Keiki (nowy przyrost) - porady

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Re: STORCZYK, bardzo dziwna sprawa! PILNE!!!

Post »

Nie ruszaj go, niech sobie rośnie. Basal keiki jest często bardzo trudno oddzielić od rośliny matecznej.
pucca87
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 11 lut 2009, o 14:36
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: STORCZYK, bardzo dziwna sprawa! PILNE!!!

Post »

Witajcie! Rok temu w lipcu dostałam storczyka, pięknie kwitł na niebiesko(wiem, sztucznie barwiony,ale piękny) w czasie zimowych mrozów falek trochę przemarzł. Z wiosną wydawało się że doszedł do siebie, wypuścił masę grubych korzeni i nagle kilka dni temu zauważyłam że liście lekko się pomarszczyły, zrobiły się lekko owiędłe, a u podstawy storczyka, z pomiędzy korzeni wyrasta mała roślinka-po zaczerpnięciu informacji wiem że jest to basal keiki...jednak kompletnie nie wiem co dalej z roślinką...czy moglibyście coś poradzić? Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam, Ula ;-)
***********************************
Kocham Ciebie... i storczyki :-*
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Re: STORCZYK, bardzo dziwna sprawa! PILNE!!!

Post »

Nie rusz, nie sobie rośnie. Na pomarszczone liście zastosuj przecieranie co kilka dni wacikiem zwilżonym wodą z dodatkiem paru kropel cytryny. Nabiorą jędrności.
Awatar użytkownika
Ewelina7
200p
200p
Posty: 411
Od: 28 mar 2012, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: STORCZYK, bardzo dziwna sprawa! PILNE!!!

Post »

pucca87 pisze:Witajcie! Rok temu w lipcu dostałam storczyka, pięknie kwitł na niebiesko(wiem, sztucznie barwiony,ale piękny) w czasie zimowych mrozów falek trochę przemarzł. Z wiosną wydawało się że doszedł do siebie, wypuścił masę grubych korzeni i nagle kilka dni temu zauważyłam że liście lekko się pomarszczyły, zrobiły się lekko owiędłe, a u podstawy storczyka, z pomiędzy korzeni wyrasta mała roślinka-po zaczerpnięciu informacji wiem że jest to basal keiki...jednak kompletnie nie wiem co dalej z roślinką...czy moglibyście coś poradzić?
Ula,
tak jak radzi Wanda, nie ruszaj matecznej rośliny.
Z mojego doświadczenia wynika, że pojawienie się balsal keiki często poprzedza obumieranie rośliny matecznej, ma to miejsce zwłaszcza w przypadku starych egzemplarzy - w ten sposób odmłodziły mi się już chyba trzy storczyki, lub na przykład w przypadku uszkodzenia rośliny matecznej - ułamania stożka wzrostu. Zawsze byłam ciekawa co stanie się z farbowanymi na niebiesko storczykami po jakimś czasie, jak roślina zareaguje na barwnik. Być może zażyczy sobie odciąć się od niemilej przygody ze sztucznym kolorem? :wink:
Pozdrawiam,
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki

Post »

Tak Patrycjo, to pęd kwiatowy z :wink: chorągiewką.Taka uroda.... a ona nie występuje często.


Natomiast "basal" keiki" to roślinka która wyrasta u podstawy rośliny macierzystej / często z podłoża.Ale bywa nawet ,ze utworzy swoje siedlisko ...na :roll: korzeniu tego głównego storczyka.
Nazwa...być może jest mało ciekawa,ale stosowana na forach zagranicznych rónież... a ...potwierdza,ze z bazy coś wyrasta.

Myślę ,ze w temacie keiki istnieje wiele zdjęć ,które dokumentują ten fakt.
Warto przeszukać materiały na forum.

Pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
Patrycja91
50p
50p
Posty: 83
Od: 6 lut 2012, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Keiki

Post »

Tak, gdy pęd był mały, byłam przekonana, że to basal keiki, ponieważ miał małego listka. Teraz ma już 3 listki i to mnie dziwiło dlatego, że na innych pędach nie mam listków. Dodatkowo, gdy dostałam tego storczyka, na pędzie również nie było listków.
Fascynują mnie te kwiaty :)
Teraz właśnie będę miała swoje pierwsze kwitnienie i bardzo się z tego powodu cieszę. :)
Pozdrawiam.
Patrycja - storczykomaniaczka :)
=>Moja storczykolandia<=
Awatar użytkownika
oxalis
1000p
1000p
Posty: 1448
Od: 24 mar 2012, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko- Biała

Re: Keiki

Post »

Obrazek Obrazek
Witam, po 5 latach wzlotów i upadków w dbaniu o storczyki i mnie dopadło coś dziwnego :shock: , podobnie jak Patrycję. Z samego serca falka wyrasta pęd wyglądający jak keiki, tylko że na jego końcu widoczne są pączki. Ponadto nie wyrasta on z pomiędzy liści tylko centralnie z jej serca. Cieszę się, że będzie kwitł, ale jakim cudem będzie rósł dalej.
Chyba że wpadnie na pomysł piętrowego wzrostu ;:224
pink
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 15 maja 2012, o 14:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Keiki

Post »

Miałam podobną sytuację, to, co wyrasta ze stożka wzrostu wygląda nie na keiki, lecz na pęd kwiatowy z "chorągiewką". U mnie po przekwitnięciu ze stożka wzrostu wyrosła nowa rozeta obok pędu kwiatowego (z własnym systemem korzeniowym), a z boku basal keiki. Twój phal ma dużo liści, więc jeszcze długo pożyje, nawet jeśli nie wypuści nowych, a z bardzo dużym prawdopodobieństwem doczekasz się maluchów :)
Awatar użytkownika
Vika
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 13 mar 2011, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Keiki

Post »

Ja z kolei mam takiego keika.
Macierzysta roślina już dawno padła w sumie, keik miesiac temu skończył kwitnienie szału nie było bo był aż jeden kwiatuszek.
Co z nim zrobić oddzielić od wyschłej matki czy zostawić jak jest?

Obrazek

A z cyklu pędów z chorągiewką to mam takie o..

Obrazek

Gdzieś czytała, że w takim przypadku roślina już nigdy nie zakwitnie i nie będzie rosnąć itp czy to prawda?
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki

Post »

Vika :D
Taka chorągiewka o niczym nie świadczy....nie spotkałam w swojej praktyce ,takiej zależności o której piszesz...
Zbieżność skutków negatywnych może mieć miejsce; a, skojarzenie pozostaje "legendą niemocy" wokół "chorągiewki".

Natomiast gdy pęd kwiatowy/z chorągiewką lub bez niej/ wyrasta ze środka wzrostu to jest pewność prawie ,ze storczyk aby żyć... musi wytworzyć basal-keiki.
Stara roślina odejdzie więc w siną dal ;pozbawiona stożka wzrostu nie ma szans na przetrwanie.To jest po stronie wad genetycznych rośliny.
I to jest odpowiedż na pytanie
Gdzieś czytała, że w takim przypadku roślina już nigdy nie zakwitnie i nie będzie rosnąć itp czy to prawda?Gdzieś czytała, że w takim przypadku roślina już nigdy nie zakwitnie i nie będzie rosnąć itp czy to prawda?
Wydaje mi się ,ze masz właśnie już taki drugi przypadek.Ale ...nie tragedia....

Pozdrawiam JOVANKA

PS.
Proszę zmienić kolor w stopce- kolor zielony i czerwony jest zarezerwowany do wpisów adm-moder.
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Keiki

Post »

Witajcie :)

Byłam dzisiaj w sklepie budowlanym i zakupiłam storczyka za 20 zł ;) Może nie jest to rewelacyjnie malo, ale mieszkam w małej mieścinie, gdzie raczej nie ma jakichś kuszących promocji a stwierdziłam, ze żółtego jeszcze nie mam :) Co prawda jego kwiaty, nic nadzwyczajnego, bo nawet warżka nie ma innego koloru :/ ale kupiłam go eksperymentalnie bo zauważyłam ciekawe listki na łodygach, właśnie tzw. chorągiewki i odruchowo od razu spojrzałam, czy nie wyrastają czasem z serca kwiatowego, ale nie, rosną sobie ładnie od boku ;D Początkowo myślałam, ze to może keiki, no ale teraz czytam, ze taka to po prostu uroda pędu ;) Natomiast storczyk zaintrygował mnie tym bardziej, iż po wnikliwej obserwacji kapnęłam się, ze w doniczce są dwa storczyki!! Z podłoża jeszcze wyrastaja dwa listki, czy to może być trzeci basal-keik? Przyznam, ze trochę się martwię bo keiki zwykle oznaczają zły stan rośliny, zwłaszcza zakupionej w markecie :/ I tu kolejne pytanie, ponieważ ogólnie korzonki wydają się ładne, może niektóre bardziej beżowe niż zielone, pewnie wskutek przelania, ale ogólnie ok ;) jedynie usunęłam jeden korzonek powietrzny bo miał dziwne zabarwienie, jakies fioletowo-szare, balam się, ze to jakaś zgnilizna, która może się rozejść. Martwi mnie jeszcze jeden korzonek, który na wierzchu ma tak jakby niteczki..Nie wiem czy to grzyb czy co, czy usunąc korzonek czy nie? Będę wdzięczna za wszelkie porady bo jestem dopiero wdrążająca się maniaczką storczyków <3 świadczy o tym choćby fakt, że wyszłam z domu po dywanik do łazienki a wróciłam ze storczykiem :D Mam nadzieję, że uda mi się zamieścić zdjęcia, bo przyznam, że długo Was czytam i obserwuje, ale nie miałam okazji się udzielać :) Z góry przepraszam za złą jakośc zdjęć, ale w danej chwili dysponuję tylko telefonem.

Tak wygląda cały storczyk Obrazek

Tak oba storczyki z domniemanym trzecim basal-keik. Co myślicie?
Obrazek
Obrazek

A tak łodygi z choragiewką. rozumiem, że nie jest groźna, skoro łodyga rośnie od boku a nie z serca kwiatowego?
Obrazek

No i takie ogólne od góry obu storczyków
Obrazek
Obrazek

I korzonek z dziwnym nalotem, chociaż mało co tu widac :(
Obrazek

Czy istnieje szansa, ze moja roslina "mateczna" będzie ciagle żyła razem z dwoma basal-keiki czy raczej jest pewne, ze po jakimś czasie obumrze? Byłby to piękny widok, trzy storczyki w jednej doniczce :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki

Post »

Witaj :D ,
Widzę ,że masz nadmiar szczęścia w doniczce :lol: .....
Zakupu dobrego! gratuluję ;:63 .

A co będzie w przyszłości ...czas pokaże.
Po pewnym czasie trzeba będzie rozdzielić rośliny. Nie dadzą rady współistnieć ;zacznie się proces destrukcji.
Póki co...ciesz się storczykiem, pielęgnuj zgodnie z wymogami dla Phalaenopsis.
Obserwuj ...zmiana kondycji będzie sygnałem do rozdzielenia.
/do tego trzeba się dobrze przygotować :podłoże ,doniczki,skalpel....poczytać u nas relacje z przesadzania/podziału .../

A, roślina mateczna niestety ,nie będzie żyła wiecznie.Takiego zjawiska przyroda nie notuje.....

Pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Keiki

Post »

Bardzo Ci dziękuję za wiadomość :) tyle tych listków na łodygach, że nie miałam pewności czy te u podstawy to keiki ;) Mówisz JOVANKO o rozdzieleniu ich kiedyś w przyszłości, ale czy tak można w przypadku basal-keiki? Nie chciałabym ich uszkodzić czy coś, a dopiero się uczę wymagań storczyków, to mój trzeci nabytek od tak sobie ;) Aż się sama zdziwiłam, widząc taka mnogość storczyków w markecie, w którym miałam okazję już kiedyś widzieć storczyki w fatalnym stanie ;( te chyba przyszły dośc niedawno, bo wszystkie wydawały się dość chętne do życia, więc skorzystałam :) W przypadku takich basal-keiki ciężko mi nawet powiedzieć czy każdy z nich ma już jakieś korzenie, wszystko siedzi w takiej jednej kupie, a dobrze byłoby to wiedzieć przed rozdzieleniem ;) Trochę to wszystko pokręcone bo ten dorosły keik wyszedł od rośliny matecznej a ten najmniejszy wygląda jakby wychodził od starszego keika, więc kiedyś za x lat pewnie pozostanie mi tylko ten najmłodszy :( Boję się również, że nie zauważę momentu, w którym roślinki już sobie ze sobą razem nie radzą, bo ogólnie zawsze po zakupie storczyka po jakimś czasie obserwowałam utratę turgoru liści, może nie wszystkich i nie jakos dramatycznie, ale te które początkowo ładnie stały, później wiszą :/ więc pewnie zgonie to na złą aurę w moim pokoju a nie na czas rozdziału keiki :/ No ale będę je bacznie obserwować :)

Serdecznie dziękuję za wszystkie uwagi! :*
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”