Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Obejrzyj sobie ten filmik: https://www.youtube.com/watch?v=Eo61t5fH6Qw

Po czym weź pentaxa, podepnij Tamrona i... idź robić zdjęcia.
Na 95% nic mu nie jest. Pentaxy maja kilkadziesiąt uszczelek, chroniących aparat przed wodą.

Ja rozumiem, że kobiety mają roztargnienie wgrane w system operacyjny, ale staraj się tego więcej nie robić...
daffodil
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2217
Od: 22 lut 2011, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Witaj Vito,

Chciałam tylko zameldować, że wydaje się że wszystko działa. Nie miałam jeszcze czasu żeby porobić więcej zdjęć, ale kilka pstryknęłam i jest OK.
Dzięki wielkie za pomoc.

PS Systemy operacyjne też bywają różne - mój jest jak wyżej, ale są też i takie, które działają bez zarzutu ;:136
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Co tam system operacyjny! Najważniejsze, że masz aparat w takim systemie, że nic mu nie robi noc spędzona na deszczu.
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Ale żeby nie było, że biegam z pustą taczką - to wstawiam coś:

Obrazek

Dobra, żeby nie było... To nie jest zdjęcie. Narysowałem coś takiego wczoraj.
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

POV-RAY albo inny program do rysowania scenek 3D?
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

MarSz pisze:POV-RAY albo inny program do rysowania scenek 3D?
MarSz
SketchUp renderowany w Indigo.

Papcio, tu jest rysunek wyjściowy. Oszczędzę Ci szczegółów technicznych...

Obrazek
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Pewna moja znajoma bardzo chce robić lepsze zdjęcia. Niestety: doszła już do przysłowiowej ściany. Poprosiła mnie zatem, żebym przeprowadził ją za rękę przez ów magiczny most zwany RAW. Stąd nasz wspólny pomysł napisania serii artykułów, przybliżających zagadnienie tylko z pozoru wydające się trudnym i skomplikowanym. Postaram się zrobić to w sposób maksymalnie przystępny i łatwy, bez wymądrzania się i używania niezrozumiałej terminologii. Obiecuję!

Przygodę z RAWami musimy zacząć od ściągnięcia i zainstalowania oprogramowania. Oczywiście najlepszy byłby Photoshop czy Lightroom, a do przeglądania zdjęć - Bridge, ale to już są koszty, na poziomie 12 euro miesięcznie. Dlatego przygodę zaczniemy z oprogramowaniem za free.

Pierwszym programem, który musimy ściągnąć i zainstalować, jest Fast Stone Viewer. Fast Stone Viewer jest przeglądarką zdjęć z jakimiś szczątkowymi elementami edycji, których jednak nie będziemy w nim wykorzystywać. Dla nas najważniejsze jest to, że otwiera wszystkie pliki: nie tylko najbardziej popularne jpg, ale przede wszystkim RAWy. I to zarówno te zapisane w uniwersalnym formacie dng, ale i w formatach natywnych dla każdego systemu. Zgubiliście się? Nie szkodzi. Jeszcze będzie o tym mowa.

Kolejnym programem jest PT Photo Editor. Ze strony pobrać można dwie wersje: darmową i płatną. Myślę, że zacząć możemy od tej pierwszej. PT Photo Editor ma interface bardzo podobny do Lightrooma ze stajni Adobe, ma także większość jego funkcji. I jest to program do obróbki - czy jak kto woli - edycji RAWów.

I na tę chwilę nic więcej nam nie potrzeba.

Czekając aż programy się ściągną i zainstalują, dwa słowa o samych RAWach.

Otóż RAW nie jest jakimś formatem zapisu zdjęć, tak jak jpg, tif, gif czy bmp. To ogólna nawa pewnej grupy plików, po angielsku oznaczających 'surowy' czy też 'surowe'. Tu musimy zrobić mały wtręt. Otóż matryca naszego aparatu zarejestruje jakiś obraz po czym przesyła go do procesora, wbudowanego w kamerę. Tam następuje obróbka obrazu, po czym na kartę pamięci trafia już obrobiony plik jpg.

Ale aparat - to jednak jedynie głupia maszyna. I ona obrobi nasze zdjęcie tak, jak ona chce: tu doda, tam ujmie, coś rozjaśni, coś przyciemni, zieleń zrobi w kolorze landrynek, a nieistotne szczegóły z cienia będzie starała się mimo wszystko pokazać, prześwietlając przy okazji całą resztę zdjęcia.

Ale my 'wyjmiemy' z aparatu ten plik, który jest między matrycą a procesorem. I to MY - a nie procesor aparatu - obrobimy go tak, jak chcemy. I zdjęcie będzie takie, jak MY chcemy, a nie konstruktorzy aparatu. Uwierzcie mi: w plikach RAW drzemie tyle możliwości, że nigdy Wam nie przyszłoby do głowy, co z - pozornie 'skopanego' zdjęcia - można zrobić!

Ale coś za coś. Pliki RAW są znacznie większe, od plików jpg. Oznacza to, że na tej samej karcie pamięci zapiszemy znacznie mniej zdjęć. Dla porównania, RAWy z mojego aparatu zajmują nieco ponad 16 MB, podczas gdy jpg - około 2 MB. A zatem czeka nas wydatek w postaci dokupienia większej karty.

Nim przestawicie w Waszych aparatach format zapisu z jpg na RAW, warto wiedzieć o jeszcze jednej przeczy. Każdy system ma własny format zapisu RAWów: pentax - pef, nikon - nef itd., itp. ect. Jest też uniwersalny format dng, w którym niektóre aparaty także mogą zapisywać zdjęcia. Tak jest u mnie i wszystkie moje RAWy mają rozszerzenie dng. W praktyce zapewne nie ma to większego znaczenia - więc jaki byście format nie ustawili - to będzie dobrze.
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Vito ;:333 dzięki. Właśnie miałam zamiar rozgryźć te RAWy bo lubię bawić się obrabianiem zdjęć a mój aparat rzeczywiście poprawia zdjęcia jak chce i najczęściej niekoniecznie jak ja chcę. A tu proszę, wiedza podana na tacy i na dodatek w bardzo przystępny sposób ;:180 Będę czekać na pozostałe "odcinki".
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Programy Adobe wyposażone są w dodatkowy program Bridge, w którym można przeglądać zdjęcia. My musimy znaleźć coś innego.


Takim doskonałym - w dodatku bezpłatnym - programem do przeglądania zdjęć jest Fast Stone Viewer. W moim odczuciu jest on tak dobry, że choć mam na dysku i Bridge i Lightrooma - wolę się posługiwać Fast Stone Viewer. Żeby nie było: nie jest on idealny i ma swoje niedoskonałości, ale nie można przecież mieć wszystkiego.

Program ściągamy ze strony producenta i instalujemy. Co warte odnotowania, program ma polską wersję językową.

Interface składa się z trzech podstawowych okien: głównego okna z katalogami zdjęć, drzewa katalogów oraz podglądu:

Obrazek

Program ma sporo funkcji którymi możecie się pobawić, ale te najważniejsze to:

program otwiera prawie wszystkie pliki bitmapowe. A te, których nie otwiera - i tak przez amatorów nie są używane. 'Złapałem' program na tym, że nie otwiera np. plików HDRI oraz EXR wykorzystywanych w grafice 3D. Ale to są naprawdę dość specjalistyczne pliki...
to, co dla nas najważniejsze - to fakt, że program otwiera wszystkie pliki RAW.
program jest tak szybki, że robiąc timelapse w RAWach mogę je przeglądać tak szybko i płynnie, jakbym oglądał film - a nie pojedyncze jego klatki. A przecież każde z moich zdjęć 'waży' ponad 16 MB!
w programie możemy zmieniać nazwy plików, kopiować je, usuwać, porównywać itp.
możemy konwertować np. pliki JPG na TIFF, PNG czy BMP - i w drugą stronę.
możemy bezstratnie obracać zdjęcia
możemy także skanować, drukować, zmieniać rozmiar zdjęć, ba, nawet je obrabiać! Choć nie ukrywam, że narzędzia do edycji są dość prymitywne i daleko niewystraczające.
Dlaczego ten właśnie program? Bo jest darmowy. Bo jest szybki. Bo nie ma żadnych zbędnych 'wodotrysków'. Bo nie stara się na siłę robić czegokolwiek za nas, zmuszając nas do np. katalogowania po swojemu. Bo nie szpieguje. Bo nie wysyła bez naszej wiedzy zdjęć gdzieś na serwery (vide: picassa). Bo jest także po polsku. Bo czyta większość plików - w tym RAWy. Wystarczy żeby się nim zainteresować.

W tym miejscu mała dygresja. Może już czas na zrobienie porządku ze zdjęciami?

Zwróćcie uwagę na moje drzewo katalogów. Zbudowane jest ono następująco: w katalogu @Vito (to moje imię - jakby się ktoś pytał) znajdują się katalogi z nazwami kolejnych lat, a w nich - katalogi z nazwami dni, w których zdjęcia zostały zrobione:

Obrazek

Układ jest prosty i klarowny. W połączeniu z Fast Stone Viewer tworzy doskonały system archiwizacji zdjęć. I - uwierzcie mi - nie mam najmniejszych problemów, żeby w ciągu pół minuty znaleźć potrzebne zdjęcie.

I co najważniejsze: wreszcie możemy wyłączyć w aparacie funkcję zapisu RAW+jpg! Wystarczy sam RAW! Zobaczcie, jaka oszczędność miejsca na karcie!

Tyle o przeglądarce do RAWów. W następnym odcinku - o darmowym programie do ich obróbki.
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Nadeszła wreszcie pora na obrobienie naszego pierwszego RAWa. Sami zobaczcie, jakie to proste!

Nim obejrzycie film - kilka słów wyjaśnienia:

- To jest oczywiście tylko jeden ze sposobów obróbki. Dodajmy - najprostszy. Ale w 95% bedzie skuteczny.
- W bardzo podobny sposób można obrabiać zdjęcia w innych programach do edycji: Lightroomie, RAW Therapy i innych.
- Program posiada o wiele więcej możliwości edycyjnych, ale to już poowinniście odkrywać sami.

A jeśli macie pytania - to piszcie. Jeśli tylko będę znał odpowiedź - to jej Wam udzielę.

Film zaś jest tutaj: https://vimeo.com/176657934
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Zauważyliście zapewne, że czasem na zdjęciach ostry jest pierwszy plan - a tło jest rozmyte. Albo odwrotnie.
Wielu sądzi, że takie zdjęcie można zrobić tylko 'luszczanką z rozmyciem' (to taki nasz fotograficzny żargon :hahahaha: ). Nic z tego! Takie zdjęcia można zrobić praktycznie każdym aparatem, który ma przynajmniej ustawienia tematyczne. Jeśli ma programy preselekcyjne - to jeszcze lepiej - wręcz idealnie.
Za ową głębię ostrości odpowiada przysłona obiektywu.
Na starych obiektywach znaleźć można pierścień, na którym oznaczone są przysłony:

Zdjęcie nieaktywne/mod.

Zwróćcie uwagę na pierwszy od dołu pierścień. Znajdziecie tam ciąg liczb:
1,8 - 2,8 - 4 - 5,6 - 8 - 11 - 16
To są właśnie przysłony. Naprawdę nie ma większego znaczenia stosunek czego do czego oznaczają te liczby. Najważniejsze jest żeby zapamiętać: im przysłona ma większą wartość - tym jest bardziej 'zamknięta' i tym mniej światła wpuszcza na matrycę. I odwrotnie: im przysłona ma wartość mniejszą - tym obiektyw przepuści więcej światła.
Ciąg przysłon może być taki jak powyżej, może też być szerszy (np. od 1,2 do 45) lub węższy (np. od 5,6). Może także zawierać wartości pośrednie. Ma to pewne znaczenie - ale nie aż takie wielkie, więc na tym etapie nie będę się nad tym rozwodził.
Na starych obiektywach od razu wyznaczona była także głębia ostrości. Popatrzcie na tę czerwoną pionową kreskę. Na górze dotyka cyfry 2 (to jest odległość w metrach), na dole - do przysłony o wartości 5,6. I od razu możemy odczytać jaką głębię ostrości będziemy mieć w tym momencie! Na środkowym pierścieniu (tym z kreską) nie zmieściła się wartość 5,6 - ale zastępuje ją kropka między 8 a 4. I od razu wiadomo, że przy tej przysłonie głębia ostrości sięga od 1,6 m do 2,3 (nak mniej więcej oczywiście). Gdybyśmy fotografowali przy przysłonie 16, głebia sięgałaby od 1,25 do 4 metrów. Widzicie te zalażności?
* * *
Ale tak było na starych obiektywach. W nowych, a już szczególnie tych amatorskich, tego nie ma. Ale na to, żeby usiąść i płakać, mamy jeszcze czas!
Każdy ma już smartfon, prawda? No to ściągamy sobie na smartfon aplikację HyperFocal. Jest za free i pięknie określa nam głębię ostrości. Ona jest bardzo intuicyjna, więc nikt raczej nie powinien mieć kłopotów z jej obsługą. Jakby co - to piszcie, to wyjaśnię.
A jaka przysłona jest ustawiona w aparacie - to już wyświetli nam sam aparat.
No i problem mamy rozwiązany.
* * *
Teraz zależność którą musicie zrozumieć. I nie ma, że boli - bo bez tego się nie da!
Mała wartość przysłony - mała głębia ostrości. Duża wartość przysłony - duża głębia ostrości.
I to jest cała filozofia! No nie mówcie mi, że to skomplikowane!
* * *
Teraz przekładamy teorię na praktykę.
Fotografujemy naszą śliczną przyjaciółeczkę na tle lasu. Ustawiamy jak najmniejszą wartość przysłony, podchodzimy do naiej w miarę możliwości jak najbliżej (czyli tak, żeby jej śliczna buźka wypełniła cały kadr) - i pstryk! I ona będzie ostra, a las - nieostry. Czyli to, o co nam chodziło!
I przykład drugi. Jesteśmy z przyjaciółeczką na hali. Bacówka, 'łowiecki' i panorama 'Tater'. Ustawiamy ostrość na bacówkę i jak największą wartość przysłony. Gwarantuję, że i 'łowiecki', i bacówka będą ostre, aż 'hen, do samiuśkich Tater!'. I to jest także to, o co nam chodziło.

A tu zdjęcie ilustrujące teoretycznie to zagadnienie:

Zdjęcie nieaktywne/mod.


* * *
Ale, ale...
Musimy jeszcze w aparacie ustawić jeszcze jedną rzecz - bo inaczej cała zabawa się nie uda. Otóż musimy ustawić program preselekcji przysłony. W różnych systemach oznaczenia są różne, ale z reguły jest to A (od angielskiego Aperture - przysłona) lub Av.

I - uwierzcie mi - to jest cała tajemnica zdjęć ostrych tam, gdzie my chcemy!
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Jak fotografować storczyki i inne zielska (next level)

Post »

Żeby temat nie spadł w zaświaty, trzy dzisiejsze zdjątka. Grzyby wprawdzie roślinami nie są, ale za to są wdzięcznymi modelami. A na bis - jedno z surowych zdjęć w celu przekonania tych, którzy uważają że zdjęć nie należy obrabiać (bo to nie zdjęcie tylko grafika) i że te całe RAWy - to tylko 'wymysł szatana'... :heja

Zdjęcia nieaktywne/mod.


Jak zdjęcie wygląda i co z niego można zrobić - widać wyżej. A teraz jak wyglądał materiał wyjściowy w RAWie...

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”