Keiki (nowy przyrost) - porady

ODPOWIEDZ
malgosia_mp
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 mar 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co mi tu wyrasta? Keiki?

Post »

Cześć,
piszę z takim zapytaniem: powierzyłam koleżance mojego storczyka na przechowanie i wczoraj do mnie wrócił po około pół roku i na pędzie wyrasta chyba keiki ale w ogóle nie ma korzeni, powinnam go zostawić licząc, że korzenie urosną czy odciąć go od pędu, który z jednej strony jest zaschnięty?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
proszę o jakieś podpowiedzi :)
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co mi tu wyrasta? Keiki?

Post »

Witam,
Po pierwsze zdjęcia są ponadwymiarowe;należy je zawsze zmniejszyć Wymiar wg wymogów regulaminowych
640x480px to wystarcza...A, do tematu...wystarczy jedno dobre zdjęcie poglądowe.

Po drugie /jak w pytaniu/.....to dopiero początek keiki.
Aby rozdzielać keiki od rośliny macierzystej muszą być korzenie.W innym przypadku, szanse są prawie zerowe aby roślinka dała sobie radę.
Więc..pielęgnacja storczyka powinna iść w tym kierunku aby... keiki było w najlepszej kondycji z korzeniami dł.~5-7cm.
Wszystko zgodnie ze sztuką uprawy i wymaganiach tych roślin.
Storczyk jest hybrydą Phalaenopsis - tym tropem szukaj informacji.


Przejrzyj sekcję - o keiki jest kilka tematów.

Ten temat zostanie włączony również do istniejącej tematyki.

Pozdrawiam JOVANKA
malgosia_mp
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 mar 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co mi tu wyrasta? Keiki?

Post »

dziękuję za odp, za zdjęcia przepraszam, to moje początki na forum ;) mam jeszcze jedno pytanie w takim razie: roślinka (zresztą jak 3 pozostałe) zostały wysadzone z plastików do ceramicznych doniczek i niestety koleżanka wsadziła je w zwykłą ziemię dla kwiatków (w dobrej wierze ale niestety bardzo pogorszyło to ich stan), przesiedziały w tej ziemi prawie pół roku, 3 roślinki od razu przesadziłam do kory (wycinając niestety prawie wszystkie korzenie które były pognite i martwe od ziemi) a tego z keiki bałam się przesadzać bo nie wiem czy mała roślinka to przeżyje? Nie mam jak zrobić zdjęcia korzeniom bo kwiatek jest w ceramicznej doniczce ale podejrzewam, że tak jak u pozostałych storczyków ich stan jest fatalny. I teraz moje pytanie: czy tego storczyka z keiki też powinnam przesadzić do kory, pozbywając się przy tym większości korzeni roślinki czy ją zostawić tak jak jest?
pozdrawiam
Gosia
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co mi tu wyrasta? Keiki?

Post »

Ziemia nie jest właściwą dla storczyków; i dobrze,ze o tym wiesz....

A przesadzanie.....w sumie niewiele ryzykujesz .A, keiki i storczyk na pewno będą miały lepszy byt w podłożu dla storczyków. Stanu korzeni nie zmienisz- jak są złe to trzeba ciąć .Im większa resekcja tym większe osłabienie .
Ale wierzyć trzeba, że ( mimo wszystko) storczyk da sobie radę i nie odrzuci keiki . Albowiem :D ich siła życia... nigdy nie jest wiadoma..
Keiki to w większości ....symptom niedogodności głównej rośliny; w sytuacji stresowej ratuje się potomstwem/pogorszenie, utrata korzeni itp.../
Więc....to wcale nie jest takie osiągnięcie czy wręcz chwała ...dla storczykarza.
Wyjątkiem :roll: są tylko niektóre falenopsisy,które taką cechę rozmnażania mają a w genach.

Pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
cattreen_w
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 5 lis 2012, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk z małą szczepką (keiki)

Post »

Witam,

dzisiaj ja chciałam się Wam pochwalić moim storczykiem i jego "maleństwami" :) Kwiatuszek stał sobie długo na parapecie i nic się nie działo od kiedy przekwitł po jakimś czasie od zakupu.. Powoli traciłam już nadzieję, że znowu zakwitnie, postanowiłam jednak przyciąć mu pędy, ponieważ gdzieś wyczytałam, że pobudza to storczyki do wzrostu i kwitnienia i czekałam cierpliwie co się będzie działo... pewnego dnia podchodzę do mojego szczęścia, patrzę a tu na obydwu pędach coś się dzieje, oczka zgrubione, myślę sobie: "Hurrraaa !!! Będzie kwitł" ;:oj .. ale jakieś dziwne te kwiaty rosły, coś mi nie pasowało, po jakimś czasie zorientowałam się, że mój storczyk zwariował i zamiast kwiatów wypuszcza nowe liście na pędach.. ;:14 trwało to jakiś czas, kilka miesięcy zanim wszystkie trzy keiki się uformowały i wypuściły korzenie.. a ja już się pogodziłam, że będę miała takiego dziwaka i postanowiłam nic z tym nie robić. Teraz przebieram z nogi na nogę i nie mogę się już doczekać, kiedy to cudo zacznie kwitnąć, ponieważ keiki wypuściły w sumie 5 pędów, z czego jeden aż 3 na raz !!! ;:138 Natura potrafi się jednak odwdzięczyć :tan Poniżej załączam kilka zdjęć...

Obrazek Obrazek
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk z małą szczepką (keiki)

Post »

cattreen_w -gratuluję ;:138 .
Zjawiskowo już wyglądają keiki a,jak zakwitną to dopiero będzie spektakl.
Nic nie piszesz "jak i czy pomogłaś " bo trafić na taką płodną hybrydę to sztuka.
Napisz coś więcej o....

Pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
cattreen_w
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 5 lis 2012, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk z małą szczepką (keiki)

Post »

Dziękuję za miłe słowa :) Sama nie wiem jak pomogłam :tan Jak już wspomniałam przycięłam pędy, które kilka miesięcy stały w bezruchu, początkowo chciałam je uciąć przy samej ziemi, ale wyczytałam, że trzeba dać im szansę, a nuż coś tchnie je do życia :) ucięłam więc tylko trochę, a dokładnie uschnięte końcówki oraz wsadziłam pałeczki nawozowe do kwiatów kwitnących i podlałam... w sumie to tyle z moich zabiegów, nie jestem biegła w hodowli storczyków, szczerze to nawet trochę bałam się je uprawiać, bo raz gdy jednego podlałam za mocno zrzucił wszystkie kwiaty ;:145 poza tym od czasu do czasu nacieram liście skórką z banana, ponoć je to odżywia... ;:162 taką radę dała mi babcia, której storczyk nieustannie kwitnie.. wydaje mi się, że głównym motorem napędowym było jednak podcięcie pędów... na pewno nigdy to nie zaszkodzi, więc warto spróbować.. Gdy koleżanka obcięła pęd przy samej ziemi jej storczyk po pewnym czasie puścił całkiem nowy, więc chyba gdy nic z nimi nie robimy, storczyk popada w pewną stagnację.. ale to tylko moje osobiste wywody :) z niecierpliwością czekam, aż maluchy zakwitną, to wtedy wrzucę jakieś fotki, o ile wcześniej nie rzucę na nich uroku tym zachwytem hehe :lol:
Natalia87
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 kwie 2013, o 08:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Co zrobić z takim "osobnikiem" ?

Post »

Witam.
Mój storczyk szaleje.
Właśnie kończymy nasze półroczne kwitnienie.
Ale mamy również już dość długo ( keiki) - nie wiem czy dobrze zapamiętałam nazwe. Nie wiem co z nimi zrobić. różne są szkoły.
Doradźcie prosze.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Co zrobić z takim "osobnikiem" ?

Post »

W przypadku keiki szkoła jest tylko jedna, usamodzielniamy roślinkę, gdy ma minimum trzy dość długie korzonki, a Twoje maluchy maja je z pewnością :D Keiki oddzielasz od rośliny macierzystej odcinając je z kawałkiem pędu, na którym rośnie i wsadzasz do małej doniczki z odpowiednim dla storczyków podłożem. Ten kawałek pędu jest dla młodej rośliny rezerwuarem wody i substancji odżywczych :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Natalia87
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 kwie 2013, o 08:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co zrobić z takim "osobnikiem" ?

Post »

Czyli ten pęd na którym są keiki muszę pociąć tak? żeby keiki go miały?
I co potem z nimi?
doniczka, kora, keik i tyle?
Nie chciałabym ich zmarnować!
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Co zrobić z takim "osobnikiem" ?

Post »

Tak, pęd na którym rosną musisz poświęcić :) Obcinasz tak, aby każde keiki miało kawałek tego pędu, tak ze 3/4 cm. W ten sposób nie uszkodzisz keiki :) Jak obetniesz, to sadzisz keiki do doniczki jak każdego storczyka. Doniczka musi być odpowiednio mała, bo storczyki lubią ciasnotę, i przezroczysta abyś widziała korzonki i wiedziała, kiedy podlać, podłoże odpowiednie dla storczyków i to wszystko :) Będziesz miała nowe roślinki w ten sposób :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
cattreen_w
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 5 lis 2012, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk z małą szczepką (keiki)

Post »

Pamiętacie mojego szalonego storczyka z masą pąków na keikach ?? :) Obiecałam, że wrzucę zdjęcia, gdy już zakwitnie :) Tak więc dotrzymuję słowa i poniżej kilka dzisiejszych fotek, mam nadzieję, że Wam się spodobają :)

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek


Jak widać na jednym ze zdjęć, storczyk niedawno wypuścił jeszcze pęd główny, oprócz pędów na keikach.. :D Nie wiem czy on to przeżyje, utrzymać taką ilość kwiatów to nie lada sztuka :) Pozdrawiam serdecznie wszystkich storczykowców :)
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Storczyk z małą szczepką (keiki)

Post »

Piękny, jestem pod ogromnym wrażeniem, zastanawia mnie czy to połączenie genów konkretnego egzemplarza i umiejętności, czy same umiejętności opiekuna ;:oj a może jakiś nawóz?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”