Keiki (nowy przyrost) - porady

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: liść na łodydze - storczyk phaelenopsis

Post »

A tyle razy już było wałkowane - po co ciąłeś łodygi jeśli nie usychały?
x-L-k
---
Posty: 72
Od: 25 paź 2013, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: liść na łodydze - storczyk phaelenopsis

Post »

Znam inne opinie, i większość osób polecała jednak przycinać. Choć fakt, przycięcia dokonywałem nie zapoznając się jeszcze z opiniami z tego forum.

Bardzo dużo osób poleca przycinać storczyki do 3 oczka (po przekwitnięciu kwiatów), po to aby dać szanse na wypuszczenie nowych łodyg z kwiatami. Gdybym czekał całkowicie aż uschnie, nic już by z tego nie było. A i musiałbym czekać aż mi nowe łodygi wyrosną.

A widzisz coś złego w tym, że dokonałem przycięcia?
Awatar użytkownika
anetka12
100p
100p
Posty: 135
Od: 4 kwie 2013, o 12:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: liść na łodydze - storczyk phaelenopsis

Post »

nad 3 oczkiem często też znajdują się uśpione oczka, z których roślina może wypuścić odgałęzienia więc pozbawiłeś się potencjalnych kwitnień. Oprócz tego storczyk mógł przedłużyć pęd, jeśli miałby go zasuszyć to zrobiłby to niezależnie od tego czy go przyciąłeś czy nie.
of course you should be afraid of the dark, you know what's out there...
moje storczyki
pozdrawiam, Aneta
x-L-k
---
Posty: 72
Od: 25 paź 2013, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: liść na łodydze - storczyk phaelenopsis

Post »

Aktualnie mam 4 nowo wychodzące pędy. Jeden z nich wygląda jak liść, pozostałe to prawdopodobnie nowe odgałęzienia. Więc chyba nie wszystko stracone.

Storczykami zajmuje się dopiero od 6 miesięcy. Widać muszę więcej poczytać o przycinaniu. Wcześniej czytałem inne porady, i tak też postąpiłem.

Jakieś rady co teraz robić?
Dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: liść na łodydze - storczyk phaelenopsis

Post »

Dokładnie. Mało tego pęd może uschnąć tylko częściowo, wtedy też sugeruję obicnać tylko tyle ile uschło.
Ja swoich nie przycinałem i tym sposobem mam storczyka, który kwitnie prawie nieustannie od marca - po raz drugi już przedłużył końcówki pędów wypuszczajac na nich kolejne pąki, które rozkwitają momentalnie po przekwitnięciu wcześniejszych kwiatów. A oprócz tego wypuścił jeszcze 2 nowe pędy.
A drugi storczyk wypuścił 4 odrosty z poprzednich pędów i też wszystko z uśpionych oczek powyżej trzeciego.
Roślina sama wie co dla niej dobre, jak pęd będzie niepotrzebny to po prostu uschnie, jak nie to nie ma co na siłę go ucinać.

Nic nie robić. Jak już obciałeś to obserwuj co dalej robi roślina. Skoro wypuściła odrosty to chyba nie ma tragedii, po prostu była szansa, że byłyby wyżej.
x-L-k
---
Posty: 72
Od: 25 paź 2013, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: liść na łodydze - storczyk phaelenopsis

Post »

Człowiek uczy się na błędach. Żałuję tylko zmarnowanej szansy na ponowne kwitnienie.
Czytałem opinie, że po przekwitnięciu i opadnięciu kwiatków łodygi należy przyciąć, gdyż w tych miejscach nie ma szansy na ponowne wypuszczenie kwiatów. A z tego wynika, że jest zupełnie inaczej.

Czy jeśli się okaże, że to basal-keiki, powinienem go oddzielić i jeśli tak, kiedy będzie najlepszy moment?

pozdrawiam.
Awatar użytkownika
kamikami26
1000p
1000p
Posty: 2045
Od: 14 maja 2013, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: liść na łodydze - storczyk phaelenopsis

Post »

Najlepiej zostaw ją samą sobie i tylko pamiętaj o moczeniu.

Basal keiki rośnie z trzonu rośliny matecznej.Z pędu wyrasta keiki.
Można je usamodzielnić w momencie gdy ma minimum 3 korzenie 5-6 cm i 3 liście.
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: liść na łodydze - storczyk phaelenopsis

Post »

Lukaszek pisze:Człowiek uczy się na błędach. Żałuję tylko zmarnowanej szansy na ponowne kwitnienie.
Czytałem opinie, że po przekwitnięciu i opadnięciu kwiatków łodygi należy przyciąć, gdyż w tych miejscach nie ma szansy na ponowne wypuszczenie kwiatów. A z tego wynika, że jest zupełnie inaczej.
To w cambriach. U Felków jak najbardziej jest możliwe ponowne kwitnięcie ze starych pędów.
Lukaszek pisze:Czy jeśli się okaże, że to basal-keiki, powinienem go oddzielić i jeśli tak, kiedy będzie najlepszy moment?
Keiki można oddzielać, gdy mają przynajmniej 3 kilku centymetrowe korzenie. Ale na przykład moja znajoma postanowiła w ogóle nie oddzielać swojego keiki i ma teraz storczyka, który kwitnie podwójnie - i z keiki i z mamusi.
x-L-k
---
Posty: 72
Od: 25 paź 2013, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: liść na łodydze - storczyk phaelenopsis

Post »

A to ciekawe co mówisz, hehe. Ja jednak chyba zdecyduję się oddzielić roślinkę od mamusi i ją usamodzielnię.
Dzięki wszystkim za pomoc.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: liść na łodydze - storczyk phaelenopsis

Post »

Lukaszek witaj...
Jeżeli już masz zidentyfikowane to " coś" o co pytasz, to trzeba migiem poszukać informacji w tym temacie na forum.
A, nie drążyć dalej wątpliwości ,dziwić się.I pisać
A to ciekawe co mówisz, hehe.
Temat keiki jest dobrze rozpracowany w sekcji.Wszyscy prawie z tym sie spotkali i warto skorzystać z rad .
Więc nie komentuj ze, zrobisz inaczej niż ktoś Ci odpowiada.

Jasne stwierdzenie dostałeś i masz je wykorzystać w zupełnie dowolny sposób .Ale musisz poczekać, aż to "coś" urośnie
i się uformuje. I kropka.
kamilkami pisze:Z pędu wyrasta keiki.
Można je usamodzielnić w momencie, gdy ma minimum 3 korzenie 5-6 cm i 3 liście.
Awatar użytkownika
agatka267
100p
100p
Posty: 128
Od: 12 lis 2013, o 20:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

nie rosnące keiki :(

Post »

Witam. Dostałam na wiosnę od znajomej keiki. Ma ono pare liści i jeden pęd kwiatowy. Niestety od kiedy moja córeczka niechcący oderwała maciupki wierzchołek pędu kwiatowego, storczyk nic nie rośnie. Tak już jest od pół roku(dodałabym zdjęcia żeby było łatwiej, bo słowami jest mi to ciężko pisać), ale nie wiem jak. Tak bardzo bym chciała, żeby zakwitł :((( Może trzeba uciąć ten pęd, sama już nie wiem, co zrobić. :(
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: nie rosnące keiki :(

Post »

Witam,
Niestety....bez zdjęć trudno radzić.A, czy w ogóle to keiki wytworzyło już system korzeniowy w doniczce ?
Dla uzyskania informacji proszę podawać więcej danych o uprawie/w czym,gdzie i jakie są warunki uprawy /.

Polecam wykorzystanie informacji o keiki. z istniejących wątków i rozmów,przykładów.

Zapytanie zostanie włączone do odp. tematyki w sekcji i tu można kontynuować ewent.dalsze rozmowy..

mod.JOVANKA
Awatar użytkownika
agatka267
100p
100p
Posty: 128
Od: 12 lis 2013, o 20:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

pomocy!!!

Post »

http://zapodaj.net/a3aa366dc8594.jpg.html
witam to jest keiki które dostałam jakieś pół roku temu.Wydaje mi się że w czasie drogi do domu został troszkę oderwany czubek łodyżki..i nie wiem co teraz zrobić czy odciąć troszkę łodygi by pobudzić do wzrostu,wynieść na zimne stanowisko czy po prostu cierpliwie czekać ..pomóżcie,tak bym chciała żeby zakwitł :(

-- 14 lis 2013, o 21:27 --

http://zapodaj.net/c19840083f9ed.jpg.html
http://zapodaj.net/c891eff1fb8aa.jpg.html
jeszcze dwie fotki żeby było lepiej widać :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”