Keiki (nowy przyrost) - porady

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kamikami26
1000p
1000p
Posty: 2045
Od: 14 maja 2013, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Co może być?

Post »

Witam.Zauważyłam wczoraj podczas przesadzania takie coś i mam pytanie co to może być :?:

Obrazek
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co może być?

Post »

Może basai keik wplątany w korzenie?

Jak przesadzałaś, to zauważyłaś tylko ten listek, czy było coś jeszcze?
Awatar użytkownika
kamikami26
1000p
1000p
Posty: 2045
Od: 14 maja 2013, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Co może być?

Post »

Kasiu to rośnie obok małego basal keiki i tylko to było :shock:
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co może być?

Post »

:D
w tym wątku opisałam zjawisko rozmnażania w skrócie.... ---> http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 3#p3373213
- cokolwiek wyrasta jest procesem naturalnym, zwłaszcza w Phalaenopsis merystemy znajdują się prawie we wszystkich częściach rośliny - eksplantaty/wycinki tkanek/ z nich dają początek życia nowym roślinom podczas sterowanego procesu rozmnażania metodą kultur tkankowych in-vitro..

Powód samoczynnych prób rozmnażania przez roślinę / basal keiki, keiki/ zawsze ma swoje podłoże;zazwyczaj "po stresowe"-
/pojemne określenie /.
Natomiast :roll: żywotność "wyrostka" jest bardzo zależna od wielu czynników ;bywa też ,że... zamiera
A ....przeważnie jest jest długo niewiadomą.

Sądzę,ze informacja przybliża w skrócie powód wątpliwości - jest wystarczająca :roll: aby wiedzieć o zjawisku ...
Dla bardziej dociekliwych polecam literaturę tematu.

Pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
kamikami26
1000p
1000p
Posty: 2045
Od: 14 maja 2013, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Co może być?

Post »

Dziękuje Jovanka za wiadomość ;:180

Tego storczyka kupiłam w sobote w Castoramie więc nie wiem jaka była jego przeszłość,ale z pewnością nie przyjemna skoro postanowił się drugi raz rozmnożyć ;:108

Wczoraj jak go przesadzałam to wyrzuciłam mnóstwo pociętej gąbki i kore w symbolicznej ilości...
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Co może być?

Post »

no cóż.. bardzo chciałaś się doczekać "dzidziusia" to masz ;)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
kamikami26
1000p
1000p
Posty: 2045
Od: 14 maja 2013, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Co może być?

Post »

chciałam,fakt ale takiego swojego ;:224

No ale jak już jest to pozostaje tylko się cieszyć :tan :tan :tan

W dodatku nie tylko jeden "dzidziuś" bo na tym kwiatuchy są dwa większe i ten co teraz wychodzi :;230 :;230 ;:306 ;:306

Zakup idealny :;230 :;230 :;230
vaire
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 cze 2013, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ułamana łodyga z keiki

Post »

Witam Was!
Jestem na tym forum po raz pierwszy, gdyż szukam porady w związku z phalaenopsisem - dotychczasowe poszukiwania w internecie nie przyniosły rezultatów. Sprawa wygląda tak: wczoraj mama przyniosła z pracy ułamaną łodyżkę, na której wyrasta keiki. Niestety, maleństwo nie ma jeszcze korzonków. Cały kwiat podobno zaczął usychać, łodyga sama się ułamała (tak przynajmniej zrozumiałam). Póki co łodyżka stoi w szklance z wodą - nie jestem pewna czy to odpowiedni sposób na jej przechowanie. Poniżej zamieszczam link do zdjęcia. Czy jest szansa żeby uratować keiki?
Z góry dziękuję za rady :)

http://i.imgur.com/m9eHlpJl.jpg - cała łodyżka
http://i.imgur.com/tPtWHnql.jpg - zbliżenie (przepraszam za słabą jakość zdjęcia)
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Ułamana łodyga z keiki

Post »

Obawiam się, że storczyk nie da rady :( Jest za malutki.. ale niech wypowie się ktoś kto miał keiki ..
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
anetka12
100p
100p
Posty: 135
Od: 4 kwie 2013, o 12:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Ułamana łodyga z keiki

Post »

Szklanka z wodą to dobry pomysł. Mam taką samą sytuację i malutkie keiki w wypuściło kolejny listek:). Na pewno będzie rosło o wiele dłużej niż gdyby pęd dalej rósł na starej roślinie ale całkiem możliwe, że sobie poradzi.
of course you should be afraid of the dark, you know what's out there...
moje storczyki
pozdrawiam, Aneta
Awatar użytkownika
Dusiaaa
1000p
1000p
Posty: 1163
Od: 4 cze 2012, o 08:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Ułamana łodyga z keiki

Post »

Też włożyłabym do wysokiej szklanki z wodą i odrobiną odżywki, może sobie poradzi. ;-) Nie miałam takiej sytuacji, ale jak złamałam pęd, to w szklance długo jeszcze kwitł i rozwijał nowe pąki. Może i tu sie uda :-D
=> zapraszam na storczyki po mojemu<=

Marzy mi się: Bellina, Piccolo red, Black Bird,Vanda i więcej parapetów
Awatar użytkownika
Marta25
500p
500p
Posty: 567
Od: 4 lis 2012, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ułamana łodyga z keiki

Post »

Nie miałam takiej sytuacji, ale w związku z tym, że mam różne doświadczenia z keiki, to się wypowiem. Roślinka jest bardzo mała, bez korzonków, więc będzie ciężko, ale warto spróbować. Na Twoim miejscu wsadziłabym roslinkę do szklanki z wodą, tak jak radzą dziewczyny. Jeden z keiki, który do mnie trafił, był zbyt wcześnie odseparowany, z małym nadłamanym korzonkiem. Wsadziłam go do podłoża i po kilku miesiącach zgnił. Dlatego wsadzanie roślinki bez korzonków do podłoża odradzam. Drugi, zbyt wcześnie odseparowany, z zaledwie jednym korzonkiem (też umieszczony w podłożu), ma się bardzo dobrze, korzonek rośnie, a w miedzyczasie wypuścił basal keiki... Storczyki to twardzi zawodnicy, lubią nas zaskakiwać :D Mam nadzieję, że poinforujesz nas, jak roślinka się rozwija :D
Pozdrawiam,
Marta
mini87
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 cze 2013, o 23:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk z małą szczepką (keiki)

Post »

Obrazek
Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

na zdjeciu 1 jest widok na moje 2 kleiki
2 i 3 jest ten sam ale inny widok
4 i 5 to jest kleik co widac na 1 zdjeciu z tylu

I tu mam pytanie czy moge je juz posadzic czy lepiej czekac dlugo nic sie nie dzialo z nimi ostatnio jeden puscil dodatkowo listek a ten tylni listek i jeden kozonek musze nadmienic ze obecnie jeszcze listek wyyszedl widac na zdjeciu no i obecnie kwitnie.
2 pytanie przeprowadzilam sie i po remoncie z moich 30 ochidei zostalo tylko 6 puszczaja listki i korzonki ale od dawna nie kwitno do 12 pada do pokoju slonce pozniej juz jest ciemniej nie wiem czy przez to czy przez chorobe ktora byla dziwna bo przy lodydze zaczely mi usychac listki a przed remontem normalnie mi kwitly ;( bardzo prosze o odpowiedz co do moich kleikow i co zrobic aby reszta znowu mi kwitla.Jeden znowu musze wyrzucic dostalam na dzien matki i znowu wszystkie listki usly przy lodydze nie cale ale tak jakbym je obciela nozyczkami mial ktos podobnie
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”