Keiki (nowy przyrost) - porady

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Ja swoje oddzieliłam po ponad roku, a teraz czekam aż kolejny maluszek urośnie. :D
Miał 5 długich korzeni i trzy liście, z czego jeden był taki nie wyrośnięty. Ale teraz po przesadzeniu zauważyłam że ruszyły wszystkie mu korzenie, oraz ten najmłodszy liść zaczął ponownie rosnąć. Przynajmniej tak myślę. ;:173

Pola22, liści na pędach kwiatowych, widziałam nie tak dawno zdjęcie u kogoś chyba na forum - storczyk wypuścił pęd kwiatowy. Więc pewnie wszystkie opcje są prawdopodobne i ponowne kwitnienie, jak i keiki, czy zupełnie nic. :wink:
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
Vaphel
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 4 gru 2014, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Kupiłem dzisiaj dwie miniaturki z małymi keiki (każdy ma po jednym liściu). Czy mogę je przesadzić do nowego podłoża? Chodzi mi o to czy mogę przesadzić cała roślinę łącznie z małymi i czy im to nie zaszkodzi w rozwoju.
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Delikatnie i nie zaszkodzi, keiki to część rośliny.
Awatar użytkownika
niczka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 29 kwie 2015, o 19:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Witam,
kupiłam sobie na dzień kobiet Dendrobium. Kwitnący 1 pęd. Z czasem opadły kwiatki i urosły 2 keiki na tym starym pędzie, oprócz tego 2 odrosty nowe pędy z "ziemi". Czy ten większy dzidziuś jest już gotowy do odłączenia? Czy doniczka nie jest za mała? Wydaje mi się, że ma za bardzo ścisłe podłoże. W dendrobium wycina się po przekwitnięciu całe pędy, ale co z maluszkami? Boję się jeszcze o nowe pędy, jak urosną krzywo to nie utrzymają piony jak rozkwitną. Pomóżcie!
Do tej pory udało mi się zabić jednego storczyka, a drugiego prawie, bo jakoś jeszcze zipie (od ponad roku nie kwitnie i zostały mu 3 liście). Jakoś nie mam ręki do TYCH kwiatów.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
AnkaBasia
50p
50p
Posty: 65
Od: 6 lut 2015, o 20:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Wg mnie ten największy dzidziuś na czubku jest gotowy do oddzielenia, ma ładne korzenie i sporo ich:))

A u mnie słuchajcie 3 dni temu nie miałam więcej korzeni u keika, a dziś patrze wyszły piękne dwa .I tylko 3 dni różnicy, zdziwiłam się strasznie:)
Storczyku wyzdrowiej!!:)
katj
50p
50p
Posty: 76
Od: 6 cze 2012, o 15:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Konina

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Wg mnie nie spieszyć się z oddzieleniem. Niech faktycznie tych korzonków będzie sporo.
Awatar użytkownika
niczka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 29 kwie 2015, o 19:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Dzięki. Nie śpieszno mi w ogóle, niech sobie rosną. Wystawiam je na deszczyk, jak pada. Już od jakiegoś czasu stoją na parapecie od zewnątrz. Fajnie by było gdyby wisiały w jakimś koszyczku na polu...
Jankosia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 15 lip 2015, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Witam. Proszę o pomoc. Mam kilka storczyków, które wypuściły keiki ale z trzonu, nie z łodygi kwiatowej. Nie doczytałam się informacji jak rozdzielić takie keiki bez szkody dla matki i dziecka. Czy ktoś mógłby mi coś podpowiedzieć?

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

To są tzw. basal keiki. Po wyjęciu roślin z doniczki trzeba chwycić najniżej jak się da młodą roślinę i ukręcić albo spróbować odciąć. Warto jednak wpierw zainteresować się czy ma ona odpowiednio rozbudowany system korzeniowy. Można też całą roślinę przesadzić do większej donicy i mieć kilka roślin w jednej. Basal keiki nie będzie przeszkadzało "mamusi" w kwitnieniu ani też nie będzie obciążało rośliny matecznej. Można zaś spodziewać się, że gdy wszystkie wydadzą pędy to będzie wtedy burza kwiatów.
Jankosia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 15 lip 2015, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Na tym storczyku na pierwszym zdjęciu są aż 3 keiki, 2 wyrastają z trzonu i jeden z podłoża. Niestety matka puściła kiedyś pęd kwiatowy ze stożka wzrostu, czyli roslinki i tak będę musiała rozdzielić. Keiki wyrastające z trzonu są już duże i ukorzenione. Mogę je tak po prostu odciąć ostrym narzędziem. Kwiat dostałam niedawno w spadku od starszej sąsiadki, nigdy nie zajmowalam się reanimacją storczyków, moje własne do tej pory rosły dość bezproblemowo.
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Możesz odciąć ale ukręcenie będzie łatwiejsze i bezpieczniejsze. Ostrym narzędziem możesz zranić albo korzenie albo trzon. A roślina mateczna może zakwitnąć. To, że wypuściła pęd ze stożka nie znaczy, że kwitnąć nie może. Pędy mogą się pojawić niżej. miałam takiego, który kwitł wielokrotnie, pomimo, że miał pęd ze stożka. Niestety zniszczyły go wełnowce :|
Jankosia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 15 lip 2015, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Ależ on kwitnie, nawet w tym momencie ma trzy pędy kwiatowe ;:138 Wcale nie zamierzam się go pozbywać. Spróbuję ukręcić jedne keiki. A myślisz, że tyle maluchów to jakaś forma obrony rośliny przez tym, że już nie ma stożka wzrostu?
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Często tak jest ale nie koniecznie jest to tylko obrona. Niektóre mają w genach chęć wydawania potomstwa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”