Keiki (nowy przyrost) - porady

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Plumi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 973
Od: 20 cze 2011, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: regiony tarnowskie

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Kochani,pilne pytanie.
Na matecznej roślinie od 3 lat rosła młoda,już kwitła,nie była rozdzielana,ale dziś sama odpadła.
I teraz problem.
Jak go posadzić,kiedy i liście i korzenie idą w tym samym kierunku?
Jak umieścić go w doniczce?
Ratunku!!!
Kwiaty to resztki Raju.
frywolaga
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 21 wrz 2015, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

W zeszłym roku ten sam storczyk obdarował mnie czterema keikami i w tym roku ponownie. Jego kondycja jest bardzo słaba, ale jeszcze go nie wyrzuciłam. Mam do niego sentyment.
Zdjęcie z zeszłego roku
Obrazek

Oraz tegoroczne



Obrazek
Awatar użytkownika
Aniula85
50p
50p
Posty: 70
Od: 11 sty 2016, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Plumi roślinkę można posadzic tak jak jest za pomocą małych patyczków, żeby trzymały roślinkę z obu stron.Nie trzeba na siłę wsadzać korzeni, bo wypuści jeszcze inne i te na pewno będą trafiały do podłoża.
Trzeba troszkę pokombinować, po dwóch stronach włożyć patyczki i przytwierdzić roślinkę w ten sposób.
Dla lepszego trzymania można dwa paliki u góry spiąć ze sobą za pomocą spinki.
Pamiętaj: że roślinka powinna mieć min.3 korzenie ponad 5,6 cm i trzy listki, żeby mogła utrzymać swój żywot.
Awatar użytkownika
Aniula85
50p
50p
Posty: 70
Od: 11 sty 2016, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Frywolaga nie trzeba wyrzucać roślinki w słabej formie. Po prostu trzeba o nią zadbać.
Jeżeli ma zdrowe korzenie i ma liście, to spokojnie jeszcze pożyje. W okresie wiosenno-letnim do jesieni trzeba ją nawozić, co 3 podlanie czystą odstaną przegotowana wodą. Niech kąpiel trwa 20-30 minut i wylej wodę. Czasem przetrzyj listki wodą z dodatkiem kropli cytryny bądź zaopatrz się w chusteczki do liści storczyków. Co dwa, trzy dni spryskuj powietrzne korzenie (jeśli ma) wodą przegotowaną odstałą. Myślę, że roślinka da sobie radę, a te keiki, które wypuściła szybciej urosną i będziesz mogła je rozdzielić i posadzić w dwie oddzielne doniczki już niebawem. :) Powodzenia !
Awatar użytkownika
lena 21
100p
100p
Posty: 119
Od: 17 maja 2015, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Można też przecierać liście storczyka zwykłym piwem (nie smakowym) w stosunku 1:1 z wodą będą wtedy miały piękny połysk.
Frywolaga twojego storczyka wg mnie zaatakowała jakaś choroba grzybowa roślina stara się przetrwać i wydaje potomstwo chyba, że to są plamy od słońca ale wątpię.
frywolaga
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 21 wrz 2015, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Dziękuję za porady. Zrobię jak piszecie. ;:196
Alyson
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 sie 2015, o 11:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Witajcie, mam problem z moim keiki, widzę, że końcówki korzeni jakby przyschły, być może dostarczyłam za mało wody lub po prostu było za ciepło. Czy to keiki ma szansę przeżyć czy raczej już nic z niego nie będzie? Na środku największego liścia pojawiła się taka żółta kreska, jeszcze wczoraj jej nie było, boję się, że on usycha :(

http://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/02e3bd5cff2be6a6
Awatar użytkownika
lena 21
100p
100p
Posty: 119
Od: 17 maja 2015, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Możesz ewentualnie zraszać korzenie keiki.
Ewentualnie spróbować oddzielić od matki masz już 3 korzenie jeśli mają długość co najmniej 5 cm to spróbowałabym uciąć.
Awatar użytkownika
asiek90
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 16 mar 2013, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Witam nie wiem co robić ze storczykiem który miał zalany stożek wzrostu i wypuścił między korzeniami keiki które wyglądają jak na zdjęciu
Obrazek
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Spróbuj przesadzić. Nie widzę tu wcale podłoża :?: I uważaj przy namaczaniu/podlewaniu, żeby woda nie dostała się do liści i stożka wzrostu keiki.
drabcio
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 20 cze 2016, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

A więc tak - storczyki, które prawie zamordowałam wypuszczają keiki, pierwszy wydaje mi się, że za ja jakiś miesiąc będę mogła odciąć? Pakować go w keramzyt czy od razu podłoże do storczyków? Musze kupować malutką doniczkę dla niego czy wystarczy taka standardowa? Ps ma jakieś dziwne kropeczki na liściach, powinnam się martwić?

Obrazek

Kolejne dwa na drugim storczyku jeszcze potrzebują trochę czasu, mam nadzieję że "matka" nie umrze w tym czasie :roll:

Obrazek

Obrazek
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Szczerze mówiąc, nie oddzielałabym keiki rosnącego w podłożu. Mam takiego falenopsisa, który wypuścił 3 keiki przy roślinie matecznej. Teraz zaczyna kwitnienie i trzy sadzonki wypuściły pędy. Myślę, że będzie bardzo ciekawie wyglądał, kiedy wszystkie pędy zakwitną.
Keiki z pędu możesz oddzielić, kiedy korzonki będą odpowiednio długie. Możesz je wsadzić do podłoża storczykowego/keramzytu. Doniczka musi być mała- w dużej korzenie zaczną gnić.
drabcio
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 20 cze 2016, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Okej dzięki za rady, z tym największym jeszcze zaczekać, tak? :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”