Keiki (nowy przyrost) - porady

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Pola22
100p
100p
Posty: 178
Od: 8 lip 2013, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Ja bym wyjęła storczyka z doniczki i włożyła go z powrotem tak żeby keik był na powierzchni. Lepiej było by jakby było zdjęcie.
Pozdrawiam Paula
Stiwona
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 1 lis 2015, o 18:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Witaj Eni, ponieważ moje eksperymenty rozpoczęłam właśnie ze storczykiem dendrobium nobile i keiki odłamałam podczas kwitnienia, to "mamie" nic się nie stało i chyba nawet wdzięczna była, że jednego mniej do karmienia ma. Wkrótce wypuściła nowe odnogi i kwiaty. Delikatnie oddziel keiki, mają już ładne korzenie, i wsadź je do ziemi dla storczyków w przezroczystej doniczce.
Powodzenia :D
Stiwona

Miłośniczka natury
eni_gmatic
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 17 mar 2015, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Stiwona, dziękuję za cenną radę! Nie oddziele może wszystkich na raz, ale powoli i pojedynczo i skorzystam z Twojego doświadczenia :) Dzięki wielkie jeszcze raz!
Stiwona
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 1 lis 2015, o 18:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Uwaga,
ostatniego keiki wsadziłam do ziemi zarażonej ziemiórkami! Zanim się zorientowałam, że to ta ziemia/kora jest przyczyną, to już wszystkie storczyki mają terrorystów ;:134
Czy ktoś z Was usuwał już takie draństwo z doniczek ze storczykami?

Eni, powodzenia ;:215
Storczyki wychowane "od pieluch" i potem kwitnące sprawiają mi wiele radości :heja i satysfakcji, czego i Tobie życzę.

Informacje dotyczące walki z ziemiórkami mamy tutaj. Zapraszam. wanda/mod http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... i%C3%B3rki
Stiwona

Miłośniczka natury
Iwonapachole76
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 lis 2015, o 11:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

CO TO JEST?

Post »

Witam. Nie jestem super ogrodniczki. Wręcz jestem beztalenciem w tym temacie. Jedyne rośliny jakie potrafią ze mną wytrzymać to storczyki. Jest jednak coś z czym nie wiem jak sobie poradzić. Oto zdjecie
Obrazek

Obrazek
Zdenerwowana
ZBANOWANY
Posty: 251
Od: 22 kwie 2015, o 18:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CO TO JEST?

Post »

Keiki (nowa roślinka)?
Awatar użytkownika
Pola22
100p
100p
Posty: 178
Od: 8 lip 2013, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CO TO JEST?

Post »

Jak będzie miała 3/4 korzonki, wystarczająco długie to można oddzielić od pędu i zasadzić do nowego podłoża. Gratulacje :)
Pozdrawiam Paula
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Może nie zostało to wyjaśnione ale gdy roślina tworzy keiki, to jest oznaka, że w pewnym okresie jej uprawy zostały popełnione błędy. Nie jest więc to dobry objaw. Poprzez wydanie potomstwa phalaenopsis broni się przed zagładą.
Awatar użytkownika
MarlenaGemma
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 19 kwie 2015, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Hej!
Po przekwitnięciu storczyka obcięłam suchy pęd do połowy. Myślałam że z pędu starego puszcza nowy a tu taka niespodzianka. Czy mi się wydaje czy to nie pęd a nowy storczyk? Jeśli się nie mylę proszę napiszcie mi co teraz robić dokładnie po kolei bo jestem amatorem w pielęgnacji storczyków :) z góry dziękuję
Obrazek

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
MoWo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 861
Od: 13 wrz 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zalew Sulejowski - Łódzkie

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Keiki Ci wyrosło. Teraz musisz poczekać aż wypuści korzenie , odciąć i posadzić w nowej doniczce. Będzie drugi taki sam storczyk.
Pozdrawiam Wojtek
Awatar użytkownika
MarlenaGemma
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 19 kwie 2015, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Ok to czekam na korzenie. A w czym go posadzić? Mogę w takiej samej korze jak duży storczyk?
Awatar użytkownika
MoWo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 861
Od: 13 wrz 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zalew Sulejowski - Łódzkie

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Oczywiście, to będzie taki sam storczyk.
Tylko nie musisz się śpieszyć, zanim wypuści korzenie i osiągną one tak z 5-10 cm, to minie parę miesięcy. :)
Pozdrawiam Wojtek
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2869
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Szczepki?

Post »

Proszę o poradę, co mam zrobić i kiedy, żeby nie zmarnować szczepeczek. Na jednym ze storczyków urosły dwie szczepeczki, jedna z korzonkiem/pędem (jednym ale solidnym)

Obrazek

a druga nie ma na razie żadnego pędu/korzonka

Obrazek

Czy tą pierwszą można już odciąć i posadzić? Czy czekać na kolejne korzonki. Jeśli odciąć to z jakim zapasem pędu głównego z jednej i drugiej strony? Tam jest jeszcze malutki pęd kwiatowy przy tym korzeniu :roll: nie chciałabym ich zamordować.
A jeśli nic z tym nie zrobię to co się stanie? Będzie rósł storczyk na storczyku? O storczykach prawie nic nie wiem, moje pytania mogą się wydać niemądre, dlatego właśnie przyszłam po radę do mądrych :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”