie wiem czy to dobry pomysł, boję się żeby nie zmarnować go, bo miał przepiękne olbrzymie kwiaty (gdy kwitł). Proszę o pomoc.

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Kasia

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=19&t=56699" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Magdalenka88
100p
100p
Posty: 108
Od: 12 maja 2012, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

Ja falka nigdy nie wystawiłabym na balkon... A na kwitnienie widocznie jeszcze musisz poczekać. Roślina to nie linia produkcyjna i nie produkuje kwiatów non-stop.
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

Też nie wiem, czy bym wystawiła swoje na dwór, by zmusić je do kwitnienia. Bałabym się, że zamiast kwiatów musiałabym się użerać ze szkodnikami, których by się tam nabawiły :wink:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

W lato można wynieść swoje storczyki na balkon czy na taras. Oczywiście trzeba uważać na słońce, ale phalaenopsisom nic się na dworze nie stanie.
Awatar użytkownika
Magdalenka88
100p
100p
Posty: 108
Od: 12 maja 2012, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

Co nie znaczy, że kwiat to nie maszyna i nie może kwitnąć na zawołanie ;)
Awatar użytkownika
Kasia27
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 14 cze 2012, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

Nie chodzi o to by kwitł na zawołanie, martwi mnie po prostu, że mija rok jak mam kwiat, i nie ma nawet oznak, żeby w tym roku też zakwitł.
Pozdrawiam Kasia

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=19&t=56699" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Magdalenka88
100p
100p
Posty: 108
Od: 12 maja 2012, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

Napisałaś, że falek wypuszcza kolejne liście. To znak, że żyje i nie masz się co martwić :) Zwróć uwagę na fakt, że roślina ta wypuszcza pęd tylko z dojrzałej części, czyli pień, który utworzył się z nowych liści musi się trochę zestarzeć, żeby móc wypuścić pęd kwiatowy (gdzieś tak czytałam, nie bijcie, jeśli się mylę). Ale moim zdaniem musisz być cierpliwa. Może roślina ma zbyt mało światła albo jest jakiś inny powód, dla którego nie chce wypuścić pędu a czasem się po prostu uprze i nie współpracuje tak, jakbyśmy tego chcieli :) Nie na darmo mówi się, że storczyki uczą cierpliwości :) Ale na pewno wynagrodzi Ci to długie czekanie pięknymi kwiatami :)
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

Powiadasz, że masz go 2 lata. Może czas mu za sponsorować nowe podłoże? Może nawozu i dodatkowo czasami Bioseptu? Do tego najlepiej to wyciągnij go z tej zbyt ciasnej osłonki - bo poza tym, że jest jedynie ładna storczykowi akurat taka ciasna nie służy, bo korzenie nie mogą swobodnie oddychać i napawać się światłem. Nie bez potrzeby falenopsisy muszą mieć przezroczystą doniczkę.
Awatar użytkownika
Kasia27
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 14 cze 2012, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

Rok. A nawozik dostaje w pałeczkach teraz, bo wcześniej płynny do storczyków był.
Pozdrawiam Kasia

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=19&t=56699" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

Podobne te nawozy w pałeczkach nie są zbyt dobre, bo źle rozkładają się w podłożu. Znam to tylko z opowieści, bo sama stosuje jedynie płynny nawóz i do tego najpierw swoje storczyki mocze w czystej wodzie aby storczyk mógł wypuścić nagromadzone sole a potem dopiero dolewam nawóz w 1/4 dawki zalecanej na etykiecie (czyli storczykom daje się mniej niż piszą jak stosować).

Jakbyś mogła to wklej jeszcze zdjęcie doniczki z korzeniami. Ciekawi mnie w jakim są one stanie.
Awatar użytkownika
Kasia27
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 14 cze 2012, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

Oto korzonki z każdej strony:
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek Obrazek
Pozdrawiam Kasia

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=19&t=56699" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Kasia27
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 14 cze 2012, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

Jeśli chodzi o korzonki to raczej wydają się zdrowe. No i robiąc te zdjęcia dowiedziałam się że mam ten kwiatek od dwóch lat, a nie tak jak myślałam że od roku :oops: Ale nie zmienia to faktu że odkąd przekwitł to drugi raz nie zakwitł ;:145
Pozdrawiam Kasia

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=19&t=56699" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Brak kwitnienia - pomocy

Post »

Raczej okazuje się, że storczyk ma bardzo słaby układ korzeniowy (tym bardziej, że masz go już 2 lata!). Gdybyś go wyciągnęła i obcięła wszystko co jest zgniłe i suche okazałoby się, że zostałoby mu niewiele tych zdrowych i silnych.

Na twoim miejscu jeżeli storczyk nic nie robi tylko wypuszcza listki to nic by mnie nie powstrzymywało żeby go odświeżyć poprzez przesadzenie go do nowego podłoża (do średniej i dużej kory) z samymi dobrymi korzeniami tym bardziej, że stan korzeni naprawdę powinien być w lepszym stanie niż te co widać na zdjeciach.

I proszę cię - nie wkładaj go już do tej ciasnej osłonki. Daj mu pooddychać, poczuć światło, zobaczyć słońce (byle nie południowe) i zrób dodatkowo mu dziurki w doniczce.
Myślę, że jak się do tego zastosujesz to powinno być już tylko lepiej (oczywiście przy prawidłowej jego pielęgnacji).
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”