Keiki (nowy przyrost) - porady

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
deissy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1772
Od: 22 sie 2008, o 17:28
Lokalizacja: Nowa Brzeżnica/Dworszowice

Re: Storczyk z małą szczepką (keiki)

Post »

a ja mam takiego delikwenta,dostałam z misją uratowania.Problem taki że nie ma ani jednego liscia.Tylko na pędzie dwa keiki,jeden ma maciupkiego korzonka : Da rade? Przepraszam za "doniczki" są tymczasowe
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Shan-lee
100p
100p
Posty: 157
Od: 6 mar 2012, o 22:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Czyżby odnóżka?

Post »

Wczoraj patrzę, a tu na kikutku od mojego storczyka mikro listek :D Jestem w szoku powiem szczerze. Zawsze jak storczyk przekwitł obcinałam łodygę nad 3 "kolankiem" nie wiem jak to się fachowo nazywa. Potem reszta usychała i ucinałam przy ziemi. Ale tym razem te łodygi nie uschły i pojawił się listek. Co dalej mam z tym zrobić ? :)
Awatar użytkownika
mara
200p
200p
Posty: 475
Od: 24 lip 2013, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czyżby odnóżka?

Post »

Rośnie Ci keiki :) Nie ruszaj go, nie obcinaj na razie.
Callanthe
1000p
1000p
Posty: 2212
Od: 19 mar 2013, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Czyżby odnóżka?

Post »

To jest keiki. Musisz poczekać aż urośnie i wypuści ze 3-4 zdrowe korzonki, wtedy będziesz mogła go oddzielić, włożyć do nowej doniczki i będziesz miała drugą, taką samą roślinkę :wit
Pozdrawiam, Pati :wit
Moje storczyki: cz. I II
sprzedam
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Re: Czyżby odnóżka?

Post »

Dodam, że usamodzielnić możesz dopiero, gdy te korzonki będą miały ponad 5 cm długości. Inaczej keiki zmarnieje.
Awatar użytkownika
IwonaJ
500p
500p
Posty: 581
Od: 9 lis 2012, o 18:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Storczyk z małą szczepką (keiki)

Post »

Mój storczyk ma już sporą szczepkę-keiki. Trzy spore korzonki. Zbieram się już do odcinania i sadzenia. Mam podłoże po "upadłym" storczyku i zapewne go wykorzystam.
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Storczyk z małą szczepką (keiki)

Post »

Iwonko, to podłoże ze spadku po innym storczyku koniecznie przesiej przez doniczkę, odsiany "piach" wyrzuć. Pozostałą korę warto przelać kilkukrotnie wrzątkiem, by pozbyć się ew. szkodników czy chorób. Tak spreparowaną korę możesz spokojnie wykorzystać. Pokaż na fotki jak to wyszło, może komuś się to przydać w przyszłości :)

Powodzenia!
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Awatar użytkownika
IwonaJ
500p
500p
Posty: 581
Od: 9 lis 2012, o 18:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Storczyk z małą szczepką (keiki)

Post »

Tak zrobię Kamila, dzięki za radę z tą "segregacją" w doniczce
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Nowy przyrost? /keiki - porady/

Post »

Aga, nie denerwuj się i nie ironizuj- nikt nie pracuje tutaj na stałe w poradach. Udzielamy wskazówek wedle posiadanego czasu i wiedzy.

Minęło parę dni od kiedy zamieściłaś Twój post- napisz, jak dziś się ma to keiki- pokaż fotki. Jak wyglądają jego listki, na pewno straciły turgor przez brak korzeni.

Dla mnie sprawa jest trudna- maleństwo bez korzeni, nie wiadomo jak wygląda od dołu, czy ma stożek wzrostu? Nie pokazałaś go w całej okazałości, więc mogę Ci powiedzieć tyle co sama potrafiłabyś wywróżyć z fusów.
O ile ma tzw. "dupkę", zaokrąglony dół, jakie miewają zwykle keiki, to jest szansa, że wypuści korzonek. Ale p.w., ze będziesz o nie bardzo dbać, raczej lekko zamgławiać niż podlewać, bo wodę może czerpać tylko przez liście!

Pomogłam choć trochę??
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Nowy przyrost? /keiki - porady/

Post »

Myślę, że na takim etapie zrobiłaś wszystko co mogłaś. Niestety często "przeżycie" storczyka nie zależy tylko od nas i od tego jak się nim zajmiemy ale i od samej roślinki, na ile jest w stanie w ogóle wegetować. Tym bardziej, że Twój storczyk jest malutki i zupełnie niegotowy jeszcze do usamodzielnienie, więc wiele teraz zależy od niego i tego jak szybko wypuści jakieś korzonki. Mi sphagnum również zaczęło w ostatnich dniach pleśnieć.. widocznie zbyt mocno je przelałam, teraz kiedy idzie jesień, wystarczy je lekko zraszać. Jeśli bardzo korci Cię by mu jeszcze jakoś pomóc to staraj się go lekko zraszać po listkach albo przecierać nasączonym wacikiem, by nie moczyć dodatkowo sphagnum, miękka woda z odrobiną nawozu, który ma w swoim składzie przewagę azotu. Ja ostatnio do takich małych siewek kupiłam Peters Professional Plant Starter, jest to nawóz dedykowany właśnie młodym roślinkom, bo ma pobudzić je do produkcji korzonków :) Nie wiem na ile to zasługa nawozu, ale miniaturka, która stała u mnie jak zaklęta już dłuższy czas, na dniach zaczęła wypuszczać dwa nowiutkie korzonki :) Oczywiście z nawozem (każdym!) nalezy być bardzo ostrożnym, bo przenawożenie może być fatalne w skutkach.

Co do Twojego maluszka, zastanawiam się, czy nie byłoby mu lepiej w jakimś słoiku, gdzie leżałby luźno na mchu. Ja w ten sposób uratowałam małą siewkę bez żadnego korzonka, a dziś ma 5 nowych i już siedzi w doniczce z mchem :) Tylko ja reanimację rozpoczęłam wiosną, jesienią nie wiem jaki dałoby to skutek.. Chyba, ze słoik postawisz w cieplejszym miejscu :) Wydaje mi się po prostu, ze taki maluch wymaga wysokiej wilgotności powietrza, jeśli nie ma żadnego korzonka a taki słoik dałby mu namiastkę warunków szklarniowych. Słoik należy szczelnie zamknąć np. folia spożywczą ale co dzień obserwować, czy nie pojawia się pleśń. U mnie pojawiała sie tylko gdy chciałam w ten sposób potraktować dorosłe falki, bo te zwykle maja jakieś stare niedocięte usychające elementy jak np. kawałek starego pędu, które szybko pleśnieją. W przypadku takich maluszków nie powinno się nic dziać, warto go wcześniej wykąpać w wodzie z dodatkiem jakiegoś fungicytu :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Nowy przyrost? /keiki - porady/

Post »

ależ zaglądaj do niego częściej, bo teraz jesień, chłodniej, więc łatwiej o pleśń :) Ja moją siewkę doglądałam każdego dnia ale przez słoiczek a z obawy wietrzyłam ją co trzy dni, ale jak widziałam z czasem, ze nic złego się nie dzieje to wydłużałam czas do następnego wietrzenia aż w końcu otwierałam słoik raz na trzy tygodnie by sobie dokładnie siewkę obejrzeć :) Gdyby Ci coś nieporządanego zaczęło narastać to po prostu zostaw słoik otwarty. Mech musisz dobrze odcisnąć, on ma być tylko wilgotny, nie mokry :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Nowy przyrost? /keiki - porady/

Post »

kurcze to sama nie wiem ;:174 Może lepiej wyczyść go z tej pleśni i zostaw tak jak był.. Może do takich warunków już przywykł.. Przepraszam, chciałam pomóc :roll:
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Nowy przyrost? /keiki - porady/

Post »

Mój też był szczelnie zamknięty, tylko wtedy nie ma potrzeby, by go jeszcze zraszać, bo ta woda nie odparuje. No i nie powinien być wsadzony do sphagnum tylko luźno na nim położony, bo wilgotne sphagnum ma tylko parować :) Może po prostu już jest za chłodno na taką metodę reanimacji.

A z niej już na pewno nic nie będzie? Spleśniała czy zgniła? Bo pleśni możesz się pozbyć przepłukując szczepkę w wodzie z dodatkiem środka grzybobójczego, natomiast jeśli zgniła, to chyba nic już nie można zrobić :roll: Nie dziękuj, bo w niczym nie pomogłam :roll:
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”