Żółknące liście storczyka

ODPOWIEDZ
Vilya
100p
100p
Posty: 179
Od: 13 cze 2013, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrów Wlkp./Wrocław

Re: Żółknący storczyk - /J-materiał rob./

Post »

Witajcie :)
Mam problem ze swoim storczykiem (Phalaenopsis). Po dłuższej nieobecności zobaczyłam, że większość liści jest dosyć wiotka, jakby pozbawiona wody. Okazało się, że moja mama znacznie przelała roślinę i zgniła jej większość korzeni. Żeby go odratować wyjęłam go z doniczki, odcięłam zgniłe części, odcięte miejsca posypałam węglem. Ponieważ nie miałam możliwości kupienia nowej doniczki, starą starannie wymyłam i zdezynfekowałam i wsadziłam falka do nowego podłoża (specjalne dla storczyków - kora, keramzyt i chyba coś jeszcze). Włożyłam doniczkę do wody, żeby złapała trochę wilgoci i odstawiłam na parapet (wschodnie okno). Było to jakieś półtora tygodnia temu. Od tej pory storczyk nie był podlewany, a na ściankach doniczki znajduje się jeszcze trochę wody.
Dzisiaj, kiedy znów wróciłam do domu, okazało się, że jeden liść całkowicie zżółknął, a drugi już jest taki w połowie (żółknie od końca blaszki). Do tego zaczęła usychać łodyga (podczas przesadzania storczyk nie kwitł, została tylko łodyga).

Czy zrobiłam coś źle? Jest jakaś szansa na uratowanie go? Zdjęcia w razie czego wrzucę jutro.

Liczę na Waszą pomoc :)

EDIT:
Nie wytrzymałam i musiałam wyjąć go z doniczki. Niestety, to co zobaczyłam nie napełniło mnie optymizmem...
Obrazek
Obrazek

To jakaś pleśń? Da się jeszcze coś zaradzić?
Pozdrawiam, Natalia
Mój sukulentowy kącik
Awatar użytkownika
Dusiaaa
1000p
1000p
Posty: 1163
Od: 4 cze 2012, o 08:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Żółknący storczyk - /J-materiał rob./

Post »

hmm ja bym jeszcze walczyła bo widzę sporo ładnych korzeni...tylko trzeba by oczyścić tą pleść czy co to jest osuszyć falka i spryskać topsinem albo previcur czyli preparatem przeciwgrzybkowym :wink: a potem to już chyba tylko reanimacja/ masz osobny wątek na ten temat/ może uda się go ocalić albo chociaż wypuści basal keiki
=> zapraszam na storczyki po mojemu<=

Marzy mi się: Bellina, Piccolo red, Black Bird,Vanda i więcej parapetów
Vilya
100p
100p
Posty: 179
Od: 13 cze 2013, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrów Wlkp./Wrocław

Re: Żółknący storczyk - /J-materiał rob./

Post »

Dusiaaa, a czym najlepiej oczyścić tę pleśń?
Pozdrawiam, Natalia
Mój sukulentowy kącik
Awatar użytkownika
Dusiaaa
1000p
1000p
Posty: 1163
Od: 4 cze 2012, o 08:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Żółknący storczyk - /J-materiał rob./

Post »

Z pleśnią dużego doświadczenia nie mam, pozostaje liczyć, że ktoś bardziej doświadczony Ci podpowie... ale ja bym ją umyła albo w wodzie z odrobiną płynu do płukania albo jakiegoś alkoholu, a potem dokładnie osuszyła ręcznikiem papierowym i zostawiła do przeschnięcia. Ale gwarancji na to nie daję :wink: może ktoś mądrzejszy się wypowie.
=> zapraszam na storczyki po mojemu<=

Marzy mi się: Bellina, Piccolo red, Black Bird,Vanda i więcej parapetów
Awatar użytkownika
kamikami26
1000p
1000p
Posty: 2045
Od: 14 maja 2013, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Żółknący storczyk - /J-materiał rob./

Post »

Dusiaaa chyba nie płynu do płukania tylko do naczyń :;230


Vilya zamocz go całego w rozcieńczonym płynie do naczyń(ok 20 min),następnie patyczkami do uszu wytrzyj go dokładnie szczególną uwagę zwróć na stożek wzrostu.Potraktuj go Topsinem i przeczytaj wątek o reanimacji bądź zajrzyj do mnie i będziesz miała wszystko opisane krok po kroku :D
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Żółknący storczyk - /J-materiał rob./

Post »

a mogę zapytać w jakim celu dodaje się płyn do naczyń? Słyszałam, ze działa na wełnowce, ale na pleśń? On nie ma chyba żadnego działania grzybobójczego :roll: Ja bym to obmyła normalnie w wodzie a później wymoczyła storczyka w roztworze wody ze środkiem grzybobójczym np. topsin, albo od razu w nim :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Dusiaaa
1000p
1000p
Posty: 1163
Od: 4 cze 2012, o 08:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Żółknący storczyk - /J-materiał rob./

Post »

u mnie przy wełnowcach w ogóle się nie sprawdził...czytałam na jakieś anglojęzycznej stronie żeby tak zrobić, a co do działania to chyba na tej zasadzie co roztwór wody i alkoholu- oczyszcza i odkaża :-D ale tak jak mówiłam wcześniej gwarancji na to nie daję
=> zapraszam na storczyki po mojemu<=

Marzy mi się: Bellina, Piccolo red, Black Bird,Vanda i więcej parapetów
Vilya
100p
100p
Posty: 179
Od: 13 cze 2013, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrów Wlkp./Wrocław

Re: Żółknący storczyk - /J-materiał rob./

Post »

Zrobiłam tak, jak mi radziłyście. Zmyłam pleśń, spryskałam dość obficie Topsinem i zostawiłam do wyschnięcia. W nowej doniczce, na ściance, zrobiłam kilka dodatkowych otworów. Na dnie drenaż, jako podłoże mieszanka kory, keramzytu i chipsów kokosowych. Nie wkładałam go do osłonki i odstawiłam bezpośrednio od okna, bo stwierdziłam, że teraz takie ostre słońce nie będzie mu służyć. Nie będę go póki co podlewać, ale martwię się, czy nie uschnie :(

Dzisiaj rano w doniczce zobaczyłam trochę rosy, co mnie trochę przestraszyło, bo ostatnio gdy taka się utrzymywała, pojawiła się ta nieszczęsna pleśń. W dodatku te najmłodsze liście zaczynają się trochę marszczyć :( Ja chyba nie mam ręki do kwiatów, a szkoda, bo je uwielbiam i mimo wszystko staram się jak mogę, żeby było im dobrze.
Pozdrawiam, Natalia
Mój sukulentowy kącik
Gosika_M
100p
100p
Posty: 188
Od: 29 mar 2011, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: malopolskie

Re: Żółknący storczyk - /J-materiał rob./

Post »

Witajcie,
Mam poważny problem ze swoim storczykiem mam nadzieje że da się go uratowoać, bo już raz prawie go uśmierciłam a teraz mi pięknie kwitnie puścił dwa liście teraz puszcza korzenie powolutku powietrzne i od dołu też ma pare nowych, także nie chce go stacić. Zaczął żółknąć na liściach i nie wiem dlaczego? Podlewam go normalnie wodą z kranu i guanem do storczyków a na liście i korzenie pryskam mgiełką. Podlewam go jak sobie przypomne mniej wiecej raz w tygodniu nie wiem czy nie za dlugo siedział w tej wodzie i czy to czasem nie przez to. Obecnie kwitnie i nie wiem co za bardzo mam mu zrobić żeby mi nie zginął.
Proszę pomóżcie i doradzcie coś.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Gosia
Zapraszam do mojego ogródka http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =2&t=44155" onclick="window.open(this.href);return false;
Evus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 cze 2013, o 22:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Umierający storczyk

Post »

Jakieś 5 miesięcy temu kupiłam swojego pierwszego storczyka. Oczywiście stosowałam się do instrukcji pielęgnacji i wszystko było w porządku. Ostatnio przeczytałam na jakimś portalu, że można pobudzić storczyka do kwitnienia wystawiając go w lecie na temperaturę ok. 25 stopni C robiąc mu tzw długie dnie od 14-15 h dziennie w pól cieniste miejsce co rzekomo jest ich naturalnym środowiskiem i na noc zostawiając do w temp. ok 18 stopni C. Tak tez zrobiłam, wystawiając go na 2 dni do ogrodu w wyżej opisanych warunkach. Niestety zauważyłam, że nie bardzo mu to pasuje i liście zaczynają żółknąc automatycznie. Zabrałam go więc do domu i tu stała się tragedia, liście mu żółkną całkiem, opadają, zostały dwa liście tylko ;o próbowałam ratować go spryskując liście nawozem w sprayu do storczyków i nic. Korzenie wydają mi się w porządku, Dodam też , że nie został przelany, podlewam do raz na 2 tyg mocząc do w wodzie ok 15 min. Czy jest jakiś sposób na uratowanie go? Czy jest spisany już na straty? Czy ktoś miał podobne doświadczenie ? Proszę o pomoc .
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Marta25
500p
500p
Posty: 567
Od: 4 lis 2012, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Umierający storczyk

Post »

Ja chyba bym go przestawiła do poprzednich warunków, jakie miał w mieszkaniu i traktowałabym go jak zwykle, tzn. podlewałabym odstaną przegotowaną wodą z domieszką nawozu dla storczyków po przeschnięciu podłoża. Moim zdaniem nie jest spisany na straty, korzenie ma w bardzo dobrym stanie. Co prawda odpadł stożek wzrostu, więc nie wypuści z niego nowych liści, ale są spore szanse na keiki - potrzeba tylko trochę cierpliwości i czasu. Moja mama miała podobne doświadczenie, stożek wzrostu odpadł kompletnie, ale roślinka mając zdrowe korzonki zaraz potem wypuściła dwa keiki, które bardzo ładnie się rozwinęły i teraz po odseparowaniu są samodzielnymi pieknymi roślinkami.
Także ani się waż go wyrzucać, uzbrój się w cierpliwość, dbaj o storczyka, a na pewno się odwdzięczy!! :D Powodzenia!! :D Daj nam koniecznie znać, jak coś Ci się "urodzi"! :D
Pozdrawiam,
Marta
Awatar użytkownika
kamikami26
1000p
1000p
Posty: 2045
Od: 14 maja 2013, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Umierający storczyk

Post »

A dwa tygodnie to nie za długo :?: :shock:
Przy słonecznej pogodzie podłoże szybko przesycha ;:224
I wydaje mi się,że jednak 15 min to troszkę za krótko,żeby korzenie się wystarczająco napiły i podciągneły wode w góre. Ja moje storcze mocze przynajmniej godzine co mniej więcej 5-8 dni w lecie.
Awatar użytkownika
Marta25
500p
500p
Posty: 567
Od: 4 lis 2012, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Umierający storczyk

Post »

Hmm, faktycznie 15 min to może być zbyt krótko, ja moje moczę tak 30-40 min, ale podłoże mi wolno przesycha więc czasami podlewam co tydzień, czasami co dwa tygodnie... Częstotliwość podlewania zalezy od tego, kiedy podłoże zdąży przeschnać, na co mają wpływ warunki jakie panują w domu. Korzonki na zdjęciu wyglądają na wilgotne, poza tym są zielone i wydają się zdrowe. Latem polecam zraszać delikatnie górną warstwę kory. Poza tym polecam nawóz dla storczyków, może być mineralny lub guano, choć guano ma tę zaletę, że jest naturalny i nie powoduje zasolenia podłoża. Może gdy zaczniesz nawozić zacznie szybciej wypuszczać keiki.
Pozdrawiam,
Marta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”