Keiki (nowy przyrost) - porady

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Słuchajcie, co zrobić z takimi dwoma delikwentami? Oba wypuściły po kilka basal keiki.

W pierwszym przypadku przez długi czas sobie elegancko rosły, aż nagle tatuś zaczął masowo gubić spodnie liście czego efekt widać na zdjęciu - długi goły pień wystający z podłoża. Jakiś czas później dzieciaki też zaczęły gubić liście - jednego już praktycznie nie ma.. Tatuś w międzyczasie nawet puścił pęd kwiatowy, ale bardzo szybko kwiaty opadły a pęd właśnie usycha.
Jest też wypustka poniżej ostatniego liścia, która wydaje się być zalążkiem kolejnego pędu kwiatowego, ale od kilku tygodni się wcale nie rozwija..
Rozsadzić te maluchy? Korzenie niby mają, ale nadal są takie malutkie..


Obrazek

Numer dwa natomiast wypuścił dwa. Wyrastają z trzonu i rosną poziomo w dwie przeciwne strony z tego samego miejsca. Przez ponad rok, albo i lepiej nie wypuściły praktycznie korzeni, za to też co jakiś czas gubią liście.
Obrazek
Awatar użytkownika
Pola22
100p
100p
Posty: 178
Od: 8 lip 2013, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Ogólnie na 1 zdjęciu to bym przesadziła cała roślinę wraz z keikami. Ale nie wiem jak to wyjdzie, bo przydało by się ją odmłodzić, chyba że maluchy do wiosny wypuszczą jeszcze jakieś listki i przynajmniej 4 korzonki. Drugie zdjęcie to czasami nie wyrasta temu storczykowi pęd ze środka? Jeśli te drugie nie mają korzonków to nie warto rozdzielać.
Pozdrawiam Paula
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Tak, drugi storczyk od nowości miał pęd ze środka, co ciekawe z liściem (nie keiki) na pierwszym oczku.
A maluchy wylazły na boki, rosną równolegle do parapetu i nie wypuszczają ani korzeni, ani pędów, za to zajmują coraz więcej miejsca na boki.
Awatar użytkownika
Pola22
100p
100p
Posty: 178
Od: 8 lip 2013, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

To ten drugi storczyk i tak umrze kiedyś, bo już liści nie wypuści (ale może więcej keików popuszcza). Nie przesadzaj keików póki nie będą miały po 3- 4 korzenie. Proponuje podkarmić je nawozem compo (takie różowe buteleczki), szybko po nim storczyk wypuszcza korzonki i liście. Na wiosne przesadzić jak będa miały sporo korzonków :)
Pozdrawiam Paula
Awatar użytkownika
Pola22
100p
100p
Posty: 178
Od: 8 lip 2013, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Czy to bedą keiki ?
Obrazek
Pozdrawiam Paula
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Niekoniecznie, czasami jak rośnie pęd to się "rozkrzewia" na samym końcu. Moja mama tak miała w jednym ze storczyków.
Awatar użytkownika
Pola22
100p
100p
Posty: 178
Od: 8 lip 2013, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Ale to tak dziwnie się rozkrzewia...
Pozdrawiam Paula
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Gdzieś w moim starym wątku już zamkniętym umieściłam fotkę dziwnie rozkrzewiającego się pędu. Mogę się oczywiście mylić ale moim zdaniem rozkrzewia się na końcówce pędu.
Stiwona
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 1 lis 2015, o 18:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Witajcie,
dopiero co się zarejestrowałam :wit i postanowiłam rozpocząć od tego wątku, ponieważ jestem mamą "storczykowego przedszkola" ;:4
Wczoraj poszukując porad w sprawie storczyków zajrzałam na to forum i wyjść nie mogłam, tyle ciekawości tutaj i taka sympatyczna atmosfera, i tylko pisać.
A teraz moja krótka historia o "przedszkolu". Mając mieszkanie bez parapetów nie mogłam się rozbujać z kwiatami pokojowymi, więc niewiele ich miałam. Pięć lat temu otrzymałam mego pierwszego storczyka, od znajomej otrzymałam kilka hodowlanych porad i to wszystko. Serca do niego wielkiego nie miałam, aż do czasu, gdy ponownie u mnie zakwitł. Był zwykle fioletowy i niezwykle bujny, i mój! Tak się zaczęło.
W pracy koleżanka miała takiego pachnącego i ze zwisającymi korzonkami, taka piramidka. Korciły mnie te korzonki i chęć eksperymentów, więc ułamałam taką mała szczepkę, za pozwoleniem, i wsadziłam ją na kilka dłuuuuugich dni do wody. Nie zgniła, więc doczekała się ta mała roślinka własnej doniczki i nawet ziemi dla orchidei. Jakoś ciężko było jej ruszyć, ale po przeszło roku pokazał się malutki kwiatuszek. Ileż sprawił mi radości! Teraz jest dorodnym storczykiem. Aby było ciekawiej, ta pierwsza gałązka uschła i chciałam ją usunąć wyrywając...a tu ;:oj malutki keik! Od wczoraj wiem, że nazywa się to keik ;:173
Posadziłam go od razu do ziemi i dziś ma już dwa listki :)
Przed ok. 15 miesięcami przeprowadziłam inny eksperyment. Moja dobra znajoma ma dość pokaźną kolekcję już wiekowych storczyków i niektóre z nich wypuściły keiki. Nie wiedziała, co z nimi zrobić, więc chętnie mi je dała, abym dalej eksperymentowała, ponieważ podobno mam rękę do roślinek. Ale ja tylko korzystam z jakiejś mojej znikomej wiedzy rolniczej, miłości do natury i modlitwy, aby Stwórca te roślinki błogosławił. W taki oto sposób mam dziś 6 przeze mnie wyhodowanych storczyków, z których 4 już zakwitły :heja 2 są jeszcze malutkie.
Dwa inne, które ktoś chciał wyrzucić, są na reanimacji. A najstarszego, tego otrzymanego, zostawiłam znajomej. Czasami za nim tęsknię. W styczniu przeprowadzałam się i kwitnącego wieźć w samochodzie 600km było ryzykowne, więc jej zostawiłam w prezencie.
Zdjęcia zamieszczę, gdy już "otrzaskam" się z tym forum.
Stiwona

Miłośniczka natury
eni_gmatic
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 17 mar 2015, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Witajcie,

a ja mam pytanie dotyczące postępowania ze storczykiem Dendrobium Nobile i jego keikami. Wyrosły mi trzy... na szczycie rocznych przyrostów. Mają (jak już widać na zdjęciu) swoje 3-5 cm korzenie. Chciałabym je usamodzielnić i przesadzić do nowych doniczek ALE moje Dendrobium jest własnie w okresie kwitnienia i wypuściło mnóstwo pąków.

I tak oto moje pytanie brzmi: Czy można oddzielać keiki i mamusi podczas okresu kwitnienia? Czy należy zaczekać z tym do końca tego okresu i opuszczenia kwiatów?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam ciepło!
Aga
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Wydaje mi się ze to w niczym nie przeszkadza.
katharina
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 26 mar 2013, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Witajcie,
dziś podczas moczenia moich storczyków zauważyłam, że jeden z nich wypuścił keiki... praktycznie na dnie doniczki w korzeniach. Jest tam już jeden rozwijający się listek, którego oczywiście zalałam... :|
Pytanie, czy to keiki ma szanse na przeżycie i jak mam się z nim obchodzić, skoro jest tak głęboko w korzeniach?
Skalniaczekk
200p
200p
Posty: 228
Od: 2 sty 2015, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Chorzów

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Witaj. Nie miałam styczności z keikami, ale chyba skoro tam wyrósł, to mu pasuje... a jak nie, to podniosłabym wyżej część, z której wyrasta. Ale specjalistą odnośnie keiki nie jestem. :roll:
Pozdrawiam ~ Monika - Skalniaczekk :- )
Mój parapet
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”