Keiki (nowy przyrost) - porady

ODPOWIEDZ
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki

Post »

Anka,
Na Dendrobium nie ma potrzeby odcinać keiki.
Natomiast stosunkowo łatwo się wykręcają. Umiejętnie ująć paluszkami nową roślinkę i przekręcać całość dbając o nieuszkodzenie pięknych korzonków.
Gdy jest większy opór można sobie pomóc skalpelem i delikatnie odciąć w miejscu łączenia z psb.
Tylko pierwszy raz jest robiony z obawą.
Ten drugi kręcony na wyższej psb nie nadaje się jeszcze do rozdzielenia.

Po oddzieleniu keiki ... bardzo swobodnie posadowić je na podłożu , wspomóc podpórką aby ustabilizować.Cudna broda nie musi być zagłębiona -to trzeba co jakiś czas zraszać dobrą wodą.Nawozy..? b.b.b.ostrożnie aby nie popalić końcówek - bardziej
kierować na podłoże/dawki mikroskopijne !

Myślę, ze dasz sobie radę -
pozdrawiam ,powodzenia JOVANKA
Awatar użytkownika
NomiMalone
100p
100p
Posty: 172
Od: 8 sie 2012, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDŹ

keik - Phalaenopsis, marnieje

Post »

Witam.
Dostałam od znajomego keik "Falka" . Rósł on pomiędzy korzeniami rośliny matecznej, w końcu został od niej odcięty 17 września i posadzony do doniczki wypełnionej podłożem lechuzowym.

Keika dostałam 24 października.

Po kilku dniach (3-4) przyjrzałam mu się dokładniej bo jakoś wcześniej zabiegana byłam. Okazało się , że jeden korzeń jest totalnie wyschnięty (wycięłam bo był na wierzchu), drugi korzeń wzięłam w 2 palce i lekko nacisnęłam , zrobiła się mazia :shock: , chyba zgnił. Tego samego dnia kolega poprzez internet powiedział mi, że u jego keika, który sobie też zostawił jest to samo, kazał mi przesadzić do zwykłej ziemi dla storczyków. Powiedział, że wina tego stanu jest po stronie podłoża i tego , że doniczka nie miała dziurki od spodu (nawet tam nie zajrzałam bo wydawało mi się to oczywiste). Jak go wyjęłam z doniczki okazało się , że te kamyczki prawie "pływają " w wodzie , a na dnie woda faktycznie się zebrała.

Minął tydzień. Keik był o 2 korzeniach, teraz jeden (taki krótki) chyba usechł, drugi długi jeszcze żyje i chyba puszcza boczne korzonki , bo widać pączki ale pewna nie jestem.

Martwią mnie też liście. Są miękkie / giętkie, lekko pomarszczone, na jednym widać żółtawe obrzeżenie .

Powiem szczerze , nie wiem co mam robić. Szkoda mi go i całym serduchem chciałabym by powrócił do życia , ale nie mam pojęcia jak mu pomóc. Nigdy nie miałam keika.

cała roślina w podłożu, mokre liście są od tego , że przetarłam wacikiem z wodą
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
ObrazekObrazek
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Damiano12318
200p
200p
Posty: 317
Od: 26 lip 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk, Zgorzelec, Siekierczyn

Re: keik - Phalaenopsis, marnieje

Post »

Witaj, Keiki wymaga posadzenia w keramzycie, jesteś tu stałym bywalcem a więc nie trzeba będzie mówić jak szukać w dziale ORCHIDARIUM lub storczyki.Tam jest napisane jak zasadzić takie maleństwo oraz jak podlewać i utrzymać u niego stały poziom wody. ten usychający utnij i zasyp to miejsce cynamonem zostaw go tak na jakieś 2-3 godziny, nie zalecam dłuższego czasu ponieważ jego stan jest poważny, zasadź i nalej odpowiedni poziom wody, zaraz dam link jak sadzić w keramzycie. :D

Proszę oto on: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=35814&f=29

Oraz moim zdaniem jego podłoże jest zbyt sypkie, wygląda jak zmielone, zalecam wymianę na podłoże z orchidsklepiku lub poszeraj jak takie podłoże wykonać. :D
Pozdrawiam. Damian
Mój zielony parapet
Awatar użytkownika
NomiMalone
100p
100p
Posty: 172
Od: 8 sie 2012, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Re: keik - Phalaenopsis, marnieje

Post »

dziękuje , za mega szybka odpowiedź . Dziś wycieczka do OBI po "kamyczki" bo przy okazji musze je kupić razem z podstawka pod skrzynki balkonowe by nawilżyć powietrze na zimę na parapetach.
Toteż dziś zrobię zabieg sadzenia w kamyczkach.
mam nadzieję , że keik przeżyje , bo tak mi go szkoda ;:145
Awatar użytkownika
Damiano12318
200p
200p
Posty: 317
Od: 26 lip 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk, Zgorzelec, Siekierczyn

Re: keik - Phalaenopsis, marnieje

Post »

Musi przeżyć, jeżeli będziesz o niego dbać, mam nadzieję że przeczytałaś wątek który podałem Ci w poście powyżej :D z tym będzie łatwiej
a tak poza tym storczyk nie zamierza umierać widać to po tym że na zdrowiutki korzeń wypustki przyszłych korzonków oraz zielone z lekka pomarszczone liście :D A więc się nie martw bo widać że ma siłę od życia ;:108 Oraz prosiłbym żebyś opisywała krok po kroku jak go sadzisz w co go sadzisz jak podlejesz i jaki jest jego stan, przyda się to innym :D
Pozdrawiam. Damian
Mój zielony parapet
kwiat153
50p
50p
Posty: 52
Od: 6 maja 2012, o 22:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: Pomocy!!!

Post »

Witam:)
Może ktoś mi pomoże w ocenie storczyka z pod listka coś mu wyrasta ale to nie jest pęd kwiatowy czyżby to była kielka do oceny wstawiam zdjęcia Obrazekto jest zbiżene na ten przyrost:) [URL=http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/
f0e101c6934497db.html]Obrazek[/URL] a tak w całości:)
Pozdrawiam Halina
Storczyki >zapraszam<
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Pomocy!!!

Post »

Oo ciekawe, wygląda jak keiki, ale basal? Dziwne, że spomiędzy liści, nie słyszałam o takim przypadku. Chętnie będę obserwować ten wątek i poczekam na wypowiedź kogoś bardziej doświadczonego :D
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Pomocy!!!

Post »

Mi też to wygląda na keiki basal aczkolwiek moje wyrastały zawsze niżej, spod podłoża, wiec nie umiem stwierdzić, czy spomiędzy liści xD Ale wygląda ciekawie :)

Kiedy keiki wypuści korzonki będziesz mogła je rozdzielić, ale to już zależeć będzie od Ciebie :) Moje ma już korzenie, ale zostawiam jak jest bo póki co nie szkodzi roślinie matczynej a ładnie wyglądają razem :) A raczej w trójkę bo najmniejszy keiki nie ma jeszcze korzonków :D
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Nastalka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 28 kwie 2011, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Keiki

Post »

Witam!
Dostałam keika który ma 2 baaardzo długie korzenie (mają ze 20 cm dlugości) i w sumie nie wiem jak go posadzić... Nie wiem czy te korzenie powinny być w podłożu czy na zewnątrz? Na razie jest w podłożu ale tak, że korzenie są na zewnątrz, a podłożem jest tylko lekko przysypany.. Nie wiem co z nim dalej robić :(
Natalia
Awatar użytkownika
majar
1000p
1000p
Posty: 1028
Od: 26 sty 2011, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk/Koszarawa/Bytom

Re: Keik

Post »

Natalko, na początek - jak jeszcze możesz edytować post, to popraw 'keik' na keiki. :) W temacie jestem tak samo mądra jak Ty, moje maluszki posadziłam z korzonkami przysypanymi zwykłym podłożem do storczyków jakiś rok temu. Rosną zdrowo, w korzonki nie zaglądam, ale nie mają korzeni powietrznych. Nie wiem czy to dobrze - grunt, że rosną. :) W sumie mam 6 sztuk kaiki i też mam pytanie. Kiedy należy je porozdzielać do własnych osłonek i czy mogą rosnąć razem - nie za ciasno im? Mam mało miejsca na parapetach, stąd pytanie.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
majar
1000p
1000p
Posty: 1028
Od: 26 sty 2011, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk/Koszarawa/Bytom

Re: Keik

Post »

Jasne, że keiki, masz rację - pomyłka! Nie zrobiłam tego złośliwie, chodziło mi o to, że ktoś szukając tematu - tego nie znajdzie w wyszukiwarce. :D
Awatar użytkownika
Marta25
500p
500p
Posty: 567
Od: 4 lis 2012, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keik

Post »

Witaj Nastalka :wit
Ja na Twoim miejscu posadziłabym keiki normalnie, tzn. tak aby korzonki znajdowały się mimo wszystko w podłożu. Żeby łatwiej je wsadzić do doniczki, zroszyłabym je wodą. Sama dostałam keiki (miał 3 korzonki długości ok. 4 cm) i posadziłam go normalnie, po pewnym czasie korzonki zaczęły bardzo ładnie rosnąć, a później phal. wypuścił jednego korzonka powietrznego.
Pozdrawiam,
Marta
Pozdrawiam,
Marta
Nastalka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 28 kwie 2011, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keik

Post »

Dziękuję za radę, będę się starała tak zrobić :)
a jak jest z podlewaniem keików?? Bo u nich korzeni nie widać...
Natalia
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”