Co oznaczają dziwne liczby przy nawozach?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mary
100p
100p
Posty: 126
Od: 29 wrz 2006, o 09:53
Lokalizacja: Podlaskie

Co oznaczają dziwne liczby przy nawozach?

Post »

Co oznaczają dziwne liczby przy nawozach? Nie wiem, jak to odczytać i do czego to jest. ;)
Proszę, wytłumaczyć. ;)
pozdrawiam
M.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam :P

Mary- te magiczne symbole i cyfry występują w instrukcjach dla nawozów , wskazują ,jaka będzie suplementacja składników
w określonej dawce.
Oznaczenia:
N- nitrogen - AZOT
P- phosphorus - FOSFOR
K- pottasium - POTAS


dodatkowo mogą i wskazane jest , aby zawierały mikroelementy niezbędne roślinom
dla prawidłowego wzrostu--->jest informacja producenta,.

Za co odpowiadają:
- N - AZOT ---> niezbędny dla kondycji w okresie wzrostu,tworzenia nowych przyrostów
- P - FOSFOR--> niezbędny dla kwiatostanów/obfitość , trwałość, wybarwienie,kolory.
- K - POTAS---> generalnie odpowiada za kwitnienie i wydawanie owoców

Nawozy obecnie tworzone są wg formuły specjalistycznego stosowania - wystarczy
informacja /np.dla storczyków/ i to praktycznie jest wystarczające dla wprowadzenia.
Liczby są zawartością składników w jednostce miary .

o na tym, można byłoby zakończyć informację :P
*********************************************

Rozszerzenie tematu i wyjaśnienia:


Stosowanie nawozów w storczykach i innych kwiatach- w ogrodzie również , musi być poprzedzone analizą własną z jakim okresem rozwoju roślin mamy do czynienia.
W różnych okresach wegetacji potrzeby są zróżnicowane , stąd zalecenia stosowania
różnych formuł zamiennie, okresowo.
Stosowanie jednego nawozu tzw.zbilansowanego np NPK.30-10-10 też nie jest naganne, niemniej jednak , tak do końca nie będziemy pewni ,czy nie występuje deficyt jakiegoś składnika --->a efekty niedoboru :roll: bywają po czasie, nieodwracalne.

Często taka formuła 30--10-10 jest niezbędna i optymalna dla storczyków uprawianych w podłożu korowym -gross azotu *idzie *na konsumpcje nie przez roślinę, ale !! na rzecz rozkładu kory.
Czytając cyfry--> można wywnioskować którego składnika jest więcej i co on uczyni :P
czasami.... cyfry są w różnej wielkości- różnie producenci podają ,
Dla naszego celu analizujemy PROPORCJE---->czyli czego jest więcej.

Pewnie to skomplikowane ;:111 , ale cóż.. rozszerzyłam informacyjnie ponieważ w zalewie ilości nawozów na rynku ,to teraz :roll: dopiero można się pogubić.
Oceniam, że dla samych storczyków , w roku mamy na bank 3-5 rodzajów.


Problem nawożenia jest prawie kluczem do sukcesów w uprawie wszystkiego-

jak się kierować ? w wyborze nawozów:
;:17


-generalnie więcej azotu stosuje sie w okresie kiedy pokazują się nowe przyrosty /liście , nowe małe roślinki *przybyszowe*/
-fosfor i potas wprowadzamy pod koniec tego okresu wzrostu
-nie stosujemy nawożenia w okresie koniecznego i wymaganego przez roślinę okresu spoczynkowego
-w roślinach ogrodowych /np.rodendrony/ nie przedłużamy nawożenia azotowego na okres letnio-jesienny, aby nie osłabiać kondycji ich , na przetrwanie zimy.
- dla storczyków minimalizować dawki (1/4 - 1/2 zalecanej), warto.... stosować przepłukiwanie podłoża przed zastosowaniem
mikstury z nawozami dla ochrony korzeni przed "uderzeniem" chemią /łagodniejsze przyswojenie roztworów/




ufffff- powstał ciężki kawałek do czytania ;:108


pozdrawiam ;:100 Jovanka
Awatar użytkownika
Mary
100p
100p
Posty: 126
Od: 29 wrz 2006, o 09:53
Lokalizacja: Podlaskie

Post »

Dziękuję bardzo ;)
pozdrawiam
M.
Awatar użytkownika
Pawel42
500p
500p
Posty: 522
Od: 6 maja 2014, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA
Kontakt:

Re: Co oznaczają dziwne liczby przy nawozach?

Post »

Witam w wątku.Miałem dość osobliwy przypadek z nawozem.Myślę tu o aplikatorze firmy Agrecol do storczyków oczywiście.Zgodnie z tym co napisano odłamałem końcówkę w kilku aplikatorach i biłem w glebę tym grotem.Otóż po dwóch dniach jeden z nich opróżnił się całkowicie! ;:oj Płyn znalazł się w podstawce! Pytanie brzmi,czy należy tam go pozostawić licząc na to że roślina będzie go pobierać czy też usunąć natychmiast?? Myślę,zakładam że to defekt samego aplikatora spowodował? Jak myślicie?
Paweł
Wiele tracimy wskutek tego że przedwcześnie uznajemy coś za stracone /Johann Wolfgang von Goethe/
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”