Żółknące liście storczyka

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marta25
500p
500p
Posty: 567
Od: 4 lis 2012, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Umierający storczyk

Post »

Skoro w domu było mu dobrze i Twoja pielęgnacja mu odpowiadała, to musiało mu nie pasować na dworze... A kiedyś przypadkiem nie dostała Ci się woda do stożka wzrostu?
Jeśli chodzi o nawóz to ja używam w płynie i rozcieńczam 1/2 zalecanej dawki przez producenta. Nie spotkałam się nigdy z nawozem w sprayu. Może chodzi Ci o mgiełkę? Osobiście nie stosowałam, bo to moim zdaniem zbędny wydatek - taką mgiełkę można zrobić samemu np. dodając do destylowanej wody odpowiednią dawkę nawozu guano i wychodzi o wiele taniej :)
Pozdrawiam,
Marta
Mona782
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 lip 2013, o 18:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żółknący storczyk - /J-materiał rob./

Post »

Witam serdecznie,
Bardzo proszę o pomoc... Mój storczyk zaczyna żółknąć od trzonu - nie wiem jaka jest przyczyna, co zrobić... Dostałam go na początku maja, był piękny - dwa pędy, mnóstwo kwiatów. Jakiś czas temu zaczęły opadać kwiaty i żółknąć łodygi - zżółkły całe, aż do nasady. Obcięłam więc oba pędy jak najniżej mogłam - zostały może 1 cm "kikuty". Teraz zauważyłam, że trzon storczyka zaczyna przybierać kolor żółty, miejscami różowy, od czego także górny liść zaczyna żółknąć...
Storczyka podlewam dopiero gdy korzenie przestają być zielone - raz na 10 dni około - zanurzając doniczkę w przegotowanej, odstanej wodzie na kilkanaście minut. Storczyk stoi w większej doniczce, na podłodze, nie ma dużo światła, jedynie co pada na niego z kuchennego okna.
Bardzo proszę o pomoc co się z nim dzieje i jak mu pomóc, nie chcę go stracić.... Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Żółknący storczyk - /J-materiał rob./

Post »

Evus a mi się wydaje, ze Twój storczyk przemarzł..mogło byc tez tak, że niewielka ilość wody została w stożku wzrostu i w połączeniu z niższą temp. w nocy stożek zgnił. Ja wystarczy, że otworzyłam na oścież okno nocą dwa razy pod rząd i najpierw straciłam listka u jednego storczyka a po drugim takim incydencie drugiego listka u innego storczyka, który stał wówczas przy tym oknie. Więc wydaje mi się, iż mimo, że dla nas noce są ciepłe, to zdecydowanie na chłodne dla takich tropikalnych i ciepłolubnych roślin :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Evus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 cze 2013, o 22:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żółknący storczyk - /J-materiał rob./

Post »

Dufin Faktycznie woda dostała sie chyba do stożka ponieważ zgnił mi całkiem, zaskoczona byłam gdy zobaczyłam tam pleśń w momencie kiedy go bardzo rzadko podlewałam. Na daną chwile nie ma już nic;/... zostały same korzenie i zastanawiam sie właśnie czy jeszcze odpuści coś czy mogę go już wyrzucić? Co dziwniejsze nie zostawiałam go nigdy na noc poza domem, więc nie wiem jak to mogło się stać. Czy juz jest całkiem spisany na straty ?
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Żółknący storczyk - /J-materiał rob./

Post »

Jeśli ma zdrowe korzonki to możesz go jeszcze zatrzymać z nadzieją, że wypuści basal keiki, ale w razie czego odizoluj go,bo nie wiadomo za ile ta zgnilizna wynika z zalania stożka, a na ile z jakiejś choroby. Wydaje mi się, że gdyby miał coś wypuścić, to już by to zrobił, ale nadzieja umiera ostatnia, więc próbuj :) A w jaki sposób zobaczyłaś zgniły stożek? Jakiś listek od góry odpadł?
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Faairy
50p
50p
Posty: 66
Od: 1 cze 2012, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szwecja

Re: Żółknący storczyk - /J-materiał rob./

Post »

Witam Serdecznie. Proszę o poradę w sprawie mojego umierającego storczyka. Napisze trochę o nim:

1. Stoi na północno-wschodnim parapecie.
2. Podlewany co 2 tygodnie - kąpiel kilkunastominutowa z dodatkiem odżywki dla storczyków.
3. Mam go około 7 lat.
4. Korzenie wydają mi się być w dobrym stanie, nie widzę żadnych niepokojących zmian.

Zauważyłam tydzień temu żółknięcie liści. A teraz również pleśń widoczną na zdjęciach. Czy można się jej jakoś pozbyć i uratować storczyk?
Czy wyrasta mu pęd kwiatowy czy to może keiki?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Ania :)
Awatar użytkownika
kamikami26
1000p
1000p
Posty: 2045
Od: 14 maja 2013, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Żółknący storczyk - /J-materiał rob./

Post »

Wydaje mi się,że to będzie keiki ;:138 Co do tej pleśni i liści to może być wina zalanego stożka wzrostu
Awatar użytkownika
Faairy
50p
50p
Posty: 66
Od: 1 cze 2012, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szwecja

Re: Żółknący storczyk - /J-materiał rob./

Post »

Mam nadzieje, że to keiki. To byłby chyba już jedyny ratunek.
Pozdrawiam Ania :)
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Żółknący storczyk - /J-materiał rob./

Post »

wygląda na keiki, mam nadzieję, że roślina mateczna nie obumrze zanim maluch wyda jakies korzonki. Z dorosłego osobnika raczej nic już nie będzie, wygląda jakby go dopadł jakiś grzyb :/ Odizoluj go od pozostałych i wyczekuj korzonków na maluchu :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
damianoso
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 5 paź 2013, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Liście storczyka żółkną

Post »

Witam.
Zauważyłem,że mój storczyk dostał żółtego liścia. Stoi ok metr od okna, temp ok 23 stopni, od ok miesiąca nawożę go w odstanej wodzie (ok godziny stoi w niej+nawóz).
Od tygodnia stał na grzejnikiem,więc może mu za gorąco się zrobiło? Tylko,żeby od razu żółtego liścia puszczać?


Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Witaj :wit
Korzonki ma bardzo ładne, ale nie widzę tego żółtego liścia :|
To był nowy listek, czy stary- taki u podstawy?
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

korzonki zdrowe ale nie wiem czy nie moczysz go za często bo widać pojawiający się jakiś brzydki ciemny kolorek na nich, jakby chciały gnić. Żółty lisc to normalny stan rzeczy, roślina pozbywa się starych liści a wypuszcza nowe, chyba, że zżółkł Ci któryś z młodszych?
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
damianoso
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 5 paź 2013, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Hej.
Na pierwszym zdjęciu, jest to pierwszy liść po prawej na dole. Jest to stary liść. Widać trochę żółtego już. Zaraz postaram się wkleić lepsze zdjęcie.
Od dołu jak widać na innych zdjęciach, też się zrobił taki czerwonawy.
Drugi liść na dole też się zrobił taki czerwonawy od spodu. Na górze, jednak, jest jeszcze normalny.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”