Żółknące liście storczyka

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
madzik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1346
Od: 27 gru 2007, o 09:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

puchiko - a w czym rośnie rośnie Twój storczyk? Jakieś to podłoże bardzo drobniutkie, wręcz miałkie powiedziałabym. W związku z tym pewnie nie zdąży przeschnąć między kolejnymi podlewaniami. Dlatego od razu zajrzałabym w korzenie, bo jest duże prawdopodobieństwo, że są pogniłe i dlatego liście wyglądają właśnie tak. Trzeba powycinać zgniłe korzonki, zostawić tylko zdrowe (twarde). Ranki przysypać węglem aptecznym lub cynamonem. Posadzić w odpowiednio przewiewnym podłożu do storczyków (jeśli worek jest nieprzejrzysty, to wybrać takie, żeby było jak najwięcej dużych kawałków kory - można wymacać :D ). Po posadzeniu przez parę dni nie podlewać aż ranki zaschną. Dobrze jest zwiększyć wilgotność wokół storczyka np. stawiając go na podstawce wypełnionej keramzytem, zalanym wodą. Storczyka postaw na drugiej, mniejszej podstawce po to, aby woda nie podsiąkała od dołu.
Phalaenopsis podlewa się jak ma srebrzyste korzonki, w doniczce nie widać kropelek wody, a doniczka robi się lekka.
Tyle na początek.
Ale generalnie zajrzyj w korzenie i pokaż ich zdjęcie - wtedy będzie można coś więcej powiedzieć.
Pozdrawiam
Magda
LINKI
Awatar użytkownika
puchiko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 18 sty 2009, o 13:41

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedź :) podłoże jest takie samo od początku, jeszcze go nie przesadzałam i może w tym tkwi problem mam nadzieję, że po zmianie ziemi wróci do "zdrowia"
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

Puchiko -myżlę, że te liście już się nie odratują i są na straty, ale jeśli uda się zachować jakieś zdrowe korzonki, to stroczyk może wypuści nowe już dobre liście i może coś nowego z boku?
Awatar użytkownika
puchiko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 18 sty 2009, o 13:41

Post »

jeżeli śnieżko masz rację to chyba mój pierwszy mały storczyk nie zostanie odratowany, przesadziłam go i zmieniłam mu podłoże. Niestety wszystkie korzonki, które znajdowały się w podłoży były zgniłe, obcięłam je i przysypałam, oczywiście nie podlewałam go ale mam jeszcze nadzieję, że odżyje
Awatar użytkownika
patrykgiel
500p
500p
Posty: 581
Od: 10 lut 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pleszew / Miami Beach

Post »

Witaj twojego storczyka zaatakowały skoczogonki nic trudnego do zwalczenia po prostu musisz go zestawić z tego gorącego parapetu i przesuszyć do granicy wytrzymałości więc musisz pilnować do momentu aż zaczną się leciutko marszczyć listka i wtedy pomoczyć czyli wstawić na 1 g do miski z wodą, male trupki wowyplywają
Awatar użytkownika
narval
100p
100p
Posty: 101
Od: 31 paź 2008, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Obciełam zażółkniętą cześć łodygi...zostal kikut na 15cm.....
Minęły miesiące....Podlewałam raz na tydzień...
Storczyk stał na parapecie południowo-zachodniego okna....
I tydzień temu zauważyłam zalążek nowego liścia.....(!!!!!! :) )
Ponadto na końcówkach łodyżek gdzie wcześniej były kwiaty,
pojawiły się zalążki nowych przyszłych kwiatków....
:)
Chyba wiosna zawitała!!!!!
Teraz zauważyłam że korzenie wierznie juz się nie mieszcza w doniczce...
Chciałabym przesadzić storczyka...a w zasadzie wsadziec dwa storczyki (te same) do jedne kwadratowej
doniczki...

W związku z powyższym mam znowu pytania:
kiedy najlepiej przesadzić? w co? można razem sadzać (sa w podobnych fazach wzrostu)?
jaka doniczka? ziemia to chyba nie problem widziałam w sklepie ziemie do strorczyków...

a może zrezygnować z przesadzania (ale jest im ciasno)... i tylko podlewać...

I najważniejsze pytanie: kiedy moje storczyki znowu zakwitną ??? juz sie nie moge doczekać :)
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Witaj Narwal ! :)
Sporo odpowiedzi na twoje pytania (i wiedzę dodatkową) znajdziesz TUTAJ
Kliknij po prawej stronie w okienko Phalaenopsis

I jeszcze parę moich uwag. Czy pisząc "korzenie wierzchnie już się nie mieszczą w doniczce" masz na myśli
korzenie powietrzne ? Jeśli tak, to one mają wystawać ponad powierzchnię podłoża.
Służą storczykowi do pobierania wilgoci z otoczenia.
Jeśli kupisz specjalne podłoże dla storczyków, sprawdź jakie ono jest. Czasem bywają z dużą domieszką
zwykłej ziemi do kwiatów. Takie nie powinno być. Można wtedy powybierać z niego grubsze kawałki kory,
a ziemię wykorzystać dla innych kwiatów.
Nie sadziłam też nigdy dwóch storczyków razem. Myślę, że problem może być, gdy jeden z nich zostanie porażony
przez jakieś choróbsko i wtedy trudno będzie bez szkody rozplątywać ich korzenie, przy konieczności przesadzania.

Pozdrawiam, Joanna
Awatar użytkownika
narval
100p
100p
Posty: 101
Od: 31 paź 2008, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Widzę, że obydwa storczyki wypuściły nowe liście.
A te korzenie o których mówię to chyba są te powietrzne, rosną do góry.
:)
Nie wiem, czy dobrze zrobiłam ciachając łodygę po przekwitnięciu kwiatków. Tam nic się nie chce odradzać :(
Mery2
50p
50p
Posty: 57
Od: 8 gru 2008, o 13:05
Lokalizacja: Opole

Post »

Zabka_Monis
1000p
1000p
Posty: 1060
Od: 17 maja 2010, o 09:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: pomocy

Post »

To wygląda jakby najstarszy listek po prostu najzwyczajniej w świecie miał odpaść. To naturalne u storczyków. Poczekaj aż on sam odleci - teraz cała roślina korzysta z jego substancji ;:108
Lecz z tego co widzę to nie jest najstarszy liść? Bo widzę niżej innego liścia zielonego, chyba że to liść basal keika? Basal keik to roślina wyrastająca u podstawy starszej rośliny :)
Druga opcja mogła by być taka, że woda dostała się do kącika i roślina zagniwa. Zraszasz ją?
Ale skłaniam się do tej pierwszej opcji :)
Awatar użytkownika
kasiunieczka_32
1000p
1000p
Posty: 1632
Od: 19 maja 2010, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: SOPOT

Re: pomocy

Post »

Bardzo niewyraźne są te zdjęcia, ale wg mnie ten listek zżółkł i oklapł ze starości i zaraz sam odpadnie. On jest najniższy, prawda? Jeśli pozostałe liście są zdrowe, z turgorem i bez plam, a korzenie jędrne i po podlaniu zielone, to nie ma się czym martwić.

-- 18 paź 2010, o 18:27 --

Moniu pisałyśmy w tym samym czasie :wink:
Awatar użytkownika
narval
100p
100p
Posty: 101
Od: 31 paź 2008, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Storczyk zaczyna żółknąć

Post »

Chcialam pochwalic się ze tego storczyka mam do dziś!

Bardzo chetnie na wiosne wypuszcza nowe liście, ale malo chetnie zakwita.
Nie podlewam nawozem, bo rok temu przesadzalam do nowej ziemi z substratem dla storczyków.

Co zrobic aby storczyk kwitł non stop a nie tylko raz do roku?
;:65
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk zaczyna żółknąć

Post »

Ale to niemożliwe, aby cały rok kwitł :P . Bo kiedy by miał robić inne rzeczy .
Równocześnie "sobie neda" :P aby pracować na liście , na korzenie i na kwiaty.Po kolei ...tak.
Piszesz ,ze nie nawozisz rok ... ;:24 to ciekawe ,bo na wodzie to i owszem przezyje wszystko;tylko efektów mało.
Storczyki ne wymagają intensywnego nawożenia .Jednak minimalne dawki są niezbędne. Po roku...nawozów w podłożu nie ma ..jest posucha.
Proszę poczytać o nawożeniu.
JOVANKA
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”